2 października 2013

DOBROWOLNA REZYGNACJA Z PRACY PRZEZ PRACOWNIKA (DIMISSIONI)



Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 r.


Jeśli macie dość swojej pracy lub znaleźliście lepszą, nic nie stoi na przeszkodzie, byście złożyli wypowiedzenie u aktualnego pracodawcy. Są jednak pewne zasady, których musicie przestrzegać, w przeciwnym wypadku narażacie się na nieprzyjemności, a dodatkowo – czego lepiej nie lekceważyć – ryzykujecie, że były już pracodawca obsmaruje Was na prawo i lewo i możecie mieć problemy ze znalezieniem nowej pracy w tej samej branży, zwłaszcza w przypadku, gdy branża jest typu „jest nas mało i wszyscy znają wszystkich”.

Okres wypowiedzenia (preavviso)

Pierwszą rzeczą, o której musicie pamiętać, jest okres wypowiedzenia przewidziany w Waszej umowie. W zależności od rodzaju umowy oraz branży, okres ten się zmienia, więc to nie jest tak, że istnieje wspólna zasada dla wszystkich.

  • Jeśli jesteście zatrudnieni na umowę na czas nieokreślony, musicie zajrzeć do kontraktu zbiorowego (CCNL) Waszej branży – tam znajdziecie informację na temat obowiązującego Was okresu wypowiedzenia. Kontraktów tych jest zbyt wiele, bym mogła opisać tutaj zawarte w nich zasady, więc wpiszcie po prostu w wyszukiwarkę „CCNL + Wasza branża, np. commercio”.
  • Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku umowy na czas określony, gdyż włoskie przepisy przewidują możliwość jej wcześniejszego rozwiązania jedynie za porozumieniem stron (czytaj: pracodawca musi wyrazić zgodę na Wasze odejście) lub ewentualnie z tzw. słusznego powodu (giusta causa), który uniemożliwia dalszą współpracę (np. nie wypłacanie pensji, molestowanie seksualne, mobbing). Weźcie więc pod uwagę, że pracodawca może zarządać od Was zadośćuczynienia finansowego, jeśli postanowicie odejść wbrew jego woli!

Jak złożyć wypowiedzenie?

Do złożenia wypowiedzenia potrzebny Wam będzie komputer, drukarka, długopis oraz ewentualnie koperta i znaczek pocztowy.:) Musicie bowiem napisać pismo (lettera di dimissioni), za pomocą którego poinformujecie pracodawcę o zamiarze rezygnacji z pracy. Możecie je wręczyć osobiście (pamiętajcie wtedy o wydrukowaniu dwóch kopii pisma i poproszenie pracodawcy o podpisanie jednej z nich – kopię tę zachowacie później jako potwierdzenie, że dotrzymaliście okresu wypowiedzenia) lub wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru (raccomandata A/R).

Poniżej podam Wam przykład takiego pisma – jest to najprostsze pismo, nadające się w zasadzie do każdej sytuacji, choć jeśli chcecie, możecie „upiększyć” je np. podziękowaniami za współpracę i tym podobnymi zdaniami.


........................... (Wasze imię i nazwisko)
........................... (Wasz adres)

                                                                 Spett.le
                                                                            ..............................
                                                                            (nazwa i adres firmy)

OGGETTO: Dimissioni.

Io sottoscritto/a ……………………….. (Wasze imię i nazwisko) con la presente intendo rassegnare in data odierna le mie dimissioni volontarie con un preavviso di ……… giorni (dni wypowiedzenia), così come stabilito dalle norme contrattuali. Vogliate quindi considerare quale termine ultimo del mio rapporto di lavoro la data del ……………………….. (ostatni dzień Waszej pracy w firmie)

Distinti saluti,
                                                                 …………………………………………….
                                                                            (Wasz podpis)

…………………………………………….. (podpis pracodawcy)
      PER ACCETTAZIONE

Potwierdzenie dobrowolnej rezygnacji z pracy (convalida delle dimissioni)


Począwszy od 12 marca 2016 r., osoby zatrudnione na umowę o pracę (na czas określony lub nieokreślony) muszą dokonywać rezygnacji z pracy przez internet - jeśli tego nie zrobicie, Wasza rezygnacja nie zostanie uznana. 

Aby zarejestrować rezygnację z pracy, musicie wejść na stronę Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej:


Aby zalogować się na stronie, musicie posiadać tzw. SPID, elektroniczny dowód osobisty (CIE) lub, w przypadku osób mieszkających za granicą, zarejestrować się w części dla nich przeznaczonej (utente estero) - w przeciwnym wypadku konieczne będzie zwrócenie się o pośrednictwo do CAF. Po wpisaniu hasła system automatycznie wykryje umowy o pracę, które Was obowiązują i będziecie mogli zarejestrować rezygnację - wyjątek stanowią umowy podpisane przez 2008 r., w tym przypadku będziecie musieli wpisać odręcznie dane pracodawcy, gdyż nie są one obecne w systemie.

System wyśle następnie informację o Waszej rezygnacji na adres certyfikowanej poczty elektronicznej (PEC) pracodawcy oraz do Dyrekcji ds. Pracy.

Macie 7 dni na ewentualną zmianę decyzji, w tym okresie możliwe będzie odwołanie rezygnacji z pracy.

Od tej procedury są jednak wyjątki, nie wszystkich obowiązują bowiem nowe reguły:
  • opiekunki i pomoce domowe
  • pracownicy administracji publicznej (dipendenti pubblici)   
  • pracownicy podczas okresu próbnego
  • pracująy rodzice podczas okresu ochronnego (od momentu zajścia w ciążę do ukończenia przez dziecko 3. roku życia) - konieczne jest potwierdzenie rezygnacji z pracy w odpowiedniej terytorialnie dyrekcji ds. pracy (Direzione del Lavoro)
  • osoby pracujące na morzu   
 
W przypadku dobrowolnej rezygnacji z pracy nie uzyskujecie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, chyba że zwolniliście się z pracy z tzw. słusznego powodu (giusta causa).


30 komentarzy:

  1. Jak dobrze pamietam to tak zwane preavviso (15, 30 czy ile tam jest dni w kontrakcie) liczy sie od dnia 1 albo 15 kazdego miesiaca. Czyli jak wysle sie "lettera di dimissioni" np. dnia 5 pazdziernika i w kontrakcie jako preavviso jest 15 dni, to te 15 dni licza sie od 15 pazdziernika a nie od razu od dnia listu poleconego powiedzmy. Wiec lepiej poczekac z wysylaniem. No i jest to 15 dni kalendazowych a nie roboczych. Jak ktos by zachorowal w trakcie tych 15 dni to lepiej nie chorowac bo nie licza sie te dni jako preavviso. :-)
    Ecco tak bylo jak ja sie kiedys zwalnialam i mysle nic sie nie zmienilo.
    Pozdrawiam !! Aleksandra

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie pisałam o tym, gdyż termin, od którego liczy się okres wypowiedzenia zależy to od kontraktu zbiorowego danej branży, nie jest to zasada obowiązująca we wszystkich przypadkach. Wolę odesłać Was do CCNL niż mieszać Wam w głowach.:)

      Usuń
  2. No tak jakbys miala o wszystkim pisac to musialabys sie wlasnie zwolnic, tyle tego jest ;--)
    Ja tak sobie czasami skontroluje ;-))
    Aleksandra

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dobrze, kontroluj.:) Nie jestem wszechwiedząca, wiec wszelka współpraca jest jak najbardziej pożądana.:)

      Usuń
  3. Chce sie zwolnic z winy pracodawcy, a mianowicie zmniejsza wartosc podstawowej wyplaty zeby z wszystkimi dodatkami np ostatnio ten BONUS wyplacana wartosc nie przekroczyla 1400, jeden z pracownikow ciezko zachorowal i nie wroci juz do pracy ale jest na chorobowym a ja przejelem jego obowiazki wykonujac rowniez swoje bez podwyzki obiecanej za ten manewr, teraz pracuje 10 h dziennie. jak zarzadalem nowej umowy to zostalem wysmiany. Brak urlopu bo pracodawca stwierdzil ze nie bedzie placil komus jak ma pracownikow( urlop 2 tyg tez mialem miec bezplatny) jak sie zwolnic od takiego pracodawcy dodam ze mam umowe na czas okreslony. i czy istnieja organizacje lub osoby ktore mogly by poprowadzic sprawe w sadzie jest tutaj 7 osob ktore rowniez maja tego typu problemy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na Twoim miejscu zwróciłabym się do związków zawodowych (patronato), które zajmują się właśnie tego typu sprawami i w razie konieczności udzielają również pomocy prawnej podczas ewentualnej sprawy w sądzie. Jeśli zgłosicie się wspólnie, pracodawca może podejść do sprawy poważniej i być bardziej skłonny do ugody (wypłacenia odszkodowania zamiast procesu), choć samodzielnie również możesz walczyć o swoje. Powodzenia!

      Usuń
  4. Witam serdecznie. Jestem zatrudniona na umowę o prace na czas określony, na rok. Umowa konczy się w maju 2017. Prace zaczelam stosunkowo niedawno. Z przyczyn rodzinnych, zdrowotnych musze zrezygnować z pracy, planuje powrot do Polski na początku wrzesnia. Na umowie oczywiście nie ma noty o wypowiedzeniu umowy. W jaki sposób i ile czasu przed zlozyc wypowiedzenie? Czy pracodawca może nie zgodzić się abym odeszla? O jakiej kwocie jako zadośćuczynienie się wtedy mowi? Pozdrawiam, Ania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sprawdź w umowie zapis o okresie próbnym - jeśli się w nim mieścisz, możesz zwolnić się w każdej chwili bez żadnych konsekwencji.

      Jeżeli natomiast okres próbny już się skończył, radzę porozmawiać z pracodawcą, wyjaśnić sytuację i spróbować rozstać się za porozumieniem stron, tak by nie przyszło mu do głowy domagać się zadośćuczynienia (którego wysokość może być różna). Okres wypowiedzenia zależy od branży i jej kontraktu zbiorowego (CCNL), tam musisz szukać zasad.

      Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do związków zawodowych, świadczących usługi tzw. patronato. Jest ich mnóstwo - UIL, CGIL, ACLI itp.

      Usuń
    2. Dziękuję za informację,pozdrawiam

      Usuń
  6. Cześć Dee,

    jeśli potrzebuję szybko złożyć wypowiedzenie - jak najlepiej to zrobić (bez konta INPS)?

    z góry dzięki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak wspomniałam w artykule, musisz zrobić to za pośrednictwem CAF.

      Usuń
  7. Witam proszę o pomoc chce się zwolnić pracuje jako opiekunka w wymiarze 54 godz/tygodniowo umowa na czas nieokreślony.U tego pracodawcy pracuje 6 miesiąc (umowa trwa 11mcy ja pracuje co drugi mc)w Kvw powiedziano mi że wystarczy że napiszę na kartce i dam do podpisu pracodawcy...przysługuje mi 8 dni wypowiedzenia.Przeczytałam w/w artykuł i głupieję....Proszę o pilną poradę chce to prawidłowo zrobić

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przypadku opiekunek sprawa jest uproszczona, głównie ze względu na charakter ich pracy - zarówno pracodawca, jak i opiekunka mogą w każdej chwili rozwiązać umowę bez podawania powodu, ważne, by został dotrzymany okres wypowiedzenia zapisany w kontakcie zbiorowym. Forma wypowiedzenia jest dowolna, jak najbardziej wystarczy napisanie go na kartce i wręczenie pracodawcy (w większości przypadków informację o rezygnacji z dalszej współpracy przekazuje się po prostu ustnie).

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź uff...mam informację że w moim przypadku jest 8 dni kalendarzowych wypowiedzenia (poniżej 2 lat pracy u tego pracodawcy i 54 godz tygodniowo) Czy to się zgadza?

      Usuń
    3. Spójrz na tabelkę w tym artykule:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.de/2013/07/opiekunki-i-pomoce-domowe-umowa-o-prace.html?m=1

      Usuń
    4. Dziękuję bardzo za odpowiedzi.😆

      Usuń
  8. Droga Dee mam podobny problem jak powyżej ,ale chętnie się jeszcze dowiedzieć ,czy jak dam pracodawcy moje wypowiedzenie ,to będę miała wypłacone TFR i czy będzie należało się bezrobocie ,z góry dziękuję (pracuje jako badante ,w tej pracy we wrześniu minęły dwa lata )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. TFR jak najbardziej będzie Ci się należało, natomiast rezygnując z pracy utracisz prawo do zasiłku dla bezrobotnych, gdyż przysługuje on tylko osobom, które straciły pracę nie z własnej woli.

      Usuń
  9. Pozwolę sobie zadać dwa pytania i ja :) Umowa na czas nieokreślony, z pracodawcą od ponad 2 lat, CCNL Liv. 2.

    1) Czy „data di decorrenza” powinna wypadać dokładnie w 20 dniu (zakładając że to przewiduje CCNL) od złożenia wypowiedzenia czy może również później, np. w 30 - 40 dniu? Jak wyglada sprawa z weekendami i przełomem miesiąca?

    2) Co dzieje się z pozostałym urlopem? Czy dni zostaną „przetransferowane” do przyszłego pracodawcy, czy raczej przepadają lub zostaną wypłacone? Czy urlop jest możliwy w trakcie okresu wypowiedzenia?

    Dziękuje serdecznie. Mam nadzieje ze te informacje przydadzą się również innym czytelnikom.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1) Nie piszesz, o jaki CCNL chodzi, więc trudno mi się ustosunkować do konkretnej sytuacji. ;) Podam Ci dwa różne przykłady:

      - CCNL Metalmeccanici: ponieważ staż pracy jest krótszy niż 5 lat, w przypadku 2. poziomu pracowniczego obowiązuje 10-dniowy okres wypowiedzenia; chodzi tu o dni kalendarzowe, a okres wypowiedzenia rozpoczyna się w dniu następnym po złożeniu wypowiedzenia (jeśli więc złożysz je 15.03.2021 r., kończy się on 25.03.2021 r.)
      - CCNL Terziario: ponieważ staż pracy jest krótszy niż 5 lat, w przypadku 2. poziomu pracowniczego obowiązuje 20-dniowy okres wypowiedzenia, a okres wypowiedzenia rozpoczyna się 1. lub 16. dnia miesiąca (jeśli więc złożysz je 17.03.2021 r., rozpocznie się on 01.04.2021 r. i zakończy 20.04.2021 r.)

      2) Urlop jest "przypisany" do danego pracodawcy, nie ma więc możliwości przeniesienia go na nową umowę o pracę. W żadnym wypadku niewykorzystany urlop nie przepada - pracodawca ma obowiązek wypłacić jego równowartość. Teoretycznie nie powinno się korzystać z urlopu w okresie wypowiedzenia, jednak w praktyce można ustalić inaczej z pracodawcą.

      Usuń
    2. Super, dziękuję Ci za wyjaśnienie.

      To jeszcze żeby doprecyzować punkt 1, posługując się przykładem CCNL Terziario i podanymi datami: czy jest możliwe przesunięcie daty “decorrenza dimissioni” do przodu? Np. aby wypadała ona w piątek a nie np. we wtorek? W praktyce byłyby to więc okres np. 23 dni a nie 20.

      Usuń
    3. Zgodnie z CCNL Terziario początek okresu wypowiedzenia musi zawsze przypadać na 1. lub 16. dzień tygodnia, możesz natomiast go wydłużyć np. do piątku, nie ma ku temu przeszkód - kontrakty zbiorowe regulują minimalny okres wypowiedzenia, jaki musisz zapewnić pracodawcy.

      Usuń
  10. Cześć, Twój artykuł jest bardzo pomocny. Dzisiaj podjęłam decyzję o rezygnacji z pracy i chce złożyć wypowiedzenie. Podatki odprowadzam w Polsce ze względu na rezydenturę. Nie za bardzo wiem jak się zalogować do do Ministero del lavore, nie posiadam loginu. Nie jestem także zarejetrowana w CAF (być może to źle). Jakie kroki powinnam podjąć? Napisać do CAF i założyc swój profil? Czy oni dadzą mi login do Ministero del Lavore? Szczerze mówiąc to nie wiem gdzie szukać pomocy, a pracodawca odpada:) Pomóz:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W CAF nie trzeba się "rejestrować", wystarczy zadzwonić do najbliższego biura i umówić się na spotkanie w celu potwierdzenia rezygnacji z pracy - nie otrzymasz tam loginu ani nie będziesz musiała nigdzie się logować, gdyż pracownicy biura zajmą się wszystkim za Ciebie. Usługa ta jest właśnie dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą dokonać potwierdzenia samodzielnie przez internet.

      Usuń
  11. Dzien dobry, czy zakanczając pracę w Włoszech powinnam dostać od pracodawcy jakiś papier, mówiąc kolokwialnie "dowod" ze pracowałam? Bardzo chcialabym uzyskać taki dokument, ale mam tylko kontrakt i payslipy. W Anglii jest to dokument P45, tutaj niestety nie wiem i nie mam sie kogo zapytać. Dodam iż nie mam rezydentury, id włoskiego, ale pracowałam na umowie o pracę . Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. We Włoszech nie istnieje odpowiednik brytyjskiego P45 ani polskiego świadectwa pracy, pracodawca nie ma obowiązku niczego takiego wystawiać. Możesz natomiast wystąpić do INPS o wydanie europejskiego druku U1 potwierdzającego okres zatrudnienia we Włoszech i ewentualnie U2, jeśli masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych i chcecie przenieść go do Polski. Ze strony INPS możesz też w każdej chwili ściągnąć sobie wyciąg składkowy, na którym widnieją okresy zatrudnienia u poszczególnych pracodawców - ponieważ nie jesteś zameldowana we Włoszech i nie posiadasz włoskiego dokumentu tożsamości, możesz wyrobić sobie PIN dostępu:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/08/rejestracja-na-stronie-internetowej-inps.html

      Usuń
  12. Dobry wieczor,
    Wlasnie planuje rezygnacje z pracy i zastanawiam sie nad okresem wypowiedzenia umowy o prace na czas nieokreslony. Zajrzalam do swojej umowy zbiorowej i tam jest tabela z okresami w zaleznosci od stazu pracy. Tylko teraz tak- stazu pracy w ogole , czy w danej firmie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. [mam problemy z logowaniem, więc gdyby odpowiedź ukazała się jako anonim, to wyjaśniam, że to ja, Dee :)]

      Liczy się staż u danego pracodawcy.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...