21 maja 2015

JAK PORADZIĆ SOBIE Z 730 PRECOMPILATO?Wzięłam się w końcu za tegoroczne zeznanie podatkowe, a że miałam możliwość skorzystać w tzw. 730 precompilato, w końcu mogłam wysłać je samodzielnie, bez tracenia czasu na łażenie po CAF-ach. Tak jak podejrzewałam, wypełnienie zeznania zajęło mi dosłownie kilkanaście minut, a najbardziej czasochłonną czynnością było podliczenie kwot widniejących na paragonach z apteki i innych takich.;) Z czystym sumieniem mogę więc powiedzieć, że nie rozumiem fali krytyki, która zalała włoski internet i utwierdziłam się w przekonaniu, że rodzi się ona z lęku Włochów przed odpowiedzialnością oraz ze złości związków zawodowych, które tracą część swojego „terytorium” i nie potrafią się z tym pogodzić.

No nic, przejdźmy do zeznania. Specjalnie dla Was, moi drodzy, zapisałam krok po kroku poszczególne czynności, byście mogli zobaczyć na własne oczy, że nie taki diabeł straszny, zwłaszcza, jeśli Wasza sytuacja jest tak prosta, jak moja. Siłą rzeczy nie mogę pokazać Wam tym razem na przykładowym Kaziu, jak wypełnić zeznanie nieco bardziej skomplikowane (z rodziną na utrzymaniu, nieruchomościami, wydatkami na nie wiadomo co), gdyż mam do dyspozycji tylko i wyłącznie moją deklarację – musicie się nią zadowolić.;)

No to jedziemy. Moja sytuacja w 2014 roku przedstawiała się następująco:


 • zatrudniona byłam przez cały rok na czas nieokreślony u jednego pracodawcy – mam więc tylko jeden CUD
 • mój dochód wraz z wpłaconymi zaliczkami, otrzymanym bonusem IRPEF itp. został już wpisany do zeznania przez urząd skarbowy, więc wystarczyło jedynie sprawdzić, czy wszystko się zgadza
 • mam męża, który dzięki Bogu pracuje i nie muszę go utrzymywać ;)
 • wynajmowałam mieszkanie na podstawie umowy 3+2, na której widnieje tylko moje nazwisko
 • wydałam 500 euro na pokrycie kosztów opieki zdrowotnej (lekarstwa, wizyty u lekarza, badania itp.) – to kwota fikcyjna, zmieniłam ją przy pomocy edytora graficznego ;)

1. Wchodzimy na stronę urzędu skarbowego:


2. Wpisujemy nasz codice fiscale oraz hasło dostępu do portalu FiscOnline (możecie też wypełnić zeznanie na stronie INPS, jednak ja wybrałam opcję FiscOnline), a następnie klikamy na ACCEDI.3. Otworzy się strona powitalna, na której znajdziecie między innymi informację, kiedy zostało utworzone Wasze zeznanie – moje zostało wstępnie wypełnione przez urząd 13.03.2015 r.


Macie teraz do wyboru trzy opcje:
 • możecie obejrzeć sobie Wasze zeznanie i sprawdzić wpisane przez urząd dane (visualizza il 730 precompilato)
 • możecie nanieść w nim zmiany (modifica il 730)
 • lub zaakceptować go takim, jakim jest, jeśli nie macie nic więcej do powiedzenia (accetta il 730 precompilato) 
Ponieważ w moim zeznaniu brakowało danych dotyczących poniesionych wydatków, wybrałam drugą opcję.

4. Urząd pozwala nam teraz zdecydować, czy chcemy dokonać edycji jedynie części dotyczącej wydatków (modifica solo oneri e spese), czy też musimy trochę bardziej się wysilić i pozmieniać też inne dane, związane np. z dochodami z samozatrudnienia czy dochodem uzyskanym z zakupionych nieruchomości. Jak wspomniałam, moja sytuacja nie należy do skomplikowanych, więc ochoczo kliknęłam na MODIFICA QUADRO E.
Możecie też przywrócić zeznanie do stanu, w jakim znajdowało się przez wprowadzeniem przez Was zmian – wystarczy kliknąć na RIPRISTINA 730 PRECOMPILATO.


5. Otwiera się okno, w którym wymienione są ulgi, z których najczęściej korzystają obywatele (Inserimento delle spese più frequenti):6. Wśród tych wydatków interesowały mnie jedynie wydatki na służbę zdrowia, więc wpisałam moje fikcyjne 500 euro w odpowiednie pole – wpisujemy pełną, łączną kwotę wszystkich poniesionych wydatków i nie odejmujemy 129,11 euro, które pokrywa podatnik z własnej kieszeni, gdyż o to zadba później program. W odróżnieniu od zeznania wypełnianego za pomocą programu TaxOnline, nie trzeba rozróżniać poszczególnych wydatków (lekarstwa, wizyty specjalistyczne, zakup okularów czy soczewek kontaktowych), co zdecydowanie ułatwia życie.A oto pozostałe wydatki, jakie możecie wpisać w tym oknie (przypominam o artykule o ulgach podatkowych przysługujących w 2015 roku):
 • składki na ubezpieczenie społeczne
 • polisy na życie i wypadkowe
 • odsetki pasywne z kredytów na zakup nieruchomości będącej Waszym głównym miejscem zamieszkania
 • wydatki na naukę
 • składki wpłacone przez pracodawcę na rzecz opiekunek i pomocy domowych
 • dodatkowe składki ubezpieczeniowe
 • wydatki na weterynarza
 • koszty pogrzebu
 • wydatki na zajęcia sportowo-rekreacyjne dzieci w wieku 5-18 lat
Klikamy na RICALCOLA IL 730, co pozwoli nam zobaczyć naszą sytuację po naniesieniu powyższych zmian:7. Jeśli „droga na skróty” nie do końca Was zadowoliła i chcecie odliczyć sobie od podatku inne wydatki, wystarczy teraz kliknąć na Inserimento di tutte le spese del Quadro E:8. Zobaczycie teraz pola zawierające wszystkie możliwe ulgi podatkowe przysługujące w odniesieniu do 2014 roku. Moje wydatki na służbę zdrowia zostały już wcześniej przeze mnie wpisane, widnieją więc w odpowiednim polu:9. Szukamy teraz interesujących nas ulg (jest ich mnóstwo, pozwolicie więc, że nie będę ich opisywać) – ja miałam jeszcze do odliczenia koszty wynajmu mieszkania:


Wystarczy wpisać rodzaj podpisanej umowy, ilość dni jej obowiązywania w 2014 roku oraz część ulgi Wam przysługującą (w moim przypadku jest to 100%, jeśli natomiast umowa podpisana została np. przez dwoje małżonków, musicie wpisać 50%) – nie musicie podawać wysokości czynszu, nie ma ona żadnego znaczenia.

10. Po ponownym przeliczeniu wprowadzonych danych program poda Wam wysokość przysługującego Wam zwrotu lub ewentualnie Waszego długu wobec fiskusa:Klikamy na SUCCESSIVO i przechodzimy dalej.

11. Urząd pokazuje Wam teraz Wasze dane osobowe (imię, nazwisko i codice fiscale) oraz daje Wam możliwość edycji miejsca zameldowania, jeśli zachodzi taka konieczność.

Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami męża lub żony, musicie wpisać też ich codice fiscale, nawet jeśli nie pozostają oni na Waszym utrzymaniu (przez pomyłkę skasowałam codice fiscale mojego męża, ale zapewniam Was, że go wpisałam):12. Zostaje Wam pokazany wynik przeprowadzonych obliczeń oraz dane pracodawcy, za pośrednictwem którego otrzymacie zwrot podatku lub który odciągnie z Waszej pensji Wasz dług wobec fiskusa:Klikamy na SUCCESSIVO.

13. W następnym etapie możecie wybrać, komu podarować część Waszego podatku (5 x 1000, 8 x 1000 i 2 x 1000):

Klikamy na SUCCESSIVO.

14. Na tym zakończyło się wypełnianie mojego 730 – urząd pokazuje mi raz jeszcze wysokość należnego zwrotu i umożliwia obejrzenie zeznania przez jego wysłaniem (Visualizza 730 – PDF). Mogę je również zapisać na dysku oraz wydrukować, jeśli mam takie życzenie.

Jeżeli jesteście w 100% pewni, że nigdzie nie popełniliście błędu, że Wasze zeznanie jest dokładnie wypełnione i że nie zapomnieliście o żadnej uldze, możecie trzęsącymi się z emocji rękoma wysłać je fiskusowi.:) Wystarczy zaznaczyć kwadracik zapewniający urząd, że zgadzacie się na przetwarzanie Waszych danych osobowych oraz wpisać kod PIN, który otrzymaliście w momencie rejestracji na portalu FiscOnline, a następnie odważnie kliknąć na INVIA.I poszło! :)

15. Otrzymacie potwierdzenie wysłania zeznania wraz z przypisanym jej numerem:16. Klikając w lewym menu na RICEVUTE, możecie sprawdzić status i inne informacje dotyczące wysłanej przez Was deklaracji podatkowej:17. Macie też możliwość ponownego jej obejrzenia – wystarczy kliknąć na DICHIARAZIONE INVIATA i otworzyć zapisany plik:18. Na koniec wspomnę jeszcze, że jeśli chcecie ułatwić fiskusowi kontakt z Wami, możecie podać mu Wasz numer telefonu, numer komórki, adres mailowy oraz numer konta bankowego, w razie gdyby chciał Wam podarować trochę grosza.;) Klikamy na CONTATTI E IBAN i wypełniamy odpowiednie pola:
18 komentarzy:

 1. witam, chcialam z tego z korzystac i gdy tam weszlam napisano mi ze moj 730 jest nieprzygotowany, wiec mam pytanko co trzeba zrobic , zeby mozna bylo wypelnic ten 730 uproszczony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 730 został wstępnie wypełniony przez urząd skarbowy tylko w przypadku niektórych osób - o tym, kto może z niego skorzystać, pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/02/formularz-730-czesciowo-wypeniony-przez.html

   Jeśli więc np. pracujesz jako opiekunka (a więc Twój pracodawca nie pełni roli płatnika podatku i nie przesyła do urzędu informacji o Twoich dochodach) albo nie złożyłaś w zeszłym roku zeznania przy użyciu 730, to udogodnienie Ciebie nie dotyczy.

   Usuń
 2. Planuję wyjechać do Włoch jak skończe 18 lat (aktualnie mam 15) i poszukunę osoby która troszkę zapoznałaby mnie z kulturą,z językiem.Bardzo proszę Panią o kontakt,to dla mnie bardzo bardzo ważne.
  podaję mój e-mail: wikichodas@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie bardzo rozumiem, jakiej pomocy ode mnie oczekujesz, w każdym razie mój adres mailowy znajdziesz w zakładce "Kontakt". ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam mam pytanie zawsze robiłam rozliczenie wspólnie z mężem, 730 Precomplocato jest możliwe rozliczenie tylko z osobna. Proszę Mi powiedzieć czy jeśli zrobimy je oddzielnie to stracimy na tym? Chodzi o to czy rozliczenie jako małżeństwo jest dla Nas bardziej opłacalne ? Mamy jedno dziecko które odpisujemy 50 50. Mieszkanie 3+2 i pare rachunków z apteki. W gotowym Precomplocato po wprowadzeniu zmian wychodzi na to iż mąż nie ma zwrotu mam go tylko ja. Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę wspólne złożenie nie przynosi Wam żadnej korzyści z podatkowego punktu widzenia - Wasze dochody są podliczane osobno i osobno obliczane są też należne podatki. Tak więc jedyną korzyścią może być oszczędność czasu (choć jest ona stosunkowo niewielka, tak czy siak trzeba wpisać dane dotyczące obu małżonków) oraz szybszy zwrot podatku, jeśli jedno z Was nie ma w tym momencie pracodawcy, który pośredniczy właśnie w wypłacie zwrotu.

   To nie jest tak, że gdybyście to samo zeznanie wypełnili wspólnie, mąż miałby prawo do zwrotu - po prostu Twój zwrot trafiłby do wspólnej puli, ale to cały czas ta sama kwota. Natomiast zastanowiłabym się ewentualnie nad podziałem ulgi na dziecko - możliwe jest odliczenie 100% przez Ciebie, jeśli z jakiegoś powodu mąż nie może z niej skorzystać, pisałam o tym tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/odliczenie-od-podatku-za-czonkow.html

   Oczywiście trzeba przeanalizować sytuację, bo może jest tak, że podatek, jaki musi zapłacić mąż jest na tyle wysoki, że ulga rodzinna i reszta odliczeń posłużyły jedynie do jego zmniejszenia i już niż z nich nie zostało, dlatego nie ma zwrotu. Niestety nie mając wglądu w sytuację, nie mogę tego sprawdzić, ale możecie poprosić o to pracowników CAF, jeśli nie jesteście pewni.

   Usuń
 5. Dziękuje za pomoc. Myśleliśmy o ściągnięciu programu do wspólnego rozliczenia i porównaniu go z Precompilato.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuje. Dam znać co tego wynikło. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzetelny artykuł :) bardzo dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam gdzieś widziałem w tamtym roku ze do rozliczenia 730 można też odliczyć rachunki za śmieci.Nie mogę tego znaleźć , jeśli tak to było by fajnie ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opłat za wywóz śmieci nie można odliczyć od podatku, w zeszłym roku też nie było to możliwe. Wykaz najważniejszych ulg przysługujących w tym roku zawarłam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2017/03/ulgi-i-odliczenia-podatkowe-w-2017-roku_19.html?m=1

   Usuń
 9. Hej Dee mam takie pytanie chce odliczyc od podatku kontrakt na mieszkanie 4+4, ktore okienko mam zaznaczyc 1,2 czy 3 bo tam 3 rozne sa, i kolejne pytanie ja nie pracuje jestem na utrzymaniu męza, moj moż sie tylko rozlicza z podatku, a na kontrakcie di locazione widnieja oba nasze nazwiska moje i mojego męza jako lokatorzy , czy mam wybrac 50 procent odliczenia czy 100

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro nie pracujesz, czyli nie uzyskałaś w 2017 r. żadnego dochodu, nie możesz odliczyć sobie kosztów wynajmu mieszkania od podatku, gdyż... nie masz do zapłaty żadnego podatku. ;) Tylko mąż może to zrobić, wpisując 50% i zaznaczając opcję nr 1 (w przypadku umowy 4+4) - niestety w ten sposób stracicie trochę pieniędzy, jednak nic na to nie poradzisz.

   W przypadku, gdy tylko jedna osoba ma szansę na skorzystanie z ulgi (tylko ona pracuje albo druga osoba zarabia zbyt mało), najlepiej podpisać umowę tylko na nazwisko tej osoby, wtedy ulga przysługuje w całości.

   Usuń
 10. Dee jeszcze mam pytanie takie czy mozna modyfikowac umowe najmu, usunac mnie z niej i zostawic samego męza, bo jak probowalam wypelnic 730 precompilato i wpisywalam umowe najmu 4+4, 365 dni, oraz 100 % ( czyli tylko moj mąz na umowie) to zwrot podatku wychodzil az 534 euro a jak zmienialam na 50 % ( czyli ja z męzem na umowie) to zwrot wynosil tylko 134 euro, nie rozumiem czemu tak jest skoro ja jestem casalinga na utrzymaniu męza razem z dzieckiem , dlatego myslimy modyfikowac umowe jesli jest taka mozliwosc??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro na umowie widnieją dwie osoby, to siłą rzeczy ulga musi być podzielona na pół - problem polega na tym, że Ty nie uzyskujesz dochodów, więc nie możesz z niej skorzystać (nie masz do zapłacenia podatku, więc nie ma od czego jej odliczać).

   Aby "wykreślić" się z umowy, musisz ją częściowo wypowiedzieć, przestrzegając wszystkich zasad, a więc dotrzymując okresu wypowiedzenia, wpłacając 67 euro (druk F24 Elide) i informując urząd skarbowy za pomocą druku RLI.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...