2 października 2013

DOBROWOLNA REZYGNACJA Z PRACY PRZEZ PRACOWNIKA (DIMISSIONI)Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 r.


Jeśli macie dość swojej pracy lub znaleźliście lepszą, nic nie stoi na przeszkodzie, byście złożyli wypowiedzenie u aktualnego pracodawcy. Są jednak pewne zasady, których musicie przestrzegać, w przeciwnym wypadku narażacie się na nieprzyjemności, a dodatkowo – czego lepiej nie lekceważyć – ryzykujecie, że były już pracodawca obsmaruje Was na prawo i lewo i możecie mieć problemy ze znalezieniem nowej pracy w tej samej branży, zwłaszcza w przypadku, gdy branża jest typu „jest nas mało i wszyscy znają wszystkich”.

Okres wypowiedzenia (preavviso)

Pierwszą rzeczą, o której musicie pamiętać, jest okres wypowiedzenia przewidziany w Waszej umowie. W zależności od rodzaju umowy oraz branży, okres ten się zmienia, więc to nie jest tak, że istnieje wspólna zasada dla wszystkich.

 • Jeśli jesteście zatrudnieni na umowę na czas nieokreślony, musicie zajrzeć do kontraktu zbiorowego (CCNL) Waszej branży – tam znajdziecie informację na temat obowiązującego Was okresu wypowiedzenia. Kontraktów tych jest zbyt wiele, bym mogła opisać tutaj zawarte w nich zasady, więc wpiszcie po prostu w wyszukiwarkę „CCNL + Wasza branża, np. commercio”.
 • Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku umowy na czas określony, gdyż włoskie przepisy przewidują możliwość jej wcześniejszego rozwiązania jedynie za porozumieniem stron (czytaj: pracodawca musi wyrazić zgodę na Wasze odejście) lub ewentualnie z tzw. słusznego powodu (giusta causa), który uniemożliwia dalszą współpracę (np. nie wypłacanie pensji, molestowanie seksualne, mobbing). Weźcie więc pod uwagę, że pracodawca może zarządać od Was zadośćuczynienia finansowego, jeśli postanowicie odejść wbrew jego woli!
 • Osoby zatrudnione na podstawie umowy o projekt (contratto a progetto) muszą zajrzeć do umowy podpisanej z pracodawcą, gdyż kontrakty zbiorowe ich nie dotyczą. Całkiem możliwe, że nie został przewidziany żaden okres wypowiedzenia i teoretycznie możecie odejść z pracy z dnia na dzień, jednak w zależności od sytuacji czasem lepiej porozmawiać na ten temat z pracodawcą i uzgodnić z nim, kiedy zakończycie współpracę.

Jak złożyć wypowiedzenie?

Do złożenia wypowiedzenia potrzebny Wam będzie komputer, drukarka, długopis oraz ewentualnie koperta i znaczek pocztowy.:) Musicie bowiem napisać pismo (lettera di dimissioni), za pomocą którego poinformujecie pracodawcę o zamiarze rezygnacji z pracy. Możecie je wręczyć osobiście (pamiętajcie wtedy o wydrukowaniu dwóch kopii pisma i poproszenie pracodawcy o podpisanie jednej z nich – kopię tę zachowacie później jako potwierdzenie, że dotrzymaliście okresu wypowiedzenia) lub wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru (raccomandata A/R).

Poniżej podam Wam przykład takiego pisma – jest to najprostsze pismo, nadające się w zasadzie do każdej sytuacji, choć jeśli chcecie, możecie „upiększyć” je np. podziękowaniami za współpracę i tym podobnymi zdaniami.


........................... (Wasze imię i nazwisko)
........................... (Wasz adres)

                                                                 Spett.le
                                                                            ..............................
                                                                            (nazwa i adres firmy)

OGGETTO: Dimissioni.

Io sottoscritto/a ……………………….. (Wasze imię i nazwisko) con la presente intendo rassegnare in data odierna le mie dimissioni volontarie con un preavviso di ……… giorni (dni wypowiedzenia), così come stabilito dalle norme contrattuali. Vogliate quindi considerare quale termine ultimo del mio rapporto di lavoro la data del ……………………….. (ostatni dzień Waszej pracy w firmie)

Distinti saluti,
                                                                 …………………………………………….
                                                                            (Wasz podpis)

…………………………………………….. (podpis pracodawcy)
      PER ACCETTAZIONE

Potwierdzenie dobrowolnej rezygnacji z pracy (convalida delle dimissioni)


Reforma rynku pracy z 2012 roku (tzw. riforma Fornero) wprowadziła obowiązek potwierdzenia przez pracownika, że rzeczywiście dobrowolnie zrezygnował z pracy, a nie został do tego zmuszony wbrew własnej woli. Wiąże się to z rozpowszechnionym wśród włoskich pracodawców zwyczajem żądania, by nowo zatrudnieni pracownicy (zwłaszcza kobiety, ze względu na ewentualne ciąże) podpisywali nie wypełnione pismo rezygnacji z pracy (tzw. dimissioni in bianco), które pozwolą w razie czego pozbyć się niewygodnego pracownika. Jest to oczywiście proceder nielegalny, więc by ograniczyć tego typu łamanie praw pracowniczych, reforma wprowadziła wymóg potwierdzenia rezygnacji z pracy.


Podobny obowiązek istnieje w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy za porozumieniem stron.


Procedura ta dotyczy osób zatrudnionych na umowę o pracę, a potwierdzenia możecie dokonać na dwa sposoby:
 1. stawiając się osobiście w siedzibie dyrekcji pracy Waszej prowincji (Direzione Provinciale del Lavoro), urzędu pracy (Centro per l’Impiego) lub w wybranych siedzibach związków zawodowych
 2. podpisując wręczone Wam przez pracodawcę oświadczenie o formularzu „Unilav”, wysłanym przez niego do urzędu pracy w celu poinformowania o zakończeniu stosunku pracy

W ciągu 30 dni od złożenia przez Was wypowiedzenia, pracodawca musi wysłać lub wręczyć Wam pismo przypominające o konieczności potwierdzenia rezygnacji z pracy w jednym z urzędów lub poprzez podpisanie formularza „Unilav”. Jeśli tego nie zrobi, wypowiedzenie zostaje uznane za nieważne.

Po otrzymaniu pisma macie 7 dni kalendarzowych na to, by:
 • podpisać formularz „Unilav” lub potwierdzić rezygnację z pracy w urzędzie
 • „odwołać” wypowiedzenie (revoca delle dimissioni)
Dopóki nie potwierdzicie, że dobrowolnie zrezygnowaliście z pracy, kwestia wypowiedzenia zostaje „zawieszona”, jednak pamiętajcie, że jeżeli ich nie potwierdzicie w ciągu 7 dni od otrzymania pisma pracodawcy, umowa o pracę zostaje ostatecznie rozwiązana.

Nowe zasady obowiązujące od 12.03.2016 r.

Począwszy od 12 marca 2016 r., osoby zatrudnione na umowę o pracę (na czas określony lub nieokreślony) muszą dokonywać rezygnacji z pracy przez internet - jeśli tego nie zrobicie, Wasza rezygnacja nie zostanie uznana. 

Są jednak wyjątki, nie wszystkich obowiązują bowiem nowe reguły:
 • opiekunki i pomoce domowe
 • pracownicy administracji publicznej (dipendenti pubblici)   
 • pracownicy podczas okresu próbnego
 • pracujące matki podczas okresu ochronnego (do ukończenia przez dziecko 1. roku życia)
 • osoby pracujące na morzu  
Aby zarejestrować rezygnację z pracy, musicie wejść na stronę Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej:


Kliknijcie na "Accesso per i cittadini", następnie zostaniecie poproszeni o wpisanie hasła do portalu INPS - musicie być na nim zarejestrowani, w przeciwnym wypadku konieczne będzie zwrócenie się o pośrednictwo np. do CAF. Po wpisaniu hasła system automatycznie wykryje umowy o pracę, które Was obowiązują i będziecie mogli zarejestrować rezygnację - wyjątek stanowią umowy podpisane przez 2008 r., w tym przypadku będziecie musieli wpisać odręcznie dane pracodawcy, gdyż nie są one obecne w systemie.

System wyśle następnie informację o Waszej rezygnacji na adres certyfikowanej poczty elektronicznej (PEC) pracodawcy oraz do Dyrekcji ds. Pracy.

Macie 7 dni na ewentualną zmianę decyzji, w tym okresie możliwe będzie odwołanie rezygnacji z pracy - wystarczy kliknąć na "Revoca".

W przypadku dobrowolnej rezygnacji z pracy nie uzyskujecie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, chyba że zwolniliście się z pracy z tzw. słusznego powodu (giusta causa).


20 komentarzy:

 1. Jak dobrze pamietam to tak zwane preavviso (15, 30 czy ile tam jest dni w kontrakcie) liczy sie od dnia 1 albo 15 kazdego miesiaca. Czyli jak wysle sie "lettera di dimissioni" np. dnia 5 pazdziernika i w kontrakcie jako preavviso jest 15 dni, to te 15 dni licza sie od 15 pazdziernika a nie od razu od dnia listu poleconego powiedzmy. Wiec lepiej poczekac z wysylaniem. No i jest to 15 dni kalendazowych a nie roboczych. Jak ktos by zachorowal w trakcie tych 15 dni to lepiej nie chorowac bo nie licza sie te dni jako preavviso. :-)
  Ecco tak bylo jak ja sie kiedys zwalnialam i mysle nic sie nie zmienilo.
  Pozdrawiam !! Aleksandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pisałam o tym, gdyż termin, od którego liczy się okres wypowiedzenia zależy to od kontraktu zbiorowego danej branży, nie jest to zasada obowiązująca we wszystkich przypadkach. Wolę odesłać Was do CCNL niż mieszać Wam w głowach.:)

   Usuń
 2. No tak jakbys miala o wszystkim pisac to musialabys sie wlasnie zwolnic, tyle tego jest ;--)
  Ja tak sobie czasami skontroluje ;-))
  Aleksandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze, kontroluj.:) Nie jestem wszechwiedząca, wiec wszelka współpraca jest jak najbardziej pożądana.:)

   Usuń
 3. Chce sie zwolnic z winy pracodawcy, a mianowicie zmniejsza wartosc podstawowej wyplaty zeby z wszystkimi dodatkami np ostatnio ten BONUS wyplacana wartosc nie przekroczyla 1400, jeden z pracownikow ciezko zachorowal i nie wroci juz do pracy ale jest na chorobowym a ja przejelem jego obowiazki wykonujac rowniez swoje bez podwyzki obiecanej za ten manewr, teraz pracuje 10 h dziennie. jak zarzadalem nowej umowy to zostalem wysmiany. Brak urlopu bo pracodawca stwierdzil ze nie bedzie placil komus jak ma pracownikow( urlop 2 tyg tez mialem miec bezplatny) jak sie zwolnic od takiego pracodawcy dodam ze mam umowe na czas okreslony. i czy istnieja organizacje lub osoby ktore mogly by poprowadzic sprawe w sadzie jest tutaj 7 osob ktore rowniez maja tego typu problemy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Twoim miejscu zwróciłabym się do związków zawodowych (patronato), które zajmują się właśnie tego typu sprawami i w razie konieczności udzielają również pomocy prawnej podczas ewentualnej sprawy w sądzie. Jeśli zgłosicie się wspólnie, pracodawca może podejść do sprawy poważniej i być bardziej skłonny do ugody (wypłacenia odszkodowania zamiast procesu), choć samodzielnie również możesz walczyć o swoje. Powodzenia!

   Usuń
 4. Witam serdecznie. Jestem zatrudniona na umowę o prace na czas określony, na rok. Umowa konczy się w maju 2017. Prace zaczelam stosunkowo niedawno. Z przyczyn rodzinnych, zdrowotnych musze zrezygnować z pracy, planuje powrot do Polski na początku wrzesnia. Na umowie oczywiście nie ma noty o wypowiedzeniu umowy. W jaki sposób i ile czasu przed zlozyc wypowiedzenie? Czy pracodawca może nie zgodzić się abym odeszla? O jakiej kwocie jako zadośćuczynienie się wtedy mowi? Pozdrawiam, Ania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdź w umowie zapis o okresie próbnym - jeśli się w nim mieścisz, możesz zwolnić się w każdej chwili bez żadnych konsekwencji.

   Jeżeli natomiast okres próbny już się skończył, radzę porozmawiać z pracodawcą, wyjaśnić sytuację i spróbować rozstać się za porozumieniem stron, tak by nie przyszło mu do głowy domagać się zadośćuczynienia (którego wysokość może być różna). Okres wypowiedzenia zależy od branży i jej kontraktu zbiorowego (CCNL), tam musisz szukać zasad.

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do związków zawodowych, świadczących usługi tzw. patronato. Jest ich mnóstwo - UIL, CGIL, ACLI itp.

   Usuń
  2. Dziękuję za informację,pozdrawiam

   Usuń
 6. Cześć Dee,

  jeśli potrzebuję szybko złożyć wypowiedzenie - jak najlepiej to zrobić (bez konta INPS)?

  z góry dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wspomniałam w artykule, musisz zrobić to za pośrednictwem CAF.

   Usuń
 7. Witam proszę o pomoc chce się zwolnić pracuje jako opiekunka w wymiarze 54 godz/tygodniowo umowa na czas nieokreślony.U tego pracodawcy pracuje 6 miesiąc (umowa trwa 11mcy ja pracuje co drugi mc)w Kvw powiedziano mi że wystarczy że napiszę na kartce i dam do podpisu pracodawcy...przysługuje mi 8 dni wypowiedzenia.Przeczytałam w/w artykuł i głupieję....Proszę o pilną poradę chce to prawidłowo zrobić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku opiekunek sprawa jest uproszczona, głównie ze względu na charakter ich pracy - zarówno pracodawca, jak i opiekunka mogą w każdej chwili rozwiązać umowę bez podawania powodu, ważne, by został dotrzymany okres wypowiedzenia zapisany w kontakcie zbiorowym. Forma wypowiedzenia jest dowolna, jak najbardziej wystarczy napisanie go na kartce i wręczenie pracodawcy (w większości przypadków informację o rezygnacji z dalszej współpracy przekazuje się po prostu ustnie).

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź uff...mam informację że w moim przypadku jest 8 dni kalendarzowych wypowiedzenia (poniżej 2 lat pracy u tego pracodawcy i 54 godz tygodniowo) Czy to się zgadza?

   Usuń
  3. Spójrz na tabelkę w tym artykule:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.de/2013/07/opiekunki-i-pomoce-domowe-umowa-o-prace.html?m=1

   Usuń
  4. Dziękuję bardzo za odpowiedzi.😆

   Usuń
 8. Droga Dee mam podobny problem jak powyżej ,ale chętnie się jeszcze dowiedzieć ,czy jak dam pracodawcy moje wypowiedzenie ,to będę miała wypłacone TFR i czy będzie należało się bezrobocie ,z góry dziękuję (pracuje jako badante ,w tej pracy we wrześniu minęły dwa lata )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TFR jak najbardziej będzie Ci się należało, natomiast rezygnując z pracy utracisz prawo do zasiłku dla bezrobotnych, gdyż przysługuje on tylko osobom, które straciły pracę nie z własnej woli.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...