12 grudnia 2014

SEPARACJA I ROZWÓD WE WŁOSZECH – NOWE PRZEPISY



Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 r.



Jakiś czas temu pisałam o dość długiej i skomplikowanej procedurze uzyskania rozwodu we Włoszech - rząd postanowił niedawno uprościć sprawę, przynajmniej w niektórych przypadkach. 

Na dodatek w 2015 r. weszła w życie rewolucyjna ustawa nr 55 z dnia 06.05.2015 r., która skraca okres obowiązkowej separacji z trzech lat do zaledwie 6 lub 12 miesięcy, w zależności od tego, czy oboje chcecie rozwodu, czy tez macie zamiar iść ze sobą na wojnę. Ustawa ta stanowi tez, ze wybrany przez Was reżim majątkowy przestaje obowiązywać już w momencie zatwierdzenia separacji, a więc nie trzeba już czekać na orzeczenie rozwodu.

UWAGA! Również osoby, które rozpoczęły procedurę rozwodową i separacyjną przed majem 2015 r. mogą skorzystać ze skróconego okresu wymaganej separacji. Jeśli wiec np. została ona zasądzona rok temu, możecie bez problemu złożyć wniosek o rozwód, bez konieczności oczekiwania, aż miną kolejne dwa lata.



Nowe procedury



We wrześniu ukazał się dekret nr 132 (nazywany Sblocca Italia, czyli mający „odblokować” pogrążone w kryzysie Włochy), który zawiera m. in. zmiany dotyczące dotychczasowych przepisów dotyczących separacji i rozwodu. 10 listopada weszła w życie ustawa nr 162, wdrażająca nowe zasady, mające na celu uproszczenie procedury rozwodowej (i innych spraw cywilnych), a zwłaszcza przeniesienie jej – w miarę możliwości – z sali sądowej do urzędu gminy. Jak się pewnie domyślacie, urzędnicy gminni nie są z tego powodu szczególnie uszczęśliwieni, podobnie jak nie popierali swego czasu przepisów zastępujących pozwolenie na pobyt dla obywateli UE zameldowaniem. ;)



Ustawa nr 162/2014 wprowadza tzw. negoziazione assistita, czyli negocjacje w obecności prawnika pomiędzy chcącymi się rozstać małżonkami. Możliwość przeprowadzenia takich negocjacji istnieje zarówno w przypadku separacji, jak i rozwodu, w przypadku, gdy minął już obowiązkowy okres separacji, a przy okazji pozwala też na zmianę aktualnych warunków separacji czy rozwodu.



To nie wszystko – nowe prawo umożliwia też przeprowadzenie separacji i rozwodu, a także zmianę istniejących warunków, bez konieczności zwracania się do adwokata. Wystarczy stawić się w urzędzie stanu cywilnego i oświadczyć, że nie chcecie być już razem lub że nie odpowiadają Wam warunki orzeczone podczas sprawy rozwodowej.



Rozwód i separacja przed adwokatem



Pierwszym rozwiązaniem, pozwalającym uniknąć sprawy rozwodowej, są negocjacje w obecności co najmniej jednego adwokata „na osobę”. Co najmniej, gdyż każde z Was może przyprowadzić nawet dziesięciu prawników, jeśli takie jest Wasze życzenie. Początkowo spodziewano się, że wystarczy jeden adwokat, jeśli małżonkowie porozumieją się w tej sprawie (co obniżyłoby znacznie koszty), lecz ustawodawca stwierdził, że jednak nie. Jest to o tyle dziwne, że w przypadku separacji czy rozwodu za obopólną zgodą przeprowadzanego przed sądem nie jest wymagane, by każda ze stron reprezentowana była przez swojego adwokata.



Jak sama nazwa wskazuje, procedura ma doprowadzić do porozumienia między Wami, a więc adwokat będzie próbował pogodzić Wasze żądania w sposób pozwalający na przeprowadzenie separacji lub rozwodu. Jest to więc rozstanie za obopólną zgodą, pozostaje tylko porozumieć się w kwestii jego warunków, w miarę możliwości bez rzucania w siebie talerzami. Im szybciej dojdziecie do porozumienia, tym szybciej prawnik spisze pismo zaświadczające o separacji lub rozwodzie, które zastępuje wyrok sądowy – oznacza to teoretycznie, że zamiast długaśnej sprawy rozwodowej przed sądem możecie rozstać się w ciągu kilku tygodni, oszczędzając czas, nerwy i pieniądze.



W zależności od przypadku, procedura jest następująca:



BRAK POTOMSTWA LUB POTOMSTWO DOROSŁE I SAMODZIELNE



Ku zaskoczeniu chyba wszystkich, ustawa wdrażająca dekret wprowadziła pewne dodatkowe formalności, które mogą zdecydowanie wydłużyć sprawę, a które w tej sytuacji nie mają większego sensu. Otóż po podpisaniu ugody i zatwierdzeniu jej przez prawników, w ciągu 10 dni porozumienie musi zostać przesłane do prokuratury w celu wydania odpowiedniego upoważnienia (nulla osta). Problem polega na tym, że przepisy nie przewidują żadnego terminu wydania tegoż upoważnienia, więc wszystko zależy od dobrej woli i chęci współpracy prokuratury.



Po uzyskaniu upoważnienia, adwokat ma obowiązek przesłać podpisane i zatwierdzone porozumienie do urzędu stanu cywilnego gminy, w której został zawarty związek małżeński lub w której został umiejscowiony akt ślubu (np. w przypadku, gdy pobraliście się w Polsce). Ma na to 10 dni i jeżeli tego nie zrobi, podlega karze grzywny w wysokości od 5000 do 50000 euro.



POTOMSTWO NIELETNIE, NIEPEŁNOSPRAWNE LUB NIESAMODZIELNE



Tu sprawa się nieco komplikuje i początkowo projekt ustawy zakładał, że w tym przypadku nie będzie możliwe uproszczenie procedury, pozostawiając konieczność przeprowadzenia sprawy sądowej. Ostatecznie umożliwiono skorzystanie z negocjacji, lecz postawiono dodatkowy warunek – dobro dzieci musi być na pierwszym miejscu. Dlatego też w spisanym porozumieniu prawnicy muszą zaznaczyć, że starali się Was pogodzić ze względu na dzieci, ale się nie udało i podtrzymujecie wolę rozstania, świadomi, że dzieci powinny spędzać jak najwięcej czasu z obojgiem rodziców.



W ciągu 10 dni adwokat przesyła podpisane porozumienie do prokuratury, która analizuje sytuację i jeśli uzna, że można upoważnić rozstanie, wydaje odpowiednie nulla osta. Jeżeli natomiast pojawią się wątpliwości, czy rzeczywiście Wasza decyzja nie zaszkodzi dzieciom, w ciągu pięciu dni przekazuje sprawę do sądu, który ma miesiąc na ustalenie terminu rozprawy.



Po rozwiązaniu ewentualnych problemów porozumienie zostaje przesłane przez adwokata do urzędu stanu cywilnego, na podobnych zasadach, co wyżej.



Rozwód i separacja w Urzędzie Stanu Cywilnego



To chyba największa rewolucja – począwszy od 11.12.2014 r. możecie skorzystać z możliwości przeprowadzenia separacji lub rozwodu bezpośrednio w urzędzie stanu cywilnego. Nowe przepisy zwiększają bowiem uprawnienia burmistrza (sindaco), który od tej pory może przyjmować oświadczenia woli małżonków dotyczące separacji, rozwodu oraz zmian aktualnych warunków rozwodowych.



Możecie to zrobić w gminie:

  • w której przynajmniej jedno z Was jest zameldowane
  • w której zawarliście związek małżeński
  • w której został umiejscowiony Wasz akt ślubu


UWAGA! Skorzystanie z „pośrednictwa” urzędu stanu cywilnego nie jest możliwe, jeśli posiadacie nieletnie, niepełnosprawne lub niesamodzielne dzieci, a także w sytuacji, gdy w grę wchodzą dobra materialne (np. jeśli zakupione wspólnie mieszkanie zostaje przepisane na żonę lub jedno z Was chce uzyskać alimenty).



Jeśli zdecydujecie się na tę formę rozwodu, obecność adwokata nie jest obowiązkowa, więc możecie sporo zaoszczędzić. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byście z pomocy prawnika skorzystali, więc przeanalizujcie dokładnie sytuację, bo może się okazać, że czasem adwokat się przyda.



W momencie składania oświadczenia wymagana jest obecność obojga małżonków, a jeśli chodzi o dokumenty, to wystarczy ważny dowód tożsamości. W przypadku wnoszenia o rozwód konieczne jest przedstawienie też potwierdzonej kopii sądowego orzeczenia separacji, gdyż nie możecie się rozwieść, jeśli nie minęło 6 (w przypadku rozwodu za obopólną zgodą) lub 12 miesięcy (rozwód bez porozumienia stron) od momentu formalnej separacji. Kopia orzeczenia separacji lub rozwodu wymagana jest również w sytuacji, gdy chcecie zmienić zasądzone wcześniej warunki.



Po przyjęciu Waszego oświadczenia urząd sporządza odpowiedni akt, który w przypadku zmian w warunkach separacji czy rozwodu ma automatycznie moc wykonawczą. Jeżeli natomiast chcecie się rozstać, zostanie ustalony termin stawienia się w USC po raz drugi, nie wcześniej niż po 30 dniach, w celu potwierdzenia postanowień zawartych w podpisanym porozumieniu. Jeśli nie pojawicie się w urzędzie lub nie potwierdzicie zapisów ugody, Wasze oświadczenie utraci ważność, w przeciwnym wypadku zostanie zatwierdzone i wpisane do ksiąg stanu cywilnego.



Koszt procedury to 16 euro (opłata skarbowa).

18 komentarzy:

  1. Z tego co tu napisano to faktycznie duze uproszczenie i ulatwienie.Bralam slub cywilny we Wloszech, minelo 3 lata separacji,mamy 13letnia corke i mieszkam z nia w Polsce-WLASNIE MAZ Wloch OSWIADCZYL ZE JA ZUPELNIE NIE JESTEM POTRZEBNA DO ROZWODU, ZE WSZYSTKO ZALATWI ON Z ADWOKATEM we Wloszech,nawet zadnego pozwu nie dostalam,nic nie musze podpisywac ,CZY TO MOZLIWE??CZY ONI MOGA SAMI USTALIC CO CHCA -BEZ MEGO UDZIALU,WIEDZY???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem nie mogą. Jak najszybciej skontaktuj się z prawnikiem!

      Usuń
    2. Mam pytanie do Pani, która napisała komentarz...jak rozwiązała Pani sprawę praw rodzicielskich? Jak długo mieszka Pani już z córką w Polsce? czy możliwe jest przeniesienie pełni praw rodzicielskich na matkę? Moje dziecko urodziło się we Włoszech ma 5,5 roku.

      Usuń
  2. I jeszcze jedno pytanie...jeśli się nie mylę, kiedyś możliwy był natychmiastowy rozwód bez separacji, jeśli nastąpiły określone przesłanki. Czy mam rozumieć, że teraz musi upłynąć określony okres separacji, by uzyskać rozwód?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. We Włoszech separacja zawsze była konieczna - jak wspomniałam w artykule, okres separacji został znacznie skrócony, biorąc pod uwagę, że wcześniej wynosił on aż trzy lata.

      Usuń
  3. Przepraszam że się wtrące ale mam problem tego typu: chciałabym wyprowadzić się z Włoch do Holandii z moimi dziećmi (mąż się nie zgadza nawet po wielu prosbach). Ale też nie chciałabym się rozstawać z mężem, moje dzieci są małe (5, 3,5 i 1 rok). Tutaj ja się o nieje boję że względu na częste trzęsienia i że względu na ich przyszłość. Nie wiem już jak mam przemówić mojemu mężowi, on nie chce wyjezdzac ponieważ boi się ryzyka, chociaż zapewniam że bez problemu damy radę, No i jeszcze dla niego przeszkoda jest zostawienie jego rodziny (nie wspominając już o tym że ja tu żyję bez mojej rodziny od ponad 10 lat). Pomóżcie mi proszę wyjść z tej sytuacji.
    Ps. Nie pracuje od ponad pięciu lat i jestem na jego utrzymaniu teraz, chciałabym mu pomóc wyjeżdżając za granicę wszyscy razem dlatego że tu nie ma wiele możliwości

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostrzegam przed samowolnym wywożeniem dzieci za granicę, możesz zostać oskarżona o ich uprowadzenie:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/06/uprowadzenie-dziecka-do-polski.html

      Tego typu decyzje muszą być podejmowane wspólnie, nie możesz zmusić męża do wyprowadzki ani do zgody na wyjazd dzieci. Pozostaje dalej próbować przekonać go, że warto spróbować.

      Usuń
  4. Czy to prawda, że w Italii życie na tzw "kocią łapę", kiedy jedna strona (Włoch) nie ma oficjalnego rozwodu (separację tylko) - jest uznawane jak życie małżeńskie ? Przez fiskus i inne? Partner mnie zapewnia, że rozwodu nie potrzebuje, jest zbyt kosztowny, wystarczy mu separacja i możemy założyć nową rodzinę i mieć dzieci... Przyznam szczerze, że u nas (w Polsce) to się nazywa "bigamia"... Podobno wiele par tak żyje we Włoszech, ze względu na koszty rozwodu. Jaka jest prawda, taka oficjalna ? Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osoba zamężna lub żonata, nie rozwiedziona, nie jest uznawana za osobę wolną, więc nie może zarejestrować związku partnerskiego - pisałam o tym tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2016/06/zwiazki-partnerskie-we-woszech.html

      Możecie więc założyć rodzinę, nie zmienia to jednak faktu, że Twój partner nadal będzie żonaty, tyle że w separacji, a separacja nie zmienia stanu cywilnego.

      Polecam również artykuł na temat kwestii spadkowych, może się przydać:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/10/spadek-we-woszech.html

      Usuń
  5. Witam, mam problem zwiazany z separacja. Mianowicie ze wzgledu na rozne powazne problemy staram sie o rozwod od ponad 2 lat. Mam coreczke, obecnie ma 5 i pol roku. Poprosilam meza o rozwod 2 lata temu ze wzgledu na ciągłe problemy miedzy nami. nie zgodzil sie wiec znalazlam adwokata z urzedu (nie pracuję). Zalezalo mi bardzo, dla dobra dziecka, na separacji za porozumieniem stron. Moj maz w kolko stwarzal problemy, nie zgadzal sie. We wrzesniu zeszlego roku zmienilam adwokata, bo wydawalo mi sie absurdalne to , ze pertrakacje miedzy nami ciagną się miesiącami. Z nowym adwokatem doszliśmy nareszcie do konkluzji i podpisaliśmy wniosek o separację (każdy ze swoim adwokatem ) w lutym tego roku. Niestety w kwietniu dowiedzialm sie , ze rozprawa w sadzie zostala wyznaczona dopiero na koniec wrzesnia (!). I tu rodzi sie moje pytanie: czy separacja liczy sie od momentu podpisania papierów przed adwokatem, czy od rozprawy sadowej? czy sąd ma prawo do wyznaczania rozprawy w tak odleglym erminie? Zadnych z postanowien zawarych w dokumenach moj mąż nie wypełnia. wciąż mieszkamy razem, co jest bardzo uciażliwe.
    Czy jest jakakolwiek mozliwosc , ze w przypadku nie zgody meza na moj wyjazd z wloch po rozwodzie sad moglby sie przychylic do mojej prosby o mozliwosc powrotu z dzieckiem do Polski?

    Bardzo dziekuje z gory za wszelkie informcje i serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli złożyliście wniosek o separację sądową (separazione giudiziale), dojdzie do niej dopiero po decyzji sądu w tej sprawie. Niestety terminy spraw sądowych we Włoszech często są bardzo odległe, gdyż włoskie sądy mają ogromne zaległości w ich rozpatrywaniu.

      Nie jestem w stanie ocenić szans na uzyskanie zgody na wyjazd z córką do Polski, to leży w gestii sądu.

      Usuń
    2. Złożyliśmy wniosek o separację za porozumieniem stron (separazione consensuale). We wniosku są opisane wszystkie warunki separacji (kalendarz opieki nad dzieckiem, alimenty, wyjazdy do Polski itp.). Dlatego właśnie miałam nadzieję, ze od momentu podpisania tychże papierow u adwokata ruszy odliczanie...

      Usuń
  6. Deelayah-Prosze o odpowiedz !Mam za soba 3 letnia juz separacje sadowa, teraz mam wezwanie na rozwod do Wloch(tam byl slub i tam mieszka maz-Wloch-ja z corka w Polsce).Rozwod za zgoda nas obojga i sa PODTRZYMANE WARUNKI Z SEPARACJI na co ja tez sie zgadzam, nie mam adwokata ani nie moge jechac, CZY WYSTARCZY GDY WYSLE DO SADU WLOSK. SWOJA ZGODE NA TE WARUNKI??? Nie otrzymam kary za niestawienie sie???Co powinnam zrobic??? Z gory dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli otrzymałaś wezwanie na rozprawę rozwodową (jeśli dobrze zrozumiałam, chodzi o rozwód za obopólną zgodą), musisz się na nią stawić, w przeciwnym razie nie rozwód nie może być przeprowadzony. Oboje możecie ewentualnie skorzystać z tego samego adwokata, ale o to lepiej spytać prawnika bezpośrednio. Radzę też zwrócić się do adwokata z pytaniem, czy mogą mieć tu ewentualnie zastosowanie niektóre wyroki sądów różnych instancji, które dopuściły do rozwodu mimo nieobecności jednej ze stron (a nawet obu, w obecności jedynie adwokata).

      Na Twoim miejscu jednak wsiadłabym w samolot i stawiłabym się na rozprawie, żeby nie ryzykować niepotrzebnego wydłużania sprawy - wszystko zależy tu od sędziego i jeśli stwierdzi on, że bez Twojej obecności nie da Wam rozwodu, to mogą być problemy. Moim zdaniem nie warto ryzykować.

      Usuń
  7. Ile się czeka po rozwodzie na papiery żeby i
    wziąć 2 raz slub

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli wyrok rozwodowy został zarejestrowany i odnotowany w USC, nie ma przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego.

      Usuń
  8. To znaczy on jest wlochem i czekamy na papiery aż dotrą do komuny żeby wziąć szybko ślub.błagam powiedz ile to będzie trwalo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy od urzędów, nie mogę przewidzieć, ile czasu zajmie ich pracownikom przekazanie dokumentów.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...