25 listopada 2013

ZAKUP NOWEGO SAMOCHODU WE WŁOSZECH


UWAGA! Opisane procedury dotyczą osób mieszkających na stałe we Włoszech – nie biorę pod uwagę sprowadzania samochodów do Polski.

Postanowiliście kupić samochód i zastanawiacie się, z której strony całą sprawę ugryźć? Na szczęście nie jest to kwestia szczególnie skomplikowana, a formalności do załatwienia zależą od tego, jakie auto chcecie kupić oraz gdzie zamierzacie dokonać zakupu. W dzisiejszym artykule zajmę się kwestią zakupu samochodu w salonie motoryzacyjnym, tzw. concessionaria.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że samochód zaliczany jest we Włoszech do tzw. rejestrowanych dóbr ruchomych (beni mobili registrati), a więc istnieje obowiązek jego rejestracji w specjalnym wykazie publicznym, do którego zostaną wpisane dane pojazdu oraz jego właściciela. Za każdym razem, gdy dane te ulegają zmianie, np. w przypadku sprzedaży auta, konieczna jest ich aktualizacja w rejestrze.

W przypadku zakupu nowego auta sprawa jest dość prosta, gdyż oprócz wyboru modelu i zapłaty nie musicie robić prawie nic.;) Zazwyczaj wszelkie kwestie związane w przygotowaniem pojazdu do poruszania się po włoskich (i nie tylko) drogach załatwia bezpośrednio salon sprzedaży – niektóre z nich zatrudniają osoby zajmujące się tego typu formalnościami, inne korzystają z usług specjalistycznych agencji (tzw. agenzie di pratiche automobilistiche). Oznacza to, że otrzymujecie auto praktycznie gotowe do użytku i nie musicie nigdzie biegać i niczego załatwiać, a koszty są wliczone w cenę zakupu samochodu.

Personel salonu wymaga zwykle od kupującego następujących dokumentów:

 • dokumentu tożsamości – przynieście też ksero, na pewno będzie potrzebne ;)
 • oświadczenia o miejscu zameldowania i upoważnieniu salonu do załatwienia za Was formalności w wydziale komunikacji – dostaniecie specjalny formularz (modello 2120) do wypełnienia i podpisania w obecności pracownika salonu
 • codice fiscale

Następnie musicie poczekać, aż auto zostanie zarejestrowane (immatricolazione) i wpisane do Publicznego Rejestru Pojazdów (Pubblico Registro Automobilistico – w skrócie PRA). Po zakończeniu całej procedury otrzymacie:

 • samochód wyposażony w tablice rejestracyjne
 • kartę pojazdu (libretto di circolazione) – zawiera ona wszystkie dane pojazdu oraz właściciela
 • dowód własności (certificato di proprietà

Warto sprawdzić, czy sprzedawca rzeczywiście wpisał auto do PRA – zgodnie z prawem, ma na to 60 dni od momentu wystawienia karty pojazdu. Można dokonać tego również po upływie tego terminu (płacąc grzywnę i odsetki), lecz jeśli pod upływie 90 dni samochód nadal nie będzie widniał w rejestrze, policja ma obowiązek odebrać Wam kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne.


Nie zapomnijcie, że aby móc poruszać się nowo zakupionym autem, musicie wykupić obowiązkowe ubezpieczenia OC (responsabilità civile – RC). Możecie to zrobić w momencie, gdy otrzymacie tablice rejestracyjne oraz kartę pojazdu, a często sprzedawcy oferują polisy ubezpieczeniowe, które możecie wykupić bezpośrednio w salonie. Jeśli natomiast posiadacie już ubezpieczony samochód i chcecie go wymienić na nowszy model, możliwe jest utrzymanie aktualnego ubezpieczenia OC i przeniesienie go na nowe auto.

Posiadanie samochodu wiąże się oczywiście z kosztami jego utrzymania – pomijając paliwo i inne wydatki związane z jego użytkowaniem, we Włoszech istnieją też następujące opłaty obowiązkowe:

 • regionalny podatek od posiadania pojazdu, tzw. bollo auto – jego wysokość zależy od kilku czynników: pojemności silnika, emisji zanieczyszczeń i regionu
 • ubezpieczenie OC
 • okresowe przeglądy techniczne (revisione)

Wysokość należnego bollo auto możecie obliczyć sobie  np. tutaj – wystarczy wpisać dane pojazdu, w tym numer rejestracyjny.26 komentarzy:

 1. witam
  jesli chcialabymzarejestrowac moje polskie auto tutaj we Wlosech?
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz to zrobić za pośrednictwem STA (Sportello Telematico dell'Automobilista) przy punktach ACI lub w Motorizzazione Civile:

   http://www.aci.it/i-servizi/guide-utili/guida-pratiche-auto/importare-un-veicolo.html

   Usuń
 2. Witam

  Chciałbym dowiedzieć się jakie formalności muszę załatwić jeżeli kupię we Włoszech używane auto i chcę nim wrócić do Polski.Czy we Włoszech można kupić tablice "czasowe" i ubezpieczenie. Tak jak np w Holandii na 30 dni.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam jeszcze dwa pytania :)
  1. Zakładam, że kupiłem auto od obywatela Włoch. Czy prawo włoskie nakłada na niego obowiązek zwrotu tablic rejestracyjnych do właściwego urzędu komunikacji.
  2. Przed zakupem chciałbym sprawdzić legalność auta, być może jest kradzione. Czy jest jakiś rejestr kradzionych aut ?

  dziękuję i pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to po kolei:

   1) Począwszy od połowy 2012 r., wyrejestrowanie z włoskich archiwów wywożonego za granicę samochodu możliwe jest dopiero po zarejestrowaniu go za granicą (lub udowadniając, że pojazd rzeczywiście opuścił Włochy), więc wyjeżdżasz w Włoch samochodem na zwykłych tablicach rejestracyjnych.

   2) Z tego, co wiem, włoskie firmy ubezpieczeniowe niezbyt chętnie ubezpieczają pojazdy na krótkie okresy, więc musiałbyś podzwonić i zapytać - ostrzegam przez mało znanymi stronami internetowymi, gdyż zazwyczaj oferują one fałszywe polisy 5, 10 lub 30-dniowe!

   3) Ponieważ zwrot włoskich tablic (= wyrejestrowanie pojazdu) następuje dopiero po wywozie samochodu za granicę, sprzedający nie ma z tym nic wspólnego.

   4) Możesz sprawdzić, czy dany samochód nie został zgłoszony jako skradziony na stronie MSW, wpisując numer rejestracyjny lub numer podwozia:

   http://coordinamento.mininterno.it/servpub/ver2/SCAR/cerca_targhe.htm

   Usuń
 4. Witam
  Chciałbym się zapytać jak wygląda sprawa posiadania skutera na polskich tablicach rejestracyjnych we Włoszech? Jestem tu zameldowany, a w Polsce mam skuter który stoi bezczynnie a tu by mi się przydał. Mogę go tu normalnie używać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawa wygląda podobnie jak w przypadku samochodu na polskich tablicach:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/samochod-na-polskich-tablicach.html

   Usuń
 5. Witam serdecznie. Uprzejmie proszę o podanie jakie formalności należy spełnić przy zakupie auta/motocykla z przeznaczeniem na sprowadzenie do Polski. Jak wygląda ewentualnie kwestia przejazdu takim pojazdem na kołach lub lawetą. W internecie ostatnie informacje na ten temat są z 2013 roku a ktoryms z postów z 2014 była informacja o tym że: "Po zmianie przepisów we Włoszech auto lub motocykl może tylko kupić osoba tu zameldowana posiadająca Włoski dowód tożsamości". Mysle ze wątek może wzbudzić spore zainteresowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez wątpienia kwestia sprowadzania samochodów z Włoch do Polski interesuje wiele osób, jednak nie jestem w stanie poruszać na blogu wszystkich tematów, a staram się pisać głównie o tym, co może przydać się Polakom mieszkającym we Włoszech. Tak więc przykro mi, ale ten temat nie znajduje się na liście moich priorytetów.:)

   Jeżeli chodzi o zakup nowego pojazdu przez obcokrajowca, to rzeczywiście musi on być zameldowany we Włoszech, w przeciwnym wypadku nie może zostać jego właścicielem. Inaczej sprawa wygląda w przypadku obywateli Włoch, którzy mogą kupić we Włoszech nowy samochód nawet wówczas, gdy mieszkają na stałe za granicą.

   Oczywiście nie ma problemu z zakupem używanego pojazdu - po załatwieniu spraw związanych z własnością pojazdu można przejść do kwestii wywozu samochodu czy skutera za granicę. Począwszy od połowy 2014 r., wyrejestrowanie z włoskich archiwów wywożonego za granicę samochodu (radiazione per esportazione) możliwe jest dopiero po zarejestrowaniu go za granicą lub po udowodnieniu, że pojazd rzeczywiście opuścił Włochy, więc wyjeżdżasz w Włoch samochodem na zwykłych, włoskich tablicach rejestracyjnych.Oznacza to, ze dopiero wtedy zwraca się włoskie tablice włoskim władzom, nie można tego zrobić od razu, jak kiedyś.

   Usuń
  2. Oczywiście rozumiem i tym bardziej dziękuję za informacje. Zastanawia mnie tylko czy obywatel włoski zechce mnie wypuścić z tablicami?

   Usuń
  3. Przede wszystkim obywatel włoski nie będzie miał wyjścia, bo to Ty będziesz nowym właścicielem samochodu, nie on. Nic mu do tego, co robisz ze swoim samochodem, w momencie jego sprzedaży przestaje go to dotyczyć.

   Usuń
  4. Chyba nie do końca nie dotyczy. Bo jeśli Cie dobrze zrozumiałem, Włoch który sprzeda mi auto musi tablice oddać do urzędu, a ja chcąc wracać na kołach muszę te tablice mieć. Zatem, po przyjeździe do Polski powinienem odesłąć mu tablice.

   Usuń
  5. To nie tak - przy zmianie właściciela we Włoszech nie zmienia się tablic rejestracyjnych, są one przypisane do samochodu, nie do właściciela. Dlatego też po zakupie i zarejestrowaniu samochodu w Polsce to Ty musisz wyrejestrować pojazd z włoskiego rejestru (PRA), były właściciel nie ma z tym nic wspólnego.

   Usuń
 6. Czyli albo wyrejestrowanie od razu po zakupie i podróż do Polski na lawecie albo kolejny wyjazd do Włoch. Ciekawy sposób sobie włosi znaleźli na zwiększenie turystyki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie możesz wyrejestrować samochodu bez dostarczenia dowodu na to, że został on wyeksportowany do innego kraju, więc najpierw zakup, potem wywóz do Polski, przerejestrowanie w Polsce i wyrejestrowanie we Włoszech. Dopuszcza się też ewentualnie możliwość przedstawienia innego dowodu na to, że samochód opuścił terytorium Włoch np. dokumentów transportowych, wraz z włoskim dowodem rejestracyjnym, tablicami i aktem własności.

   Usuń
  2. Deelaylah, nie wiesz czy tablice po zarejestrowaniu auta w Polsce można wysłać do PRA np. pocztą, czy trzeba przyjechać i je fizycznie przywieźć?
   Sławek

   Usuń
  3. czy umowa kupna auta musi być w jakiejś określonej formie, np. passagio di proprietà, czy też tak jak w Polsce wystarczy kawałek papieru?

   Sławek

   Usuń
  4. Nie musisz oddawać tablic po zarejestrowaniu samochodu w Polsce.

   Umowa kupna-sprzedaży może być spisana w jakikolwiek sposób, byle byłaby zrozumiała dla obu stron.

   Usuń
 7. Witam,szukam informacji o procedurach przerejestrowana auta...tz kupiłam nowe auto we Włoszech okazuje się ,że muszę wrócić do polski ....bylam w ACI i pani w okienku grzecznie mnie informuje że procedura od roku jest JESZCZE bardziej skomplikowana tz. okazuje się że najpierw muszę pojechać do polski i zarejestrować pojazd --- ale czy bez problemu zarejestruje w Polsce?? ...potem muszę dostarczyć dokumenty że jest przerejestrowany --- ale czy w Polsce nie zabiorą mi tablice?? Bo te tablice muszę zwrócić!!! + Dodatkowe opłaty + uwaga na bollo bo też trzeba opłacić....więc już sama nie wiem ile razy muszę jeździć tam i zpowrotem!!!!
  A jedno pytanie...jakie respektowane są dokumenty transportowe?? Przetłumaczone na włoski??
  A tak dla innych--- nie mają Włosi ubezpieczenia na 10-30 dni !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pozwolisz, ze wkleje odpowiedz, ktorej udzielilam kiedys na podobne pytanie pod innym artykulem:

   "Zgodnie z dyspozycją włoskiego Ministerstwa Sprawiedliwości nr 018.003.001-31 z kwietnia 2014 r., począwszy od 14.07.2014 r. wyrejestrowanie samochodu z włoskiego PRA może nastąpić dopiero po jego zarejestrowaniu za granicą. Do wniosku o wyrejestrowanie pojazdu konieczne jest załączenie kopii zagranicznego dowodu rejestracyjnego lub ewentualnie zaświadczenia o zarejestrowaniu samochodu w innym kraju.

   Istnieje możliwość wyrejestrowania pojazdu przed jego zarejestrowaniem za granicą, jeżeli do wniosku załączona zostanie dokument transportowy lub dokumenty celne - w przypadku wywiezienia samochodu do innego kraju UE dokumenty celne nie istnieją, natomiast dokument transportowy ma sens tylko wówczas, gdy wywozem nie zajmuje się osoba prywatna, więc nie zawsze można tak to załatwić."

   Jesli chodzi o tablice rejestracyjne, to jesli polski urzad odbierze Ci wloskie tablice przy rejestracji, to trudno, bys je zwracala.

   Usuń
 8. Czy we Włoszech mozna zarejestrować nowo kupione auto na osobę nie posiadajaca prawa jazdy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, prawo jazdy upoważnia do prowadzenia pojazdów i nie ma nic wspólnego z ich własnością - mogę np. zarejestrować samochód odziedziczony po zmarłym wujku i nikt nie będzie ode mnie wymagał posiadania prawa jazdy. Ważne, żebym go nie prowadziła, biorąc pod uwagę brak uprawnień.

   Usuń
  2. Dzień dobry
   Mieszkam we włoszech ale posiadam tu tylko domicilio
   Chcialam sie dowiedziec czy bez wloskiego dowodu tozsamosci moge wspolnie z moim chlopakiem (on jest wlochem) kupic wspolnie auto?

   Usuń
  3. Kupić samochód możesz (jeśli personel salonu czy osoba prywatna nie wyrazi sprzeciwu), nie możesz natomiast zarejestrować go we Włoszech na swoje nazwisko, gdyż do tego konieczne jest zameldowanie. Możesz ewentualnie spytać w lokalnym oddziale ACI, prowincja, w której mieszkasz pozwala na rejestrację pojazdu na nazwisko obywatela UE mającego tutaj jedynie "domicilio".

   Usuń
 9. Cześć,
  Przede wszystkim dziękuję za udostępnienie wielu przydatnych informacji.
  Pytanie w temacie: meldunek i codigo fiscale są obowiązkowe przy rejestracji, czyli należy mieć umowę o pracę i wynajęte mieszkanie... plus rejestrację w skarbówce i meldunek. nie ma możliwości zarejestrowania pojazdu na polski dowód i adres? Planuję przeprowadzkę i będę potrzebował na miejscu auta „od zaraz”, a stare planowałem sprzedać przed wyprowadzką z Polski.
  Dzięki za potwierdzenie, czy dobrze wnioskuję.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do zarejestrowania pojazdu we Włoszech wymagane jest zameldowanie, osoby zameldowane za granicą nie mogą zarejestrować na siebie tutaj samochodu. O ile do otrzymania codice fiscale wystarczy dokument tożsamości i zajmuje to chwilę (http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/02/codice-fiscale-podstawa.html), o tyle kwestia zameldowania jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga umowy o pracę lub odpowiednich środków na utrzymanie i polisy zdrowotnej, co opisałam szczegółowo w artykułach na blogu.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...