10 czerwca 2013

POLSKIE PRAWO JAZDY WE WŁOSZECH – CZ. 2AKTUALIZACJA Z DNIA 11.03.2014 r. 

3 marca włoskie MSW wydało okólnik nr 300/A/1577/14/109/12/2, zgodnie z którym osoby, które zameldowały się we Włoszech przed wejściem w życie nowego Kodeksu Drogowego muszą dokonać wymiany bezterminowego prawa jazdy do 19.01.2015 roku, czyli w terminie dwóch lat od momentu wejścia w życie zmian w przepisach. Policja nie ma więc prawa odbierać Wam polskiego prawa jazdy, karać Was mandatem ani żądać od Was wymiany dokumentu na włoski!

Dobra, podyskutowałam sobie nieco z przedstawicielami włoskich organów ścigania i postanowiłam podzielić się z Wami tym, czego się do tej pory dowiedziałam. Jeśli nie wiecie, o co chodzi, to zanim przejdziecie do dalszej części niniejszego artykułu, przeczytajcie pierwszy post o tegorocznych zmianach w przepisach, który znajdziecie tutaj.Pobyt zwykły, czyli residenza normale

Tak jak wspominałam, nie potrafię sobie wyobrazić, w jaki sposób policja może udowodnić zatrzymanemu kierowcy nie zameldowanemu we Włoszech, że tak naprawdę mieszka on na stałe we Włoszech. Osoby, z którymi rozmawiałam, również nie są w stanie rozwiązać mi tej zagwozdki i oczekują na instrukcje Ministerstwa Transportu, których jak na razie brakuje. Jedyne, czego się dowiedziałam, to to, iż policjanta mogą „najść wątpliwości” co do prawdomówności delikwenta i może rozpocząć coś w rodzaju dochodzenia, czyli sprawdzić, czy zatrzymana osoba pracuje we Włoszech, czy wynajmuje mieszkanie, czy mieszka tu z rodziną itp. Jeśli wszystko będzie wskazywać na to, że w rzeczywistości mieszka ona we Włoszech, może w ciągu 90 dni od zatrzymania do kontroli otrzymać „zaległy” mandat oraz wezwanie do oddania prawa jazdy. Zobaczymy, czy komuś będzie się chciało tego typu dochodzenia przeprowadzać.;)

Polskie terminowe prawo jazdy

Jeśli Wasze prawo jazdy jest ważne przez maksymalnie 10 lat, to nie ma problemu – jest uznawane na terenie Włoch do upłynięcia jego terminu ważności i możecie spokojnie odnowić je w Polsce. Jeśli natomiast ważność Waszego prawa jazdy przekracza 10 lat, a mieszkacie na stałe we Włoszech, to niestety potwierdzono mi, że od chwili zamieszkania tutaj podlegacie przepisom włoskiego kodeksu drogowego, a to oznacza, że Wasze prawo jazdy nie może mieć ważności przekraczającej ważność włoskich dokumentów. Tak więc osoby posiadające terminowe prawo jazdy wydane w Polsce, o ważności niezgodnej z włoskimi przepisami, tak czy inaczej muszą je wymienić na włoskie.

UWAGA! Ważność prawa jazdy we Włoszech zmienia się wraz z wiekiem kierowcy, więc 10-letnia ważność nie zawsze ma zastosowanie, czasem jest krótsza:

KATEGORIA PRAWA JAZDY
< 50 lat
> 50 lat
> 60 lat
> 65 lat
> 70 lat
A
10
5
5
5
3
B
10
5
5
5
3
C
5
5
5
2
2
D
5
5
1
-
- 


Przykład:

Kazio ma 20 lat. W lutym 2013 roku otrzymał nowe polskie prawo jazdy o ważności 15-letniej, czyli traci ono ważność w 2028 r. W maju przeprowadził się do Włoch. Po dwóch latach pobytu we Włoszech (powiedzmy, że zameldował się tutaj we wrześniu 2013 roku) nie musi wymienić polskiego prawa jazdy na włoskie, gdyż przepis ten dotyczy jedynie bezterminowych praw jazdy, lecz zgodnie w włoskim kodeksem drogowym jego dokument straci ważność już w 2023 roku, więc jeśli ma zamiar pozostać we Włoszech, we wrześniu 2023 r. będzie musiał dokonać wymiany prawa jazdy (conversione). 

Wymiana polskiego bezterminowego prawa jazdy na polskie terminowe

Ponieważ wymiana prawa jazdy kosztuje dużo mniej w Polsce niż we Włoszech, pewnym rozwiązaniem może być wymiana Waszego dotychczasowego, bezterminowego prawa jazdy na terminowe polskie (15-letnie). Jednak w związku z tym, co napisałam powyżej, w przypadku osób mających zamiar pozostać we Włoszech na dłużej, jest to rozwiązanie jedynie częściowe, gdyż po upłynięciu 10 lat (lub mniej, w zależności od Waszego wieku) i tak trzeba będzie dokonać jego wymiany na włoskie prawo jazdy (conversione). Na pewno zyskacie w ten sposób nieco czasu, więc wybór należy do Was.

150 komentarzy:

 1. Dzien dobry,witam wszystkich zainteresowanych.
  Moje pytanie w zwiazku z tym tematem jest takie:
  mieszkam(jestem zameldowany)dluzej niz dwa lata,posiadam prawo jazdy bezterminowe.wiec powinienem dokonac CONVERSIONE,jak to zrobic ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Procedurę wymiany polskiego prawa jazdy na włoskie opisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/wymiana-polskiego-prawa-jazdy-na-woskie.html

   PS. Jeśli jakieś słowo lub wyrażenie w artykule zaznaczone jest na jasnoniebiesko, to można na nie kliknąć, gdyż jest to link.:)

   Usuń
  2. tak dziekuje,znalazlem ten tekst sam ale juz po napisaniu zapytania :)

   Usuń
  3. Mam pytanie jaki muszę mieć polski dokumenty żeby tam staral sie o prawa jazdy,czy wystarczy dowod

   Usuń
  4. Zgodnie z ustawą nr 30/2007 o pobycie we Włoszech obywateli UE, Twoim dokumentem tożsamości jest paszport lub dowód osobisty wydany przez polskie władze.

   Usuń
 2. inne pytanie: a co jesli sie jest zameldowanym i w Polsce i we Wloszech;tez trzeba wymieniac prawo jazdy??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla strony włoskiej liczy się tylko to, że jesteś zameldowany we Włoszech, gdyż to oznacza, że tutaj jest Twoje stałe miejsce zamieszkania. Jedynie w przypadku, gdy jesteś w stanie udowodnić, że mieszkasz w obu krajach i Włochy nie stanowią Twojego głównego miejsca zamieszkania od ponad dwóch lat, władze nie będą miały stuprocentowej podstawy do ukarania Cię mandatem i odebrania Ci prawa jazdy. Gdyby tak się zdarzyło, możesz spróbować złożyć odwołanie.

   Jednak powtarzam, musisz rzeczywiście mieszkać zarówno w Polsce, jak i we Włoszech i włoska strona musiałaby mieć powód, by nie uważać Cię za zamieszkałego na stałe w ich kraju.

   Usuń
  2. rozumiem ,dziekuje za odpowiedz

   Usuń
  3. Dee, ale jakim dokumentem, w jaki sposob mozna udowodnic, ze sie mieszka i tu i tam, bo przeciez nie tylko meldunkiem ...

   Usuń
  4. Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wiele zależy od osoby, którą musisz przekonać (policjanta, sędziego przy odwołaniu itp.). Sam meldunek nic nie da, ale może się przydać np. własna firma w Polsce czy umowa o pracę, małżonek i dzieci mieszkające w kraju - generalnie coś, co co udowodniłoby, że Twoje stałe miejsce zamieszkania nie jest wcale takie jednoznaczne. Powtarzam jednak, że nie jest to proste zadanie i podstawy musisz mieć solidne.

   Usuń
 3. Witam. Na początek gatulacje za prowadzenie tego bloga, jest świetny. Teraz do rzeczy; zrobiłem conversione prawa jazdy, jak w tym przypadku wygląda jazda samochodem na polskich tablicach? Jak jest traktowane takie prawo jazdy w polsce w połączeniu z autem na polskich tablicach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o prowadzenie samochodu na polskich tablicach, to nie ma znaczenia, czy Twoje prawo jazdy jest polskie, czy włoskie. Problem może pojawić się jedynie w przypadku, gdy samochód ten zarejestrowany jest na Twoje nazwisko, a wiec jesteś jego właścicielem - jeżeli jesteś zameldowany we Włoszech dłużej niz rok, masz obowiązek przerejestrować auto. Więcej na ten temat pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/samochod-na-polskich-tablicach.html

   Włoskie prawo jazdy jest jak najbardziej uznawane w Polsce, wiec spokojnie możesz prowadzić samochód na terytorium RP, bez względu na tablice rejestracyjne.

   PS. Ciesze się, ze blog się przydaje.:)

   Usuń
 4. Witam , dziekuje za ciekawe informacje. Chcialam zapytac, jesli ja jezdze na polskich tablicach , mam podwojna rezydencje ( od ponad 5 lat) , a samochod ( zakupiony miesiac temu i swiezo zarejestrowany) ma dwoch wlascicieli ( mnie oraz mojego brata ktory mieszka "tylko i wylacznie" w Polsce ? Chyba w tym przypadku nie mam obowiazku zmiany tablic?? Dziekuje z gory i pozdrawiam :) Marynka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawe pytanie - teoretycznie taki obowiązek istnieje w Twoim przypadku (za 11 miesięcy, przez rok możesz jeździć na polskich tablicach), z drugiej strony Twój brat mieszka w Polsce, więc jego ta kwestia nie dotyczy.

   Weź pod uwagę, że ustalenie, od jak dawna samochód na zagranicznych tablicach rejestracyjnych "przebywa" we Włoszech nie jest łatwe, co jednak nie oznacza, że kontroli nie ma. Może się zdarzyć, że otrzymasz mandat za nie przerejestrowanie samochodu po upływie 12 miesięcy, jeśli policjant nie będzie zainteresowany jego współwłaścicielem i skupi się na Tobie, jako na użytkowniku zameldowanym we Włoszech. Można wówczas spróbować złożyć odwołanie, uzasadniając je tym, że auto używane jest przez Was oboje, zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. Udowodnienie, że tak nie jest nie byłoby łatwe.:)

   Usuń
  2. Poprawka: umknęło mojej uwadze, ze jesteś już od dawna zameldowana we Wloszech - w tym przypadku nie masz 11 miesięcy, powinnaś od razu go przerejestrować. Pozostaje jednak kwestia współwłasności, wiec trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć, czy obowiązek ten rzeczywiscie istnieje, czy tez masz szanse na unikniecie go.

   Usuń
  3. No coz .... przy obecnych kosztach ubezpieczenia ( szczegolnie wysokich na poludniu Wloch ) w tym momencie ok 1 200 E + bollo 190 E ..... continuo cosi :)
   Dzieuje Ci za odpowiedz ! Pozdrawiam , Marynka

   Usuń
 5. Mysle ze odnosnie besterminowych praw jazdy to jest to prawo DYSKRYMINACYJNE. Dlaczego turysta poslugujacy sie besterminowym prawem jazdy moze sie poruszac po wloszech a mieszkajacy tu polak nie ?Czy mozna sie odwolac do UE ze wzgledu na dyskryminacje? Pozdrawiam Krzysztof.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To są zasady wprowadzone właśnie przez UE, która postanowiła zlikwidować bezterminowe prawa jazdy na swoim terytorium i pozwoliła krajom członkowskim wybrać, czy chcą, by mieszkający na stale w danym kraju osoby musiały po jakimś czasie wymienić bezterminowe prawko. Dlatego nie sadze, by odwoływanie się do Unii w tej sprawie miało sens.

   Usuń
  2. Dzieki ci za odpowiedz !Dodam ze pawo jazdy besterminowe bedzie wymieniane polsce dopiero od 2028 do 2032 r, tak mi powiedzano w urzadzie komunikacji w polsce.Goraco pozdrawiam Krzysztof.

   Usuń
 6. A ja uwazam ze bardziej dyskryminacyjne jest to ze Wlochy nie daly tak na prawde czasu na wymiane parawka. Skoro nowe dyrektywy weszly w zycie w styczniu 2013 roku powinien zostac okreslony termin do ktorego obywatel polski mieszkajacy we Wloszech bedzie zmuszony wymienic to prawo jazdy. Ja jestem zameldowana we wloszech od 6 lat a moje prawo jazdy bezterminowe polskie zostaly wydane w 2005 roku. Z tego co mowia w urzedzie z dniem 19/01/2013 powinnam wymienic prawo jazdy. Ludzie, dajcie czas na to zeby ktos sie w ogole dowiedzial o tym ze musi to prawko wymienic. Unia daje czas do 2033 roku na ujednolicenie documentu a wlochy sobie postanowily ze rowno z dniem wdrozenia nowej poprawki wszyscy ktorzy maja inne prawo jazdy niz ich i sa tu zameldowani od lat jezdza bezprawnie po ulicach.
  No i jeszcze jeden paradoks. Na wymiane prawa jazdy z polskiego na wloskie czeka sie do 120 dni. Co oznacza ze wloski urzad z dniem zlozenia wniosku zatrzymuje polskie prawko i wystawia swistek, ktory jak oczywiscie podkreslaja nie daje prawa do prowadzenia pojazdu. wniosek: przez 4 miesiace bogu ducha winny obywatel unii europejskiej jest zmuszony do chodzenia na piechote. A co gdy ktos pracuje jako kierowca? Ma zostac bezrobotny? Urzad odpowiada, cytuje: to nie nasz problem i jak sie pani nie podobaja nasze zasady to po co pani tutaj przyjechala... To jest dopiero bezczelnosc, dyskryminacja i rozboj w bialy dzien!!!!!!!!
  Olga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mozna tez było przeprowadzić jakąś kampanie informacyjna PRZED wejściem w życie nowych przepisów, biorąc pod uwagę, ze to nie jest tak, ze 18 stycznia uchwalono zmiany w Kodeksie Drogowym, a 19 stycznia weszły one w życie - ustawa została uchwalona w kwietniu 2011 roku (!), wiec ministerstwo miało prawie dwa lata na poinformowanie obywateli.

   Co do odebrania polskiego prawa jazdy w momencie składania wniosku o jego wymianę, jest to praktyka absurdalna - na stronie rzymskiej Motorizzazione Civile napisane jest, ze należy złożyć ksero prawka, a oryginał przedstawić jedynie do wglądu (cytuję: "- patente estera originale in visione e relativa fotocopia completa"). Jak widać, po raz kolejny brak ogólnokrajowych wytycznych i każdy urząd robi po swojemu.

   Usuń
 7. Wiec to troche zmienia postac rzeczy... Zawinil jak zwykle ten ktory sie nie informuje na bierzaco co sie zmienia w naszych prawach lub obowiazkach bedac za granica. Mam troche takie zdanie ze jestesmy tutaj traktowani jak wlosi jezeli chodzi o obowiazki ale jesli chodzi o prawa to jestesmy traktowani tak jakbysmy ich w ogole nie mieli.
  Jesli nawet motorizzazione civile nie odbierze mi parawa jazdy to i tak to prawo jazdy nie jest wazne wiec tak czy inaczej nie mozna prowadzic. Nie wiem czy w takim ukladzie nie bedzie lepiej zgubic prawa jazdy. Posiadajac zgloszenie od carabinieri teoretycznie powinnismy moc jezdzic do czasu wydania duplikatu. O duplicat mozemy poprosic panstwo w ktorym jestesmy zameldowani ktore wystawi nam prawo jazdy zgodne z kodeksem drogowym danego panstwa czyli w tym przypadku wloskie. Myslisz ze to jest jakies wyjscie z sytuacji?
  Olga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli złożysz wniosek o wymianę i polskie prawo jazdy zostanie Ci oddane do czasu wręczenia włoskiego dokumentu, w razie kontroli możesz pokazać potwierdzenie złożenia wniosku - w ten sposób udowodnisz, że nie popełniłaś wykroczenia, gdyż wniosek został złożony i czekasz na wymianę. Na jakiej podstawie miałabyś zostać ukarana mandatem? Nawet jeśli dostałabyś mandat, to spokojnie możesz się odwołać.

   "Zgubienie" prawka to też jakieś rozwiązanie, ale pamiętaj, że na podstawie tymczasowego pozwolenia na prowadzenie pojazdów (permesso temporaneo di guida) możesz prowadzić samochód jedynie na terytorium Włoch.

   Usuń
 8. A wiec wszystko juz wiem, bylam w motorizzazione civile w Vicenzy i sprawy maja sie tak: obywatel UE który ma tu residenza od ponad 2 lat i ma prawko bezterminowe jest ono nie ważne. Urząd daje wybór: albo wymienić na włoskie robiąc badania, zdjęcia i opłacając opłaty urzędowe (ok. 100€ wszystko) albo zrobic rozpoznanie polskiego prawa jazdy ktore zostanie objęte okresem ważności 10-letnim od momentu meldunku we Włoszech (koszt 21€). Okres oczekiwania jest taki sam i na nowe prawko i na rozpoznanie, u mnie jest to ok 120 dni. Składam wniosek z kopia prawa jazdy wiec oryginał zostaje mi w ręku do momentu odebrania nowego documentu aczkolwiek oczywiście prawko bezterminowe jest nie ważne gdyż jestem tu zameldowana od 2009roku a jak przestrzegają w urzędzie swistek złożenia podania o zmianę documentu nie daje żadnego prawa do prowadzenia auta. Jest jednak rozwiązanie o którym urzędnicy nie informują. Istnieje cos takiego jak 'urgenza' i jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Doplacajac 4,50€ można dostać nowe prawko lub rozpoznanie w max 30dni. Można tez pójść do dyrektora i poprosić o tymczasowe pozwolenie na prowadzenie auta podając oczywiście jakiś ważny powód, np auto jest mi potrzebne do pracy lub mam chorego w rodzinie. Uwaga, taki wniosek bedzie musiał być udokumentowany.
  Podsumowując wszystko da sie załatwić tylko trzeba wiedzieć jak to zrobic a często czuje sie ze mamy tu tylko obowiązki a żadnych praw bo jak sie nie pójdzie do urzędnika po znajomosci to on tych informacji ci nie udzieli i będzie trzeba czekać 120dni bez prawa jazdy.
  Olga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze, że mam wątpliwości co do tego, czy uznanie polskiego prawa jazdy (riconoscimento) rozwiązuje problem, biorąc pod uwagę, że art. 136-bis nowego Kodeksu Drogowego jasno stanowi, że po dwóch latach od zameldowania we Włoszech właściciel bezterminowego prawa jazdy musi dokonać WYMIANY (conversione). Osobiście nie ryzykowałabym i wymieniłabym dokument.

   Usuń
 9. Mam nastempne pytanie mialem prawo jazdy o kategoriach ABC, i T na ciagnik a we Wloszech nie ma categorii T.Co w tym przypadku ? Jak z wymiana? Czy dostane ta kategorie? Bo jesli niema tej kategorii i prawo znowu sie zmieni czy bede musial robic kurs?Pozdrawiam Krzysztof.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We Wloszech rzeczywiscie nie ma prawa jazdy kategorii T, do prowadzenia maszyn rolniczych i pojazdów wolnobieżnych upoważniają następujące dokumenty:

   - A1 w przypadku maszyn nie przekraczających 1,60 m szerokości, 4 m długości i 2,5 m wysokości oraz 40 Km/h prędkości podczas jazdy
   - B w przypadku maszyn rolniczych przekraczających powyższe ograniczenia oraz pojazdów wolnobieżnych (z wyjątkiem pojazdów o szczególnych rozmiarach)
   - C1 w przypadku pojazdów wolnobieżnych o szczególnych rozmiarach

   Jeśli maszyna ma przyczepę przekraczającą 750 kg, konieczne jest prawo jazdy B+E, która może być traktowana jako odpowiednik kategorii T. Również w Polsce osoba posiadająca prawo jazdy kat. B może prowadzić ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne, jeśli doczepione narzędzie nie przekracza określonej masy.

   Teoretycznie wiec powinieneś otrzymać włoskie prawo jazdy ABCE, jednak radziłabym dowiedzieć się najpierw w Motorizzazione, czy wiedza, czym jest kategoria T (bodajże w Niemczech również taka kategoria istnieje, wiec może ja znają) - jeśli nie, zapytaj, czy wystarczy tłumaczenie odpowiedniego artykułu polskiego Kodeksu Drogowego.
   Usuń
  2. Diekuje ci bardzo fajny blog.Tylko dlaczego ja mam im cokolwiek tlumaczyc, przeciez na starym prawku jest kategoria T i dlaczego mam sie narazac na dodatkowe koszty.Nawet na wniosku nie chcieli umiescic kat.T.Jak ja mam ich przekonac,co moge im zrobic ?.Mam wrazenie ze nas obcokrajowcow traktuja jak maszynke do wyciskania pieniedzy.Co robi Ambasada, Konsulat zeby nas bronic? Pozdrawiam Krzysztof.

   Usuń
  3. Trudno wymagać, by na włoskim wniosku pozwolono Ci na wpisanie kategorii, która we Włoszech nie istnieje - z punktu widzenia włoskich przepisów "T" w tym przypadku to tylko litera. To nie jest kwestia dyskryminacji, a różnic w kodeksach drogowych. W zeszłym roku kategorie praw jazdy w Europie zostały ujednolicone, jednak nie do końca, gdyż w Polsce nadal istnieje kategoria T, której nie ma m.in. we Włoszech. To oczywiście może rodzić problemy, dlatego zasugerowałam przetłumaczenie polskich przepisów.

   Usuń
 10. witam mieszkam we włoszevh od 2006 prawo jazdy zrobiłem 2011 wiem że muszę wymienić na włoskie ale czy muszę zdawać egzamin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tracisz uprawnień do prowadzenia pojazdu, jedynie dokument, które je potwierdza traci ważność, wiec ponowne zdawanie egzaminu nie jest konieczne. Sa osoby, które miały problemy w przypadku wymiany polskiego prawa jazdy wydanego po zameldowaniu we Wloszech - wypowiedziałam się w tej kwestii w komentarzach pod tym artykułem:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/polskie-prawo-jazdy-we-woszech-zmiany-w.html

   Usuń
 11. Witam ponownie ;)
  Mam pytanie w związku z wymiana prawa jazdy w Polsce, zamiast we Włoszech. Otóż, mąż jest wciąż zameldowany w Polsce, ale jednocześnie od prawie 10 lat zameldowany jest także we Włoszech - mówi, że jest tzw. rezydentem, ale, tak na marginesie, chyba popełnia błąd, bo z tego co wiem, rezydentura dotyczy raczej obywateli przybyłych z tzw. państw trzecich spoza UE, a Polska przecież do Unii należy (?) Wracając do meritum, mąż ma polskie bezterminowe prawo jazdy i najprościej, najtaniej i najszybciej byłoby je wymienić na nowe, terminowe w Polsce. Nasuwa mi się jednak parę wątpliwości:

  1 - jaki w nowym polskim prawie jazdy powinien być adres zamieszkania? W Polsce policja ma prawo sprawdzić podczas kontroli zgodność danych w obu dokumentach, w prawie jazdy i w dowodzie osobistym, więc nasuwa się odpowiedź, że musi być polski meldunek. Ale co na to włoska policja? Mąż ma przecież włoski dowód osobisty z tamtejszym adresem zameldowania. Nie ma tu jakiejś sprzeczności?
  2 - z drugiej strony, bez sensu chyba w polskim prawie jazdy podawać włoski meldunek;
  3 - w związku z powyższym, czy w tej wymianie ważniejsza jest (przy ewentualnej kontroli drogowej) zgodność dokumentów pod względem adresu zameldowania, terminowość prawa jazdy, czy kraj jego wydania, a raczej wydrukowania?
  4 - nawet, gdyby wymienić to prawo jazdy na włoskie, a mąż wróci do kraju na stałe np. za 2 lata, to według polskich przepisów, musi w ciągu 30 dni od zmiany miejsca zamieszkania zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji, co praktycznie oznacza kolejną wymianę dokumentu :( Czyli wracamy do punktu wyjścia - wymienić prawko w Polsce i po powrocie mieć spokój.
  5 - być może mylę też tutaj pojęcia "zamieszkania" i "zameldowania", a często w sprawach urzędowych ma to znaczenie?

  Może to głupie pytania, ale nie dają mi spokoju :/

  OdpowiedzUsuń
 12. Mąż spolszcza włoskie słowo "residente", które oznacza po prostu, że jest on we Włoszech zameldowany.:)

  A teraz po kolei:

  1. Nie jestem ekspertem w dziedzinie polskich przepisów, jednak wydaje mi się, że bez zameldowania w Polsce nie można uzyskać polskiego prawa jazdy. Teoretycznie nie powinno się być zameldowanym w dwóch krajach (zgodnie z włoskimi i polskimi przepisami), więc odradzałabym wspominanie w wydziale komunikacji, że mąż mieszka we Włoszech i ma tu zameldowanie. We Włoszech mąż może posługiwać się polskim dowodem osobistym (posiadanie włoskiego nie jest obowiązkowe), wówczas adres będzie taki sam. Dodam, że nowy format włoskiego prawa jazdy nie przewiduje wpisywania adresu, więc możliwe, że polskie prawo jazdy też już go nie zawiera.

  2. Nie tyle bez sensu, co byłoby to ryzykowne (patrz wyżej).

  3. Włoska policja zazwyczaj prosi o prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu, dowód osobisty rzadko jest potrzebny. W każdym razie w przypadku kontroli mąż może okazać polskie dokumenty. Prawo jazdy ma być ważne na terytorium Włoch, nieistotne jest, gdzie zostało wydane i kiedy.

  4. W Polsce nie ma obowiązku wymiany europejskiego prawa jazdy na polskie, więc mąż będzie mógł używać włoskiego prawka dopóki będzie ono ważne - później odnowi je w Polsce, gdyż to będzie jego miejsce stałego zamieszkania.

  5. Miejsce zameldowania we Włoszech powinno odpowiadać miejscu stałego zamieszkania, natomiast istnieje też pojęcie "domicilio", które wskazuje na centrum interesów życiowych danej osoby i nie jest nigdzie rejestrowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dee, tylko sie nie obrazaj, moze cos przeoczylam, ale...
   znalazlam na kilku stronach dotyczacych europejskiego prawa jazdy w Polsce, ze po okresie 6 miesiecy od zamieszkania w Polsce takie prawo jazdy nalezaloby wymienic na polskie..
   i teraz jesli ktos jest zameldowany i tu i tu to co ma z takim fantem zrobic?? I jest kilka tygodni we Wloszech, a potem kilka tygodni w Polsce i tak na zmiane??
   A jesli nie zmianiac prawa jazdy wloskiego na polskie to wtedy we Wloskim prawie jazdy bedzie wloski adres, a w polskim prawie jazdy polski meldunek...i co na to policjant??

   Usuń
  2. To ja mam opinię obrażalskiej?:)

   W Polsce obowiązek wymiany zagranicznego prawa jazdy po 6 miesiącach dotyczy dokumentów wydanych przez państwa spoza UE i im podobnych, na podstawie włoskiego prawka możesz prowadzić pojazdy dopóki nie straci ono ważności. Jeśli mi nie wierzysz, spójrz na tę stronę, rządową:

   http://zielonalinia.gov.pl/Prawo-jazdy-5285

   Jeśli więc jesteś zameldowana we Włoszech i posiadasz bezterminowe polskie prawo jazdy, po dwóch latach je wymienić na włoskie, które w Polsce będzie jak najbardziej uznawane.

   Tak na marginesie, nowe włoskie prawa jazdy nie zawierają informacji o adresie posiadacza.

   Usuń
 13. OK, tylko mąż często prowadzi samochody firmowe. Policjantowi nasuwa się logiczny wniosek, że skoro auto firmowe, to i praca we Włoszech, jeśli praca, to zameldowanie, jeśli zameldowanie, to włoski dowód jak nic powinien być - no i musiałby pewnie mąż ten dowód okazać, I tu nagle bomba - polskie prawo jazdy! Wystarczy w dowodzie sprawdzić datę zameldowania we Włoszech i już można się przyczepić, że prawko wymienione w Polsce w trakcie zameldowania w Italii. Dlatego też pisałam o różnicy między "zameldowaniem" a "zamieszkaniem". Pamiętam zgłoszenie do urzędu skarbowego w Polsce, kiedy mąż przestał osiągać tu dochody. Trzeba było w odpowiednim formularzu podać miejsce zameldowania we Włoszech, przy jednoczesnym zachowaniu miejsca zamieszkania, czyli Polski. Tu artykuł na ten temat:
  http://prawodlakazdego.pl/content/miejsce-zamieszkania-i-miejsce-zameldowania-%E2%80%93-skutki-prawne
  W takim wypadku mąż (przecież nie ma włoskiego obywatelstwa), będąc nadal obywatelem polskim, może chyba wymienić prawo jazdy w kraju zamieszkania (?)
  Uff, trudny orzech do zgryzienia :(

  PS. Niestety, w nowym polskim prawie jazdy nadal widnieje adres zameldowania. Praktycznie należy w ciągu 30 dni zgłosić ten fakt do WK, ale sankcje za niedotrzymanie tego obowiązku są na szczęście nikłe lub nie ma ich wcale. Po prostu policjanci rzadko się tego czepiają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powtarzam: posiadanie włoskiego dowodu osobistego nie jest obowiązkowe, więc Twój mąż nie musi go ani posiadać, ani okazywać, bez względu na zameldowanie i pracę we Włoszech.

   A nawet gdyby prawo jazdy zostało wymienione w Polsce podczas zameldowania we Włoszech, to trzy lata temu włoskie Ministerstwo Transportu wydało okólnik dotyczący rumuńskich praw jazdy, gdzie w jasny sposób oświadcza, że w przypadku, gdy ktoś wnioskuje o wymianę lub uznanie prawka wydanego przez inne państwo UE podczas okresu zameldowania we Włoszech, urząd ma przyjąć wniosek, gdyż nie ma pewności, że dokument ten nie został mu wydany podczas „zwykłego pobytu” (residenza normale) w tym kraju. Tym bardziej nie mogą podważyć ważności prawa jazdy odnowionego w Polsce, gdyż skoro polski urząd je odnowił, to widocznie polskie przepisy na to pozwalają. Okólnik ten znajdziesz tutaj:

   http://www.mit.gov.it/mit/mop_all.php?p_id=8795

   Co do adresu zameldowania na polskim prawie jazdy, to dopóki mąż jest zameldowany również w Polsce, to nie widzę problemu.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Tak, we Wloszech trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości. Teoretycznie, zgodnie z włoskimi przepisami, prawo jazdy jest dokumentem tożsamości, jednak może się zdarzyć, że policja przyczepi się do faktu, że obywatele UE mają prawo przebywać we Włoszech na podstawie ważnego dokumentu wydanego przez kraj pochodzenia i pozwalającego na opuszczanie kraju. W przypadku Polski jest to paszport lub dowód osobisty, na podstawie których wydawany jest ewentualnie włoski dowód (a więc przed jego wydaniem włoski urzędnik sprawdził tożsamość delikwenta), więc posługiwanie się polskim prawem jazdy, choć może się udać, jest nieco naciągane.

   Usuń
  4. Czyli, przy rutynowej kontroli "na piechotę" śmiało można okazać włoski (lub polski?) dowód osobisty, natomiast przy kontroli drogowej wystarczy nowe terminowe polskie prawo jazdy + ewentualnie (na żądanie policjanta) włoski dowód i nie powinno być problemu, czy tak?

   Usuń
  5. Przy kontroli drogowej lepiej pokazać dokumenty z takim samym adresem, a więc polskie prawo jazdy i polski dowód, które będą wydane na polski adres.

   Usuń
  6. Może już "męczę temat", ale przy kontroli, podczas jazdy samochodem firmowym, czyli należącym do pracodawcy, w dodatku furgonem, może dla policjanta stać się podejrzane legitymowanie się tylko polskimi dokumentami, w momencie świadczenia pracy na rzecz włoskiego pracodawcy. Samochód prywatny nie wzbudziłby pewnie takich wątpliwości - ot, Polak z polskimi dokumentami i tyle, jednak auto służbowe ... coś tu cuchnie ;)

   Usuń
  7. Jeśli koniecznie chcesz "męczyć" temat, to męcz, ale zapewniam Cię, że nic tu nie cuchnie.:) We Włoszech obcokrajowcy mogą, ale nie muszą wystąpić o wydanie włoskiego dowodu osobistego - ja mieszkam tu i pracuję od 9 lat i nigdy go nie miałam.

   W Polsce obcokrajowcy w ogóle nie mogą otrzymać polskiego dowodu osobistego, legitymują się wyłącznie dokumentami wydanymi przez kraj pochodzenia i jakoś żyją. ;)

   Usuń
  8. No, to koniec męki ;)
   Bardzo Ci dziękuję i pozdrawiam.

   Usuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam,
  Ja przyjechałem do Włoch na krótki pobyt - nie całe dwa lata, jestem zameldowany mam umowę o pracę i płacę wszystkie zobowiązania fiskalne i ubezpieczenia społeczne (w tym tygodniu dostałem kartę "Tessera Sanitaria"), ale nie zostanę tutaj na pewno na dłużej niż dwa lata. Czy mogę zatem jeździć normalnie na polskim bezterminowym prawie jazdy? Dopiero przyjechałem i chcę kupić skuter, więc chciałbym wszystko uregulować, żeby nie było problemów (skuter powyżej 50 ccm, więc wymagane jest prawo jazdy).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli przyjechałeś tu po 19.01.2013 r., możesz prowadzić na podstawie bezterminowego prawa jazdy przez dwa lata od momentu zameldowania.

   Usuń
  2. Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź:) W takim razie zaczynam przeglądać ogłoszenia sprzedaży skuterów:)

   Usuń
  3. Przypominam, że jeśli masz tylko kategorię B, możesz prowadzić jedynie niektóre rodzaje skuterów:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/01/woskie-prawo-jazdy-kategorii-a.html?m=1

   Usuń
 16. A co z tymi osobami co zoplacily mandaty przed wejsciem tej ustawy z marca i musialy wymienic prawka.A pisalas ze odwolanie do UE nie ma sensu.Pozdrawiam Krzysztof.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Krzysztof,

   spróbowałabym złożyć wniosek o zwrot niesłusznie pobranej kwoty (richiesta di rimborso della sanzione indebitamente versata) w komendzie straży miejskiej (comando dei vigili) w miejscu, gdzie otrzymałeś mandat. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy uda Ci się uzyskać zwrot, może przydać się adwokat, lecz warto spróbować.

   Usuń
 17. Witam, mam takie pytanie, mieszkam we Włoszech od 10 lat i mam tu zameldowanie, ale pracuję dla Polskiej firmy z umową o pracę na terenie Włoch, mam też samochód firmowy zarejestrowany na ich firmę, czy muszę zmieniać prawo jazdy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma znaczenia, dla kogo pracujesz i czyim samochodem jeździsz - jeśli Twoje prawo jazdy jest bezterminowe, musisz je wymienić.

   Usuń
 18. A można sie wymeldować i zameldować znów za kilka dni? Czy wtedy te 'dwa lata od zameldowania' śa liczone od ostatniego zameldowania i w ten sposób jeździć na nieterminowym prawku kolejne 2 lata?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widzę większego sensu, gdyż historia zameldowań i wymeldowań będzie widoczna w systemie, więc kilkudniowe przerwy niczego nie zmienią - przepisy mówią o pobycie na stałe, to, że przez kilka dni nie będzie Cię w systemie nie zmienia faktu, że przez większą część roku przebywasz we Włoszech. Nie wspominając już o tym, że składanie nieprawdziwych oświadczeń jest wykroczeniem karalnym.

   Usuń
  2. Racja. Wymieniam więc w Polsce. Koszt 100,50 zł plus ewentualnie koszt zdjęcia jak ktos nie ma. Czas oczekiwania 10 dni... Luksus w porównaniu z IT. Pozdrawiam!

   Usuń
 19. Dziękuje również za pomoc bardzo przydatna strona

  OdpowiedzUsuń
 20. mam pytaniedotyczace wymiany prawa jazdy polskiego na wloskie.jestem zameldowana we wloszech od 8 lat..niedawno dowiedzialam sie o obowiazku wymiany prawa jazdy na wloskie przed dniem 19.stycznia 2015 r.jestem w trakcie zalatwiania wszystkich zaswiadczen,jednak nie wiem czy zdaze...gdyz do 19 zostalozaledwie kilka dni.czy wymiana po 19 stycznia wiaze sie ze zdawaniem ponownego egzaminu,w moim wypadku????dziekuje za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Egzaminu na pewno nie musisz ponownie zdawać, bo ważność straci przecież tylko dokument, a nie uprawnienia. Tak więc nie sądzę, by był problem z wymianą prawa jazdy po 19.01.2015 r. (oczywiście odradzam prowadzenie na jego podstawie samochodu ;)), choć całkiem możliwe, że nie wszyscy urzędnicy tudzież pracownicy agencji będą skłonni do współpracy. W końcu to Włochy, więc ewentualnie przygotuj się do walki, tak na wszelki wypadek. ;)

   Usuń
 21. Mam bezterminowe prawo jazdy a mieszkam we Włoszech więc musze wymienić je na terminowe i chciałam zrobić to w Polsce. Orientujesz się na ile lat je wydają 10 czy 15? Będa uznawane we Włoszech te z okresem 15 letnim ważności? Jeżeli tylko przez 10 lat to mogę przed czasem wymienić je ponownie w Polsce, mimo, że beda one miały wazność jeszcze 5 letnią? Pozdrawiam i gratujuje super bloga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacznijmy od tego, że teoretycznie, zgodnie z przepisami unijnymi, prawo jazdy powinnaś odnowić w miejscu stałego zamieszkania, a więc we Włoszech. Wiele osób woli jednak zrobić to w Polsce ze względu głównie na niższe koszty, o czym wspomniałam w artykule, i zdarza się, że włoska policja kwestionuje ich ważność i wtedy trzeba się odwoływać na podstawie okólnika, o którym pisałam w komentarzach powyżej.

   Obecnie w Polsce wydawane są 15-letnie prawa jazdy, chyba że ze względu np. na wadę wzroku otrzymasz dokument o krótszej ważności. Nie wiem, czy polskie władze bez problemu wymienią Ci je po 10 latach, możliwe, że okaże się konieczne "zgubienie" prawa jazdy, ale to tylko moje rozważania.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Doczytałam tez teraz, że: "Jeśli natomiast ważność Waszego prawa jazdy przekracza 10 lat, a mieszkacie na stałe we Włoszech, to niestety potwierdzono mi, że od chwili zamieszkania tutaj podlegacie przepisom włoskiego kodeksu drogowego, a to oznacza, że Wasze prawo jazdy nie może mieć ważności przekraczającej ważność włoskich dokumentów. Tak więc osoby posiadające terminowe prawo jazdy wydane w Polsce, o ważności niezgodnej z włoskimi przepisami, tak czy inaczej muszą je wymienić na włoskie."Czyli te 15- letnie Polskie dla Wlocha są ważne czy nie? Mam zameldowanie w PL i IT.

   Usuń
  3. Są ważne, ale nie 15 lat. Zameldowanie w Polsce nie ma tu znaczenia, włoskie służby porządkowe interesuje jedynie zameldowanie we Włoszech (coś takiego, jak podwójne zameldowanie nie ma nawet sensu w świetle włoskich przepisów). Z tego, co wiem (mogę się mylić), na odnowionym polskim prawku widnieje jedynie data pierwszego wydania, więc możliwe, że podczas kontroli może być wzięta pod uwagę data Twojego zameldowania we Włoszech i od tej daty liczone 10 lat ważności 15-letniego prawa jazdy. Dlatego napisałam, że to rozwiązanie połowiczne, zwłaszcza w przypadku osób od dawna mieszkających we Włoszech lub planujących tu zostać na długie lata.

   Usuń
 22. mam zameldowanie od 01-08-2013, to miałem wymienić do 19-01-2015, czy do 2 lat od zameldowania? tablic już się czepiali, o prawko jeszcze nie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po dwóch latach od zameldowania, czyli do 1 sierpnia br. :)

   Usuń
  2. dzięki. bo wszystkie dokumenty złożyłem, doktor zaliczony, tylko ta panienka ze scuole guida nie może se poradzić z pozwoleniem na jazdę jak zdam im polskie prawko. i myślałem że od 19 stycz. jeżdze na ,, a może się uda" :) dzięki i pozdrawiam. robert

   Usuń
 23. a co w sytuacji jeśli włoska Policja odbierze polskie bezterminowe prawo jazdy podczas kontroli? podobno odsyła je do Polski, czy MOŻNA JE POTEM W POLSCE BEZ PROBLEMU ODEBRAC I NADAL NA NIM W POLSCE JEŹDZIĆ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odebrane prawo jazdy wysyłane jest do prefektury, nie do Polski - musisz je następnie wymienić na włoskie, więc zapytaj o procedurę w przypadku odebranego dokumentu.

   Usuń
  2. Na początek gratuluję tego rzetelnego bloga. A teraz do sedna...sytuacja jest BARDZIEJ skomplikowana. Otóż...meldunek we Włoszech od 2003r., potem w 2007r. wymeldowanie i znowu od 2008 r. zameldowanie (nadal trwa). Te tzw. risonoscimento POLSKIEGO PRAWA JAZDY BEZTERMINOWEGO STRACIŁO WAŻNOŚĆ W 2009 r.,bo nikt mnie nie poinformował ,że to ma datę ważności i trzeba to przedłużać, ODNAWIAĆ ITP. a owo "pismo" z przypomnieniem też nie dotarło. No i teraz by móc zrobić conversione trzeba zdać egzamin i jest TYLKO 1 PODEJŚCIE, a jak się nie uda (chociażby ze względu na barierę językowa- chodzi mi o terminy "fachowe") to...zostaję bez prawa jazdy( I W DODATKU powiedzieli mi, że wtedy odeślą je do Polski) i bez pracy w związku z tym. No i szukam rozwiązania co by ten egz. ominąć: 1. Czy jeśli "zaginie";-) mi polskie bezterminowe prawo jazdy i dostanę duplikat terminowy w Polsce uprawniający mnie do prowadzenia auta do 2030 r. to czy przy okazaniu go podczas kontroli we Włoszech będzie ok. chociaż przez najbliższe 3 lata? (biorąc pod uwagę okres mojego zameldowania). 2. Czy nawet to terminowe prawo jazdy mi nie pomoże jeśli tamto bezterminowe UZNANE we Włoszech straciło ważność w 2009 i mają to odnotowane gdzieś w swoich bazach?3. Jeśli podejdę do egz. i nie zdam , a oni odeślą prawo jazdy do Polski to -czy mogę je potem w Polsce odebrać i nadal w Polsce będzie ważne ? Czy nic na nim nie nabazgrają albo nie oznaczą? BO JUŻ WSZYSTKIEGO SIE IDZIE SPODZIEWAĆ PO TYCH....Włosy z głowy rwę od tygodni, bo ....oto okazało się, że ten rząd cyfr, który mi podarowali chyba w 2006 r. SZUMNIE ZWANY WAŻNYM DOKUMENTEM (bez pieczątki jakiejkolwiek i mojego nazwiska ) stracił ważność w 2009 r. i od tamtej pory jestem kierowcą bez prawa kierowania samochodem na terenie Włoch-PARANOJA, NO ALE TRZEBA DZIAŁAĆ-TYLKO JAK?CO LEPSZE?proszę o podpowiedź.

   Usuń
  3. I jeszcze dodam, że musiałam zgłosić na policję, że ten świstek z rzędem cyfr (ów WAŻNY dokument) MI ZAGINĄŁ, kiedy to go zażądano ode mnie gdy biegałam po urzędach próbując zrobić conversione.

   Usuń
  4. Sytuacja rzeczywiście jest nieco skomplikowana, ale śmiem twierdzić, że nie aż tak bardzo, jak Ci to przedstawiają.:) Oczywiście to tylko moja opinia, ale nie jestem wcale taka pewna, czy twierdzenia osób, z którymi rozmawiałaś ma jakiekolwiek oparcie w przepisach. Moje rozumowanie jest następujące:

   Przede wszystkim, najważniejszym przepisem jest zasada mówiąca, że prawo jazdy wydany przez inny kraj UE traktowane jest tak samo, jak włoskie prawo jazdy, a ich właściciele podlegają przepisom włoskiego Kodeksu Drogowego oraz karom przezeń przewidzianym (art. 136-bis, p. 1). W Twoim przypadku wykroczenie polegałoby na tym, że prowadzisz samochód na podstawie nieważnego prawa jazdy i gdyby złapała Cię policja, otrzymałabyś mandat właśnie za to i dokument zostałby Ci odebrany, gdyż tak właśnie traktowane są włoskie prawa jazdy (art. 136-bis, p. 8). Kara przewidziana za prowadzenie samochodu na podstawie nieważnego prawa jazdy to mandat i odebranie dokumentu (ritiro) - uwaga, DOKUMENTU, nie uprawnień (revoca)! Odbierają Ci dokument dlatego, że on stracił ważność, ale to nie oznacza, że musisz na nowo zdawać egzamin, bo Twoje uprawnienia nadal są ważne.

   Gdy odnawiasz prawo jazdy, musisz poddać się badaniu lekarskiemu - aby odzyskać włoskie prawo jazdy odebrane z powodu utraty ważności, jego właściciel musi dostarczyć odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Ponieważ unijne prawa jazdy traktowane są tak samo, musisz naprawić popełniony błąd, a więc zadbać o to, by otrzymać odnowiony dokument.

   Twój przypadek jest o tyle skomplikowany, że wyjątek od powyższej reguły stanowią prawa jazdy, które utraciły ważność ponad trzy lata temu. W tym przypadku, zgodnie z okólnikiem Wydziału Komunikacji nr 16/1971 oraz późniejszym okólnikiem Ministerstwa Transportu nr 7053/2009, może okazać się konieczne poddanie dokumentu tzw. rewizji (revisione). Jak sprecyzowało Ministerstwo, nie jest to procedura automatyczna, stosowana w przypadku każdego przekroczenia trzyletniego okresu - urzędy muszą każdą sprawę przeanalizować, by stwierdzić, czy właściciel dokumentu przypadkiem nie utracił zdolności do prowadzenia pojazdu (psychofizycznych lub technicznych). Ponowne zdawanie egzaminu może mieć miejsce tylko w tym drugim przypadku, ale urząd musi (!) wziąć pod uwagę Twoją "linię obrony" - przede wszystkim oświadczenie, że nie odnowiłaś prawa jazdy z niewiedzy, a nie ze złej woli (tym bardziej, że w międzyczasie wyprowadziłaś się z Włoch, więc przestały one być Twoim stałym miejscem zamieszkania, mogłaś myśleć, że 10 lat ważności zaczyna się na nowo od 2008 r.), a także wszelkie dowody na to, że nie utraciłaś umiejętności prowadzenia samochodu (np. oświadczenia osób trzecich, fakt, że nie otrzymałaś żadnego mandatu ani nie spowodowałaś wypadku itp.).

   Na Twoim miejscu wybrałabym się bezpośrednio do Motorizzazione Civile (nie żadne autoscuole ani ACI) i tam próbowała przekonać urzędników, żeby nie poddawali Cię ponownemu egzaminowi, bo nie ma takiej potrzeby. Jeśli odmówią, pamiętaj, że możesz złożyć odwołanie do ministerstwa Transportu w ciągu 30 dni od otrzymania pisemnej decyzji o poddaniu Twojego prawa jazdy rewizji.

   Teoretycznie powinnaś odnawiać prawo jazdy w miejscu stałego zamieszkania, ale wiele osób dokonuje tego w Polsce, więc ewentualnie może to być jakieś rozwiązanie (terminowe prawo jazdy będzie ważne tylko do 2018 r.,) - w razie kontroli powiesz, że jesteś zameldowana od 2008 roku i tyle.

   Szczerze mówiąc nie wiem, co Włosi robią z polskim prawem jazdy uznanym za nieważne, ale nawet gdyby na nim niczego nie nabazgrali, przekażą je polskim władzom z adnotacją, że zostały Ci odebrane uprawnienia, więc będzie ono nieważne również w Polsce.

   Usuń
  5. Dziękuję za odpowiedź, odezwę się jak coś... się ruszy :-) w mej sprawie!

   Usuń
 24. Deelayah! Swietny blog, profesjonalna i mega przydatna pomoc. Dziekuje i pozdrawiam serdecznie z Milanu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że korzystasz, daję z siebie wszystko. :) To ja dziękuję - za motywację! Pozdrawiam ciepło.:)

   Usuń
 25. Zameldowany we Włoszech od 18.01.2012
  Mam prawko polskie bezterminowe wydane 11.01.2005
  Czy prawko traci ważność po 2 latach od daty zameldowania?
  Czy po 10 latach od daty zameldowania?
  Czy po 10 latach od daty wydania dokumentu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już straciło ważność, gdyż zameldowałeś się we Włoszech przed 19.01.2013 r., kiedy to zmieniły się przepisy. Dlatego też mogłeś prowadzić na jego podstawie do 19.01.2015 r. (po 2 latach od wejścia w życie nowego Kodeksu Drogowego), teraz jest już nieważne i musisz je wymienić na włoskie.

   Usuń
 26. WOW! Ale błyskawiczna odpowiedź! Dziękuję !

  OdpowiedzUsuń
 27. Witam i jezeli mozliwe to prosze o pomoc rade bo ja juz niemam pojecia co jeszcze moge zrobic czy da sie cos zrobic wiem ze takie tematy byly poruszane ale moj jest pogmatfany od 2006 niemam meldunk stalego w polsce zameldowany w itali od 2007 pracowalem 8mies potem wrucilem do kraju na 5mies i zaczalem robic prawo jazdy zdalem dopiero za czwartym razem w 2012 meldunek pozostal ten sam wloski przez 3lata jezdzilem swoim autem i w pracy zakladowym bylem juz w 3autoscuol w jednej nawet wzieli dokumenty zrobilem badania ale po miesiacu powiedzieli ze nie mozna wymienic bo mialem zrobic patente tu i jak chce to moge sie tu zapisac 4dni temu wybralem sie do motoryzacione w bologni ale tu jeszcze gorzej nawet nie chcieli rozmawiac mialem z soba art136bis ten o rumunach i bulgarach pani powiedziala tylko ze ona nic nie musi ogladac a ja to moge jak inni ragazziny zapisac i zrobic tu powiedzialem jej za ja ona i nikt inny nie moze miec 2patente ona mi nato moj problem moglem myslec wczesniej i dowidzenia czy naprawde nic juz sie nieda zrobic wiem ze pogmatfalem sobie plis pomocy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dobrze zrozumiałam, chcesz wymienić we Włoszech polskie bezterminowe prawo jazdy, wydane w okresie, gdy już byłeś tutaj zameldowany, zgadza się?

   Przede wszystkim wydaje mi się dziwne, że polskie władze wydały Ci prawo jazdy, skoro nie byłeś zameldowany w Polsce - z tego, co wiem, do uzyskania prawa jazdy konieczny jest meldunek na terytorium RP. No ale nic, skoro je otrzymałeś, to tym lepiej dla Ciebie.;)

   Włoski wydział komunikacji powinien wymienić prawo jazdy, gdyż - jak wspomniało ministerstwo w okólniku - skoro Polska wydała Ci dokument, nie można uznać, że nie miała do tego prawa, widocznie zgodnie z polskimi przepisami mogłeś uzyskać tam prawo jazdy. Skoro jednak Motorizzazione nie chce nawet zapoznać się z treścią okólnika, masz według mnie dwa wyjścia:

   1) zażądać pisemnej odmowy przyjęcia wniosku o wymianę prawa jazdy na włoskie, wraz z uzasadnieniem, na podstawie której złożysz następnie formalne odwołanie (polecam moje Vademecum: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/vademecum-walki-z-biurokracja.html);

   2) zgłosić problem do Solvitu, który bez żadnych opłat postara się rozwiązać sprawę:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/02/solvit-gdy-wszystko-inne-zawiedzie.html

   Usuń
 28. Witam tak chcialem wymienic i chce problem ze niechca i niewiem czy moge tak w 2012 bylem jak zaesze w kraju 2mies wykupilem godz jazdy zdalem teorie bo wczesniejszych minol termin i zdalem praktyke ale ze za kilka dni musialem wrucic do pracy to prawo jazdy odebral moj syn z tego co wiem to podal swoj adres zamieszkania tam gdzie wynajmowal z bratem mieszkanie no i gdzie ja przyjezdzalem i tak jest teraz ale stsncja jest inna pytalem go czy cos podpisywal np 185dni w roku tak slyszalem ze jest ale on nie pamieta nie mialem pojecia ze wyjda takie problemy bylem pewien ze moge zdac w polsce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj skorzystać z pośrednictwa Solvitu, a nuż problem się rozwiąże? To naprawdę skuteczne narzędzie.

   Usuń
 29. Dzieki za rade solvit ten w itali czy ten polski pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypełnij formularz na stronie Solvitu (możesz wybrać język, w którym jest Ci się wygodniej posługiwać), tak będzie najprościej, a wniosek trafi do odpowiedniego ośrodka.

   Usuń
 30. A czy mozna zadzwonic wiem ze jest nr tel solvitu ale tego w polsce jeszcze raz dziekuje i nie zawracam pani glowy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że można, choć wydaje mi się, że podając wszystkie dane i opisując sytuację na piśmie będzie łatwiej. Ale to już kwestia preferencji.:)

   Usuń
 31. Witaj Dee,
  wydaje mi sie, ze wymiana prawa jazdy polskiego na wloskie nie jest wcale taka oczywista dla tych, ktorzy zyja jedna noga w Polsce, a druga we Wloszech. To znaczy dla tych, ktorzy maja meldunek i tu i tu (ci, ktorzy mieszkaja we Wloszech bo tu prowadza dzialalnosc albo pracuja i jednoczesnie maja rodzine w Polsce, wiec tam meldunek albo odwrotnie maja rodzine we Wloszech, a prowadza dzialalnosc w Polsce, i stad musza miec dwa meldunki, bo nie moga za kazdym razem ich zmieniac zwlaszcza, gdy trudno okreslic gdzie spedza sie 185 dni w roku.)
  Takie to informacje znalazlam na stronie infor, a dokladnie
  http://www.infor.pl/prawo/gmina/komunikacja/300412,Zagraniczne-prawo-jazdy-jakie-jest-honorowane-w-Polsce.html
  Ważne Prawo jazdy pochodzące z kraju Unii Europejskiej pozostaje ważne o ile nie zmieni się miejsce zamieszkania jego właściciela. Jeżeli miejsce zamieszkania zmieni się, to takie prawo jazdy należy wymienić. Wynika to z obowiązku posiadania dokumentu prawa jazdy z aktualnymi danymi osobowymi.
  Osoby posiadające inne zagraniczne prawa jazdy muszą je wymienić na polskie dokumenty, jeżeli pobyt czasowy lub stały w Polsce przekroczy 6 miesięcy.
  Aby móc wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie należy udokumentować pobyt stały lub czasowy w Polsce. Pobyt czasowy to co najmniej 185 dni.
  Jednym slowem ci, ktorzy mieszkaja tylko we Wloszech nie maja problemu, ale osoby o ktorych pisalam powyzej juz tak latwo nie maja, bo o ile beda w porzadku we Wloszech to narazaja sie na klopoty w Polsce...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, że sytuacja osób mieszkających i w Polsce, i we Włoszech jest nieco skomplikowana, ale myślę, że jednak lepiej jest wymienić polskie prawo jazdy na włoskie - znając włoskie realia, przekonanie podczas ewentualnej kontroli władz, że tak naprawdę nie mieszka się na stałe we Włoszech, mimo zameldowania tutaj, jest niemiernie trudne. W większości (i ile nie we wszystkich) przypadkach prawo jazdy zostanie odebrane jako nieważne, mandat wlepiony, a potem trzeba będzie się odwoływać.

   Co prawda polskie prawo jazdy rzeczywiście musi posiadać aktualne dane, ale nowe włoskie dokumenty nie zawierają danych adresowych, więc problemu nie ma i nie widzę powodu, by na podstawie włoskiego prawa jazdy nie móc prowadzić pojazdów w Polsce do końca jego ważności.:)

   Usuń
 32. Dee, ale ja sie z Toba zgadzam, ze lepiej wymienic na wloskie. Tylko caly czas zastanawiam sie jak do tego podejdzie polski policjant:
  wloskie prawo jazdy a samochod na polskich tablicach i wlasiciel ma meldunek w Polsce i do tego prowadzi dzialalnosc gospodarcza we Wloszech i mieszka w Polsce albo mieszka we Wloszech a prowadzi dzialalnosc w Polsce..
  i jak tu pogodzic 185 dni i residenza normale???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polski policjant nijako do tego nie może podejść, gdyż włoskie prawo jazdy będzie ważne w Polsce, bez względu na to, gdzie jest zameldowany jego właściciel. W Polsce nie ma obowiązku wymiany europejskiego prawa jazdy po przeprowadzce do Polski (taki obowiązek jest w przypadku dokumentów wydanych przez państwa nie należące do UE, można ich używać tylko 6 miesięcy), więc dopóki zgadzają się dane osobowe, to nie widzę problemu. :)

   Usuń
 33. Dee, no wlasnie taki obowiazek jest.. jesli przeprowadzisz sie z np.z Francji do Polski to po 6 miesiacach prawo jazdy nalezy wymienic..podalalam wyzej informacje ze strony infor wraz z linkiem, a poza tym bedac w Polsce pytalam o ten problem w Urzedzie komunikacji i prawo jazdy nalezy wymienic...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma takiego obowiązku, on dotyczy tylko praw jazdy wydanych przez kraje spoza UE. Nie wszyscy urzędnicy są widocznie do końca poinformowani, a wystarczy przejrzeć polski Kodeks Drogowy, by zobaczyć, że nic takiego nie jest tam napisane.

   Na wklejonej przez Ciebie stronie Infor tak naprawdę jest napisane, że należy wymienić prawo jazdy, jeśli zawiera ono nieaktualne dane adresowe - w przypadku włoskiego prawa jazdy ten problem nie istnieje, gdyż nie zawiera ono adresu. Wszystkie dane są więc aktualne.

   Jeżeli nadal mi nie wierzyć, wkleję Ci cytat z rządowej strony "Zielona Linia" (http://zielonalinia.gov.pl/Prawo-jazdy-5285):

   "To, czy zagraniczne prawo jazdy jest ważne w Polsce i przez jaki okres, zależy od tego, w którym kraju zostało ono wydane. Prawo jazdy wydane przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, państwo członkowskie EFTA lub Szwajcarię uprawnia do kierowania pojazdami na terytorium Polski przez cały okres jego ważności.

   Na terytorium Polski odpowiednim pojazdem silnikowym może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez:

   1) państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym – w okresie ważności prawa jazdy;
   2) państwo będące stroną Konwencji o ruchu drogowym sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r.;
   3) państwo niewymienione powyżej, którego wzór prawa jazdy jest zgodny z wzorem określonym w Konwencji, w okresie sześciu miesięcy od daty rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu, nie dłużej jednak niż przez okres ważności prawa jazdy."

   Usuń
 34. W sumie to fajnie byloby gdyby sie wypowiedzial ktos kto jest w tego typu sytuacji i byl kontrolowany przez policje w Polsce..

  OdpowiedzUsuń
 35. .........Na wklejonej przez Ciebie stronie Infor tak naprawdę jest napisane, że należy wymienić prawo jazdy, jeśli zawiera ono nieaktualne dane adresowe - w przypadku włoskiego prawa jazdy ten problem nie istnieje, gdyż nie zawiera ono adresu. Wszystkie dane są więc aktualne.....
  Dee - teoretycznie tak, ale logicznie rzecz biorac jesli ktos ma zagraniczne prawo jazdy to oznacza, ze albo mieszka w tymze kraju i wtedy nie powinien byc zameldowany w Polsce, albo mieszkal poza granicami Polski, wiec po 6 miesiacach od powrotu powinien prawo jazdy wymienic... Tym samym nawet jesli tych danych adresowych we wloskim prawie jazdy nie ma to i tak nie trudno sie domyslic, ze ta osoba musi miec miejsce zamieszkania we Wloszech....zatem dane adresowe z dowodu osobistego czy dowodu rejestracyjnego samochodu nie beda odpowiadaly tym z prawa jazdy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ przepisy nie mówią, że prawo jazdy traci ważność w momencie przeprowadzki na stałe do Polski (wtedy mogłabym się z Tobą zgodzić), przewidują jedynie, że wpisane (!) do niego dane mają odpowiadać rzeczywistości. Jeżeli danych takich na prawie jazdy nie ma, to na jakiej podstawie ktoś miałby podważać ważność dokumentu na terytorium RP? Dane na nim widniejące są aktualne (imię, nazwisko itp.), termin ważności upływa za 10 lat, adresu nie ma, przepisy jasno mówią, że wszystko jest ok, nie ma czego aktualizować.

   Według mnie niepotrzebnie się martwisz.:)

   Usuń
  2. "teoretycznie tak, ale logicznie rzecz biorac jesli ktos ma zagraniczne prawo jazdy to oznacza, ze albo mieszka w tymze kraju i wtedy nie powinien byc zameldowany w Polsce, albo mieszkal poza granicami Polski, wiec po 6 miesiacach od powrotu powinien prawo jazdy wymienic."

   Może jeszcze raz: ten przepis obowiązuje osoby posiadające prawo jazdy wydane poza UE, unijne dokumenty pozostają ważne bez względu na to, gdzie mieszkasz. To nie jest tak, że po przeprowadzce do Polski nie możemy używać włoskiego prawa jazdy, a jeśli zawiera ono adres, trzeba je wymienić (niekoniecznie po 6 miesiącach), by zaktualizować zawarte w nim dane.

   Usuń
 36. Dzieki Dee. Wogole sie nie martwie. Po prostu lubie wiedziec. I juz . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i to jest właśnie fajne - ja też bardzo lubię wiedzieć, więc rozumiem Twoją chęć zgłębienia tematu. :) Udanego weekendu!

   Usuń
  2. I wzajemnie :)

   Usuń
 37. Witam jak to jest we wloszech z placeniem bollo za auto jest to obowiazkowe czy nie


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, każdy właściciel samochodu zarejestrowanego we Włoszech podlega obowiązkowi corocznej zapłaty podatku od jego posiadania, tzw. bollo auto.

   Usuń
 38. Dzieki ale czy to jest zgodne z przepisami ue bo ja slyszalem ze nie a wlosi wola placic kare do ue widocznie bardziej im sie to oplaca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc, nie sadze, by Unia Europejska mogla dyktować państwom członkowskim, jakie podatki mogą one czy tez nie nakładać na dobra posiadane przez obywateli tychże państw.

   Usuń
 39. Tak slyszalem tez niewim czy to prawda czy nie slyszalem ze wlosi co roku z tego powodu placa kare ale to im bardziej sie oplaca milego dnia

  OdpowiedzUsuń
 40. witam posiadam prawo jazdy od 2004 roku .18.03.2015 zostalam zatrzymana do rutynowej kontroli po czym zostalo mi zabrane (ritiro)prawo jazdy..jestem zameldowana we wloszech wiecej niz 5 lat ale szczerze mowiac nigdy nie slyszalam o koniecznosci wymiany prawa jazdy na wloskie..zostalam ukarana mandatem i teraz musze czekac na decyzje z ufficio motorizzazione co dalej ?czy moje prawo jazdy moze byc convertito czy bede musiala ponownie zdawac prawo jazdy???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, na pewno niebędziesz musiała ponownie zdawać egzaminu - zostałaś ukarana za prowadzenie samochodu na podstawie nieważnego dokumentu, ale to nie oznacza, że ważność utraciły Twoje uprawnienia. Będziesz musiała po prostu wymienić prawo jazdy na włoskie (a w Twoim przypadku na pewno można dokonać wymiany), przy czym odebrane prawo jazdy odsyłane jest do prefektury, więc na Twoim miejscu jak najszybciej skontaktowałabym się z prefekturą i ewentualnie z Motorizzazione w celu uzyskania informacji na temat wymiany odebranego prawa jazdy.

   Usuń
 41. dziękuje bardzo;))))!!dzisiaj skontaktowałam się z prefettura i powiedziano mi ze prawo jazdy zostało odesłane do motorizzazione,wiec w piątek pojadę tam osobiście...pani z auto scuola nie była pewna czy w moim wypadku(zameldowanie więcej niż 5 lat)nie doprowadzi do ponownego zdawania egzaminu...już jestem spokojniejsza. dziękuje raz jeszcze.w kolejnych dniach odezwę się i opowiem jak skończyła sie moja sprawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet gdybyś była zameldowana we Włoszech od 10 lat, to nie miałoby to znaczenia - do 19.01.2015 r. mogłaś prowadzić samochód na podstawie polskiego bezterminowego prawa jazdy, później straciło ono ważność, ale dotyczy to tylko dokumentu. Będę czekać na wieści! :)

   Usuń
  2. Nawet gdybyś była zameldowana we Włoszech od 10 lat, to nie miałoby to znaczenia - do 19.01.2015 r. mogłaś prowadzić samochód na podstawie polskiego bezterminowego prawa jazdy, później straciło ono ważność, ale dotyczy to tylko dokumentu. Będę czekać na wieści! :)

   Usuń
  3. Dziękuję serdecznie za szybka odpowiedz;)Jak tylko będę coś wiedzieć napisze:)Dobranoc;)

   Usuń
 42. Witam. Mam 22 lata i miesiąc temu przyjechałem do Włoch, posiadam prawo jazdy już od ponad dwóch
  lat. Moje pytanie brzmi czy mogę swobodnie poruszać się samochodem osobowym o mocy większej niż 100 KM na terenie Włoch i czy to jest legalne? Ponieważ pewien znajomy powiedział mi że trzeba mieć prawo jazdy więcej niż 5 lat aby móc jeździć pojazdem z taką mocą. Czy to prawda? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
  P.S. dodam że prawo jazdy jest polskie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ograniczenia dotyczące osób, które mają prawo jazdy od niedawna (pisałam o nich tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/12/jak-otrzymac-woskie-prawo-jazdy.html), dotyczą jedynie włoskich praw jazdy, więc dopóki posiadasz polski dokument, nie musisz się nimi przejmować.

   Usuń
 43. Dobrze, w takim razie dziękuję bardzo za odpowiedz :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Witam mam takie pytanie. Wyjechalam do Wloch w 2001 roku i zostalo mi wymienione prawo jazdy na wloskie na poczatku 2002 roku. Firma w ktorej pracowalam we Wloszech splajtowala i musialam wrocic do Polski. Podczas przeprowadzki zagubilam p.j. i w urzedzie wymienilam ja na polskie prawo jazdy. Podczas jakims czasie wrocilam do Wloch i dalej jezdzilam na polskim p.j. samochod polskie rejestracje w maju zatrzymano mi moje p.j. za przekroczenie predkosci o 50km/h i dostalam pismo z urzedu ze musze wymienic polskie na wloskie i mam czekac na sprawe z trybunalu dodam ze mam zakaz prowadzenia pojazdu na terytorium Wloch przez 4,5 miesiaca. Nic do tej pory nie otrzymalam zadnego wezwania do sadu. Zjechalam do Polski i chce tu zostac (nie uklada mi sie z mezem), mam 2 meldunki. Moje pytanie brzmi: 1: Jak mam odzykac moje prawo jazdy i czy wogole jest to mozliwe ? 2: Czy po zasadzeniu grzywny i uiszczeniu jej odesla mi moje polskie p.j. do Polski? 3:Czy zakaz prowadzenia pojazdu na terytorium Wloch oznacza ze w Polsce tez nie moge prowadzic przez te 4,5 miesiaca i co dalej?4: Czy w takie razie moge wyrobic wtornik p.j. u nas w Polsce zeby moc kierowac samochodem ?Dziekuje z gory za informacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Możesz wysłać pismo z prośbą o zwrócenie polskiego prawa jazdy (oczywiście zostanie ono Ci zwrócone dopiero po upłynięciu okresu "karnego"), zaznaczając, że wyprowadziłaś się na stałe z Włoch. Musiałabyś jednak w tym celu wymeldować się z Włoch, w przeciwnym wypadku zgodnie z włoskimi przepisami nadal będziesz osobą przebywającą tu na stałe, a więc podlegającą obowiązkowi wymiany prawa jazdy na włoskie.

   2. Nie jestem pewna, czy istnieje możliwość odesłania prawa jazdy pocztą poza granice Włoch, w tym celu musiałabyś skontaktować się z prefekturą, która przetrzymuje aktualnie Twój dokument. Jeśli nie wymeldujesz się z Włoch, prefektura nie odda Ci raczej polskiego prawka, gdyż nie możesz na jego podstawie prowadzić tu pojazdu i musisz je wymienić na włoskie.

   3. Nie posiadasz prawa jazdy, więc na jakiej podstawie miałabyś prowadzić samochód w Polsce? :) Napisałaś, że obowiązuje Cię zakaz prowadzenia pojazdów na terytorium Włoch (mniemam, że gdzieś to jest napisane), więc teoretycznie mogłabyś prowadzić samochód poza granicami Włoch, ale... na jakiej podstawie, skoro odebrano Ci dokument?

   4. Jeśli zgłosiłabyś w Polsce zaginięcie lub kradzież dokumentu, możliwe, że otrzymasz wtórnik, nie jestem jednak pewna, czy Twoje zatrzymane prawo jazdy nie zostało wpisane do jakiegoś systemu europejskiego i czy polski wydział komunikacji się o tym nie dowie. A wtedy może być nieciekawie.

   Usuń
 45. Witam serdecznie!
  Zlozylam podanie o zamiane prawa jazdy z polskiego na wloski. Zanioslam dokumenty do motoryzacji w bergamo i je przyjeli. Po miesiacu pojechalam odebrac nowe wloskie prawko, a tam mówią mi ze jest nie gotowe bo chcą jeszcze jeden dokument a dokładniej autenticita e titolarita della patente-co to znaczy dokladnie???. Nie zwrocili mi mojego polskiego prawka. W polskim urzędzie powiedziano mi ze moga mi jedynie wypisac zaświadczenie ze takie i takie prao jazdy istnieje wiec zalatwiam teraz to zaświadczenie ktore pozniej bede mosiala przetłumaczyć. Czy wie pani o jaki dokładnie dokument im chodzi? Co ma byc w nim zawarte i jak on powinien wygladac? Proszę o pomoc. Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolę sobie wkleić post na ten temat i dyskusję z mojej strony na Facebooku, będzie szybciej. ;)

   https://pl-pl.facebook.com/deeoswajawlochy/posts/652529094853724

   Podsumowując, weź z polskiego wydziału komunikacji, który wydał Ci prawo jazdy zaświadczenie potwierdzające, że Twój dokument jest autentyczny (widzę, że nie ma z tym problemu(, przetłumacz je i dostarcz do Motorizzazione.

   Usuń
 46. Witam serdecznie!
  Jestem we Włoszech od 12 lipca 2015 r. Przyjechałam tu na rok na studia. Posiadam prawo jazdy od 1988 roku. Dokument zmieniałam w 2004 r. Moje prawo jazdy są bezterminowe. Czy mogę bez problemu prowadzić samochód na włoskich tablicach rejestracyjnych? Z góry dziękuję za odpowiedź...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiscie, nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie.

   Usuń
 47. Witam. A możesz mi powiedzieć jak to jest z prawem jazdy terminowym polskim kat. C (upływ ważności po 5 latach) CQC też polskie upływ po 4 latach ?Czy trzeba wymienić żeby prowadzić pojazd czy może jest rok na wymianę (prawko z tego roku) Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obowiązkowi wymiany podlegają jedynie BEZTERMINOWE prawa jazdy, więc jeśli Twoje prawo (nieważne, której kategorii) ma termin ważności, nie musi być wymienione i możesz bez problemu prowadzić na jego podstawie pojazdy we Włoszech.

   Osoba posiadająca CQC wydaną przez inny kraj UE nie może jej wymienić na CQC włoską (chyba że wymienisz najpierw prawo jazdy), więc problem nie istnieje.:)

   Usuń
 48. Teraz się pozmieniało i CQC nie jest osobno tylo jest wpis do prawka, jak w Polsce tak i we Włoszech.Dziękuję Ci za odpowiedź i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 49. Dzień dobry,
  Mama wczoraj straciła prawko ( zostało skradzione ) we Włoszech w których mieszka i pracuje od 8 lat ( zameldowana jest również w Polsce ) , prosi mnie teraz o wyrobienie duplikatu w Polsce w starostwie ( prawo jazdy było Polskie ), czy jest to możliwe?
  Kolejne pytanie dotyczy procedury jaką powinna przebrnąć aby zrobić to we Włoszech , jak na razie zgłosiła kradzież we Włoszech.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie wtórnik prawa jazdy powinien być wydany przez państwo stałego zamieszkania (więc w przypadku Twojej mamy powinny to być Włochy), jeżeli jednak mama nie dokonała nigdy uznania polskiego prawa jazdy (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/uznanie-polskiego-prawa-jazdy-we.html), to szczerze mówiąc uważam, że bardziej opłaca jej się złożyć wniosek o duplikat w Polsce. Jako osoba nadal tam zameldowana nie będzie miała z tym problemu, a korzyści są następujące:

   - niższy koszt, zwłaszcza w przypadku, gdy mama miała bezterminowe prawo jazdy (które powinna była wymienić), gdyż wtedy musiałaby ponieść we Włoszech koszty wizyty lekarskiej
   - krótszy czas oczekiwania, gdyż włoskie władze muszą zwrócić się do polskich z wnioskiem o przesłanie potrzebnych informacji dotyczących dokumentu, a to trwa
   - składając wniosek o wydanie wtórnika nie uznanego we Włoszech prawka, mama nie będzie miała możliwości otrzymania tymczasowego pozwolenia na prowadzenie pojazdów, więc jeśli używa tu samochodu, będzie uziemiona

   Usuń
  2. Ślicznie dziękuję , martwi mnie jedynie fakt zapisu o 185 dniach pobytu na terytorium danego kraju ale nie do końca wiem czy odnosi się to również do wtórnika , art 18 ust 1 i 2 nic o tym nie mówią,
   Jest też opcja taka , iż urzędnicy nie muszą wiedzieć że mama tu nie mieszka skoro jest zameldowana.

   Usuń
  3. Ja właśnie o tej "opcji" mówię. ;)

   Usuń
  4. Witam jestem zameldowany we wloszech od lipca a za miesiac planuje zakupic auto-ile czasu moge jezdzic na polskim prawku bezterminowym ktore mam od 2005r

   Usuń
  5. Skoro zameldowałeś się w lipcu 2015 r., a obowiązek wymiany prawa jazdy istnieje po dwóch latach od zameldowania, to będzie ono ważne do lipca 2017 r.

   Usuń
 50. Mam pytanie jeśli we Włoszech prawo jazdy kat c wydawane jest na pięć lat to czy jak wrócę do Polski nadal będzie ważne tylko pięć lat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Polsce prawo jazdy kat. C również jest wydawane na okres 5 lat. ;)

   Zazwyczaj zasada jest taka, że prawo jazdy wydane przez jakikolwiek kraj europejski pozostaje ważne zgodnie z widniejącą na nim datą ważności. Włoski kodeks drogowy przewiduje, że jeżeli ważność ta przekracza okres ważności włoskich odpowiedników, to liczą się przepisy włoskiego kodeksu, jednak z tego, co wiem, żadne włoskie prawko nie ma ważności dłuższej niż polskie, więc nie powinno to mieć w Polsce znaczenia.

   Usuń
 51. Witam,mam rodzinę we Włoszech i wybieram się do nich pożyczonym od mamy samochodem na około sześć miesięcy nie przekraczając roku czasu ,tak aby auto mogło wrócić na przegląd badań technicznych do Polski, posiadam bezterminowe prawo jazdy od 2007r i jestem zameldowany w Polsce.Czy potrzebna jest jego wymiana na terminowe? Jak ewentualnie przygotować się do takiego wyjazdu?Jakie są potrzebne dokumenty do pobytu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro nie masz zamiaru przebywać stale we Włoszech przez okres przekraczający dwa lata, to obowiązek wymiany prawa Cię nie dotyczy.

   Jeśli chodzi o sam pobyt, to w zależności od tego, co będziesz we Włoszech robić, możesz się zameldować lub nie. Teoretycznie jest to obowiązek w przypadku pobytu przekraczającego 90 dni, ale jeżeli nie masz zamiaru podejmować pracy, to średnio Ci się to opłaca, gdyż musiałbyś m.in. wykupić ubezpieczenie zdrowotne na rok, a zameldowanie i tak nic by Ci nie dało:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/pobyt-powyzej-90-dni-z-wyboru.html
   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/02/pobyt-przekraczajacy-90-dni-wstep.html

   W skrócie sprawa wygląda tak:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/co-po-kolei_26.html

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 52. Dziękuję za odpowiedź, a jak wygląda sytuacja poruszania się pożyczonym samochodem od mamy zamieszkałej w Polsce.Czy potrzebne są jakieś dodatkowe dokumenty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niczego nie potrzeba, istnieje wprawdzie pewne ograniczenia dotyczące prowadzenia samochodu należącego do innej osoby, ale nie mają one zastosowania w przypadku pojazdów zarejestrowanych poza granicami Włoch:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/10/rozne-nazwiska-na-prawie-jazdy-i-w.html

   Usuń
 53. Dziękuje za pomoc

  OdpowiedzUsuń
 54. Witaj Dee,
  jestem we Wloszech od lipca br. (dostalam sie tutaj na 6cio miesieczny staz). Mam polskie bezterminowe prawo jazdy oraz auto na polskich tablicach rejestracyjnych (właścicielem jest mój tata mieszkajacy na stale w Polsce).
  Czy w tym przypadku mam obowiazek wymiany mojego polskiego prawa jazdy? Jesli tak to ile mam na to czasu?
  Czy jestem rowniez zobowiazana do wymiany tablic na wloskie?
  Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam. Anna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie i nie. :) Prawo jazdy musiałabyś wymienić, gdybyś została tu dłużej niż do lipca 2018 r., a samochód jest zarejestrowany na osobę mieszkającą poza granicami Włoch, więc obowiązek przerejestrowania po roku nie mógłby mieć zastosowania.

   Usuń
 55. dzien dobry
  prosze o pilna odpowiedz-przed wczoraj tj.14.10.2016 roku wloska policja ukarala mnie mandatem za nie przerejestrowanie samochodu na wloskie tablice i za nie wymienienia bezterminowego prawa jazdy na wloskie,oraz zabrano mi prawo jazdy.W wloszech jestem od okolo 15 lat zona pracuje legalnie ja nie pracuje.Zameldowanie w wloszech mamy od 2009 roku z waznoscia do 2019 roku.Prawo jazdy polskie bezterminowe.Do maja 2016 roku nie posiadalem zadnego samochodu zarejestrowanego na moje nazwisko ani w polsce ani w wloszech.W tym roku zdecydowalismy ze na swieta bozego narodzenia definitywnie zjedziemy na stale do polski.W maju br. kupilem samochod w wloszech dopelnilem wszystkie formalnosci zwiazane z przepisaniem i przerejestrowaniem na polskie numery i moje nazwisko.Zamontowalem gaz oraz dokonalem inne naprawy bo jest to samochow uzywany.Zajelo mi to w polsce sporo czasu bo do sierpnie br.W sierpniu br. wrocilem do wloch oczywiscie na polskich nr. rej.z zamiarem ze przed swietami bozego narodzenia zjedziemy nim do polski tzn. ja i moja zona.Wczoraj stalo sie to co napisalem na wstepie.Policja nie reagowala na zadne wyjasnienia o ktorch wyzej pisalem.Prosze o pomoc czy zatrzymanie prawa jazdy bylo legalne i gdzie oni te prawo jazdy odsylaja bezposrednio do polski czy do ambasady lub konsulatu.Nadmienie iz wczoraj dokonalem wymeldowanie z obecnego pobytu w wloszech na co mam poswiadczenie.prosze o pilna odpowiedz za co z gory dziekuje.Przepraszam za brak polskich liter ale pisze na wloskiej klawiaturze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kwestii prawa jazdy policja słusznie Cię ukarała, jak wspomniałam w artykułach na temat obowiązku wymiany bezterminowego prawa jazdy jego zatrzymanie jest jedną z kar przewidzianych za jego niedopełnienie. Dokument nie został wysłany do Polski, został przekazany prefekurze w miejscu, gdzie zostało popełnione wykroczenie i tam właśnie musisz się zwrócić w celu jego odzyskania. Weź pod uwagę, że Twoje polskie prawko jest na terytorium Włoch nieważne, więc prefektura oczekuje, że wymienisz je na włoskie - skoro za dwa miesiące zamierzasz wprowadzić się z Włocch, będziesz musiał jakoś przekonać urzędników, że wymiana prawka nie ma najmniejszego sensu i poprosić o jego zwrot.

   Jeśli chodzi o mandat za nie przerejestrowanie samochodu, osobiście uważam, że policja nie powinna była Cię ukarać, gdyż samochód może poruszać się po włoskich drogach przez 365 dni od momentu wjazdu do Włoch, skoro więc posiadasz dowód zakupu z maja, to uważam, że spokojnie możesz złożyć odwołanie. Więcej na ten temat pisałam tutaj (polecam również lekturę komentarzy):

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/samochod-na-polskich-tablicach.html

   Usuń
 56. Serdeczne dzieki-w piatek mam zglosic sie do prefektory.Mysle ze moze mnie uratowac tylko fakt ze dokonalem wymeldowanie,bo o tm ze samochod po raz pierwszy zarejestrowalem w maju na polskie tablice a pierwszy raz wjechalem do wloch w sierpniu to ich nie interesowalo.Dam znac po spotkaniu co i jak.Jeszcze raz serdeczne dzieki.

  OdpowiedzUsuń
 57. Dzien Dobry,

  chcialam zadac pytanie bo choc niby wszystko jasne moja logika 'ktora juz od dawna zauwazylam jest inna od tej wloskiej' wciaz zostawia mnie niepewna w jednej kwestii.
  Mam polskie prawo jazdy z data wydania z 2012, na czas nieokreslony. We Wloszech faktycznie jestem zameldowana od 2011 roku. Pzyznam szczerze, ze do tej pory poslugiwalam sie zawsze polskim prawkiem, dlatego ze nie mam tutaj samochodu, nigdy go nie mialam. Tylko sporadycznie 2-3 razy do roku wynajmowalam samochodow na jakis wyjazd i podawalam polski dokument. Raz podalam wloski z polskim prawkiem i dostalam mandat - za wjazd w nieodpowiednie miejsce na podstawie kamer- ktory dotarl mi na wloski adres, ale nie bylo tam mowy o moim prawku.
  I tak jak jest jasne ze jak ktos ma prawko 15 letnie wygasa we wloszech po 10 latach tak nie moge zrozumiec czemu ta sama zasada nie obowiazuje w przypadku prawka na czas nieokreslony. Czyli w moim przypadku jesli zostalo wydane w 2012 powinno obowiazywac do 2022 roku, i po tym okresie powinnam je wymienic na te wloskie...
  Pytam bo tak jak mowie do tej pory nie mialam problemu ale tez nigdy nie zostalam osobiscie zatrzymana przez policje, ktora by mi sprawdzala prawko. A ze chcialam zaczac uzywac w mediolanie samochodow typu share ngo nie chcialabym narobic sobie problemow, a jednoczenie nie rozumiem dlaczego nie moge po prostu uzywac prawka do czasu jego wygasniecia wedlug wloskim przepisow po 10 latach

  z gory dziekuje za odpowiedz

  Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Włoski kodeks drogowy nie przewiduje czegoś takiego jak bezterminowe prawo jazdy, więc władze uznały (a przepisy unijne im na to pozwalają), że po dwóch latach od zameldowania takie prawko zostaje uznane za nieważne. Nie ma co się tu gimnastykować, takie są przepisy i Twoje czy moje przekonania nic wobec prawa nie znaczą. ;) Twoje prawo jazdy jest obecnie nieważne we Włoszech, odradzam więc prowadzenie na jego podstawie samochodu - konieczna jest jego wymiana.

   Usuń
 58. Witam
  Jestem we Włoszech od 5 miesięcy. Zameldowanie mam od listopada 2018. Posiadam polskie bezterminowe prawo jazdy. Jeżeli dobrze zrozumiałam mogę się nimi posługiwać przez okres 2 lat od zameldowania i jeżeli zostanę we Włoszech dłużej niż 2 lata będę musiała je wymienić na włoskie po upływie 2 lat? Czy dobrze rozumuję? Czy może jest inaczej? A może lepiej wymienić je w Polsce na terminowe i mieć spokój przynajmniej przez 10 lat? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz prowadzić samochód we Włoszech na podstawie bezterminowego prawa jazdy do listopada 2020 r., do drugiej "rocznicy" zameldowania.

   Osobiście jestem za wymianą prawa jazdy na włoskie, zwłaszcza w przypadku osób, które mają zamiar pozostać tu na ładnych parę lat, ale wybór należy do Ciebie, możesz wymienić w Polsce na terminowe.

   Usuń
 59. Szanowna Pani, przed chwilą napisałem komentarz na stronie Pani bloga dotyczącej samochodów na polskich blachach (ostatnie zmiany w przepisach). Napisałem tam, że na Pani bloga trafiłem przypadkowo, ale zacząłem go czytać z coraz większym zainteresowaniem i, że mnie te problemy na szczęście nie dotyczą, bo mieszkam w Polsce, ale kiedyś miałem do czynienia z podobnymi przypadkami w Szwecji. Czy aby Państwo Włoskie nie łamie unijnych przepisów mówiące o tym, że prawo jazdy wydane w jednym państwie Unii jest ważne zawsze na terytorium innego państwa Unii. Wszystkie "unijne" prawa jazdy uznaje np. Polska i Szwecja. W tej ostatniej nic nie trzeba wymieniać, (w Polsce tez nie), chyba, że ktoś chce. O ile wiem taka jest unijna dyrektywa. Czyżby to było przez Włochy łamane? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To właśnie unijne dyrektywy dają państwom członkowskim możliwość wymagania wymiany prawa jazdy po dwóch latach pobytu zwykłego - po prostu Polska z tej możliwości nie skorzystała, a Włochy tak.

   Usuń
 60. Dzien dobry,

  Czy wiadomo moze cos Pani o wymogu zdawania ponownie egzaminu na prawo jazdy (esame di revisione) przy wymianie polskiego terminowego prawa jazdy na wloskie? Dostalam w motorizzazione informacje, ze osoby zameldowane we Wloszech dluzej niz 4 lata musza zdawac taki egzamin. Mam prawo jazdy terminowe wydane w 2013 r z waznoscia do 2028. W grudniu 2019 mija 10 lat mojego zameldowania we Wloszech i zgodnie z info na stronie MIT chcialam zrobic conversione. W motorizzazione ponadto powiedziano mi, ze powinnam byla je wymienic do 2015 (traktuja je mam wrazenie jak bezterminowe jako powod podajac scadenza difforme a quella italiana). Osoba odpowiedzialna za wymiany podkreslila, ze dla takich przypadkow z data waznosci dluzsza niz ta przewidziana dla wloskiego prawa jazdy rowniez przewiduja esame di revisione. Ponadto wg nich nie jest wazne i mi je zatrzyma policja w razie kontroli. Bedziemy sie kontaktowac w tej sprawie jeszcze mailowo, bo m.in. z prezentowanych tu okolnikow i dyrektywy UE pamietam, ze powinno byc wazne przez 10 lat a wiec do 2023 (po to m.in. wymienialam prawo jazdy na terminowe). Wiem, ze w wielu regionach nie wymagaja ponownego zdawania egzaminu. Czy zna Pani podstawe prawna takiego wymogu lub ewentualnie gdzie moge jej szukac zanim bede rozmawiac z motorizzazione. I czy faktycznie po 10 latach od zameldowania jest wymog wymiany na wloskie? Pozdrawiam. Olga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kwestii ponownego zdawania egzaminu wypowiedziałam się tutaj:

   https://www.facebook.com/deeoswajawlochy/posts/1743266965779926?__tn__=K-R

   Unijne, terminowe prawo jazdy jest ważne na terytorium Włoch, jednak w przypadku, gdy jego termin ważności przekracza termin przewidziany włoskimi przepisami, obowiązuje termin ustalony we włoskim kodeksie drogowym. Jeżeli więc posiadasz 15-letnie prawo jazdy wydane w 2013 roku i masz mniej niż 50 lat, pozostaje ono ważne we Włoszech do 2023 roku, bez względu na to, od jak dawna jesteś tu zameldowana. Kwestia zameldowania liczy się wyłącznie w przypadku bezterminowych praw jazdy, które tracą ważność na terytorium Włoch po upłynięciu dwóch (nie dziesięciu) lat od momentu zameldowania się.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...