8 listopada 2013

CASSA INTEGRAZIONE GUADAGNI STRAORDINARIA (CIGS)W odróżnieniu od zasiłku CIGO, „nadzwyczajna” cassa integrazione (CIGS) może zostać przyznana firmom, których trudna sytuacja spowodowana jest przez nadzwyczajne okoliczności i wcale nie jest powiedziane, że jest ona przejściowa, a firmę da się uratować.Do tego typu nadzwyczajnych okoliczności należą:

 • restrukturyzacja firmy
 • przekształcenie działalności firmy
 • kryzys obejmujący całą branżę lub terytorium
 • postępowanie upadłościowe wobec firmy

Jakie firmy mogą ubiegać się o przyznanie CIGS?Firma ubiegająca się o objęcie procedurą CIGS musi zatrudniać co najmniej 15 pracowników w okresie sześciu miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie CIGS – małe zakłady nie mają prawa do korzystania z tej formy pomocy państwa. W niektórych przypadkach zatrudnienie musi być wyższe, w zależności od branży – poniżej przedstawiam Wam wykaz przedsiębiorstw, które mogą złożyć wniosek:

 • zakłady przemysłowe
 • zakłady budowlane i zajmujące się podobną do budowlanej działalnością
 • spółdzielnie produkcyjne (cooperative) zajmujące się przetwarzaniem i handlem własnymi produktami rolniczymi (dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony)
 • zakłady rzemieślnicze, których obroty w ostatnich dwóch latach zależały w ponad 50% od jednego zleceniodawcy, któremu została przyznana pomoc w postaci CIGS
 • zakłady świadczące usługi stołówkowe i gastronomiczne na zlecenie firm korzystających z CIGS
 • zakłady sprzątające na zlecenie firmy korzystającej z CIGS
 • wydawnictwa prasowe zajmujące się wydawaniem dzienników i czasopism ogólnokrajowych – w ich przypadku zniesiony jest dolny limit zatrudnienia
 • zakłady handlowe zatrudniające ponad 50 osób
 • agencje turystyczne i biura podróży zatrudniające ponad 50 osób
 • firmy ochroniarskie
 • zakłady z branży lotniczej (łącznie z firmami świadczącymi usługi lotniskowe) bez względu na ilość pracowników

Pracownicy objęci CIGSAbyście mogli skorzystać z zasiłku CIGS, musicie być zatrudnieni w danej firmie na podstawie umowy o pracę (na czas określony lub nieokreślony) od co najmniej 90 dni.Do zasiłku CIGS nie mają prawa osoby pełniące funkcje kierownicze, tzw. dirigenti. Wykluczeni są też stażyści, osoby zatrudnione na podstawie umowy o projekt (contratto a progetto), poprzez agencje pośrednictwa pracy (somministrazione), osobom pracującym na rzecz firmy z własnego mieszkania (lavoratori a domicilio) oraz osobistym kierowcom właściciela zakładu.


Wniosek o przyznanie CIGS


Procedura przyznania CIGS jest dość skomplikowana, gdyż nie wystarczy wypełnić odpowiedniego formularza, wysłać do INPS i czekać na rozpatrzenie sprawy. Jako że jest to zasiłek „nadzwyczajny” (straordinaria), nadzwyczajna jest też procedura.Przede wszystkim zarząd firmy musi przeprowadzić konsultacje ze związkami zawodowymi – jest to warunek niezbędny do tego, by w ogóle  móc złożyć wniosek o przyznanie CIGS. Konsultacje te mają na celu ochronę pracowników, jako stronę w szczególny sposób odczuwającą kryzys zakładowy. Konieczne jest ustalenie takiego wymiennego zastosowania CIGS w stosunku do poszczególnych pracowników, aby nikt nie był pokrzywdzony, biorąc oczywiście pod uwagę wymogi związane z działalnością firmy (jeśli w zakładzie jest tylko jedna osoba zajmująca się kontrolą jakości, to trudno, by wysłać ją na kilkumiesięczny zasiłek).Wniosek należy złożyć nie do INPS, lecz do Ministerstwa Pracy, a pracodawca ma na to 25 dni od momentu zawieszenia/zmniejszenia produkcji lub świadczenia usług. Termin ten nie ma zastosowania w przypadku firm, wobec których prowadzone jest postępowanie upadłościowe.Do wniosku pracodawca musi załączyć program dotyczący konsekwencji społecznych skorzystania przez firmę z CIGS. Ma on zawierać plan „odbudowy” przedsiębiorstwa oraz wskazywać środki mające chronić pracowników.Jeśli Ministerstwo pozytywnie rozpatrzy wniosek i przyzna firmie CIGS, pracodawca składa do INPS odpowiedni wniosek o wypłatę świadczeń pracownikom. 


Wysokość zasiłkuINPS wypłaci Wam zasiłek w wysokości 80% pensji, jaką otrzymalibyście w normalnych warunkach, czyli otrzymacie go za okres, w którym powinniście pracować, a nie pracujecie. W zależności od otrzymywanego przez Was wynagrodzenia, istnieje górna granica (tzw. massimale), ustalana co roku, której nie można przekroczyć – w roku 2013 obowiązują poniższe stawki maksymalne:Pensja brutto
Maksymalna CIGO brutto
Maksymalna CIGO netto
Poniżej 2075,21 euro
959,22 euro
903,20 euro
Powyżej 2075,21 euro
1152,90 euro
1085,57 euro
Maksymalny okres wypłacania zasiłku CIGSPowód
Maksymalny okres wypłacania CIGS
Restrukturyzacja lub przekształcenie działalności firmy
24 miesiące plus ewentualne dwukrotne przedłużenie okresu o kolejne 12 miesięcy
Kryzys
12 miesięcy plus ewentualne przedłużenie okresu o kolejne 12 miesięcy
Postępowanie upadłościowe
12 miesięcy plus ewentualne przedłużenie okresu o kolejne 6 miesięcy
UWAGA! W przypadku każdej jednostki produkcyjnej firmy maksymalny okres CIGS nie może przekroczyć 36 miesięcy w ciągu 5 lat.Utrata prawa do zasiłku CIGSPrawo do CIGS zostanie Wam odebrane w następujących przypadkach:

 • jeśli odmówicie udziału w proponowanym Wam szkoleniu zawodowym, jeśli odbywa się ono w odległości nie większej niż 50 km od Waszego miejsca zamieszkania lub dojazd publicznymi środkami transportu zajmuje mniej niż 80 minut
 • w przypadku korzystania z CIGS z powodu upadłości firmy, jeśli odmówicie przyjęcia propozycji zatrudnienia zgodnej z Waszymi kwalifikacjami, nawet gdy oferowana pensja jest niższa (ale najwyżej o 20% od poprzedniego wynagrodzenia), a miejsce pracy znajduje się w odległości nie większej niż 50 km od Waszego miejsca zamieszkania lub dojazd publicznymi środkami transportu zajmuje mniej niż 80 minut
 • jeśli w trakcie pobierania zasiłku znajdziecie inną pracę tymczasową lub rozpoczniecie działalność gospodarczą i nie poinformujecie o tym uprzednio INPS  

UWAGA! W komunikacie nr 15079 z dnia 25.09.2013 r. INPS poinformował, że w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę (lavoro subordinato) pracownik nie musi już tego robić, gdyż pracodawca ma obowiązek przesłać tzw. formularz UNILAV, za pomocą którego informuje wszystkie urzędy (INPS, INAIL, Dyrekcję Pracy) o zatrudnieniu nowego pracownika.
9 komentarzy:

 1. Witam Panią mam taką sprawe, mój mąż od stycznia tego roku 2014 jest zgłoszony do cassa integrazione, jest juz czerwiec a nadal nie otrzymał z tej cassy zadnych pieniędzy. Kiedy nastąpi wyplata pensji z cassy i czy dostanie wyrównanie za te miesiące od stycznia? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tego typu opóźnienia w wypłacie zasiłków z INPS (w tym cassa integrazione) są obecnie bardzo częste, głównie ze względu na brak środków finansowych. Mąż może zadzwonić na infolinię INPS i zapytać, jak wygląda sytuacja. Oczywiście INPS musi wypłacić mu wszystkie należne pieniądze.

   Usuń
 2. Witaj, Dee.
  U nas sytuacja podobna. Od stycznia 2015 mąż jest na postojowym CIGS. Na początku marca zwolnił się jednak z firmy, wrócił do Polski i znalazł pracę. Do tej pory żadnego zasiłku z INPS nie otrzymał. Czy można do INPS złożyć w tej sprawie zapytanie mailowe podając dane osobowe i codice fiscale? Na infolinię raczej z Polski dzwonić trudno ze względu na koszt, biorąc pod uwagę możliwy czas połączenia. Czy INPS ma obowiązek odpowiedzieć na takie zapytanie w jakimś określonym terminie urzędowym? Czy mąż może w jakiś sposób naciskać ten urząd aby przyspieszył wypłatę należności? Który z adresów mailowych wybrać z tych podanych poniżej?

  Sede Inps di ODERZO
  Agenzia di Produzione
  Via CESARE BATTISTI 54 31046 ODERZO (TV)
  Centralino 0039 - 0422714811
  e-mail agenzia.oderzo@inps.it
  e-mail direzione.agenzia.oderzo@postacert.inps.gov.it
  PEC direzione.agenzia.oderzo@postacert.inps.gov.it

  Z góry dziękuję za szybką odpowiedź i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku CIGS sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż fundusze na pokrycie tego typu pomocy zbiorowej INPS otrzymuje z budżetu państwa. Jeśli więc skarb państwa nie odblokuje funduszy i nie przekaże ich INPS, nie ma z czego wypłacać świadczeń, dlatego co jakiś czas związki zawodowe protestują przeciwko opóźnieniom w wypłacie CIG. Ponieważ kwestia dotyczy wszystkich pracowników pobierających CIG, indywidualne protesty nie mają większego sensu, gdyż nie zmienią sytuacji. Czasami regiony wypłacają CIG z własnego budżetu, w oczekiwaniu na fundusze krajowe, ale to nie jest standardowe postępowanie.

   Usuń
 3. Jeśli dobrze zrozumiałam, pracownik w żaden sposób nie może wyegzekwować należnych mu świadczeń przez INPS, czyli można czekać latami (?) Martwi mnie to podwójnie, ponieważ INPS, w związku z sytuacją finansową firmy, powinien wypłacić mężowi również TFR. Tu pojawia się kolejny problem, bo - z tego co mówi prawnik prowadzący sprawę - INPS ma obowiązek wypłaty tego świadczenia licząc od dnia wejścia w życie reformy emerytalnej, czyli od stycznia 2008. Mąż zaczął pracę w firmie w sierpniu 2004, więc TFR za okres 3,5 roku przed wejściem ustawy, ma być wypłacony przez firmę, reszta, jak pisałam, przez INPS. Czarno to widzę - firma w marnym stanie, a INPS bez środków - nie wiem kiedy doczekamy się jakiejkolwiek wypłaty - czy na prawdę nie ma jakiejś granicy czasowej dla urzędu? Prawnik też mówi żeby się nie martwić, bo to MUSI zostać zapłacone, ale co z tego "musi" wynika skoro nie można zrobić nic tylko czekać - jak długo można? Z końcem kwietnia mąż otrzymał informację od zaprzyjaźnionego pracownika pozostałego w firmie na postojowym, że wszystkie formalności dotyczące przyznania zakładowi zgody na CIGS zostały dopełnione i od maja INPS może już zacząć wypłacać zaległe zasiłki. Mamy połowę czerwca i cisza - rozumiem, że "może" nie znaczy "ma obowiązek" :/ Czyli wracamy do punktu wyjścia: "czekaj tatka latka".
  Reasumując - możemy jeszcze coś zrobić, czy pozostaje tylko czekać, być może latami, na "łaskawość" urzędu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety muszę zgodzić się z prawnikiem - nie pozostaje Wam nic innego, jak czekać. Nie macie praktycznie możliwości zmuszenia INPS do przyspieszenia wypłaty należnych pieniędzy, możecie wysyłać pisma, pikietować pod siedziba urzędu, urządzać dwuosobowe strajki głodówkowe, dzwonić do "Striscia la notizia", a i tak nie sadze, by wiele to dało.

   Usuń
 4. W takim razie mówienie o tym, że INPS i tak "musi" wypłacić należności mija się z rzeczywistością i raczej martwić się należy, bo wygląda na to, że wcale nikt go do tego zmusić nie może. Nie do pomyślenia, że w państwie prawa można nie doczekać się wypłaty ciężko zarobionych pieniędzy. To jakaś paranoja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. INPS musi i na pewno to zrobi, ale nie wiadomo, kiedy.

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...