Co po kolei?

Bardzo często pytacie o kolejność załatwiania spraw pobytowych po przyjeździe do Włoch, więc przedstawiam Wam bardzo uproszczony "schemat postępowania". Mam nadzieję, że ułatwi Wam on nieco życie, a wszelkie informacje związane z poszczególnymi krokami znajdziecie na blogu - wystarczy kliknąć w zakładkę z interesującym Was tematem lub użyć wyszukiwarki.:)


70 komentarzy:

 1. Konkretny, świetny blog. Pozdrawiam z Loreto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Ci bardzo i również pozdrawiam, z tym, że z Rzymu.;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie, mam pytanie: czy jesli przebywam we Wloszech dluzej niz 90 dni i nie podejmuje pracy z powodu jej braku to mam prawo do meldunku we Wloszech? Z tego co mi wiadomo, moge sie zameldowac dopiero majac w rece kontrakt o prace, w innym przypadku nikt nie chce ze mna rozmawiac o meldunku. Tak interpretowane sa przepisy w regionie Emilia Romagna, czy to mozliwe, ze inaczej niz w Stolicy Wloch?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiscie, ze masz prawo do zameldowania nawet wówczas, gdy nie masz pracy - wystarczy, ze wykażesz posiadanie odpowiednich środków na utrzymanie oraz ubezpieczenia zdrowotnego, o czym pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/pobyt-powyzej-90-dni-z-wyboru.html

   Problem swobodnej interpretacji przepisów we Wloszech jest niestety bardzo rozpowszechniony i dotkliwie odczuwany przez obywateli. Urzędnicy w Twoim regionie nie maja jednak racji i jeśli posiadasz środki na utrzymanie (w 2013 r. ich minimalna wysokość wynosi 5749,90 euro i mogą one być również "użyczone" przez osoby trzecie - czytaj również tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/02/zameldowanie-wasze-pytania-i-watpliwosci.html) oraz ubezpieczenie zdrowotne, nie maja prawa odmówić Ci zameldowania. Jeśli nadal będą upierać się przy swoim, polecam moje "Vademecum Zadymiarza" (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/vademecum-walki-z-biurokracja.html).

   Usuń
 4. Chciałabym Ci przedstawic mój problem pisząc na twój email ale nie znam go .Gdzie go moę poszukać?Jeżeli możesz mi podać na tej stronie będę wdzięczna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na górze po prawej, zaraz za słownikiem biurokratycznym, jest zakładka "KONTAKT", gdzie podaje mój adres mailowy.:)

   Usuń
 5. Witam ! Mam nietypowe pytanie. Chciałabym wyjechać do córki na stałe do Włoch. Otrzymuję emeryturę.Wiem,że mamy podpisaną umowę z Włochami o unikaniu podwójnego opodatkowania,ale nie wiem do końca jakby to wyglądało praktycznie.Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z art. 18 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej przez Polskę i Włochy, emerytura powinna być opodatkowana jedynie w państwie, w którym masz rezydencję podatkową (stałe miejsce zamieszkania). Tak więc po przeprowadzce do Włoch Twoja emerytura podlegać będzie włoskim przepisom podatkowym - analogicznie, emerytura obywatela włoskiego mającego stałe miejsce zamieszkania w Polsce będzie opodatkowana tylko w Polsce.

   Wyjątek stanowi emerytura otrzymywana ze względu na wykonywaną przez Ciebie wcześniej służbą państwową.

   Usuń
 6. Ciao Deelaylah ;-) Mieszkam już kilka lat we Włoszech, pracuje legalnie wynajmuje mieszkanie. Parę miesięcy temu ożeniłem się i mieszkamy tutaj razem. Doradź mi proszę jak po kolei załatwić legalizacje jej pobytu tutaj , czyli tessera sanitaria( najbardziej to chodzi o lekarza), dowód włoski oraz meldunek. Mamy już przetłumaczony na język włoski akt ślubu i adres zameldowania- (bo nie ma już na nowych dowodach) Proszę o rade ciao.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma problemu - najlepiej udać się najpierw do urzędu gminy, gdzie żona zamelduje się jako małżonka pracownika z kraju UE (powinien wystarczyć do tego dokument tożsamości i akt ślubu). Po zameldowaniu może od razu wystąpić o wydanie dowodu osobistego, choć nie jest on ani obowiązkowy, ani specjalnie potrzebny (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/woski-dowod-osobisty-carta-didentita.html?m=1).

   Jako Twoja żona ma oczywiście prawo do opieki zdrowotnej, więc następny krok to wizyta w ASL - o wymaganych zazwyczaj dokumentach pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html?m=1

   Karta zdrowia przyjdzie później pocztą na adres, który widnieje w bazie danych urzędu skarbowego, a do momentu jej otrzymania żona będzie mogła okazywać wydruk z jej numerem, który powinna otrzymać w chwili rejestracji (procedura może się zmieniać w zależności od regionu).

   Usuń
  2. Dzięki śliczne ;-)

   Usuń
 7. Witaj Dee:)
  Mam pytania a konkretnie to dużo pytań. Od jakiegoś czasu planujemy z mężem wyjechać do Włoch i tam osiąść na dłużej wraz z naszą dwójką dzieci 6 i 7 lat. Moje pytanie jest takie od czego zacząć??? -co z bezterminowym prawem jazdy męża czy musi je wymienić na włoskie czy wystarczy na polskie terminowe??? -jak długo można poruszać się po włoskich drogach samochodem zarejestrowanym i opłacanym w Polsce??? -co z dowodami osobistymi??? czy musimy je wymienić na włoskie??? - czy musimy tłumaczyć dokumenty??? np. historię medyczną??? - co np. ze świadczeniami rodzinnymi oraz podatkami???? -mąż ma tam zamiar podjąć pracę więc chciałabym wiedzieć co z tym się wiąże??? -co z edukacją dzieci??? czy muszę chodzić do włoskiej szkoły czy mogą do szkoły polskiej??? z góry bardzo przepraszam za tyle pytań- być może głupich. Mam nadzieję, że nic nie pomieszałam. Proszę o twoją odpowiedź, serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No rzeczywiście, pytań sporo. :)

   1. Od czego zacząć? To zależy od tego, co chcecie we Włoszech robić, w kwestiach urzędowych wyjaśniłam wszystko w diagramie. Oczywiście dzieci będą musiały zostać zapisane do szkoły, więc skupiłabym się również na tym.

   2. Mąż będzie musiał wymienić prawo jazdy na włoskie po dwóch latach od zameldowania we Włoszech:

   deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/polskie-prawo-jazdy-we-woszech-zmiany-w.html

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/polskie-prawo-jazdy-we-woszech-cz-2.html

   3. O polskich tablicach rejestracyjnych pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/samochod-na-polskich-tablicach.html

   4. Z dowodami osobistymi nic, są to dokumenty uprawniające Was do podróżowania po Europie i przebywania we Włoszech. Jeśli koniecznie chcecie, po zameldowaniu możecie wyrobić sobie również włoskie dowody, ale nie ma takiego obowiązku:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/woski-dowod-osobisty-carta-didentita.html

   5. To zależy, o jakie dokumenty Ci chodzi. Dokumentacja medyczna nie jest do niczego potrzebna, chyba że chcecie pokazać włoskim lekarzom, jak wygląda stan Waszego zdrowia. Szkoła i ASL mogą wymagać tłumaczenia karty szczepień, ale tego dowiesz się tylko u źródła. A propos szkoły, potrzebne będzie tłumaczenie i poświadczenie dokumentów z polskiej szkoły, ale o szczegóły również będziesz musiała zapytać dyrekcję wybranej szkoły włoskiej. Akty ślubu i urodzenia (dzieci) pobierzcie w polskim USC na druku międzynarodowym, wtedy nie trzeba będzie ich tłumaczyć ani poświadczać w MSZ.

   6. Pytanie o świadczenia rodzinne i podatki jest zbyt ogólne, bym mogła na nie tutaj odpowiedzieć. :) Na blogu znajdziesz sporo artykułów na ten temat, wystarczy kliknąć za zakładki "podatki" czy "zasiłki". Dla przykładu:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/podatek-dochodowy-we-woszech-z-czym-to.html

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/roczne-zeznanie-podatkowe-osob.html

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/assegno-al-nucleo-familiare-czyli.html

   7. Przyznam, że nie rozumiem pytania o to, co się wiąże z podjęciem przez męża pracy.:) Będzie miał pensję, będzie miał prawo do opieki zdrowotnej (Wy też), będzie mógł pobierać zasiłek rodzinny i tak dalej, nie wiem, o co konkretnie pytasz.

   8. Dzieci muszą chodzić do włoskiej szkoły, bo istnieje obowiązek szkolny. Do szkoły polskiej możecie je zapisać, ale będzie to edukacja dodatkowa.

   Usuń
 8. Witaj, serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź. Jeżeli chodzi o pytanie "co wiąże się z podjęciem pracy przez męża we Włoszech" to chodziło mi czy będzie potrzebował jakiś tłumaczeń dokumentów potwierdzających kwalifikacje w danej dziedzinie w jakiej chce podjąć pracę oraz na jakiej zasadzie to działa np. pierwsze zatrudnienie i potem meldunek czy na odwrót??? czy jeżeli wyrobimy włoskie dowody to czy polskie możemy normalnie używać czy jednak bez sensu wyrabiać włoski dowód skoro ani na włoskim ani na polskim nie widnieje już miejsce meldunku??? w kwestii edukacji dzieci to myślimy by posłać je do szkoły włoskiej i polskiej. Trochę odstraszają koszty posiadania we Włoszech samochodu i tam go zarejestrować i opłacać, czy istnieje jakiś inny sposób, np. czy jest możliwość gdy samochód jest na inną osobę z rodziny np. mojego brata lub ojca i np. żeby zjeżdżać co rok by to auto opłacić i zrobić przegląd czy jednak jest to niewykonalne??? czy obowiązkiem jest wyrobienie kart ekuz by posiadać ubezpieczenie medyczne czy nie ma sensu jeżeli mąż po podjęciu pracy będzie posiadał takie ubezpieczenie i będziemy w nim także my a ekuz to raczej turystyczne ubezpieczenie medyczne a my raczej wyjeżdżamy tam mieszkać a nie jako turyści???Odkąd pamiętam od pierwszych naszych wakacji w pięknej i słonecznej Italii myślimy by tam już zostać i zamieszkać na dłużej (jak nie na stałe) stąd taki grad moich pytań, ponieważ chciałabym by wszystko było dopięte na ostatni guzik i by nie mieć tam żadnych problemów. Ty Dee posiadasz przeogromną wiedzę na temat tegoż kraju i praw tam panujących więc dlatego też zwróciłam się z pytaniami do ciebie. mam nadzieję, że jednak nie męczę cię i nie zadaję zbyt głupich pytań, z góry serdecznie dziękuję za pomoc oraz cierpliwość byśmy mogli się w tym wszystkim jakoś odnaleźć, serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoje pytania wcale nie są głupie, choć tak naprawdę odpowiedzi na większość z nich znajdziesz w artykułach na blogu - rozumiem, że łatwiej jest zadać pytanie niż czytać kilkadziesiąt postów, ale z drugiej strony po to te posty piszę, byście znaleźli na blogu jak najwięcej informacji.:)

   To, jakich dokumentów będzie potrzebował mąż zależy tylko i wyłącznie od potencjalnego pracodawcy, więc nie mogę się na ten temat wypowiedzieć. Do podpisania umowy, z formalnego punktu widzenia, potrzebny jest tylko dokument tożsamości (polski dowód) oraz włoski codice fiscale.

   Po podpisaniu umowy możecie się zameldować i zarejestrować w systemie zdrowotnej - gdybyście chcieli zameldować się wcześniej, musielibyście wykazać posiadanie odpowiednich środków na utrzymanie oraz ubezpieczenia zdrowotnego:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/pobyt-powyzej-90-dni-z-wyboru.html

   Wyrobienie karty EKUZ nie jest obowiązkowe, ale dopóki nie uzyskacie prawa do opieki zdrowotnej we Włoszech, warto ją mieć.

   Dowód włoski nie wyklucza posiadania polskiego dowodu tożsamości, tak naprawdę jest to dokument dodatkowy, a Waszym głównym dokumentem i tak pozostanie polski dowód/paszport. Na włoskim dowodzie widnieje adres zameldowania w chwili jego otrzymania, co tak naprawdę ma niewielkie znaczenie - dowód osobisty jest dowodem tożsamości, nie zaświadczeniem o zameldowaniu i nie aktualizuje się go przy zmianie miejsca zamieszkania.

   W kwestii samochodu wypowiedziałam się wyczerpująco w artykule podanym w poprzedniej odpowiedzi oraz w komentarzach pod nim. :)

   Przygotuj się na to, że prawie na pewno nie uda Ci się uniknąć problemów, to są Włochy. ;)

   PS. Możesz pisać do mnie również na adres mailowy podany w zakładce KONTAKT.

   Usuń
  2. Witam,dzięki za odpowiedź:)) -a czy jest możliwe otworzenie firmy w Polsce i sprzedaż towarów we Włoszech??? -jeżeli chodzi o codice fiscale to oboje z mężem już kiedyś na początku naszych wyjazdów do Włoch wyrabialiśmy ten dokument, jednak wtedy jeszcze nie byliśmy małżeństwem i ja wyrabiałam na panieńskie nazwisko, w związku z tym mam takie pytanie czy można to codice fiscale odświeżyć czy jednak należy wyrobić ponownie od nowa??? z góry dzięki za odpowiedź, serdecznie pozdrawiam

   Usuń
  3. Jeśli macie zamiar wykonywać działalność na terytorium Włoch, bez względu na to, czy chodzi o sprzedaż, czy usługi, firmę musicie założyć tutaj. Działalność jako polska firma kwalifikuje się jako unikanie płacenia podatków.

   Codice fiscale to nie dokument, to numer podatkowy.:) Jeżeli dane Twojego męża się nie zmieniły, nie musi nic robić, nadal jest on ważny, Ty natomiast musisz dokonać aktualizacji CF w urzędzie skarbowym.

   Usuń
  4. Witaj Dee, pisząc że "firmę musimy założyć tutaj" miałaś na myśli Włochy czy Polskę??? bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam, że chyba we Włoszech ponieważ mogą być problemy gdy zostanie założona w Polsce??? pozdrawiam

   Usuń
  5. Dla mnie "tutaj" to Włochy, tutaj mieszkam. ;)

   Usuń
 9. Bardzo dziękuję Dee za odpowiedzi i pomoc. Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego popołudnia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witaj Dee, mam problem z moim Codice Fiscale. Moj pracodawca zalozly go dla mnie (na podstawie moich przeslanych dokumentow. Pozniej sam wyrobilem carta indentita, rezydencje etc. Niedawno dostalem przkeaz z polski (zwrot podatku). Odmowiono mi na poczcie wyplaty poniewaz nie posiadam jakiegos dowodu ze mam codice ficale (nie ma Tassera Sanitara). Polecono mi zebym udal sie do Agenzia delle Entrate po certyfikat. Tam uprzejmy pan zamiast mi wydac certyfikat to zmienil mi Codice Fiscale bo w moim Wloskim dowodzie mam dwa imiona (bo spisywali na podstawie polskiego gdzie kazdy ma dwa). Na poczcie znowu mi odmowil wyplaty bo przeciez przekaz jest tylko na jedno imie (bo nikt w Polsce nie uzywa dwoch). Wiec teraz ani nie mam przekazu a do tego mam jeszcze nowy Codice Fiscale. Znajac wloska biurokracje wyniknie z tego jakis wielki problem bo przeciez wszystkie podatki, urzedowe sprawy robilem z tym starym numerem. Czy moge to jakos odkrecic i wrocic do starego. Jesli nie co mam robic w takiej sytuacji ? Mam chodzic po wszyskich urzedach znowu ? Z gory dziekuje za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety codice fiscale wyrabia się na podstawie ważnego polskiego dokumentu tożsamości, wiec poprawny CF to ten z dwoma imionami. Oznacza to, ze musisz zaktualizować dane we wszystkich urzędach i instytucjach oraz poprosić polski urząd skarbowy o anulowanie przekazu i wystawienie nowego, zawierające pełne dane osobowe, zgodne z dowodem osobistym.

   Usuń
 11. Czesc Dee. Wiesz może czy mieszkaja can we innym kraju mogę wziąźdź šlub cywilny we Wloszech? Co roku jezdziny na kalabria I wlasnie tam chcielibysmy wziazdz taki romantyczny slub

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, zresztą kościelny lub konkordatowy też. ;) Polecam lekturę tego artykułu oraz komentarzy pod nim:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/slub-cywilny-we-woszech-z-obywatelem.html

   Usuń
 12. Przepraszam za błędy.Moj tel czasem fiksuje😁

  OdpowiedzUsuń
 13. Przepraszam za błędy.Moj tel czasem fiksuje😁

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam gratulacje rewelacyjna strona troche pozno odkryta ale ok,mam pytanie jak wygladaja kontrole INPS czy to prawda ,ze nawet w dni wolne sobota,niedziela swieta mozna sie spodziewac kontroli??Dziekuje Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, kontrola nie ogranicza się do dni roboczych, więc musisz przebywać pod podanym na zwolnieniu adresem codziennie od 10 do 12 i od 17 do 19.

   Usuń
 15. Dziekuje za szybka odpowiedz mam jeszcze jedno pytanie mam 23 letnia corke 100 % niepelnosprawnosci jakie zasilki nam przysluguja ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/na-jaka-pomoc-moga-liczyc.html?m=1

   Usuń
  2. Dziękuję i pozdrawiam Beata

   Usuń
 16. Planujemy z żoną zakup apartamentu w jakimś nadmorskim kurorcie, może na Sardynii. Poproszę o jakieś rady.
  Pozdrawiam,Waldek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na blogu opublikowałam kilka obszernych artykułów na temat zakupu mieszkania we Włoszech, polecam ich lekturę, a jeśli będziesz miał dodatkowe pytania, chętnie na nie odpowiem.

   Usuń
 17. Witam Cię. Planujemy z rodziną wyjazd do Włoch i będziemy potrzebować codice fiscale, aby móc zostawić swe obrazy w italianskich galeriach. Problem tkwi w tym, że będziemy podróżować kamperem po polnocnej części kraju, bez zameldowania, żyjąc w kamperze. Jak to zrobić w takim przypadku? Czy można nie podawać miejsca pobytu, zameldowania i odebrac dokument tam, gdzie składałam wniosek? Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam,Karolina :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Codice fiscale wydawany jest każdemu, kto złoży odpowiedni wniosek - potrzebujecie jedynie ważnego dokumentu tożsamości i jakiegokolwiek adresu "korespondencyjnego" ("domicilio") na terytorium Włoch (np. adres znajomego, to nie ma znaczenia). Możecie też nie wypełniać tego pola i wpisać tylko stały adres zamieszkania w Polsce ("residenza"), zaznaczając opcję "cudzoziemiec czasowo przebywający we Włoszech".

   Codice fiscale jest nadawany na miejscu.

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/02/codice-fiscale-podstawa.html?m=1

   Usuń
 18. Dziękuję za odpowiedź. To znaczy, że dokument dostaję od razu, od ręki, mogę go używać JUŻ, a na plastikowa kartę muszę sobie czekać, tak? :))

  OdpowiedzUsuń
 19. Dzień dobry,
  trzeba meldować się dwa razy - w comune i Ufficio Anagrafe?
  Pozdrawiam,
  Adam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Comune" to urząd gminy, a "anagrafe" to biuro meldunkowe w tymże urzędzie. ;)

   Usuń
 20. Dzień dobry,
  chciałam ubiegać się o legalne zatrudnienie przy sprzątaniu w hotelu. Jestem osobą młodą i niestety język włoski znam tylko komunikatywnie.
  Przy legalnym zatrudnieniu nie uda mi się uniknąć meldunku oraz przerejestrowania samochodu?
  Cała procedura brzmi przerażająco dla samotnej osoby bez dobrej znajomości języka... Dodatkowo w sytuacji kiedy życie we Włoszech mi się nie powiedzie byłabym zmuszona ponownie przerejestrowywać samochód.
  Dopiero zaczynam lekturę włoskich absurdów.
  Pozdrawiam
  M.G.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z ustawą nr 30/2007, możesz przebywać i pracować we Włoszech bez żadnych formalności do 90 dni (http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/02/pobyt-nie-przekraczajacy-90-dni.html) - dopiero po upłynięciu tego okresu, jeśli postanowisz zostać we Włoszech, powinnaś się zameldować (http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/02/pobyt-przekraczajacy-90-dni-wstep.html). Wszystko więc zależy od tego, czy postanowisz zostać tu na dłużej.

   Usuń
 21. Witam
  Mam zamiar przyjechać samochodem z Polski do Włoch w maju na ok. pięć miesięcy i objechać dookoła cały "włoski but", Sycylię, a może i Sardynię (chociaż tę ostatnią chyba zwiedzę kiedy indziej razem z Korsyką). Oczywiście posiadam na taką wyprawę odpowiednie środki. Według Twojej tabeli powinienem sobie wyrobić jakieś "codice fiscale", potem się zameldować w miejscu zamieszkania. Od razu pytanie: a co, jak nie będę miał takiego miejsca, bo będę się ciągle przemieszczać? I do czego będzie mi potrzebne to "codice fiscale"? Dalej z tabeli wynika, że będę podpadać pod pobyt "z wyboru" bez podejmowania pracy i nauki i znów jest mowa o zameldowaniu, gdzie tym razem mam wykazać środki na utrzymanie i opiekę zdrowotną. Otóż po co mi to wszystko i tracenie czasu w jakiś włoskich urzędach? Przecież nic się nie stanie, jak te przepisy o meldunku przy pobycie ponad 90 dni po prostu zignoruję, a przy ewentualnej kontroli powiem, że jestem we Włoszech od np pięciu tygodni, a za dwa tygodnie wyjeżdżam. Po jakie licho mam utrudniać sobie życie? Rozumiem, że w blogu podajesz wszystkie, nawet najgłupsze i nie do wyegzekwowania przepisy, ale jak to, co napisałem, po odpowiedzi na pytania, skomentujesz?
  Pozdrawiam
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wykres dotyczy osób mających zamiar osiedlić się, na krótszy lub dłuższy okres, we Włoszech, nie turystów. Skoro wybierasz się do Włoch jedynie w celach turystycznych i nie masz zamiaru nigdzie się osiedlać, to siłą rzeczy nie podlegasz włoskim przepisom pobytowym.

   Usuń
 22. Dziękuję za odpowiedź, ale ciekawi mnie sama zasada. Jak to właściwie jest z pobytem ponad 90 dni? Chodzi o tzw pobyt "z wyboru". Czy teoretycznie zawsze trzeba się meldować, czy nie? Mam znajomych, którzy do swoich z kolei znajomych w Rzymie wybierają się na cztery miesiące, korzystając z ich gościnności będą u nich mieszkać ( w tym czasie zresztą ci, co mieszkają w Rzymie, gdzieś na trzy miesiące wyjeżdżają), nie mają zamiaru pracować, a utrzymywać się będą z własnych środków. Po prostu korzystają z okazji darmowego mieszkania. Muszą się teoretycznie meldować, czy nie? Jak im dzisiaj pokazałem Twojego bloga, to stwierdzili, że nie upadli na głowę i do żadnego urzędu chodzić nie mają zamiaru. Natomiast podziękowali za informację i w razie czego będą odpowiadać zawsze, że we Włoszech przebywają dużo krócej niż 90 dni. Od dawna twierdziłem, że przepis mówiący o obywatelach Unii pozwalający bez żadnych formalności przebywania tylko do 90 dni w innym państwie Unii jest fikcją, bo niby jak można komuś udowodnić, jak długo gdzieś ktoś przebywa. Np. w Polsce obowiązuje kompletnie nie do wyegzekwowania przepis, że obywatele innych państw Unii, EOG i Szwajcarii przyjeżdżający na dłużej niż 90 dni muszą się zameldować czasowo w ciągu 30 dni od przyjazdu. Najśmieszniejsze jest to, że za złamanie przepisów meldunkowych od paru lat nie grozi żadna karą (również dla obywateli polskich zamieszkałych w Polsce), władzę mogą co najwyżej pogrozić palcem i powiedzieć: "tak nie wolno", a gdy dana osoba odpowie, że będzie dalej łamać to prawo, to i tak nie można jej nic zrobić. Ale gdyby nawet, tak, jak kiedyś, groziło to teoretycznie mandatem, to byłoby to niewykonalne, bo niby jak udowodnić, jak długo obywatel innego kraju Unii przebywa w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepisy unijne nie pozwalają na wydalenie z danego kraju obywatela UE tylko za to, że nie dokonał on formalności pobytowych, gdyż naruszałoby to zasadę swobodnego poruszania się i osiedlania. Dlatego we Włoszech również nie istnieje kara za brak meldunku, nawet w przypadku, gdy dana osoba rzeczywiście tu mieszka i pracuje, aczkolwiek meldunek może być w tym przypadku przydatny - potrzebny jest do otwarcia konta w banku czy do zapisania dzieci do szkoły.

   W przypadku kogoś, kto przyjeżdża do Włoch turystycznie bądź wypoczynkowo na ograniczony okres czasu, nawet jeśli przekracza on 90 dni, stosowanie przepisów pobytowych nie ma większego sensu i nie sądzę, by jakiekolwiek władze miały na ten temat inne zdanie.

   Usuń
 23. Droga Deelaylah:
  Jeszcze jedno: przed godziną dałem przykład z życia dotyczący moich znajomych wybierających się do Rzymu na 4 miesiące. Ale teraz ogólnie: załóżmy, że ktoś chce przyjechać do Włoch od tak sobie na dłużej np. 11 miesięcy, coś sobie wynajmie, nie będzie pracować ani się uczyć, będzie po prostu sobie przebywać, bo ma taki kaprys i oczywiście potrzebne na to środki. Będzie to już przecież, jak piszesz, "osiedlenie się na krótszy okres". A ja się pytam: do czego będzie mu potrzebne te "codice fiscale" i całe zawracanie sobie głowy z zameldowaniem?
  Pozdrawiam
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zameldowaniem może sobie taki ktoś nie zawracać głowy, skoro nie ma ochoty i żadne kary mu za brak zameldowania nie grożą, jednak codice fiscale jest potrzebne chociażby do podpisania umowy najmu. To akurat jest bardzo prosta procedura, więc nie trzeba się jakoś specjalnie wysilać:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/02/codice-fiscale-podstawa.html

   Usuń
  2. Teraz rozumiem, ale, czy bez "codice fiscale" nikt prywatnie nie wynajmie mieszkania? Będzie przecież mógł spisać delikwenta z polskiego dowodu osobistego lub paszportu, oglądając dla bezpieczeństwa jeszcze jeden dokument ze zdjęciem, np prawo jazdy. A skoro każdy może sobie wyrobić "codice fiscale", to dla wynajmującego jest to żadne zabezpieczenie. Piszesz też: "Jest to numer identyfikacyjny, bez którego we Włoszech trudno jest żyć, gdyż wymagany jest dosłownie wszędzie: przy podejmowaniu pracy, przy zakupie karty SIM, przy zakładaniu konta w banku i tak dalej". Serio? Przy zakupie karty SIM? W Polsce stosunkowo niedawno wprowadzono wprawdzie rejestrację kart SIM "pre paid", ale przy wypełnianiu króciutkiego formularza jest tam rubryka: PESEL, a w razie jego braku (głównie dla cudzoziemców) nr paszportu lub dowodu osobistego. A mieszkanie cudzoziemiec bez żadnych kłopotów z powodu braku PESEL-u też wynajmie. To we Włoszech turysta, żeby kupić sobie miejscową kartę SIM, musi najpierw lecieć do urzędu i wyrobić sobie "codice fiscale"? A tak na marginesie: fajny blog.
   Jeszcze raz pozdrawiam
   Michał

   Usuń
  3. Umowa najmu, by była legalna, musi zostać zarejestrowana w urzędzie skarbowym, a do tego konieczny jest codice fiscale zarówno właściciela mieszkania, jak i lokatora.

   Jeśli chodzi o karty SIM,to od 2005 roku operatorzy mają obowiązek wymagać okazania dokumentu tożsamości oraz podania codice fiscale, w przeciwnym wypadku nie mogą zarejestrować karty na daną osobę. Zdarza się, że oferują 30-dniowe (zazwyczaj) karty dla turystów, które po tym okresie zostają zdezaktywowane, jednak nie zawsze można je znaleźć.

   Usuń
 24. Dzięki za odpowiedź, widzę, że są jeszcze kraje nawet "starej" Unii, w których jest więcej kretyńskich przepisów niż w Polsce. Ja wprowadzenie obowiązkowych rejestracji kart SIM zawsze krytykowałem, to tylko utrudnia życie zwykłemu człowiekowi, a przestępca i tak sobie poradzi. W Polsce do pewnego czasu było dla władz za dobrze, można sobie było po prostu kupić kartę SIM i już. No i wprowadzono przed ok. trzema laty obowiązkową rejestrację. Ale to, co jest we Włoszech, to kompletny fijoł do n-tej potęgi. No cóż, na różne kretynizmy wprowadzane przez różne władze nie mamy wpływu.
  Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam, jestem studentem na uczelni w Włoskiej i mam zamiar podjąć praktyki. Przez częste powroty do Polski, zawsze odkładałem rejestracje w Ufficio Angarafe. Teraz firma prosi mnię o rejestracje w Centri per l'Impiego. Czy Pan/Pani myśli że będzię problem jeżeli się nie zgłoszę do Ufficio Angarafe przed tym? czy lepiej poczekać i zrobić to po podpisaniu umowy na praktyki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urząd pracy nie powinien wymagać zameldowania, możesz więc spróbować zarejestrować się na podstawie adresu zamieszkania (domicilio):

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/06/rejestracja-we-woskim-urzedzie-pracy.html?m=1

   Usuń
 26. Witam.
  Mam pytanie, pracujemy wraz z narzeczonym na Sycylii.
  Mamy umowy: Ja na rok (jest ona przedłużeniem poprzedniej)
  Narzeczony na czas nieokreślony.
  Będziemy jednak rezygnować z zatrudnienia w najbliższym czasie (oczywiście stosując się do tabeli ccnl)
  Czy wystarczy tylko przekazać pracodawcy wypowiedzenie, czy trzeba zrobić coś jeszcze, aby uniknąć pomyłki?
  I jak to wygląda z wypłatą TFR?
  Dodam że nie jesteśmy tutejszymi prezydentami, mamy tylko podstawowy codice fiscale.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat dobrowolnej rezygnacji z pracy i szczególnej procedury dotyczącej tego typu rozwiązania umowy pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/10/dobrowolna-rezygnacja-z-pracy-przez.html

   Obowiązujący pracodawcę termin wypłaty TFR (http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/05/trattamento-di-fine-rapporto-czyli-cos.html) zależy od branży, w której pracujecie, gdyż jest on regulowany w poszczególnych kontraktach zbiorowych.

   Usuń
 27. Dzień dobry, czy zameldowanie obowiązuje tylko po opływie 90 dni podczas jednorazowego pobytu czy po upływie 90 dni łącznie w czasie roku? Przykład - jestem 3 razy w roku po 2 miesiące we Włoszech. Czy muszę się meldować? Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o pobyt ciągły i stałe miejsce zamieszkania, w przypadku okazjonalnych pobytów nie ma wymogu meldunkowego.

   Usuń
 28. Dzień dobry,
  Proszę o poradę co w takim przypadku. Przyjechałem do Włoch na rok czasu, będąc oddelegowanym z Uczelni. W Polsce dostałem dodatkowo stypendium naukowe, więc mam środki na utrzymanie siebie i rodziny. Problem polega na tym, że nie chcę się rejestrować w Urzędzie ze względu na konieczność rejestracji samochodu, której nie zamierzam przeprowadzać. Analizując wcześniejsze posty rozumiem że nie grozi mi kara za brak meldunku. Mieszkanie już wynajmuję, numer codico fiscale wyrobiłem dla siebie i całej rodziny. Dzieci chodzą do szkoły włoskiej, nie potrzebna była w tym celu moja rezydentura. W związku z tym moje pytania:
  1)jak wygląda sprawa opieki zdrowotnej dla mojej rodziny, chodzi mi o jesienne zachorowania i konieczność wizyty lekarskiej. czy wystarczające będzie pokazanie lekarzowi kart EKUZ, bez rejestracji w ASL i wyrabianiu włoskich kart, gdyż do tego podobno trzeba mieć włoską rezydenturę.
  2)właściciel mieszkania chce przepisać na mnie opłaty za prąd i śmieci, czy będzie to możliwe jeśli zgłoszę "domiccilo", a nie zarejestruję się w Urzędzie?
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karta EKUZ jest uznawana jedynie w przypadkach nagłych, więc nie daje prawa do pełnej opieki medycznej. Oczywiście w przypadku choroby placówka zdrowotna powinna przyjąć pacjenta, może się jednak zdarzyć, że będziesz musiał pokryć koszty wizyty, a następnie ubiegać się o zwrot pieniędzy w polskim NFZ.

   Przepisanie opłat średnio Ci się opłaca, gdyż jako osoba nie zameldowana w mieszkaniu będziesz musiał płacić wyższą taryfę (tariffa non residenti), spróbowałabym więc dogadać się z właścicielem i poprosić o pozostawienie jego nazwiska (oczywiście Ty będziesz uiszczał opłaty).

   Usuń
 29. Podejmując studia we Włoszech w erasmusie wyrobiłam codice fiscale, gdyż był potrzebny do umowy na mieszkanie, teraz chcę przeprowadzić się tam bez studiów, szukając pracy. Czy powinnam wyrobić nowe codice fiscale?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli w międzyczasie nie zmieniły się Twoje dane osobowe, np. nazwisko, codice fiscale pozostaje aktualny.

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/02/codice-fiscale-podstawa.html?m=1

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/02/co-oznacza-moj-codice-fiscale.html?m=1

   Usuń
 30. Czyli jeśli planuję teraz zamieszkać we Włoszech i podjąć pracę na rok lub dłużej, i będę chciała podpisać umowę o pracę, bo jeszcze jej nie znalazłam, to wystarczy mi Ekuz czy powinnam zarejestrować się we włoskim systemie zdrowia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z EKUZ możesz korzystać jedynie w nagłych przypadkach, więc nie zapewni Ci ona pełnej opieki zdrowotnej, natomiast rejestracja we włoskim SSN będzie możliwa dopiero po podpisaniu umowy o pracę:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html

   Usuń
 31. Dzień dobry, nie udało mi się tego znaleźć. Jak wygląda rejestracja w comune? I rozumiem, że po tym jak znajdę pracę i podpiszę umowę, to rejestruję się w ufficio anagrafe? I jak wygląda ta rejestracja? Słyszałam np o permesso di soggiorno nie wiem. Czy ta kolejność wykonywania się zgadza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolenie na pobyt (permesso di soggiorno) dla obywateli UE zostało zniesione w 2007 roku - gdyby nadal obowiązywało, znalazłabyś je w powyższym schemacie. ;) "Rejestracja w comune" to nic innego jak zameldowanie, o którym pisałam szeroko na blogu, np. tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/02/jakie-przepisy-reguluja-pobyt-obywateli.html?m=1

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/02/pobyt-przekraczajacy-90-dni-wstep.html?m=1

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/02/zameldowanie-wasze-pytania-i-watpliwosci.html?m=1

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/02/pobyt-powyzej-90-dni-osoby-pracujace.html?m=1


   Usuń
 32. Witam
  nie moge znalezc teraz tej odpowiedzi na moje pytania.Bardzo bym chciala sie spotkac z toba w Rzymie ,jestem teraz codziennie ,mam Fb MargheritaRoguska.Prosze o kontakt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja działalność jest całkowicie anonimowa, nie umożliwiam kontaktu osobistego - można do mnie tylko pisać. :)

   Usuń
 33. Cześć. Przyjechałam do Włoszech. Żeby podjąć pracę co muszę zrobić? Mogę się zarejestrować do biura szukania pracy? Na razie mam codice fiscale i jeszcze nigdzie się nie meldowałam. Wysyłam cv do ogłoszeń o pracę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do podjęcia pracy wystarczy ci polski dowód tożsamości oraz codice fiscale. Możesz oczywiście zarejestrować się w urzędzie pracy, choć nie liczyłabym specjalnie na to, że znajdziesz w ten sposób zatrudnienie:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/06/rejestracja-we-woskim-urzedzie-pracy.html?m=1

   Usuń
  2. Super bardzo dziękuję!

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...