12 grudnia 2020

WYREJESTROWANIE SAMOCHODU Z WŁOCH Z POWODU WYWOZU ZA GRANICĘ

 

 

Zamierzacie wrócić na stałe do Polski i zabrać ze sobą fiacika, który towarzyszył Wam przez lata pobytu we Włoszech? A może nadarzył się kupiec z Polski, chętny na Waszą brykę i zastanawiacie się, jak to wszystko ogarnąć we włoskim wydziale komunikacji? Zaraz Wam wszystko wytłumaczę, więc zróbcie sobie kawę i czytajcie dalej.


Co najpierw – wywiezienie pojazdu czy wyrejestrowanie?

Jeszcze do niedawna przepisy przewidywały, że można było wyrejestrować wyłącznie samochody, które już zostały wywiezione za granicę, natomiast od 01.01.2020 r. wszystko się zmieniło i jest teraz dokładnie odwrotnie – przez wywozem auta musicie je wyrejestrować z włoskich rejestrów (Archivio Nazionale dei Veicoli i Pubblico Registro Automobilistico).

Jeżeli z jakiegoś powodu tego nie zrobicie, auto radośnie wyjedzie z Włoch na włoskich tablicach i zostanie zarejestrowanie w Polsce, nadal będziecie mogli je wyrejestrować, okazując kopię polskiego dowodu rejestracyjnego i ewentualnie oddając włoskie tablice i włoski dowód rejestracyjny (jeśli polski wydział komunikacji ich nie zabrał), jednak uprzedzam, że za niedopełnienie obowiązku uprzedniego wyrejestrowania pojazdu grozi grzywna w wysokości od 173 do 695 euro, więc lepiej zrobić to przez wyjazdem.

NB. Przed wejściem w życie nowych przepisów istniała możliwość wyrejestrowania samochodu już przerejestrowanego za granicą za pośrednictwem włoskiego konsulatu, jednak obecnie informacje na ten temat są na tyle mgliste, że nie jestem w stanie Was zapewnić, że nadal jest to możliwe – najlepiej zadzwonić do Warszawy i zapytać u źródła.


Dopiero po wyrejestrowaniu samochodu przestaniecie podlegać obowiązkowi uiszczania rocznego podatku od jego posiadania, potocznie zwanego bollo auto, począwszy od następnego roku po jego wyrejestrowaniu.


Gdzie złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu?

Wniosek składa się w tzw. Sportello Telematico dell’Automobilista – to punkty, w których można załatwić większość spraw związanych z pojazdami kołowymi. Znajdziecie je przy wydziałach komunikacji (Motorizzazione Civile), w oddziałach ACI oraz w uprawnionych biurach zajmujących się pośrednictwem w tego typu sprawach, tzw. agenzie pratiche auto.


Kto może złożyć wniosek?

Wniosek może być złożony przez właściciela pojazdu lub przez inną osobę mającą do prawo do dysponowania samochodem, nie widniejącą w rejestrze jako właściciel, np. spadkobiercę lub nowego właściciela auta. W przypadku właściciela nie ma problemu, natomiast pozostałe osoby muszą załączyć do wniosku dokumenty wykazujące ich prawo dysponowania pojazdem (akt przyjęcia spadku, umowę kupna-sprzedaży itp.).


Możecie też upoważnić kogoś do złożenia wniosku w Waszym imieniu – konieczne jest wówczas upoważnienie pisemne wraz z załączoną kserokopią Waszego dokumentu tożsamości.


Dokumenty

  • wypełniony wniosek, tzw. Istanza Unificata
  • dowód uiszczenia opłat (patrz niżej)
  • akt własności pojazdu, dowód rejestracyjny lub tzw. Documento Unico di Circolazione (to cyfrowy dokument, który zastępuje dwa poprzednie)
  • ewentualne dokumenty potwierdzające Wasze prawo do dysponowania pojazdem (patrz wyżej)
  • tablice rejestracyjne
  • kopia dowodu tożsamości
  • kopia dokumentu z Waszym codice fiscale (tessera sanitaria, zielona plastikowa karta lub potwierdzenie nadania codice fiscale otrzymane w urzędzie skarbowym)

W przypadku współwłasności wymagane jest załączenie upoważnienia sporządzonego przez pozostałych właścicieli.


Koszty

Na dzień dzisiejszy koszty wyrejestrowania pojazdu wyglądają następująco:

  • Opłaty ACI (emolumenti ACI): 13,50 euro
  • Opłata skarbowa za wyrejestrowanie z PRA: 32 euro
  • Opłata na rzecz Ministerstwa Transportu: 10,20 euro
  • Opłaty za płatność przy pomocy druku pocztowego (bollettino postale): 1,78 euro x 2


Jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z usług agencji, musicie doliczyć koszty pośrednictwa.


Przegląd techniczny

Zgodnie z art. 103 Kodeksu Drogowego samochód musi mieć ważny przegląd techniczny (revisione), w przeciwnym wypadku nie będzie można go wyrejestrować. Początkowo wymagano przeglądu dokonanego w ciągu sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku, jednak we wrześniu 2020 roku wymóg ten został złagodzony i obecnie wystarczy, że przegląd został przeprowadzony w terminie. Można też wyrejestrować samochód, który w ciągu roku, w którym należało dokonać przeglądu został poddany próbie technicznej mającej na celu potwierdzenie dopuszczenia do ruchu (zgodnie z art. 75 Kodeksu Drogowego).


A co z pojazdami historycznymi? Kolekcjonerom zrzedły miny, gdyż wygląda na to, że zakup takiego pojazdu i wywiezienie go za granicę stało się praktycznie niemożliwe, biorąc pod uwagę fakt, że tzw. auto d’epoca taktowane są jako obiekty muzealne i nie są one uprawnione do poruszania się po włoskich drogach, chyba że podczas zlotów i innych specjalnych okazji, gdzie potrzebne jest czasowe zezwolenie. Istnieje jednak inna kategoria pojazdów, tzw. auto di interesse storico, które są dopuszczone do ruchu i podlegają obowiązkowi przeglądu co dwa lata, więc możliwe, że ten rodzaj samochodu może zostać wyrejestrowany i wywieziony. W tym przypadku radzę zapytać bezpośrednio w wydziale komunikacji, w którym składany byłby wniosek o wyrejestrowanie pojazdu – oczywiście lepiej zrobić to przez podjęciem decyzji o zakupie, żebyście nie stali się właścicielami samochodu, którego nie możecie zabrać do Polski. ;)


Wywiezienie pojazdu za granicę po wyrejestrowaniu

Macie dwie opcje – skorzystanie z lawety lub wyjazd na kołach. Jeśli zdecydujecie się na drugą opcję, musicie złożyć wniosek o wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych oraz upoważnienia do wywozu pojazdu za granicę, tzw. foglio di via. W upoważnieniu wskazana jest trasa, którą możecie się poruszać w celu dojechania do granicy Włoch oraz okres, w ciągu którego musicie wyjechać.

 

UWAGA! Nie jest możliwe wyrejestrowanie pojazdu, na który został nałożony zakaz poruszania się po włoskich drogach (fermo amministrativo) – trzeba najpierw zadbać o jego zniesienie. W przypadku obciążenia hipoteką lub zajęcia komorniczego konieczne jest natomiast załączenie zgody wierzyciela lub odpowiedniego urzędu na wyrejestrowanie samochodu.





66 komentarzy:

  1. Co można zrobić jak jest się za granicą na włoskich tablicach i samochód się popsuje tak że nie ma sensu go naprawiać, koszty przechodzą wartość!?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli auto nadaje się tylko do kasacji, z zaświadczeniem wydany przez zagraniczny punkt demontażu pojazdów wystarczy udać się do STA i wyrejestrować auto.

      Usuń
    2. czy jest jakis sposób na rejstracje auta niewymeldowanego we Włoszech? lub jak wymeldowac uszkodzone mechanicznie auto które nie ma przeglądu?

      Usuń
    3. Możesz wyrejestrować pojazd już wywieziony za granicę i tam zarejestrowany, jednak będzie Cię to kosztować nieco więcej - patrz grzywna, o której piszę w artykule.

      Celem nowelizowanych przepisów jest m. in. ograniczenie wywozu pojazdów nie spełniających norm pozwalających na poruszanie się, więc brak ważnego przeglądu uniemożliwia wyrejestrowanie auta.

      Usuń
  2. Sono italiano sposato con polacca ed abitiamo con residenza in Polonia.Entrambi pensionati. Io percepisco pensione dall' Italia e lei dalla Polonia.Ci sposammo in Italia con la separazione dei beni. Abbiamo fatto sempre la dichiarazione dei redditi in Polonia separatamente. Potremmo farla congiunta?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi occupo della burocrazia italiana e non conosco la normativa polacca, quindi purtroppo non posso aiutarti.

      Usuń
  3. Jeżeli sprzedam samochód w Polsce a nie dopełnię formalności wyrejestrowania we Włoszech co mi grozi, dodam że nie wracam mieszkać we Włoszech. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dopóki pojazd będzie zarejestrowany we Włoszech, dopóty będziesz zobowiązany do uiszczania rocznego podatku od jego posiadania, tzw. bollo auto. Za wywóz pojazdu bez uprzedniego wyrejestrowania grozi kara grzywny, co wyjaśniłam w artykule.

      Usuń
  4. Jak bardzo przestrzegana jest trasa zapisana w foglio di via? Trzeba koniecznie poruszać się po narzuconej trasie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgodnie z przepisami musisz jej przestrzegać, a jeśli zdecydujesz się na "nielegalny" zjazd z trasy, podczas ewentualnej kontroli może być nieprzyjemnie - zależy, na kogo trafisz i jakie podasz usprawiedliwienie.

      Usuń
  5. Mam pytanie odnośnie zaplaty bollo. Wyrejestrowalam samochod w marcu 2021. Czy muszę zapłacić bollo za caly rok 2021? Na stronie ACI naliczyło mi podatek za cale 12 miesięcy pomimo wyrejestrowania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obowiązek uiszczania podatku od posiadania pojazdu wygasa w roku następnym po jego wyrejestrowaniu, więc w Twoim przypadku musisz zapłacić podatek za cały 2021 rok.

      Usuń
  6. Witam. Od razu dziękuję za taką ilość sprawdzonych informacji, bo to co w necie można znaleźć na temat eksportu auta z IT to zazwyczaj nijak ma się do rzeczywistości. Dziękuję.
    Kupiłem w zeszłym tygodniu Lancie w okolicach Tortony. Jest obecnie u mechanika, bo nie ma rewizji. Ale pracujemy nad tym.
    Moje pytanie jest takie: Czy jak już będzie rewizja i pojadę na kołach do PL (na włoskich blachach z ubezpieczeniem już z Polski) i odeśle wszystkie dokumenty sprzedającemu do wyrejestrowania auta to będzie z tym jakiś problem? Czytałem co jest do góry i rozumiem, ale badań różne ścieżki.
    Dokladnie chodzi mi o to czy w momencie wyrejestrowania we Włoszech nie jest wymagana jakaś dodatkowa rewizja pod kątem eksportu? Pytam, bo dwóch moich kolegów co sprowadzili auta z Włoch niedawno wspominali, że jest coś takiego. W przypadkubjak wcześniej wyjadą na kołach i odeśle dokumenty to już niejako nie będzie szans na zrobienie takiej rewizji eksportowej (jeśli coś takiego w ogóle istnieje).
    Z góry dziękuję za pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nic mi nie wiadomo na temat istnienia dodatkowego przeglądu "na eksport" - pojazd musi mieć ważny przegląd, to wszystko. Co do próby ominięcia przepisów i wyrejestrowania auta znajdującego się już w Polsce, "udając", że to wcale nieprawda, to trudno mi powiedzieć, czy może to wyjść na jaw i czy ktoś się przyczepi, gdyż nikt nie opisywał mi nigdy podobnej sytuacji. ;)

      Usuń
    2. No to dam znać jak poszło:) Mam o tyle łatwiej, że mam rodzinę na miejscu i mogą za mnie wyrejestrować wraz ze sprzedającym. Urzędnik w ACI powiedział, że mnie być przy tym nie musi. Co więcej, nawet udało mi się z nim dogadać po angielsku, a moja kuzynka to samo po włosku i obie wersje były takie same.

      Usuń
  7. Witam, gdzie mogę sprawdzić bez wiedzy właściciela czy auto jest obciążone jakimś długiem? Czy przy wyrejstrowaniu auta przy Exporcie musi być właściciel widniejący w dowodzie rejestracyjnym? Dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz sprawdzić ewentualne długi i obciążenia pojazdu na tej stronie, podając numer rejestracyjny oraz codice fiscale właściciela:

      https://iservizi.aci.it/verificatipocdp/

      Pozwolisz, że wkleję fragment artykułu, w którym wyjaśniam, kto może złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu:

      "Wniosek może być złożony przez właściciela pojazdu lub przez inną osobę mającą do prawo do dysponowania samochodem, nie widniejącą w rejestrze jako właściciel, np. spadkobiercę lub nowego właściciela auta. W przypadku właściciela nie ma problemu, natomiast pozostałe osoby muszą załączyć do wniosku dokumenty wykazujące ich prawo dysponowania pojazdem (akt przyjęcia spadku, umowę kupna-sprzedaży itp.). Możecie też upoważnić kogoś do złożenia wniosku w Waszym imieniu – konieczne jest wówczas upoważnienie pisemne wraz z załączoną kserokopią Waszego dokumentu tożsamości."

      Usuń
  8. O kurczę mam od 4 lat samochód zarejestrowany we Włoszech i nawet go serwisowałem w ASO, ale nikt nie wspomniał o konieczności wykonania przeglądu (pomijając przegląd gwarancyjny w ASO). Teraz chcę zabrać auto do kraju a widzę, że najpierw czeka mnie przegląd. Mogą być jakieś konsekwencje tego, że nie wykonywałem wcześniej przeglądu? Gdzie się właściwie taki urzędowy przegląd wykonuje we Włoszech?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeglądu technicznego (revisione) dokonuje się we Włoszech po 4 latach od pierwszej rejestracji nowego samochodu, a następnie co dwa lata. Jeśli nie dopełniłeś tego obowiązku, podczas ewentualnej kontroli drogowej grozi Ci mandat w wysokości od 169 do 980 euro, a jeśli dwukrotnie zignorowałeś termin przeglądu, wysokość mandatu wzrasta dwukrotnie, a dowód rejestracyjny pojazdu zostaje zawieszony do momentu dokonania przeglądu. Radzę jak najszybciej zwrócić się do upoważnionego przez wydział komunikacji warsztatu samochodowego - jest ich we Włoszech kilka tysięcy, poszukaj po prostu "centro revisione auto" w Twojej okolicy.

      Usuń
  9. Trzy pytania związane z przerejstrowaniem samochodu z Włoch do Polski:
    1. Czy ktoś orientuje się ile czeka się na rejestracje tymczasowe do wyjazdu z Włoch?
    2. Czy tak jak w Polsce, przysługuje mi zwrot części opłaty ubezpieczenia, jeśli zabieram auto do Polski np. po 3 miesiącach od ubezpieczenia pojazdu we Włoszech (OC+od kradzieży i pożaru)?
    3. Czy powyższy punkt stosuje się również do podatku od samochodu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1. Czas oczekiwania zależy od poszczególnych urzędów.
      2. Tak.
      3. Jak wyjaśniłam w artykule, podkreślając to na czerwono, przestajesz podlegać obowiązkowi uiszczania podatku od posiadania pojazdu dopiero począwszy od następnego roku po jego wyrejestrowaniu.

      Usuń
  10. Cześć, właśnie próbuję wyrejestrować auto i doczytałąm co następuje:
    Richieste di radiazione presentate tramite Consolato
    In conseguenza dell’entrata in vigore dal 1° gennaio 2020 delle nuove modalità di radiazione per esportazione che prevedono l’obbligo di effettuare la radiazione prima di esportare il veicolo e a condizione che il veicolo abbia la revisione in corso di validità, non è più possibile richiedere la radiazione per esportazione tramite i Consolati.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, wiem, że na stronie ACI widnieje taka informacja, jednak postanowiłam nie dawać jej za pewnik i zostawić Wam wybór w kwestii kontaktowania się w ambasadą we Włoszech, nigdy nic nie wiadomo. ;)

      Usuń
  11. Witam czy laweciarz który jedzie po Fiata 126 do Włoch musi wracać z dokumentem świadczącym o jego wyrejestrowaniu czy sprzedająca może dosłać mi dokument proszę o odpowiedź , gory dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie znalazłam nigdzie pewnych informacji na ten temat, nie potrafię więc odpowiedzieć na Twoje pytanie.

      Usuń
  12. Witam, mam zamiar kupić auto we Włoszech i z tego co wstępnie się dowiedziałem przy wyrejestrowaniu auta jestem zmuszony oddać dowód rejestracyjny i co najwyżej otrzymam kopie z pieczątką tego dowodu plus papier iż samochód został wyrejestrowany. I teraz nie wiem czy wprowadzono mnie w błąd czy faktycznie tak to wygląda aktualnie ?.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, dowód rejestracyjny zostaje odebrany i po zakończeniu procedury wyrejestrowania pojazdu otrzymujesz tzw. DU (Documento Unico di circolazione e di proprietà), który zawiera informację o jego wyrejestrowaniu i nie upoważnia do poruszania się nim. Dlatego też w przypadku, gdy chcesz opuścić Włochy na kołach, a nie na lawecie, konieczne jest wystąpienie o wydanie upoważnienia do wywozu (foglio di via) oraz tymczasowych tablic rejestracyjnych.

      Usuń
    2. Jeśli zabierany jest dowód rejestracyjny we Włoszech to jak wtedy można zarejestrować takie auto w Polsce? W Polsce przy rejestracji wymagany jest dowód rejestracyjny z kraju pochodzenia pojazdu. Przypadek wyrejestrowania pojazdu na eksport do Polski na lawecie.

      Usuń
    3. Zajmuję się włoską biurokracją i nie znam zupełnie polskich przepisów, nie potrafię więc powiedzieć, jak rozwiązać tę sytuację. Znalazłam jednak wyrok sądowy z 2010 rok, w którym sąd w Kielcach uznaje za nieracjonalną odmowę rejestracji pojazdu nie posiadającego dowodu rejestracyjnego, gdyż został on odebrany przez władze państwa pochodzenia zgodnie z tamtejszymi przepisami: https://wartowiedziec.pl/komunikacja-i-transport/5590-rejestracja-uywanego-pojazdu-importowanego-bez-dowodu-rejestracyjnego.

      Usuń
    4. Tak na marginesie, moim zdaniem można poprosić we włoskim wydziale komunikacji o nie odbieranie dowodu rejestracyjnego, a jedynie o jego anulowanie, ze względu na konieczność jego przedstawienia w Polsce. Warto spróbować.

      Usuń
  13. Witam. Kupiłem Maserati rocznik 1983 we Włoszech. Było uszkodzone i dawno wyrejestrowane. Mam umowę sprzedaży z naklejką z kodem kreskowym i zgodą na sprzedaż za granicę.
    Nie mam dowodu rejestracyjnego, ani tablic rejestracyjnych.
    Czy w Polsce zarejestrują mi to auto tylko na umowie kupna sprzedaży?
    Czy też muszę starać się o dodatkowe dokumenty?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zajmuję się włoską biurokracją i nie znam zupełnie polskich przepisów, nie potrafię więc pomóc.

      Usuń
    2. Zarejestrujesz, ale jedynie na żółte. Rejestrowałem 3 auta bez dokumentów na żółte. Jak potrzebujesz porady to napisz mi maila

      Usuń
  14. Witam chcę kupić auto z Włoch rejony Sardynii z uszkodzonym silnikiem Włoch wysłał mi modello di delega per la presentazione delle formalità czy to umowa kupna sprzedaży ?? Bardzo proszę o pomoc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, to upoważnienie do załatwienia w Twoim imieniu wszelkich formalności.

      Usuń
  15. Jeżeli kupie niewyrejestrowany samochód we Włoszech to jakie konsekwencje poniose?.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozwolisz, że wkleję fragment artykułu:

      "Jeżeli z jakiegoś powodu (...) auto radośnie wyjedzie z Włoch na włoskich tablicach i zostanie zarejestrowane w Polsce, nadal będziecie mogli je wyrejestrować, okazując kopię polskiego dowodu rejestracyjnego i ewentualnie oddając włoskie tablice i włoski dowód rejestracyjny (jeśli polski wydział komunikacji ich nie zabrał), jednak uprzedzam, że za niedopełnienie obowiązku uprzedniego wyrejestrowania pojazdu grozi grzywna w wysokości od 173 do 695 euro, więc lepiej zrobić to przez wyjazdem."

      Usuń
  16. Cześć! Z gory Dziekuje ze piszesz o tematach Włoskich bo tam panuje istny chaos. Sprawa jest taka. Czy Naprawdę taak ciężko jest załatwić tablice tymczasowe we Włoszech? Czy te tablice moglby dla nas zrobić Włoch-właściciel auta? U nas wyglada tak ze auto widzieliśmy, kupiliśmy, wróciliśmy do Polski (mamy zaufanie do sprzedającego) bez kampera, teraz kombinujemy jak je ściągnąć. Włoch za 2 dni go wyrejestruje. Mamy opcja laweta albo opcja tymczasowe tablice (Włoch odradza mówi ze to może długo trwać). I jeszcze pytanie / czy zabiorą dowód rejestracyjny pojazdu? My ho potrzebujemy do rejestracji w Polsce. Bardzo proszę o poradę:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak naprawdę zależy to od danego wydziału komunikacji - najlepiej zadzwonić do urzędu i zapytać, jaki jest obecnie czas oczekiwania na wydanie upoważnienia do wywozu pojazdu i na tablice tymczasowe.

      Jak wyjaśniłam w artykule, do wyrejestrowania pojazdu potrzebny jest akt własności LUB dowód rejestracyjny - jeśli wyjaśnicie, że dowód rejestracyjny jest konieczny do późniejszej rejestracji w Polsce, nie widzę powodu, dla którego urząd nie miałby po prostu anulować dowodu i Wam go nie zwrócić.

      Usuń
  17. Witam wylicytowalem i kupiłem uszkodzony samochód we Włoszech zapłaciłem za niego dostałem informację że niestety samochód niemoze zostać sprzedany z uwagi na to że nieprzeszedl badań technicznych - przeglądu samochód jest mało uszkodzony chcą mi zwrócić pieniądze . Niechce pieniędzy chce samochód jak załatwić taki problem

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak wyjaśniłam w artykule, nie można wyrejestrować z Włoch pojazdu bez ważnego przeglądu technicznego.

      Usuń
  18. Witam mam pytanie i dylemat zarazem co robić?
    Przyjechałam do Polski na urlop samochodem i pech że mi się zepsuł ! Samochód jest zarejestrowany we Włoszech i do końca sierpnia mam zrobić przegląd techniczny!
    Ja muszę wracać do pracy..
    Czy mogę zostawić w Polsce samochód ? Jeśli nie da się go naprawić co mam zrobić?
    Jest w warsztacie naprawczym Czy muszę gdzieś to zgłaszać ? Pobrać jakiś dokument z warsztatu od mechanika z potwierdzeniem że samochód jest zepsuty i nie nadaje się do jazdy ? Jaka jest procedura i czy będę ukarana mandatem za brak przeglądu w terminie?
    Dziękuje za odpowiedź …

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli nie da się naprawić auta i zostanie ono oddane do kasacji, powinnaś móc bez problemu wyrejestrować je z włoskiego rejestru po przedstawieniu zaświadczenia o zezłomowaniu (certificato di demolizione), oczywiście przetłumaczonego na język włoski.

      Jeśli natomiast nie zdecydujesz się na jego zezłomowanie i nie dokonasz w terminie przeglądu, nie będziesz mogła poruszać się nim we Włoszech (i podejrzewam, że za granicą również nie) - w przypadku, gdy zdecydujesz się na sprowadzenie auta z powrotem do Włoch, raczej nie obejdzie się bez lawety, w przeciwnym wypadku podczas ewentualnej kontroli drogowej może być nieciekawie.

      Usuń
  19. jesli nie mam aktualnego revisione, takie kupiłem auto we Włoszech. Będzie jechało do Polski na lawecie. Mam tylko umowę kupna sprzedaży. czy uda mi się wyrejestrować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozwolisz, że wkleję fragment artykułu: "Zgodnie z art. 103 Kodeksu Drogowego samochód musi mieć ważny przegląd techniczny (revisione), w przeciwnym wypadku nie będzie można go wyrejestrować."

      Usuń
  20. Cześć, dzięki za ogrom wiedzy. W przyszłym miesiącu chce kupic auto w IT i wrócić nim ma kołach do PL. Czy orientujesz się jakie są koszty upoważnienia do wywozu i tymczasowych tablic rejestracyjnych. Oraz jak wyglada kwestia wykupienia na czas wywozu obowiązkowego ubezpieczenia OC-gdzie je wykupić i jaki jest orientacyjny koszt. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koszt wydania tymczasowych tablic rejestracyjnych to 26,20 euro, natomiast w kwestii ubezpieczenia OC na czas wywozu musiałbyś skontaktować się z włoskimi ubezpieczalniami i zapytać, czy oferują krótkoterminowe polisy i na jakich warunkach.

      Usuń
  21. Witam. Mam pytanie dotyczące wpisu w dowodzie rejestracyjnym włoskim. Jest wpis (fermo amministrativo)
    Czy mając wszystkie dokumenty i fakturę zakupu takiego auta z Włoch zostanie on zarejestrowany w Polsce?
    Z góry dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na samym dole artykułu, grubą, czerwoną czcionką wyjaśniłam, że wyrejestrowanie takiego pojazdu nie jest możliwe - nie jestem w stanie powiedzieć, czy taki pojazd zostanie zarejestrowany w Polsce, to pytanie do polskiego wydziału komunikacji, jednak nie zmienia to faktu, że nadal będzie on zarejestrowany we Włoszech.

      Usuń
  22. Witam, chcę sprowadzić motocykl z Włoch, ale oni mi mówią, że oprócz opłaty za motocykl, mam też opłacić za dokumenty 300 euro. Pytam ich jakie, a oni twierdzą, że za wyrejestrowanie pojazdu i bym mogła go eksportować. Lawetę sama chcę wyszukać. Czy tego nie powinien zrobić sprzedawca motocykla by to opłacić? Ja jestem w Łodzi i zdalnie chcę kupić. Co powinnam jeszcze dodatkowo wiedzieć. Firma to LINK MOTORS PISTOIA, coś zaczynają kręcić. Jeszcze transport mi wyliczyli 300e + 700e ubezpieczenie. haha, a motorek skromny wart 1000e.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno jest mi się wypowiedzieć, nie znając treści kosztorysu po włosku, ale generalnie podane ceny nie wydają mi się nierealne: 300 euro "za wyrejestrowanie" może obejmować zmianę właściciela (tzw. passaggio di proprietà, które kosztuje samo w sobie około 100 euro) i całą procedurę wyrejestrowania plus koszty pośrednictwa, które każda fima ustala według własnych stawek; transport też podlega wolnemu rynkowi, jeżeli więc masz możliwość zorganizowania go taniej, to nie opłaca Ci się korzystać z oferty sprzedawcy; ubezpieczenie rzeczywiście wysokie, ale czy przypadkiem nie policzyli za cały rok (Ty raczej potrzebujesz polisy tymczasowej, tylko na czas do wywozu za granicę)?

      Usuń
  23. Nie do końca rozumiem schemat - sprzedając samochód we Włoszech w przeznaczeniu na eksport najpierw muszę go wyrejestrować? A jeśli go wyrejestruje to zostawię dowód rejestracyjny w urzędzie - to jak zarejestruje go nabywca, jak nie będzie miał dowodu rejestracyjnego (bo oddam go we włoskim urzędzie)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Włoski urząd wydaje zaświadczenie o wyrejestrowaniu (Documento Unico di circolazione e di proprietà), nie jestem jednak w stanie powiedzieć, czy jest ono wystarczające do zarejestrowania pojazdu w innym kraju - to pytanie do urzędu rejestrującego (ja zajmuję się jedynie włoską stroną biurokracji).

      Usuń
  24. Witam, chcę kupić auto gdzie właścicielem jest firma,dowód jest i nic poza tym . Auto jest już w Polsce. Jak powinno być sprzedane na fakturę czy umowę??W dowodzie nie ma żadnych adnotacji odnośnie wyrejestrowania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem sprzedaż jakiegokolwiek dobra, również będącego własnością firmy, podlega obowiązkowi wystawienia faktury VAT.

      Radzę upewnić się, że pojazd został wyrejestrowany - możesz poprosić sprzedającego o okazanie zaświadczenia o wyrejestrowaniu wydanego przez włoski urząd.

      Usuń
  25. Mam dowód rejestracyjny w którym jest adnotacja o wyrejestrowaniu pojazdu - rubryka nr 3 : Veicolo cessato dalla circolazione per definitiva esportazione in paese facente parte della U.E. (Polonia). Nie ma przy tej adnotacji żadnej daty. Z tego co się dowiedziałem pojazd został wyrejestrowany w lipcu 2023. Czy umowa kupna sprzedaży może być z datą październikową? Samochód przyjechał na lawecie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie widzę problemu, pojazd został zgodnie z przepisami wyrejestrowany przed wywozem za granicę, a następnie tam sprzedany.

      Usuń
  26. Witam, wracam do tematu nie wyrejestrowania auta przed wywozem. Wloch twierdzi, że jak zarejestruje w PL to mam mu dać znać i on wykreśli w urzędzie (Sycylia). Pytanie kogo będzie obciążać ewnetualna kara za nie wyrejestrowanie? Mnie czy jego? Bo ja komplet dokumentów do rejestracji w PL będę miał.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro będziesz już właścicielem pojazdu, to kara zostanie nałożona na Ciebie. Południe Włoch niespecjalnie przepada za przestrzeganiem przepisów, więc nie ufałabym sprzedającemu, zwłaszcza jeśli to kompletnie obca osoba.

      Usuń
  27. Witam serdecznie. Dużo cennych rad jest na tej stronie.. a ja chciałbym zapytać czy kupując auto we Włoszech mogę na miejscu gdzieś kupić niemieckie tablice zjazdowe? Wiem że można je kupić w Niemczech ale to sprawa dużo problemu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poruszona przez Ciebie kwestia nie dotycz włoskich przepisów, nie posiadam więc wiedzy na ten temat.

      Usuń
  28. Witam. Wyprowadzam się z Włoch do Polski wyrejestruje tu samochód przed terminem zapłaty bollo. Do ACI dzwoniłem i się pytalełem czy muszę zapłaci bollo i powiedzieli , że nie. Nie chc mieć później problemów. Co zrobić ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli wyrejestrujesz pojazd przed upływem terminu zapłaty podatku na kolejny rok, nie musisz go uiszczać.

      Usuń
    2. Dziękuję ślicznie za odpowiedź pozdrawiam

      Usuń
  29. Witam. Ja również planuję wrócić z Włoch do Polski na koniec roku. Jak po przeprowadzce rejestrowałam auto we Włoszech (przyjechało ze mną z Polski) to w Urzędzie musiałam tylko pokazać dokumenty i tablice polskie i teraz mam pytanie - czy przy wyrejestrowaniu postępuje się tak samo? Bo jeśli należy tylko pokazać dokumenty i zdać tablice, to aby uniknąć wniosku o tymczasowe tablice lub pozwolenie na export, wynajmu lawety itp. mogłabym po prostu wrócić nim na tablicach włoskich i potem z całą dokumentacją i tablicami wrócić do Włoch i tam dopełnić formalności. Potem po zameldowaniu się w kraju auto normalnie zarejestrować w Polsce. Czy ktoś może wie, co wymaga urzędnik przy wyrejestrowaniu auta? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Urząd raczej nie wymaga, byś wjechała autem na parking przed wydziałem komunikacji, aczkolwiek nie jestem w stanie zagwarantować, że wszystko pójdzie gładko, gdyż nie mam w tym zakresie osobistych doświadczeń.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...