14 sierpnia 2013

DOBROWOLNA REJESTRACJA W SSN DLA OSÓB NIE MAJĄCYCH PRAWA DO OPIEKI ZDROWOTNEJ WE WŁOSZECH
W niektórych przypadkach obywatele UE zamieszkali na stałe we Włoszech nie mają prawa do korzystania z włoskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, jak Włosi – chodzi o osoby, które nie mieszczą się w kryteriach, które opisałam w artykule o prawie do opieki zdrowotnej. Wielu Polaków będących w takiej sytuacji nie posiada polskiej EKUZ, gdyż nie płacą oni składek ubezpieczeniowych w Polsce, więc EKUZ im nie przysługuje, więc polski NFZ nie zwraca im kosztów ewentualnego leczenia we Włoszech.

Włoskie Ministerstwo Zdrowia zwróciło uwagę na ten problem, tym bardziej, że w tym przypadku obywatele Unii są gorzej traktowani niż obywatele państw spoza UE, którym nawet w przypadku nielegalnego pobytu (a więc braku pozwolenia na pobyt) przysługuje tzw. kod STP (Straniero Temporaneamente Presente – cudzoziemiec czasowo przebywający we Włoszech), dzięki któremu uzyskują oni prawo do opieki zdrowotnej, której koszty zostają wpisane do osobnych rozliczeń. Wraz z naszym wejściem do Unii straciliśmy tę możliwość, dlatego Ministerstwo w dniu 19 lutego 2008 r. wydało okólnik nr DGRUERI/II/3152-P/I.3.b/1, w którym „zachęca” wszystkie regiony do zapewnienia podstawowej opieki zdrowotnej obywatelom UE, którzy nie spełniają warunków pozwalających na rejestrację w SSN i wydania im kodu ENI (Europeo Non Iscritto – obywatel UE nie zarejestrowany w SSN), który zastępować ma kod STP.

Dodatkowo obywatele państw spoza UE mają możliwość dobrowolnej, odpłatnej rejestracji w SSN (iscrizione volontaria al SSN), więc w celu uniknięcia dyskryminacji obywateli UE pod tym względem, niektóre regiony umożliwiają tego typu rejestrację również obywatelom Unii. Jest to o tyle przydatne, że jeśli chcecie się zameldować we Włoszech „z wyboru”, przedstawiając odpowiednie środki na utrzymanie, musicie wykupić również ubezpieczenie zdrowotne, a dobrowolna rejestracja w SSN kosztuje zdecydowanie mniej niż prywatna polisa ubezpieczeniowa.

Które regiony umożliwiają obywatelom UE odpłatną rejestrację w SSN?

Przyznam, że jest to pytanie dość skomplikowane, gdyż nie znalazłam nigdzie wykazu takich regionów. Na pewno możliwość taka istnieje w następujących regionach („na pewno” = takie informacje znalazłam na odpowiednich stronach internetowych lub władze regionu wydały odpowiednie dyspozycje i mam nadzieję, że ASL się dostosowały):

(*) teoretycznie zasady powinny dotyczyć całego regionu, gdyż to Region decyduje o takich sprawach, ale we Włoszech nigdy nic nie wiadomo, więc lepiej zapytajcie w Waszej ASL, czy rzeczywiście jest taka możliwość


Jeśli macie sprawdzone informacje na temat regionów umożliwiających dobrowolną rejestrację w SSN obywatelom UE,bardzo proszę Was o kontakt!

  
Koszty

O dokładny koszt dobrowolnej rejestracji w SSN najlepiej zapytać w ASL, w której macie zamiar się zarejestrować, natomiast zazwyczaj koszty są następujące:


 • 387,34 euro w przypadku osób dysponujących odpowiednimi środkami na utrzymanie
 • 219,49 euro w przypadku tzw. au-pair (387,34 euro w przypadku objęcia rejestracją również krewnych pozostających na utrzymaniu)
 • 149,77 euro w przypadku studentów (387,34 euro w przypadku objęcia rejestracją również krewnych pozostających na utrzymaniu)


Wprawdzie do zameldowania we Włoszech studentom wystarczy polska EKUZ, jednak pamiętajcie, że pokrywa ona jedynie koszty leczenia w nagłych wypadkach, więc jeśli chcecie mieć prawo do lekarza rodzinnego, badań diagnostycznych, wizyt specjalistycznych, lekarstw na takich samych zasadach, jak obywatele włoscy, warto zastanowić się nad odpłatną rejestracją w SSN.


REJESTRACJA WAŻNA JEST DO 31 GRUDNIA KAŻDEGO ROKU, A OPŁATA JEST TAKA SAMA, BEZ WZGLĘDU NA TO, CZY REJESTRUJECIE SIĘ W STYCZNIU, CZY W LISTOPADZIE!


31 komentarzy:

 1. Natknelam sie ostatnio na problem: do tej pory mialam kontrakt 2-letni co.co.co. we Wloszech, teraz podpisalam nowy kontrakt assegno di ricerca, na podstawie ktorego nie przysluguje mi wloska opieka zdrowotna. Dokonalam dobrowolnego wpisu (Trentino jest jednym z regionow, ktore to umozliwia) i bylam zszokowana, gdy dowiedzialam sie, ze mimo iz zaplacilam skladke w wysokosci 7.5% od zeszlorocznego dochodu (!!!!!), to opieka zdrowotna obowiazuje mnie tylko na terenie Wloch, a nie innych krajow UE. Wydaje mi sie to absurdalne, czy naprawde prawo unijne takich przypadkow nie reguluje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie jestem w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi - z jednej strony osoba zarejestrowana we włoskim systemie służby zdrowia powinna mieć dokładnie takie same prawa jak osoby, którym opieka zdrowotna przysługuje z racji np. płacenia składek, z drugiej na stronie włoskiego Ministerstwa Zdrowia napisane jest jedynie, że dobrowolna rejestracja daje prawo do opieki medycznej na terenie Włoch. Teoretycznie okazanie włoskiej karty zdrowia np. w Polsce powinno skutkować uzyskaniem pomocy na koszt SSN, ale nie mogę z całą pewnością powiedzieć, że SSN odmówi później pokrycia tychże kosztów.

   Usuń
 2. Pracuje na stale w itali jade do Polski chruje w Polsce co mam dostraczyc do zakldadu pracy w itali?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ciągu dwóch dni musisz poinformować pracodawcę o chorobie, przesyłając mu kopię polskiego zwolnienia lekarskiego. Ale to nie wszystko - to, że przebywasz za granicą, nie zwalnia Cię z obowiązku poinformowania o chorobie INPS, w przeciwnym wypadku nie zostanie Ci wypłacone chorobowe. Musisz więc udać się w ciągu 3 dni do odpowiedniej instytucji polskiej (ZUS) ze zwolnieniem lekarskim oraz włoską kartą ubezpieczenia zdrowotnego (tessera sanitaria), a ZUS prześle do INPS całą dokumentację, używając do tego odpowiednich druków europejskich. Pamiętaj, że ZUS ma też prawo przeprowadzić kontrolę, której wyniki również będzie mógł przekazać do INPS.

   Usuń
  2. Kopie zwolnienia lekarskiego trzeba przetlumaczyc na Jezyk Wloski?

   Usuń
  3. Kopia dla INPS (ta przekazywana przez ZUS) nie musi być tłumaczona, o tłumaczenie zadba INPS po otrzymaniu zwolnienia. Pracodawca natomiast ma jak najbardziej prawo zażądać tłumaczenia (zwykłego, możesz sam go dokonać).

   Usuń
 3. Jestem zatrudniony we Włoszech od kilku lat, od 6 miesięcy jestem w Polsce na L4, które przesyłam do Włoch. Jaki jest maksymalny okres przez który można chorować, jak długo będzie wypłacane świadczenie chorobowe przez INPS?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalna zasada jest taka, ze INPS wypłaca chorobowe maksymalnie przez 180 dni w roku kalendarzowym.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. A co w takim razie dalej? Czy jak będę wysyłać L4 powyżej tych 180 dni to nie będzie mi INPS płacić? czy wtedy firma może mnie zwolnić dyscyplinarnie?

   Usuń
  3. Po przekroczeniu 180 dni nie przysługuje Ci dalszy zasiłek chorobowy. Jeżeli chodzi o mozliwosc zwolnienia Cie z pracy, wszystko zależy od branży, w której pracujesz - musisz sprawdzić, co jest zapisane w "Twoim" kontrakcie zbiorowym (CCNL) w odniesieniu do prawa do zachowania miejsca pracy podczas choroby. Nazywa się to "periodo di comporto" i oznacza, ze przez określony okres pracodawca nie może zwolnic pracownika przebywającego na chorobowym - po jego upłynięciu może to zrobić. Np. kontrakt zbiorowy branży handlu i usług przewiduje 180 dni "okresu ochronnego", a w transporcie i logistyce 245 lub 365 dni, w zależności od stażu pracy.

   Usuń
 4. Witaj jest taka sytuacja...moj chlopak chce zameldowac mnie w swoim mieszkaniu, brakuje mi tylko ubezpieczenie zdrowotnego. Postanowilam wiec ze zrobie dobrowolne ubezpieczenie w ASL (oddzial w Cagliari),ktore jest tansze niz to w prywatnych firmach. W gmienie potwierdzili,ze moge ubezpieczyc sie dobrowolnie wlasnie w ASL. Z kolei w ASL powiedzieli,ze najpierw musze byc zameldowania??!!! Hello, cos tu nie gra!! Wydaje mi sie, ze nie maja racji. Na jak przepis moge sie powolac,zeby uswiadomic im,ze sie myla?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety wielu urzędników pracujących w ASL wymaga zameldowania od osób chcących się odpłatnie zarejestrować w SSN - jest to żądanie bezpodstawne, gdyż żaden przepis nie stanowi, że musisz być już zameldowana we Włoszech, tym bardziej, że nie miałoby to większego sensu, biorąc pod uwagę, że dobrowolna rejestracja w SSN ma być m. in. alternatywą dla prywatnej polisy zdrowotnej.

   Spróbuj wyjaśnić w ASL, że nie możesz wykazać zameldowania, gdyż aby się zameldować, musisz wykazać posiadanie ubezpieczenia, więc powstaje błędne koło, a wykupienie prywatnej polisy oznacza poniesienie dwa razy tych samych kosztów, na co naraża Cię właśnie upór ASL, która nie chce Cię odpłatnie zarejestrować. W przypadku dalszej odmowy nie ruszaj się sprzed okienka bez otrzymania pisemnej odmowy przyjęcia wniosku o rejestrację - pozwoli Ci to na złożenie odwołania (polecam: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/vademecum-walki-z-biurokracja.html), a jeśli i to nie pomoże, to ewentualnie zgłosiłabym sprawę do Solvitu:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/02/solvit-gdy-wszystko-inne-zawiedzie.html

   Usuń
 5. dzieki za szybko odpowiedz, jutro zamierzam udac sie tam ponownie i tym razie nie pozwolic sie odbrawic z kwitkiem. Czy w tym kraju urzednicy beda kiedys kompetenti!!???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ostatnie pytanie odmawiam udzielenia odpowiedzi. :)

   Usuń
 6. Niestety dzisiaj również nie udało mi się nic załatwiać, a na dodatek urzędniczka była jeszcze bardziej niemiła i odmówiła mi pisemnej odpowiedzi (mówiąc po prostu,że takiej nie może wystawić) jak i rozmowy z jej przełożonym. Jak powiedziałam,że prawo stanowi inaczej, drwiąc sobie ze mnie, dodała,że chce zobaczyć ten przepis. Oj było ostro. Może ostatecznie zdecyduje się na ubezpieczenie w prywatnej firmie, ale mimo tego chciałabym jednak udowodnić im,że się mylą. Być może ona jako urzędnik nawet nie ma świadomości jakie jest prawo, a ma jedynie odgórnie jakoś przyjęte żeby utrudniać ludziom wykupienie tego ubezpieczenia.Nie rozumiem, przecież to ja sama sobie za nie pracę!!! Myślę żeby pójść do CAF, może oni jakoś pomogą mi w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy kilka lat temu "moja" ASL nie chciała zarejestrować mnie na czas nieokreślony, mimo zasad wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia, wysłałam faks z żądaniem wyjaśnień. Zadzwoniła do mnie kierowniczka i rzeczywiście wyjaśniła mi, dlaczego zdecydowali rejestrować wszystkich obywateli UE tylko na rok - półtora miesiąca później zadzwoniła ponownie, zapraszając mnie do urzędu w celu rejestracji na czas nieokreślony, gdyż moje pismo dotarło do dyrektora administracyjnego ASL i zarządził on zmianę procedur wewnętrznych. :)

   Innym razem udało mi się dopiąć swego, zwracając się o pomoc do rzymskiego rzecznika praw obywatelskich, którego urząd gminy musiał odpisać, po czym otrzymałam telefon z zaproszeniem do urzędu. :)

   Jak widzisz, warto próbować, bo wcale nie jest powiedziane, że nie dopniesz swego. CAF ani patronato nie zajmują się zazwyczaj tego typu sprawami, ale oczywiście możesz zapytać. Powodzenia!

   Usuń
 7. DLACZEGO : OD TEGO TYGODNIA TZN PONIEDZALKU : ZMINILO SIE TZN TRZEBA PLACIC ZA ANALIZY I WSZYSTKIE WIZYTY SPECEJALISTYCZNE : DLACZEGO ? ZOSTALO ZNIESONE LESENCJONE : CO JESTEM NA RENCIE SOCJALNEJ I MAM PLACIC ! WSZYSTKIE BADANIA I WIZYTY ! A RENTY STOJA : PROSZE O ODP POMIMO REDITO 0 GDZE MAMY ISC O POMOC TRZEBA UMIERAC ! POMOCY NIE MA POZDRAWIAM : DZENKUJE

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic mi nie wiadomo, by zmieniły się przepisy dotyczące zwolnienia z opłat ze względu na niskie dochody - czy przypadkiem nie musisz odnowić wpisu do wykazu osób zwolnionych? To nie jest zwolnienie przysługujące bezterminowo, co jakiś czas trzeba przedstawiać w ASL dokumenty dowodzące, że nadal masz do niego prawo. Skoro pobierasz emeryturę socjalną (assegno sociale), nie widzę powodu, by ASL odmówiła Ci wpisu.

   Usuń
  2. BYLAM WCZORAJ U LEKARZA : BAZY : POWIEDZALA MNIE SEKRETARKA ZE : OD PONIEDZALKU PLACI SIE BADANIA : KRWI I WIZYTY : SPECJALISTYCZNE : ZAWSZE PISALA MNIE : M: NA BADANIA A TERAZ NIE MOZE ! POWIEDZALA TAKIE ZAZADZENIE OD PONIEDZALKU : MAMY : JA I MAZ LESECJONE DO 2024R ON JEST CUKRZYK : NO I TERZ TRZEBA PLACIC : CHYBA ZE MAM STARE ZLECENIA TAK TO MOGE ISC BEZPLATNIE CHYBA MNIE NIE OLKAMALA : POZDRAWIAM I PROSZE O RZETELNA ODP 25ZMIENILY SIE SYTACJE : PROSZE O ODP

   Usuń
  3. Nie bardzo rozumiem, kto takie zarządzenie wydal i na jakiej podstawie - na Waszym miejscy zadzwoniłabym lub poszłabym do ASL, gdzie zostało Wam przyznane zwolnienie i poprosiła o wyjaśnienie sytuacji. Powtarzam, przepisy dotyczące zwolnienia z opłat za leczenie nie uległy zmianie, ale nie mogę wypowiadać się na temat procedur poszczególnych ASL, gdyż każdy region inaczej zarządza swoimi finansami przeznaczonymi na sluzbe zdrowia.

   Usuń
 8. Cry koszty, o których mowa w tym artukule są kosztami miesięcznymi czy rocznymi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to opłata roczna, przy czym podkreślam ostatnie zdanie artykułu:

   "REJESTRACJA WAŻNA JEST DO 31 GRUDNIA KAŻDEGO ROKU, A OPŁATA JEST TAKA SAMA, BEZ WZGLĘDU NA TO, CZY REJESTRUJECIE SIĘ W STYCZNIU, CZY W LISTOPADZIE!"

   Usuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam, mam podobny problem jak moja poprzedniczka, który rozbija się o błedne koło nieporozumienia pomiędzy ASL a Comune. Ale zaczne od początku. Mieszkam we Toskanii od maja 2016 roku, przeprowadziłam sie tu z Angli, gdzie pracowałam i płaciłam skladki, w zwiazku z tym przyjechałam tutaj z Angielską EKUZ. Jako że od kilku miesięcy nie płacę juz składek w UK, jestem w ciaży (5 tydz) stwierdziłam z narzeczonym, ze czas postarac sie o rezydenta i konkretne ubezpieczenie. I tu zaczął sie problem. W ASl powiedziano mi ze musze miec rezydenta, aby zapisać sie dobrowolnie do ich służby zrowia. W Gminie powiedziano mi, ze musze mieć ubezpieczenie na rok pokrywające koszta opieki szpitalnej, aby dostać rezydenta.
  W ASL ostatecznie poszli mi na ręke rejestrując mnie, z zaznaczniem ze jak w ciagu tygodnia nie bede miec rezydenta to ubezpieczenie przepadnie (choć nie wiem co sie ma stać z tymi 149 euro które zapłaciłam), też przepadną?
  Nir zważając na te groźby (bo dlaczego nie miałabym dostać meldunku, skoro mam ubezpieczenie) pobiegłam do gminy, żeby sie dowiedzieć, że żeby dostac meldunek i tak muszę wykupić prywatne ubezpieczenie na rok bo oni nie moga uznać tego z ASL. Uzasadnienie jest takie, ze dobrowolne zapisanie sie do SSN jest dla osób które chcą mieć Włochy jako miejsce zamieszkania (domicilio) a nie zarejestrowania. Rozmowa trwala ponad godzine. Na moje słowa ze Asl mi zamnknie moje ubezpieczenie za tydzien zareagowały z niedowierzaniem. Nic nie mogą zrobic. Takie jest prawo. Musze kupic drugie ubezpieczenie.
  Czy jest prawo, które mówi ze dobrowolne ubezpieczenie z ASL nie moze służyć do ubiegania się o meldunek? Czy bez rezydenta moj wniosek o zapisanie sie do SSN zostanie odrzucony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety kwestia dobrowolnej rejestracji w SSN regulowana jest na szczeblu regionalnym, więc zasady ustalane są przez poszczególne regiony. Na stronie florenckiej ASL (http://www.asf.toscana.it/index.php?option=com_content&view=article&id=1082:iscrizione-volontaria&catid=61:stranieri&Itemid=84) zaznaczone jest, że opcja ta przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które są już w Toskanii zameldowane lub złożyły wniosek o zameldowanie, z wyjątkiem au-pair, studentów i "personelu" kościelnego. Moim zdaniem jednak, skoro zapłaciłaś za roczne ubezpieczenie, ASL nie może Ci go "odebrać" po tygodniu, bo niby na jakiej podstawie?

   Urząd gminy z kolei zdecydowanie wykracza poza obowiązujące przepisy - ustawa nr 30/2007, stanowiąca podstawę prawną w przypadku kwestii pobytu we Włoszech obywateli UE, przewiduje, że musisz wykazać posiadanie polisy zdrowotnej LUB INNEGO UBEZPIECZENIA POKRYWAJĄCEGO KOSZTY LECZENIA NA TERYTORIUM WŁOCH (art. 7 p. 1 b):

   http://www.camera.it/parlam/leggi/deleghe/07030dl.htm

   Odpłatna rejestracja w ASL zapewnia Ci taką samą opiekę zdrowotną, jaką mają zagwarantowaną obywatele włoscy, urząd więc nie może (!) odmówić jej uznania, nie ma do tego podstaw prawnych. Jeśli mimo to urzędnicy nie będą chcieli przyjąć Twojego wniosku o zameldowanie, zażądaj odmowy na piśmie, po czym złóż formalne odwołanie (w razie potrzeby mogę pomóc w jego napisaniu):

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/vademecum-walki-z-biurokracja.html

   Usuń
 11. Witam serdecznie, po pierwsze bardzo dziękuję za ten rewelacyjny blog. Mieszkam we Włoszech od miesiąca i muszę przyznać, że ciężko się tutaj ogarnąć bez znajomości języka włoskiego. Mam sporo problemów administracyjnych i ten blog rozwiewa wiele wątpliwości. Próbuję od jakiegoś tygodnia ustalić czy można dobrowolnie przystąpić do SSN w Umbrii ale do chwili obecnej nic nie udało mi się ustalić. Czy ma może Pani jakieś informacje w tej kwestii? Będę bardzo wdzięczna za każdą pomoc. Co prawda firma mojego partnera, z którym tutaj przyjechałam na 2 letni kontrakt, miała zapewnić mi ubezpieczenie zdrowotne ale do chwili obecnej wciąż nie jestem ubezpieczona a nie lubię takiej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety na żadnej ze stron ASL Umbria nie znalazłam informacji potwierdzającej możliwość dobrowolnej rejestracji dla obywateli UE przebywających tu z wyboru. Najlepiej będzie, gdy skontaktujesz się bezpośrednio z "Twoim" oddziałem ASL i zapytasz, czy taka opcja istnieje.

   Usuń
 12. Cześć :) czy jeśli jestem tu na aupair, zeby wykupic ubezpieczenie ssn musze być zameldowana? Czy wystarczy ze jestem zgłoszona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od zasad obowiązujących w Twoim regionie, radzę zapytać bezpośrednio w ASL, w której chciałabyś się zarejestrować.

   Usuń
 13. Czy to możliwe że kwota ubezpieczenia jest zależna od przychodów z poprzedniego roku? (również tych otrzymywanych w Polsce) znalazłam taki zapis na formularzu otrzymanym w szpitalu jeśli chodzi właśnie o iscrizione volontaria. Z tego co zrozumialam przy dochodzie do 20 000 eur /rok faktycznie płaci się 380 eur, przy wyższych dochodach już procentowo i stawka rośnie. Czy to możliwe (region Piemonte)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest to możliwe i wiem, że w Piemoncie tak właśnie to wygląda - regiony mają pewną swobodę w ustalaniu sposobu wyliczania opłaty za dobrowolne ubezpieczenie i Piemont z tego skorzystał.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...