28 maja 2013

„ZWYKŁY” ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH, CZYLI ASPI


Począwszy od 1 maja 2015 r. zasiłek ASPI zostaje zastąpiony przez nowy zasiłek dla bezrobotnych NASPI - przeczytacie o tym tutaj.


Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 r.

ASPI to nowy zasiłek dla bezrobotnych, wprowadzony przez reformę prawa pracy (tzw. riforma Fornero), który od 1 stycznia 2013 roku zastąpił następujące zasiłki: indennità di disoccupazione non agricola ordinaria, indennità di mobilità oraz indennità di disoccupazione speciale nell’edilizia.Przysługuje on następującym kategoriom pracowników:

 • pracownikom najemnym (lavoratori dipendenti), zatrudnionym uprzednio na czas określony lub nieokreślony 
 • stażystom (apprendisti
 • członkom spółdzielni pracowniczych (tzw. cooperative) zatrudnionym na podstawie umowy o pracę
 • pracownikom branży artystycznej zatrudnionym na podstawie umowy o pracę
 • pracownikom administracji publicznej zatrudnionym na podstawie umowy na czas określony 

Pracownicy ci muszą spełniać dodatkowo następujące warunki:

 • stracili pracę nie z własnej winy 
 • złożyli wypowiedzenia podczas urlopu macierzyńskiego
 • złożyli wypowiedzenie z tzw. słusznego powodu (giusta causa)
 • umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron z powodu przeniesienia pracownika do siedziby firmy odległej o ponad 50 km od jego miejsca zamieszkania i/lub do siedziby, do której dojazd publicznymi środkami transportu zajmuje przynajmniej 80 minut
 • umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron na podstawie ugody podpisanej przed Terytorialną Dyrekcją ds. Pracy (Direzione Territoriale del Lavoro)
 • zarejestrowali się w urzędzie pracy (Centro per l’Impiego), deklarując natychmiastową gotowość podjęcia pracy – od 01.07.2013 r. deklarację tę będzie można składać bezpośrednio w INPS
 • płacili składki na ubezpieczenie społeczne (contributi) przez co najmniej dwa lata (łącznie)
 • w ciągu ostatnich dwóch lat przed utratą pracy płacili (lub powinni byli wpłacić – może się zdarzyć, że pracodawca nie płacił składek za pracownika, ale to nie odbiera mu prawa do zasiłku) składki przez co najmniej rok

UWAGA! Zgodnie z opinią nr 37/0018463 wydaną przez Ministerstwo Pracy 23.10.2013 r. nie można uznać, że zwolnienie dyscyplinarne stanowi utratę pracy z własnej winy, więc INPS powinien wypłacić Wam zasiłek również w tym przypadku, jeśli oczywiscie spełniacie pozostałe warunki.


Maksymalny okres pobierania zasiłku zależy od Waszego wieku i do 2015 roku będzie stopniowo zwiększany:ROK UTRATY PRACY WIEK
PONIŻEJ 50 LAT 50-55 LAT 55 LAT I WIĘCEJ
2013 8 miesięcy 12 miesięcy 12 miesięcy
2014 8 miesięcy 12 miesięcy 14 miesięcy
2015 10 miesięcy 12 miesięcy 16 miesięcyWYSOKOŚĆ ZASIŁKUDokładną kwotę zasiłku może Wam podać jedynie INPS, gdyż w obliczeniach używane są specjalne formuły, które maja na celu ustalenie wysokości należnego Wam zasiłku. Oczywiście w internecie można znaleźć przykłady, na podstawie których możecie mniej więcej obliczyć, na jaki zasiłek możecie liczyć, ale z doświadczenia moich znajomych wiem, że często kwota ta nie odpowiada kwocie wypłacanej później przez INPS. Dlatego zamiast mącić Wam w głowach, przedstawię Wam ogólne zasady ustalania wysokości zasiłku:

 • w obliczaniu zasiłku bierze się pod uwagę średnią pensję (tzw. imponibile ai fini previdenziali, czyli podstawę, od której płacicie składki) pobieraną w ciągu ostatnich dwóch lat
 • miesięczna wysokość zasiłku to 75% ww. pensji, jeśli jest ona niższa lub równa kwocie, którą co roku ustala INPS (w 2015 r. wynosi ona 1195,37 euro)
 • jeśli średnia pensja z poprzednich dwóch lat jest wyższa niż 1180 euro, wysokość zasiłku wynosi 75% pensji plus 25% różnicy pomiędzy średnią pensją a kwotą ustaloną przez INPS (czyli 1195,37 euro w 2015 r.)
 • maksymalna wysokość wypłacanego zasiłku ustalana jest co roku przez INPS i w 2015 roku wynosi on 1167,91
  1.167,91#sthash.lwcbPYaB.dpuf
  euro

Po upływie 6 miesięcy pobierany zasiłek zostaje zmniejszony o 15% i o kolejne 15% po upływie następnych 6 miesięcy.JAK I GDZIE SKŁADA SIĘ WNIOSEK?Wniosek o przyznanie ASPI można złożyć tylko i wyłącznie drogą elektroniczną lub telefonicznie – nie ma możliwości osobistego złożenia wniosku. INPS daje Wam do wyboru następujące opcje:

 • złożenie wniosku na stronie internetowej INPS – musicie być zarejestrowani na portalu i posiadać kod dostępu (PIN)
 • złożenie wniosku przez telefon, dzwoniąc na specjalny numer INPS – darmowy 803164 z telefonów stacjonarnych lub płatny 06 164164 z telefonów komórkowych)
 • skorzystanie z pośrednictwa związków zawodowych (patronato), które wypełnią wniosek i prześlą go w Waszym imieniu do INPS za pomocą specjalnego programu komputerowego

Na złożenie wniosku macie 2 miesiące + 8 dni od momentu utraty pracy. Zasiłek przysługuje Wam od ósmego dnia od momentu utraty pracy, jeśli złożycie wniosek przed upłynięciem tegoż ósmego dnia, lub od następnego dnia od daty złożenia wniosku, jeśli złożycie go później.UTRATA PRAWA DO ZASIŁKUPrawo do zasiłku traci się w następujących przypadkach:

 • utrata statusu bezrobotnego (*)
 • znalezienia nowej pracy na umowę o pracę dłuższą niż 6 miesięcy (w przypadku krótszej umowy, również poza granicami Włoch, wypłata zasilku zostaje zawieszona na czas jej trwania, a po jej wygaśnięciu otrzymujecie pozostałą część zasiłku)
 • rozpoczęcie działalności gospodarczej
 • przejście na emeryturę
 • przyznanie renty inwalidzkiej (assegno ordinario di invalidità), przy czym możecie wybrać albo jedno, albo drugie
 • odmowa udziału w szkoleniach, stażach itp. proponowanych przez urząd pracy, jeśli odbywają się one w odległości nie większej niż 50 km od Waszego miejsca zamieszkania lub dojazd publicznymi środkami transportu zajmuje mniej niż 80 minut
 • odmowa przyjęcia propozycji zatrudnienia, w przypadku gdy oferowana pensja przekracza o co najmniej 20% kwotę brutto otrzymywanego zasiłku, a miejsce pracy znajduje się w odległości nie większej niż 50 km od Waszego miejsca zamieszkania lub dojazd publicznymi środkami transportu zajmuje mniej niż 80 minut 
(*) Nie tracicie statusu bezrobotnego, jeśli uzyskiwany przez Was dochód z pracy nie przekracza 8000 euro w przypadku pracy najemnej lub 4800 w przypadku samozatrudnienia (są to zasady najpierw zniesione przez reformę Fornero, a następnie przywrócone przez ustawę 73/2013). 

UWAGA! Jeśli utraciliście prawo do zasiłku przed wstrzymaniem jego wypłaty (np. odmówiliście udziału w szkoleniu w lipcu, a INPS dowiedział się o tym dopiero we wrześniu), musicie zwrócić kwotę zasiłku, która otrzymaliście mimo iż nie spełnialiście warunków.

210 komentarzy:

 1. złożyłem wniosek o aspi 30/12/2013 został odrzucony na dzień 07/02/4014 bo mam 49 składek a nie 52 czy muszę ponownie składać wniosek o mini aspi czy też odbywa się to automatycznie przez inps.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli we wniosku o przyznanie Aspi zaznaczyłeś opcję automatycznej "zmiany" na wniosek o Mini-Aspi w przypadku jego odrzucenia, nie ma potrzeby ponownego wypełniania wniosku. Jeśli tego nie zrobiłeś, musisz złożyć nowy wniosek.

   Usuń
 2. Witam serdecznie.W 2013 roku pracowałam 4 m-ce we Włoszech(praca sezonowa,umowa na czas określony).Firma cisl złożyła mi wniosek o przyznanie zasiłku.Przyznali mi mini aspi.Pieniądze dostałam na konto w trzech ratach, razem w sumie 1.680euro.I mam pytanie czy muszę się z tego zasiłku rozliczyć? Bo koleś z tej firmy powiedział mi że od kwietnia do czerwca mam się z tego rozliczyć jakieś 23% i muszę im dostarczyć jeszcze cud2013. Jeśli tego nie zrobię mogę dostać karę jeśli inps się dopatrzy.Dodam jeszcze że w papierach,które od nich mam tj. domanda di prestazione ASpl-2/3 w punkcie: Detrazioni d'imposta mam zaznaczone 3 kropkę tj.: chiedo la detrazione per lavoro dipendente e assimilati. Dwa lata temu równiez dostałam zasiłek,ale nie musiałam się z niczego rozliczać.Proszę o odpowiedz, gdyż nie znam się na tej biurokracji włoskiej.Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasiłek dla bezrobotnych zastępuje dochód z pracy, dlatego na początku bieżącego roku otrzymasz z INPS zaświadczenie o uzyskanych dochodach (CUD - uwaga, INPS nie wysyła już zaświadczenia pocztą!). Ponieważ w ciągu poprzedniego roku uzyskałaś też dochód z pracy sezonowej, będziesz miała dwa zaświadczenia CUD - od INPS (w odniesieniu do zasiłku) i od byłego pracodawcy. To sprawia, że masz obowiązek rozliczyć się w tym roku z fiskusem, gdyż po zsumowaniu dochodów może okazać się (choć nie musi), że należny podatek dochodowy jest wyższy od przewidzianego, na poczet którego zostały wpłacone zaliczki.

   Jak widzisz, rzeczywiście musisz złożyć zeznanie podatkowe, więc zbierz wszystkie potrzebne dokumenty (dwa zaświadczenia CUD i ewentualną dokumentację dotyczącą przysługujących Ci ulg i odliczeń) i gdy przyjdzie pora (na razie jest jeszcze za wcześnie), wybierz się do CAF, którego pracownicy wypełnią za Ciebie zeznanie.

   Usuń
 3. pobieram zasilek dla bezrobotnych a znalaznam prace gdzie prponuja mi papiery gdzie mam to zglosic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdzie. :) W momencie zgłoszenia Twojego zatrudnienia do INPS przez pracodawcę urząd automatycznie wstrzyma wypłatę zasiłku.

   Usuń
 4. dostalam od pracodawcy karte ze zatrudnia mnie na czas nieokreslony i co mam z tym zrobic mówił cos o BUSTA PAGA co to jest?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazwyczaj podpisuje się umowę o pracę - nie musisz z nią nic robić, po prostu zachowaj. A busta paga to odcinek pensji, który pracodawca musi Ci wystawiać co miesiąc i jeśli wszystko się zgadza, podpisujesz na potwierdzenie odbioru wynagrodzenia.

   Usuń
 5. dziekuje za inf bardzo pomogli mi Państwo :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam.
  Mam takie pytanie gdyż jak to standardowo bywa w urzędach raczej za wiele nie mogę się dowiedzieć (wersji tyle ilu urzędników). Pracuję od lutego 2013r u tego samego pracodawcy, contributi oczywiście opłacane regularnie aczkolwiek nie bez kombinacji (zgłoszone 30h tygodniowo pomimo stanu faktycznego 2x tyle), dostałam właśnie wypowiedzenie umowy (dogadaliśmy się by wyszło od nich z racji tego, że chcę odejść a chcę dostać zasiłek) i od połowy kwietnia będę oficjalnie bezrobotna. Zarabiam 1000e netto miesięcznie. Wg Pani mam szanse dostać AspI czy raczej mini AspI i na ile ewentualnie mogę liczyć? Info dla mnie ważne gdyż mam zamiar zmienić kraj i zasiłek ten będzie mi wypłacany w innym kraju, poza powiedzmy pierwszym miesiącem, który oczywiście wypłaci mi tutejszy INPS. Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie piszesz, czy przed zatrudnieniem w lutym 2013 r. pracowałaś we Włoszech - jeśli masz tu opłacone łącznie dwa lata składek (tej informacji brakuje) oraz co najmniej rok składek w ciągu ostatnich dwóch lat (tu ok), to nie powinnaś mieć problemu z otrzymaniem zasiłku Aspi. W przeciwnym wypadku przysługuje Ci na pewno mini-Aspi.

   Jak wspomniałam w artykule, obliczenie wysokości należnego zasiłku nie jest proste, gdyż INPS używa do tego specjalnej formuły - możesz spróbować zapytać w związkach zawodowych (CAF, patronato), czy mogą to zrobić na podstawie podanych przez Ciebie danych. Ja niestety nie potrafię tego zrobić, tym bardziej, że za każdym razem, gdy próbowałam, wychodziła mi kwota kompletnie różna od tej wypłacanej później przez INPS.:)

   Usuń
 7. No właśnie pracowałam wcześniej, wiadome. Ale jak większość młodych naiwnych ludzi w większości "na czarno" bo więcej się zarabiało no a później mając w PL własną firmę na zasadzie podwykonawstwa i teraz mam za swoje - brakuje mi 3 tygodni do 2 lat składek :D No cóż, człowiek uczy się na błędach, najlepiej własnych. Dziękuję za szybką odpowiedź i zobaczymy co wymyśli dla mnie INPS

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam, pracowałem 2 lata na kontrakcie teraz pracuje już 4 miesiąc na czarno w tej samej firmie. Chciałbym teraz wróci do Polski i zmienic pracę. Kontrakt skończył mi się 31 grudnia 2013 roku. Czyli nie mogę się ubiega o zasiłek już ponieważ czas na złożenie wniosku się skończył. Co mogę zrobic w takim wypadku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, w kwestii zasiłku - nic. Powinieneś był złożyć wniosek najpóźniej na początku marca, termin ten upłynął, więc szansa na otrzymanie zasiłku przepadła.

   Usuń
 9. Dziękuje za bardzo szybką odpowiedz :) Stronka jest świetna zawiera dużo przydatnych informacji. Mam jeszcze jedno pytanie w sumie pracuje 5 lat a nigdy nie wyrobiłem karty ubezpieczenia zdrowotnego, rozumiem ze teraz pracując na czarno nie mam takiej możliwości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli przebywasz i pracujesz we Włoszech od co najmniej 5 lat, powinieneś uzyskać prawo stałego pobytu, a wraz z nim możliwość przebywania tutaj bez konieczności spełniania warunków ustawy o pobycie obywateli UE oraz prawo do opieki zdrowotnej na czas nieokreślony. Pisałam o tym m.in. tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/prawo-staego-pobytu.html?m=1

   Jeśli nie spełniasz warunków do uzyskania takiego prawa, możesz zarejestrować się w SSN jako bezrobotny wcześniej pracujący we Włoszech - osoby takie utrzymują prawo do opieki zdrowotnej przez rok.

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/prawo-do-opieki-zdrowotnej-obywateli-ue.html?m=1

   Pamiętaj, że musisz najpierw zarejestrować się w urzędzie pracy:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/rejestracja-we-woskim-urzedzie-pracy.html?m=1

   Usuń
 10. Witam serdecznie
  Chciałabym zapytać czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych. Pracowałam ok 8lat w Anglii , w jednej pracy ponad 7 lat a w ostatniej pracy 7,5 miesiaca. Przez ostatnie 3 miesiące pracowałam dla nich z domu z Włoch gdyż przeprowadziłam sie tu z moim narzeczonym. Podatki były odprowadzane w Anglii. Własnie zostałam zwolniona. Czy mogę ubiegać sie o zasiłek we Włoszech?
  z góry bardzo dziękuje za pomoc
  Ala

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie płaciłaś składek na ubezpieczenie społeczne we Włoszech, więc nie spełniasz warunków do otrzymania zasiłku. Jednak myślę, że możesz ubiegać się o świadczenie w Anglii i przenieść je do Włoch, ale w tej kwestii musisz skontaktować się z odpowiednim angielskim urzędem.

   Usuń
  2. dziekuje za pomoc. pozdrawiam

   Usuń
 11. Maria.Pracowałam prawie 7 lat bez przerwy legalnie jako pomoc domowa i opiekunka do końca maja 2013 r.Od czerwca przebywam na zasiłku dla bezrobotnych.Mam 63 lata które kończę 1.11. tego roku.Proszę o informację jak długo mi przysługuje taki zasiłek ponieważ nie mam żadnego pisma o wysokości ani czasie wypłaty.Proszę również o informacje na temat emerytury kiedy mogę się o nią starać i gdzie się udać by załatwić formalności?kKontrakt był na 28 godz. tygodniwo.Ile mogę się spodziewać gdy osiągnę prawo do wypłacenia mi jakichkolwiek pieniędzy,wiem że będą to nieduże pieniądze ale zawsze coś .W Polsce mam emeryturę i zgłaszałam pracę tę we Włoszech dostarczałam stosowne dokumenty moje papiery są w ZUS w Łodzi bo ten urząd załatwia dla pracujących we Włoszech.Pozdrawiam Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Maria,

   Zgodnie z tabelką zamieszczoną w artykule, osobom w wieku powyżej 55 lat, które utraciły pracę w 2013 r. zasiłek przysługuje przez maksymalny okres 12 miesięcy. Dlatego też w Twoim przypadku wypłata ostatniej raty zasilku powinna nastąpić w maju tego roku.

   Jeśli chodzi o emeryturę, napisałam na ten temat kilka obszernych artykułów - w menu po prawej wystarczy kliknąć na zakładkę "emerytura".   Usuń
 12. Witam serdecznie,
  a ja mam takie pytanie. Czy taki zasilek przysluguje rowzniez w przypadku, kiedy pracuje od roku i czterech miesiecy we Wloszech, z umowa na czas okreslony, umowa konczy sie w najblizszym czasie i wiem, ze nie zostanie przedluzona. Natomiast istotnym szczegolem jest to, ze nie mam residenze, a jedynie il domicilio..
  Z gory dziekuje za pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem pewna, czy do otrzymania zasiłku wystarczy domicilio, w każdym razie musisz mieć opłacone łącznie dwa lata składek we Włoszech, więc rok i cztery miesiące to za mało.

   Usuń
 13. witam,
  goraca prosba o odpowiedz, mieszkam w irlandii 7 lat od 5 jestem bezrobotna i chcialabym sie przeniesc do wloch, na razie rowniez tam bylabym bez pracy czy mam szanse na przeniesienie zapomogi dla bezrobotnych i co jesli po okreslonym czasie nie znalazlabym pracy a chcialabym tam na stale mieszkac, dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to pytanie raczej do irlandzkiej instytucji wpłacającej Ci zasiłek, w każdym razie myślę, że biorąc pod uwagę, iż Irlandia jest w UE, procedury powinny być podobne do tych, które opisałam w artykule o przeniesieniu włoskiego zasiłku do Polski:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/przeniesienie-woskiego-zasiku-dla.html?m=1

   Usuń
  2. Co do zamieszkania na stałe we Włoszech bez pracy, musiałabyś wykazać przy zameldowaniu posiadanie odpowiednich środków na utrzymanie oraz ubezpieczenia zdrowotnego:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/pobyt-powyzej-90-dni-z-wyboru.html?m=1

   Usuń
 14. juz 2 razy odpisalam ale sie nie ukazalo:(moze tym razem sie uda, dziekuje bardzo za odpowiedz i chcialam powiedziec ze robisz wielka robote walczac z urzedami i pomagajac innym:) zwroci cie sie w podwojny sposob:)pzdr

  OdpowiedzUsuń
 15. Si tam, czy pobierajac zasilek dla bezrobotnych musze chodzic na podpisy tak samo jak w polsce?

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam, czy przychodzac na zasilek dla bezrobotnych z przyczyny takies ze od ponad 3 miesiecy firma w ktorej jestem zatrudniona jest niewyplacalna, moj pracodawca bedzie mial z tego powodu jakies problemy? Nie chcialabym tego gdyz jestem z nim w dobry h kontaktach Ale jego firma ma problemy finansowe. Mam jeszcze pytanie czy majac przepracowane ponad 2 lat czy to prawda ze zasilek dla bezrobotnych jest duzo nizszy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracodawca może mieć problemy bez względu na to, czy się zwolnisz, czy nie, zwłaszcza jeśli oprócz pensji nie płaci zaliczek na poczet podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne. W każdym razie, jeżeli nie wytoczysz mu sprawy o zaległe należności lub nie zwrócisz się do związków zawodowych, to sam fakt zwolnienia się przez Ciebie z pracy nie powinien niczego zmienić. Upewnij się w INPS, że w Twojej sytuacji zasiłek będzie Ci się należał!

   Co do wysokości zasiłku, to na pewno nie jest tak, że im dłużej pracujesz, tym jest on niższy.:) Zasady obliczania zasiłku opisałam w artykule, więc sama widzisz, że brana jest pod uwagę pensja z ostatnich dwóch lat.

   Usuń
 17. Dzień dobry. Chciałabym w tym roku starać się o zasiłek dla bezrobotnych. Pracuję od kwietnia do listopada. Mam umowę o pracę, mój pracodawca opłaca wszystko, pracuję w hotelu i mieszkam tam. W sumie to pracuję we Włoszech od kilku lat podczas sezonu, ale nigdy dotąd nie byłam we włoskim urzędzie pracy ani nie pobierałam żadnego zasiłku. I mam pytanie. Czy nie będę miała żadnego problemu idąc w tym roku zarejestrować się jako bezrobotna po raz pierwszy? Będę mogła w ten sam dzień iść do INPS? Czytałam również Pani artykuł o transferowaniu zasiłku z Włoch do Polski przez 3 miesiące. Myśli Pani, że gdy powiem, że w Polsce skończyłam studia i wydaje mi się, że szybciej znajdę pracę w Polsce niż we Włoszech, to się przychylą do tego transferowania zasiłku? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dlaczego miałabyś mieć problemy? :) Spokojnie, rejestracja e urzędzie pracy nie jest obowiązkowa, chyba że chcesz korzystać ze świadczeń dla bezrobotnych.

   Jak pisałam w artykule, wniosku o przyznanie zasiłku nie składa się osobiście w INPS - musisz wybrać się do CAF lub złożyć wniosek przez internet lub telefonicznie. Oczywiście możesz to zrobić od razu.

   Co do przeniesienia zasiłku do Polski, to nie trzeba specjalnie do tego przekonywać INPS - to normalna procedura, a włoskiemu państwu najczęściej się to wręcz opłaca, biorąc pod uwagę, że przeniesiony zasiłek wypłacany jest maksymalnie przez 3 miesiące (z wyjątkiem szczególnych przypadków).

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedz;) Pozdrawiam;) I musze przyznać, że niezłą robotę Pani robi prowadząc tego bloga;) Wreszcie ktoś do kogo można zgłosić się z pytaniami;) A mam jeszcze jedno;) Jakie są te szczególne wypadki, w których INPS zgodziłby się przedłużyć wypłacanie zasiłku? I co jeśli okazałoby się, że nie znajdę pracy w Polsce i wrócę do Włoch? Zgodziliby się jeszcze kiedyś na to, żeby przenieść mi zasiłek do Polski? Dziękuję;)

   Usuń
  3. Owe "szczególne przypadki" nie są nigdzie sprecyzowane, więc INPS najprawdopodobniej analizuje każdą sytuację osobno i potem podejmuje decyzję.

   Raz jeszcze podkreślam, że zgoda na przeniesienie zasiłku to żadne poświęcenie ze strony INPS, więc to nie jest tak, że trzeba o nie blagać na kolanach.:) Jeśli spełniasz warunki do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych, to nie ma przeszkód, by mógł on być transferowany do Polski, bez względu na to, ile razy w przeszłości przeniosłaś zasiłek.

   Usuń
  4. Dziękuję;) Pozdrawiam gorąco z już raczej chłodnej północy Włoch;p

   Usuń
 18. witam serdecznie moje pytanie jest nastepujące chcialam sie dowiedziec czy jezeli .pracowalam na kontrakcie od 2008 roku potem mialam 2lata przerwy toznaczy pracowalam bez kontraktu .obecnie od 2 lutego 2014 jestem zaztrudniona na pelen etat aż do teraz i dostalam wypowiedzenie z winy pracodawcy juz mnie nie potrzebuja czy nalezy mi sie zasilek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przpraszam za omylke od 2 lutego 2013

   Usuń
  2. Jeśli dobrze zrozumiałam, w ciągu całej "kariery zawodowej" we Włoszech opłaciłaś wymagane dwa lata składek, więc ten wymóg jest spełniony. Uzbierałaś też wymagany rok składek w ciągu ostatnich dwóch lat (w uproszczeniu od września 2012 do września 2014), więc nie powinno być problemu z otrzymaniem zasiłku.

   Usuń
 19. pracowałam w 2013 od stycznia do końca kwietnia -potem zasiłek od maja 2013 do stycznia 2014 następnie od lutego praca legalna
  teraz z końcem roku zostane zwolniona czy otrzymam zasiłek? 2012 pracowałam cały rok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opłaciłaś łącznie dwa lata składek, a w ciągu ostatnich dwóch lat uzbierałaś rok składek (4 miesiące w 2013 r., 11 miesięcy w 2014, jeżeli będziesz pracować do końca roku, - razem 15 miesięcy), więc raczej nie będzie problemu.

   Usuń
 20. witam czy na podstawie takiego wpowiedzenia dostane zasilek
  Sono con la presente a comunicarvi la mia intenzione di risolvere il raporto di lavoro intercorrente tra le reciproche parti
  siamo per tanto a comunicarle preavizo di licenziamento che a termini cotratuali a 15 giorni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każde wypowiedzenie umowy o prace nie z Twojej winy i woli daje prawo do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych, oczywiscie jeśli spełniasz pozostałe warunki.

   Usuń
 21. mam pytanie : czy pracując w tym roku 7 miesięcy ( z 2 tyg przerwą) mogę się ubiegać o zasiłek? ten jednorazowy? w tamtym roku ze względu na pracodawce zatrudniona zostałam dopiero w lipcu i też przepracowałam na umowie 4 miesiące. czy można na coś liczyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O jakim "zasiłku jednorazowym" mówisz? Bo zasiłków jest kilka, w zależności od umowy.:) Raczej nie chodzi Ci o zasiłek, o którym mowa w tym artykule ani o mini Aspi, gdyż one nie są jednorazowe, więc pozostaje zasiłek dla branży rolniczej (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/12/disoccupazione-agricola-czyli-zasiek.html) oraz zasiłek dla osób zatrudnionych na umowę o projekt (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/zasiek-dla-bezrobotnych-umowa-o-projekt.html). Inne zasiłki nie przychodzą mi do głowy.:)

   Usuń
  2. nie jestem ze znajomiona z włoskimi przepisami ale powiedziano mi że mogę się starać o jakiś jednorazowy czy coś gdzie wypłacane jest ok 1800 euro za 3 miesiące pracy czy coś takiego ;)

   Usuń
  3. Po to właśnie założyłam bloga, by zaznajomić Was z przepisami.:) Wszystko zależy od tego, na podstawie jakiej umowy pracowałaś:

   1) umowa na czas określony lub nieokreślony (contratto a tempo determinato/indeterminato) - może przysługiwać Ci zasiłek Aspi lub mini-Aspi
   2) umowa o projekt (contratto a progetto) - może Ci przysługiwać jednorazowy zasiłek "una tantum"
   3) umowa w branży rolniczej (agricoltura) - może Ci przysługiwać zasiłek dla pracowników rolnych (disoccupazione agricola)

   Usuń
 22. Witam mam takie pytanie jeżeli jestem teraz na zasiłku prawdopodobnie mini-aspi ponieważ miałam przepracowane rok w ciągu ostatnich dwóch lat a okazało się że jestem w ciąży, na zasiłku jestem od 3 miesięcy, czy coś mi przysługuje w związku z ciążą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych, powinien przysługiwać Ci również zasiłek macierzyński z INPS:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/01/obowiazkowy-urlop-macierzynski.html

   Usuń
 23. Witam, niedawno przyjechalam do Wloch. Wcześniej pracowalam w Polsce ponad półtora roku. Co potrzebuje zeby zarejestrować sie w tutejszym "urzedzie pracy"? Czy otrzymam zasilek? Nie znam języka włoskiego...gdzie mogę szukać kursów języka włoskiego?...najlepiej bezplatnych. Pozdrawiam Magda:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O rejestracji we włoskim urzędzie pracy pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/rejestracja-we-woskim-urzedzie-pracy.html

   Jeśli w Polsce miałaś/masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych, możesz wnioskować o jego przeniesienie do Włoch - o sytuacji odwrotnej (przeniesieniu zasiłku włoskiego do Polski), ale bardzo podobnej, gdyż są to normy unijne, pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/przeniesienie-woskiego-zasiku-dla.html

   Jeśli chodzi o kursy włoskiego, musiałabyś zapytać w swoim regionie lub po prostu poszukać w internecie. ;)

   Usuń
 24. witam mam pytanie jak dlugo trzeba czekac na zasilek dla bezrobotnych po smierci osoby ktora sie opiekowalam przez 5lat zlozylam wszystkie dokumenty na poczatku grudnia i nie mam rzadnej odpowiedz.dziekuje i prosze o szybka odpowiedz;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie potrafię udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie - czas oczekiwania na rozpatrzenia wniosku oraz na wypłatę zasiłku jest bardzo różny. Możesz zadzwonić na infolinię INPS i zapytać, być może będą potrafili powiedzieć Ci, na jakim etapie jest sprawa.

   Usuń
 25. witam, mam pytanie. Ostatniego września 2014 r. zakończyłam pracę, umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Wszystko zostało załatwione w terminie, 09.10.2014 r. dostałam SMS zGCL że wszystkie papiery zostały przekazane do INP-su. W grudniu 2014 r. byłam w INPS aby dowiedzieć się co z moim zasiłkiem, otrzymałam odpowiedź że moje papiery są u nich i mam cierpliwie czekać. Obecnie jest koniec stycznia, a ja nie mam zasiłku ani żadnej odmownej odpowiedzi. Minęło prawie cztery miesiące i naprawdę nie wiem co dalej mam zrobić. Proszę o podpowiedź - Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 26. witam, mam pytanie. Ostatniego września 2014 r. zakończyłam pracę, umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Wszystko zostało załatwione w terminie, 09.10.2014 r. dostałam SMS zGCL że wszystkie papiery zostały przekazane do INP-su. W grudniu 2014 r. byłam w INPS aby dowiedzieć się co z moim zasiłkiem, otrzymałam odpowiedź że moje papiery są u nich i mam cierpliwie czekać. Obecnie jest koniec stycznia, a ja nie mam zasiłku ani żadnej odmownej odpowiedzi. Minęło prawie cztery miesiące i naprawdę nie wiem co dalej mam zrobić. Proszę o podpowiedź - Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety na odpowiedź z INPS często czeka się miesiącami, podobnie jest czasem z wypłatą świadczeń. Jeżeli w INPS powiedziano Ci, że wniosek jest rozpatrywany, to nie pozostaje Ci nic innego, jak czekać.

   Usuń
 27. Dziękuję za szybką odpowiedź. Ale jestem w sytuacji patowej, pieniądze się kończą a pracy brak i widoku na nią nie ma. Denerwuję się bardzo że zostanę bez środków do życia i perspektyw na pracę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem Cię, sytuacja nie jest ciekawa. Trzymam mocno kciuki, żeby INPS się pośpieszył Z decyzją.

   Usuń
 28. dzien dobry mam jedno pytanie jaki formularz trzeba zlozyc do inpsu przed pobraniem ostatniego zasilku ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i na jakiej stronie moge go znalezc

   Usuń
  2. Aby otrzymać ostatnią ratę zasiłku Aspi, musisz wypełnić i dostarczyć do INPS (osobiście, listem poleconym zwrotnym lub pocztą elektroniczną certyfikowaną) formularz "ASPI-com sr137", który znajdziesz na stronie INPS:

   http://www.inps.it/portale/default.aspx?imenu=107&IdLingua=1&formspalladestramodulistica=true&sricerca=sr137

   Zazwyczaj formularza tego używa się w celu poinformowania INPS np. o wyjeździe za granicę czy rozpoczęciu działalności zawodowej, więc nie znajdziesz w nim opcji dotyczącej ostatniej wypłaty - dlatego też musisz wpisać oświadczenie o tym, że nadal jesteś bezrobotny w polu "Dichiaro i seguenti fatti e/o circostanze che ritengo possano avere effetto sulla prestazione in corso di pagamento".

   Usuń
  3. Jeszcze raz bardzo dziekuje za informacje

   Usuń
 29. Pracuje we Włoszech sezonowo,w lecie 3 miesiące,w zimie ok.miesiąca...pobieram tez zasiłek Mini Aspi.Czy muszę się z tego rozliczac? Jeśli tak,to tutaj czy moglabym w Polsce? Dodam,ze do tej pory tego nie robilam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, musisz złożyć zeznanie podatkowe, gdyż w ciągu roku miałaś więcej niż jednego pracodawcę (INPS wypłacający Ci zasiłek pełni rolę pracodawcy i płaci zaliczki na poczet podatku dochodowego) - domyślam się, że nie poprosiłaś pracodawcy, u którego pracujesz sezonowo o dokonanie wyrównania wszystkich dochodów na koniec roku.

   Właśnie dzisiaj opublikowałam artykuł dotyczący nowego zeznania 730 wstępnie wypełnionego przez włoski urząd skarbowy - jeśli jesteś zarejestrowana na portalu Fisconline lub na stronie INPS, w okresie od 1 maja do 7 lipca będziesz mogła przesłać zeznanie przez internet, a więc również z Polski:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/02/formularz-730-czesciowo-wypeniony-przez.html

   W przeciwnym wypadku konieczne będzie złożenie go np. w CAF (we Włoszech) lub ewentualnie skorzystanie z formularza Unico (który można składać do końca września), co jednak niespecjalnie się opłaca, bo na ewentualny zwrot podatku możesz czekać latami.

   PS. Pamiętaj, że musisz zadbać o to, by INPS wydał Ci zaświadczenie o dochodach z 2014 roku - INPS nie wysyła go już spontanicznie, więc musisz się o nie dopomnieć. Możesz to zrobić w jeden z następujących sposobów:

   - ściągnięcie go ze strony internetowej, jeśli jesteś zarejestrowana na portalu i posiadasz kod PIN
   - wysłanie "prośby" o CUD za pomocą certyfikowanej poczty elektronicznej (PEC)
   - wycieczkę do urzędu INPS w celu osobistego odbioru (radziłabym upewnić się, że w wybranym urzędzie jest to możliwe)
   - skorzystanie ze specjalnego, darmowego numeru telefonu (tylko z telefonów stacjonarnych) 800434320 lub płatnego 06164164 z telefonów komórkowych i zza granicy
   - skorzystanie z pośrednictwa CAF
   - odebranie CUD w urzędach pocztowych, które oferują usługę "Sportello Amico" - opłata wynosi 2,70 euro

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 30. Dziękuje za odpowiedz...ale chodziło mi o to,czy w Polsce moglabym się rozliczyć,czy jest to raczej niemożliwe?
  I czy nie będę miała w związku z tym żadnych nieprzyjemności,biorąc pod uwagę,ze nigdy wczesniej tego nie robilam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może spróbuję jeszcze raz, bo widocznie nie napisałam zrozumiale.:) Jeśli chcesz rozliczyć się z włoskim fiskusem, przebywając w Polsce, możesz to zrobić:

   1) jeśli otrzymasz z urzędu skarbowego, poprzez portal Fisconline, wstępnie wypełnione zeznanie na formularzu 730 - ponieważ zatwierdzone i ewentualnie zmienione przez Ciebie zeznanie należy odesłać przez internet, możesz to zrobić również z Polski

   2) wypełniając formularz Unico (np. za pomocą programu udostępnianego co roku przez Agenzia delle Entrate) i wysyłając zeznanie pocztą

   Jeśli chodzi o zeznania, których nie złożyłaś w poprzednich latach, pozostaje Ci tylko trzymanie kciuków, by fiskus nie postanowił Cię skontrolować - jeżeli dojdzie do kontroli, będziesz musiała zapłacić ewentualne zaległości z odsetkami i karą grzywny. Na szczęście kontrole przeprowadzane są wyrywkowo.:)

   Usuń
  2. Może spróbuję jeszcze raz, bo widocznie nie napisałam zrozumiale.:) Jeśli chcesz rozliczyć się z włoskim fiskusem, przebywając w Polsce, możesz to zrobić:

   1) jeśli otrzymasz z urzędu skarbowego, poprzez portal Fisconline, wstępnie wypełnione zeznanie na formularzu 730 - ponieważ zatwierdzone i ewentualnie zmienione przez Ciebie zeznanie należy odesłać przez internet, możesz to zrobić również z Polski

   2) wypełniając formularz Unico (np. za pomocą programu udostępnianego co roku przez Agenzia delle Entrate) i wysyłając zeznanie pocztą

   Jeśli chodzi o zeznania, których nie złożyłaś w poprzednich latach, pozostaje Ci tylko trzymanie kciuków, by fiskus nie postanowił Cię skontrolować - jeżeli dojdzie do kontroli, będziesz musiała zapłacić ewentualne zaległości z odsetkami i karą grzywny. Na szczęście kontrole przeprowadzane są wyrywkowo.:)

   Usuń
 31. A proszę mi powiedzieć,czy pracując we Włoszech,mogę się rozliczyć z naszym polskim fiskusem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie potrafię odpowiedzieć, to pytanie do osób znających polskie przepisy.

   Usuń
 32. ile treba przepracowac by uzyskac ponownie zasilek bezrobotny??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś ponownie złożył wniosek o zasiłek, jeśli po wypłacie poprzedniego znalazłeś pracę i zostałeś zatrudniony. Wszystko zależy od tego, czy spełniasz warunki dotyczące opłaconych składek - jeśli tak, to zasiłek Aspi powinieneś otrzymać bez problemu.

   Ale uwaga - zasady te zmienią się od 1 maja, kiedy to Aspi zostanie zastąpiona przez nowy zasiłek Naspi, gdyż przepisy w tym przypadku mówią, że do obliczenia prawa do zasiłku Naspi nie będą brane pod uwagę okresy składkowe, które pozwoliły już otrzymać poprzednio zasiłek. Z drugiej strony, warunki otrzymania Naspi są mniej rygorystyczne jeśli chodzi o opłacone składki:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/01/naspi-nowy-zasiek-dla-bezrobotnych-od.html

   Usuń
 33. Witam majac zasilek dla bezrbotnych musze jezdzic podpisywac liste plac co miesiac?majac pieniadze na konto

  OdpowiedzUsuń
 34. witam jeśli złożyłem wniosek 17 marca o Aspi/Miniaspi i zostało mi to wszystko przyznane to kiedy w zostaną mi wypłacone pieniądze na konto.Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, czas oczekiwania na wypłatę zasiłku jest różny, dużo zależy od funduszy, jakie w danym momencie ma do dyspozycji INPS.

   Usuń
  2. Niestety nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, czas oczekiwania na wypłatę zasiłku jest różny, dużo zależy od funduszy, jakie w danym momencie ma do dyspozycji INPS.

   Usuń
 35. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam. przez 30 miesięcy pracowałam przez agencje pracy. Niestety nie przedluzyli mi umowy, bo mogłam pracować tylko ten okres
  czy przysługuje mi prawo do zasiłku i czy oprócz INPS musze się zarejestrować w centro l'impiego? I jeśli agencja zaproponowała mi pracę u innego pracodawcy na zastępstwo na dwa miesiace czy to nie koliduje ze staraniem się o zasiłek? Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Umowa z agencją zalicza się do pracy najemnej, więc masz takie samo prawo do zasiłku, jak inni pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Skoro umowa wygasła, możesz złożyć wniosek o przyznanie zasiłku (rejestracja w urzędzie pracy jest konieczna, gdyż potwierdza Twój status osoby bezrobotnej), a nowa umowa zaproponowana przez agencję z tym nie koliduje, oczywiście jeśli odrzuciłaś propozycję. Tłumaczyć musisz się jedynie z odrzucenia oferty pracy zaproponowanej ewentualnie przez urząd pracy, gdyż może to spowodować utratę prawa do zasiłku.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za informacje, a jeśli zanim się zglosze na bezrobocie i przyjmę prace jeszcze na dwa miesiące, u innego pracodawcy, to czy bede miala ciag pracy iczy będę się mogła dalej starać o zasiłek. Czy mi przysługuje? Bardzo dziękuję

   Usuń
  3. Oczywiście, to nie jest tak, że masz obowiązek złożyć wniosek o zasiłek po każdej utracie pracy - jeśli znajdziesz od razu inne zatrudnienie, to nic się nie stanie, ba, INPS się ucieszy, bo zamiast wydawać pieniądze na zasiłek dla Ciebie, dostanie Twoje składki.;) A po wygaśnięciu nowej umowy zwrócisz się do INPS z wnioskiem o przyznanie zasiłku, gdyż będzie Ci się ona liczyć do stażu składkowego.

   Usuń
 37. Witam,pracuje we wloszech sezonowo od 3 lat mam lat 24 zaczynam prace od 1 kwietnia do 30 pazdziernika po zakonczniu kontraktu skaldam wniosek do inps o zasilek pierwszego roku nie przyznali mi nic.. w nastenym roku mi wplynelo na konto ponad 3tys euro od czego zalezy jaka kwota wplynie na konto?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od obliczeń przeprowadzonych przez INPS. :) W artykule podałam ogólne zasady obliczania wysokości zasiłku, jeśli masz wątpliwości co do otrzymanej kwoty, skontaktuj się z INPS (tel. 803 164) i poproś o wyjaśnienia.

   Usuń
  2. Aha czyli moglo mi braknac dni? to zalezy od przerobionych dni roboczych? jaka kwota wynosi za przepracowany miesiac moja senia pensja wynosi 1600e moj znajomy pracowal tak samo jak ja o dostal prawie 6tys euro

   Usuń
  3. Pracownikom sezonowym przysługuje "mini zasiłek" mini-Aspi, który jest wypłacany przez maksymalny okres równy połowie tygodni składek opłaconych w ciągu ostatniego roku, a jego wysokość zależy od Twojego wynagrodzenia.

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/mini-aspi-czyli-mini-zasiek-dla.html

   Usuń
  4. dziekuje za informacje:) a wlasnie patrzylem na zwrot podatku za 2014 i moj dochod za przeriony sezon wyniosl 13tys euro to mniej wiecej ile bede mial zwrotu jak sie to oblicza?

   Usuń
  5. Tak naprawdę nie sądzę, byś otrzymał jakikolwiek zwrot podatku, skoro wykonujesz pracę najemną - we Włoszech pracodawca płaci zaliczki na poczet podatku, a na koniec roku przeprowadza wyrównanie (conguaglio), więc płacisz dokładnie taki podatek, jaki powinieneś zapłacić. Jeżeli za 2014 r. otrzymałeś tylko jedno zaświadczenie o dochodach (CU 2015), nie musisz składać zeznania, chyba że przysługują Ci jakieś ulgi; jeżeli natomiast masz dwa zaświadczenia (od pracodawcy i od INPS, o które musisz się upomnieć, jeśli w zeszłym roku pobierałeś zasiłek), rozliczenie się z fiskusem jest obowiązkowe, by sprawdzić, czy przypadkiem nie musisz czegoś dopłacić.

   Usuń
  6. Aha no dostalem tylko jedno to CU i szef mowi ze z podatku nas rozlicza firma i jestesmy na czysto

   Usuń
  7. Czyli w 2014 r. nie otrzymałeś zasiłku dla bezrobotnych?

   Usuń
  8. Otrzymalem w czerwcu 2014 3.700e z inps.

   Usuń
  9. Czyli musisz skontaktować się z INPS i poprosić o przesłanie CU, to Twój obowiązek, bo musisz (!) rozliczyć się z fiskusem, składając zeznanie.

   Usuń
 38. A mi mowia ze firma nas rozlicza to ja juz nic z tego nierozumie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Firma rozlicza Was z dochodu z pracy, jak pisałam wyżej - nie są odpowiedzialni za inne Wasze dochody. A że uzyskałeś też w zeszłym roku dochód od innego "pracodawcy" (INPS), masz obowiązek wypełnić zeznanie, by sprawdzić, czy przypadkiem nie wisisz czegoś fiskusowi.

   Usuń
 39. Wlasnie patrzylem na CUD z 2013r.i dostalem zwrot 3,700 a mialem dochod za sezon 11tys e a za rok 2014 mam 13tys e

  OdpowiedzUsuń
 40. A jak sie mozna skontaktowac z inps ?wlasnie w tym problem ze ja dobrze wloskiego nie znam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jesteś zarejestrowany na stronie internetowej INPS (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/08/rejestracja-na-stronie-internetowej-inps.html), możesz samodzielnie ściągnąć CU, jeśli natomiast nie masz dostępu do portalu INPS, możesz zdobyć zaświadczenie w następujący sposób:

   - wysyłając wniosek o przesłanie CU za pomocą certyfikowanej poczty elektronicznej (PEC) lub zwykłej poczty mailowej na adres richiestaCertificazioneUnica@postacert.inps.gov.it, załączając kopię dowodu tożsamości
   - korzystając ze specjalnego, darmowego numeru telefonu (tylko z telefonów stacjonarnych) 800434320 lub płatnego 06164164 z telefonów komórkowych i zza granicy
   - korzystając z pośrednictwa CAF, księgowego lub urzędu gminy, jeśli urząd przewidział tego typu "usługę"
   - odbierając je w urzędzie pocztowym, który oferuje usługę "Sportello Amico" - opłata w zeszłym roku wynosiła 2,70 euro
   - wybierając się do urzędu INPS w celu osobistego odbioru (radziłabym upewnić się, że w wybranym urzędzie jest to możliwe)

   Usuń
  2. Dzwoniąc na infolinię INPS można porozmawiać z polskim konsultantem.

   Usuń
  3. Dziekuje bardzo za informacje bardzo mi Pani pomogla:)

   Usuń
  4. Jeszcze jedno pytanie nie jest za pozno zeby sie rozliczyc jak dostalem ten zwrot w zeszlym roku w czerwcu? bo teraz sie troche przestraszylem

   Usuń
  5. Nie bardzo wiem, o jakim zwrocie mówisz, jeśli dobrze zrozumiałam, chodzi Ci o zasiłek dla bezrobotnych... W każdym razie termin składania rozliczeń przy użyciu formularza 730 mija dopiero 7 lipca, więc spokojnie.:)

   Usuń
  6. No dostaje raz do roku zwrot, sam nie jestem pewien co to jest wlasnie za co to dostaje..dlatego potrzebowalem informacji

   Usuń
  7. Moze jest ten zwrot za cos calkiem innego

   Usuń
  8. Czy on ma jakąś nazwę? :)

   Usuń
  9. disoccupazione ale czemu sie to dostaje raz w roku?

   Usuń
  10. A czy Ty przypadkiem nie pracujesz w rolnictwie? Wówczas otrzymujesz inny rodzaj zasiłku, wypłacany jednorazowo:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/12/disoccupazione-agricola-czyli-zasiek.html

   Usuń
 41. Pracuje jako Ogrodnik kosze trawe i wogule wszystko co z ogrodnictwem to robi jakas roznice?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jeśli Twoja praca podlega branży rolniczej (wystarczy zerknąć na umowę), nie przysługuje Ci "zwykły" zasiłek dla bezrobotnych, a właśnie wypłacany raz do roku zasiłek rolniczy, do którego link podałam Ci wyżej.

   Usuń
 42. Tak ja sie wliczam jak rolnik wszystko mi pasuje jak to przecztalem wkoncu doszedlem do tego dziekuje bardzo:)

  OdpowiedzUsuń
 43. A jeszcze ostanie pytanie wynagrodzenie sie liczy brutto czy netto za dzien?

  OdpowiedzUsuń
 44. droga dee czy jest mozliwosc wyciagnac kontrybuty oplacone mialam przez 2 lata,chce wrocic do polski

  OdpowiedzUsuń
 45. Droga dee mam przyznany zasilek dla bez.wysokosci 823 € od tej sumy odliczaja 23% podatku dlaczego dostalam tylko455 € od1/02/2015 a15/03/2015

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mogę wypowiedzieć się na temat wysokości wypłacanego zasiłku, o wyjaśnienia musisz poprosić INPS, który dokonał obliczeń.

   Usuń
 46. Witam mam pytanie bo przyznano mi zasilek bezrobotny dostalem potwierdzneie online jak rowniez poczta lecz pieniadze nie wplywaja na konto a juz troche minelo czasu? czemu tak sie dzieje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedziałam pod artykułem na temat rejestracji na stronie INPS.

   Usuń
 47. Witam,pobieram zasiłek dla bezrobotnych i jestem w piątym miesiącu ciąży,co muszę zrobic żeby dostać macierzyński?Słyszłąm że najpierw muszę iść do włoskiego ginkologa i dostać zaświadczenie kiedy mam termin porodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat zasiłku macierzyńskiego napisałam szczegółowy artykuł, w którym znajdziesz wszystkie informacje:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/01/obowiazkowy-urlop-macierzynski.html

   Usuń
 48. Witam co to znaczy ? E' stato disposto un pagamento in suo favore per: Disoccupazione agricola.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. INPS wydał dyspozycję wypłaty zasiłku rolniczego, a więc wkrótce otrzymasz należną kwotę. :)

   Usuń
 49. Witam ja piszę w sprawie siostry która teraz obecnie przebywa we Włoszech stara się o zasiłek dla bezrobotnych ja tylko chcę się dowiedzieć czy takimi przerwami jej się należy, pracowała 01.06.2011 do 31.12.2012 była przerwa potem 01.09.2013 do 31.12.2014 i znowu przerwa 01.06.2015 do 30.11.2015 teraz jest zwolniona .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie zasiłek przyznawany jest na innych zasadach niż dawne Aspi, o którym mowa w tym artykule - aktualne informacje znajdziesz tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/01/naspi-nowy-zasiek-dla-bezrobotnych-od.html

   Jak widzisz, wystarczy, ze siostra opłaciła co najmniej 13 tygodni składek w ciągu ostatnich czterech lat i przepracowała co najmniej 30 dniu ciągu ostatnich 12 miesięcy przed utrata pracy, wiec nie powinno być problemu. :)

   Usuń
  2. DZIĘKUJE ŻE PANI ODPISAŁA I FAKTYCZNIE NALEŻY SIĘ JEJ ZASIŁEK ,MAM JESZCE PYTANIA CZY POTRZEBNY JEST MELDUNEK WŁOSKI CZY MOŻNA NA DOWÓD POLSKI NA ZASIŁEK I CZY JEST POTRZEBNE KONTO OSOBISTE NA PRZYKŁAD NA POCZCIE JAK TO WYGLĄDA OD STRONY URZĘDU JAKIE MAJĄ WYMAGANIA POD TYM WZGLĘDEM.POZDRAWIAM I JESZCZE RAZ DZIĘKUJE .

   Usuń
  3. Pozwolisz, że wkleję odpowiedź, której udzieliłam na jedno z pytań zadanych pod artykułem o Naspi:

   "(...) W instrukcji do wypełnienia wniosku INPS precyzuje, że należy podać adres zamieszkania, nie zameldowania, jeżeli nie są one takie same."

   Tak więc sam fakt, że siostra nie jest zameldowana we Włoszech nie powinien stanowić problemu, gdyż zasiłek przysługuje w związku z opłaconymi składkami, a nie miejscem zameldowania.

   Polski dowód osobisty jak najbardziej wystarczy, obcokrajowcy nie mają obowiązku posiadania włoskiego dowodu:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/06/woski-dowod-osobisty-carta-didentita.html

   Jeśli siostra nie posiada we Włoszech konta, może wybrać opcję wypłaty zasiłku w wybranym urzędzie pocztowym ("bonifico domiciliato presso ufficio postale").

   Usuń
 50. JAKIE MAM SZCZĘŚCIE ŻE ZNALAZŁAM PANIĄ I PANI STRONĘ NAPRAWDĘ PANI WIEDZA NA RÓŻNE TEMATY JEST OGROMNA I DUŻO POMOGŁA DLA MOJEJ SIOSTRY I INNYM LUDZIOM. DZIĘKUJEMY.

  OdpowiedzUsuń
 51. Dzień dobry.od sierpnia pobierania zasiłek w wysokości 350 euro.czy muszę się z tego rozliczac. Pracowalam u 2 rodzin jako sprzątaczka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już sam fakt, że pracowałaś jako sprzątaczka oznacza, że masz obowiązek się rozliczyć, gdyż pracodawcy nie odprowadzali za Ciebie zaliczek na poczet podatku dochodowego. Ponadto posiadasz trzy zaświadczenia o dochodach: dwa od rodzin i jedno z INPS - jeśli ich jeszcze nie masz, poproś byłych pracodawców o ich wydanie (to ich obowiązek) oraz zwróć się do INPS w tym samym celu (np. dzwoniąc na infolinię). Po zsumowaniu wszystkich dochodów okaże się, czy musisz płacić podatek i w jakiej wysokości, a do tego służy właśnie zeznanie podatkowe. Jeśli program obliczy, że nie jesteś nic winna fiskusowi, nie będziesz musiała wysyłać rozliczenia, jeżeli natomiast okaże się, że musisz zapłacić podatek lub urząd skarbowy musi Ci zwrócić nadpłatę, będzie to konieczne.

   Usuń
 52. Witam. ile dni trzeba przepracować jako robotnik rolny aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osoby pracujące w rolnictwie obowiązują osobne przepisy, o których pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/12/disoccupazione-agricola-czyli-zasiek.html?m=1

   Usuń
  2. o.k. dziękuję. a czy z tego zasiłku dla bezrobotnych trzeba się też rozliczać

   Usuń
  3. Tak, to taki sam dochód, jak każdy inny.

   Usuń
  4. za 2014 rok mąż dostał 3 cud-y, bo pracował u trzech rolników czy tam sadowników- bo robi w sadzie koło Bolzano na umowie ma napisane bracciante agri, i za 2014 dostał zasiłek, ale żadnego dokumentu oprócz cud-ów nie.

   Usuń
  5. INPS wydaje zaświadczenie o dochodach (CU) tak samo, jak pracodawcy, ale trzeba się po nie zgłosić. Można zadzwonić na infolinię, wysłać maila albo samodzielnie ściągnąć z portalu INPS, jeśli mąż jest na nim zarejestrowany.

   Usuń
  6. a co jeśli 2014 już jest rozliczony bez tego zaświadczenia?

   Usuń
  7. Teraz to już nic, pozostaje mieć nadzieję, że urząd skarbowy nie postanowi skontrolować właśnie Ciebie.;)

   Usuń
  8. a czy takie zaświadczenie może odebrać prcodawca za pracownika- chodzi mi o rok 2015, żeby nie było problemu.

   Usuń
  9. A nie łatwiej wysłać maila do INPS i otrzymać zaświadczenie bezpośrednio na maila?

   Usuń
  10. byłabym bardzo wdzięczna jakbyś mi napisała jak mam to zrobić, bo mąż obecnie jest we Włoszech a ja nie znam włoskiego

   Usuń
  11. Trzeba wysłać wniosek o przesłanie zaświadczenia na adres richiestaCertificazioneUnica@postacert.inps.gov.it - musi on być podpisany przez męża i zeskanowany. We wniosku trzeba zawrzeć dane osobowe męża, codice fiscale oraz świadczenie, do którego zaświadczenie się odnosi.

   Skoro jednak piszesz, że mąż przebywa we Włoszech, może on wybrać się po prostu do jakiegokolwiek biura CAF i odebrać zaświadczenie za jego pośrednictwem. Biur tych jest pełno na każdym rogu, dosłownie.:)

   Jeśli natomiast chciałby upoważnić kogoś do zrobienia tego w jego imieniu (również w INPS), musi napisać odpowiednie upoważnienie i załączyć do niego ksero swojego dokumentu tożsamości.

   Usuń
  12. ok. wielkie dzięki! ale to chyba jeszcze za wcześnie na odebranie takiego zaświadczenia czy nie? a w razie czego to można napisać wniosek w języku polskim czy włoskim?

   Usuń
  13. Pracodawcy, w tym INPS, mają obowiązek dostarczyć lub udostępnić zaświadczenia do końca lutego każdego roku, więc nie jest za wcześnie.:) Wniosek musi być napisany w języku włoskim.

   Usuń
  14. dziękuję:)

   Usuń
 53. Dzien dobry. Moze mi pani wytlumaczyc w kwestii Utrata Prawa Do Zasilku tam jest odnosnik wydrukowany na czerwono. Czy w trakcie pobierania zasilku mozna miec dodatkowy dochod.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim ten artykuł jest już nieaktualny, w maju zeszłego roku Aspi została zastąpiona przez Naspi:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/01/naspi-nowy-zasiek-dla-bezrobotnych-od.html

   W okresie pobierania zasiłku można uzyskiwać dodatkowe dochody, jednak nie mogą one przekraczać określonych limitów - rocznie 8000 euro w przypadku pracy najemnej lub 4800 euro w przypadku samozatrudnienia. J

   Usuń
 54. Dziekuje za szybka odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 55. Witam pracuję w jednej firmie 11 lat bez przerwy,ostatnio niestety doszło do drastycznego obcięcia mojego wynagrodzenia o około 400 euro(causa crisi)tłumaczy się pracodawca.Wszystko by było ok tylko jest jeden minus całej tej sprawy wymaga jak wcześniej to miało miejsce nadgodzin i pracy w sobotę.Stare zasady nowe zarobki��Chciałbym złożyć wymówienie i starać się o zasiłek Naspi do momentu znalezienia innej pracy.Czy Inps według pani uzna ten to przypadek jako causa giusta?Praca na takich warunkach to poprostu wykorzystywanie sytuacji.Dom samochód i rodzina na utrzymaniu.Czekam na pani podpowiedź jak z tego wybrnąć.Dziękuję z góry.A i complimenti za tak pomocny blog.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mogę zagwarantować, że INPS uzna ten powód rezygnacji z pracy - nie wykluczam tego, ale nie mogę też zapewnić Cię, że jeśli się zwolnisz, nie będziesz miał problemu z uzyskaniem zasiłku. Raczej porozmawiałabym najpierw na ten temat ze związkami zawodowymi (patronato), może uda się znaleźć takie sformułowanie, które pozwoli uniknąć ryzyka odrzucenia wniosku o Naspi.

   Usuń
 56. Witam,mam problem.Moj maz ma 60 lat,w marcu utracil prawo do zasilku i w obecnej chwili jest bez pieniedzy i pracy,co mozemy zrobic w tej sytuacji.Za pomoc dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jesteście w trudnej sytuacji finansowej, możecie zapytać w przedzie gminy, czy przewidziana jest jakaś pomoc w przypadkach takich jak Wasz (zasiłek lokalny, dopłaty do wynajmu itp.). Mozecie tez złożyć za pośrednictwem CAF wniosek o obniżenie rachunków za gaz i prąd (tzw. bonus energia), a także o przyznanie tzw. Social Card per disoccupati.

   Usuń
  2. Dee dziekuje bardzo za pomoc jestes wielka

   Usuń
 57. Witam mam pytanie. Pracuje w Wloszech 4 lata na stałym kontrakcie jako prendista i teraz kończy mi się kontrakt. Wiem że będę miał zasiłek ale mam obawy ponieważ nie rozliczalem się podobno z podatku( zostawiłem te sprawy dla innej osoby) czy będę miał z tego powodu problemy a jeżeli tak jak się z tego rozliczyć i jakie mogę miec konsekwencje . Dziękuję za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacznijmy od tego, że zasiłek dla bezrobotnych nie ma nic wspólnego z podatkami i z tym, czy składałeś zeznania roczne. A jeśli miałeś tylko jednego pracodawcę w danym roku podatkowym, nie miałeś obowiązku się rozliczać, gdyż wpłacone przez niego zaliczki były dokładnie takie, jakie powinny być - zapłaciłeś więc należny podatek i na tym sprawa się kończy.

   Więcej na ten temat pisałam tutaj (polecam również lekturę komentarzy):

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/podatek-dochodowy-we-woszech-z-czym-to.html

   Usuń
 58. Witam pracuje we Włoszech 3 lata na umowie indeterminato. Poronilam i nie wyobrażam sobie powrotu do pracy wiec chciałabym się dowiedzieć czy mogłaby korzysta z zasiłku. A chciałabym wrócić na stałe do polski. Dziękuję z góry za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wspomniałam w artykule na temat zasiłku Naspi, który zastąpił Aspi (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/01/naspi-nowy-zasiek-dla-bezrobotnych-od.html), nie istnieje wyczerpujący wykaz powodów dobrowolnej rezygnacji z pracy, które INPS może uznać za "słuszne" - wymieniłam ich kilka, cytując okólnik INPS, jednak to tylko przykłady. Nie mogę Ci zagwarantować, że INPS przyzna Ci zasiłek, jeśli więc pracodawca nie chce pójść Ci na rękę i Cię zwolni, możesz zadzwonić na infolinię INPS i zapytać, czy będzie Ci przysługiwał zasiłek.

   Usuń
 59. Mieszkam we wloszech od 9 lat .Gdzie wyrabia się kartę stałego pobytu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma czegoś takiego jak karta stałego pobytu. :) Jeśli chcesz uzyskać zaświadczenie o prawie stałego pobytu, musisz zwrócić się do urzędu gminy - pisałam o tym szczegółowo tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/prawo-staego-pobytu.html

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/prawo-staego-pobytu-pytania-i.html

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/09/wybraam-sie-wczoraj-do-gminy-o-prawie.html

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/10/wybraam-sie-do-gminy-cz-2-o.html

   Usuń
 60. Pracuje legalnie we wloszech i mam odprowadzane składki. Czy jeżeli się zwolnie i wrócę do polski składki na ubezpieczenie chorobowe będą się liczy od nowa czy będzie ciągłość. Pytam ponieważ chcemy z mężem mieć dziecko a żeby dostawac zasiłek maciezunski trzeba mieć co najmniej przepracowane 3 miesiące na umowie o pracę i przynajmniej rok płaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We Włoszech nie istnieje coś takiego jak składki na ubezpieczenie zdrowotne - służba zdrowia jest tu finansowana z regionalnego podatku dochodowego (addizionale regionale IRPEF), a składki, jakie płacisz do INPS (contributi) są jedynie składkami na ubezpieczenie społeczne, dzięki któremu możesz otrzymać np. emeryturę, zasiłek dla bezrobotnych czy rentę inwalidzką.

   Usuń
  2. Mam rozumiec ze w takim przypadku musze płacić co najmniej rok składki zdrowotne w Polsce i dopiero zacząć się starać o dziecko by otrzymać zasiłek maciezunski

   Usuń
  3. Niestety nie znam polskich przepisów i nie potrafię powiedzieć, jakie warunki musisz spełnić. We Włoszech jako pracownik posiadałaś prawo do opieki zdrowotnej, tyle że było ono finansowane z innego źródła niż w Polsce, trudno to porównywać.

   Usuń
  4. Dziękuję bardzo za informacje

   Usuń
 61. Witam. Jestem kompletnie zielona w tej sprawie.
  Zostalam zwolniona 24 lutego 2016r.
  A dokumenty dostalam miesiac pozniej, odrazu poszlam załatwiac bezrobocie I natraiłam na kompletnie zielonego goscia. Nie wiem ile musze czekac na akceptacje wiosku I nie wiem kiedy dostanie pierwsze pieniażki.Juz tyle czasu czekam i sie niepokoje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku i na otrzymanie zasiłku jest różny, czasem trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy ma w danym momencie INPS.

   Usuń
 62. Witam pracuje 8lat we Włoszech na kontrakcie czy mogę się starać o zasiłek jeśli skończę kontrakt . Jak mam to zrobić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracuje na kontrakcie 11 miesięcy rocznie czy dostanę zasiłek włoski w Polsce

   Usuń
  2. @Unknown: Wszystko dokładnie opisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/01/naspi-nowy-zasiek-dla-bezrobotnych-od.html

   @dudu: Możesz starać się o przyznanie włoskiego zasiłku Naspi (patrz link), a następnie o jego przeniesienie do Polski:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/przeniesienie-woskiego-zasiku-dla.html

   Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedź. Pracuje już osiem lat we Włoszech po 11 miesięcy rocznie o co mogę się starać gdybym zrezygnował z wyjazdów M proszę o dokładne poprowadzenie przez biurokrację.

   Usuń
  4. Dokładnie prowadzę przez biurokrację właśnie w artykułach, do których linki podałam w poprzedniej odpowiedzi (możesz się starać właśnie o zasiłek dla bezrobotnych).:) Polecam również lekturę komentarzy, mogą okazać się pomocne.

   Usuń
 63. Proszę o pomoc w sprawie która spotkała moją mamę.
  Jest zatrudniona od 20 kwietnia 2015 roku na umowę na 54 tygodniowo (zajmuje się opieką nad starszą Panią), mieszka u niej. W poniedziałek moja mama wylądowała w szpitalu (miała lekki wylew - już wraca do zdrowia) ogólnie mama po tym incydencie chce wrócić do kraju albo pozostać we Włoszech ale chciałaby pójść na zasiłek. Prawdopodobnie w poniedziałek wyjdzie ze szpitala i chciała załatwiać te sprawy. Pracodawca podobno już ma kogoś na jej miejsce ale nie wiem w jaki sposób zostanie rozwiązany stosunek pracy - pewnie ma to znaczenie dla zasiłku ale jak to jest we Włoszech to nie mam pojęcia. Proszę o pomoc oraz info na co może liczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy, że pracodawca mamę zwolni - jeśli sama zrezygnuje z pracy, straci prawo do zasiłku, więc to bardzo ważne. Na szczęście w przypadku opiekunek nie trzeba podawać powodu zwolnienia, pracodawca musi jedynie dotrzymać okresu wypowiedzenia:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/opiekunki-i-pomoce-domowe-umowa-o-prace.html?m=1

   Następnie może bez problemu złożyć wniosek o przyznanie zasiłku Naspi, o czym szczegółowo pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/01/naspi-nowy-zasiek-dla-bezrobotnych-od.html?m=1

   Usuń
 64. Czy po złożeniu papierów o zasiłek trzeba jeszcze na cos czekać, bo mama chciała opuścić słoneczna Italię na jakiś czas ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku, niekoniecznie siedząc we Włoszech. ;)

   Usuń
  2. Czy po rozpatrzeniu wniosku trzeba się pojawić żeby cos podpisać. Osobiste stawiennictwo, podpisy? A w jaki sposób informują o rozpatrzeniu wniosku ?

   Usuń
  3. Niczego się nie podpisuje, ale w zależności od regionu może okazać się konieczne stawianie się na spotkania w urzędzie pracy.

   Jeśli mama jest zarejestrowana na portalu INPS, może śledzić stan sprawy przez internet, w przeciwnym wypadku można zadzwonić na infolinię i zapytać. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy INPS wysyła jeszcze powiadomienia tego typu pocztą.

   Usuń
 65. Widzę ze nie widać poprzedniego posta. Dziekuje za poprzednie informacje. Właśnie czekamy na pracodawcę w urzędzie żeby jak rozumiem wyliczyli jakies odprawy itp. Napisze po wizycie co zostało dokonane a jutro mamy iść do związków z domumentami ( ale Pani w związkach dała druki i poprosiła żeby jeden z nich podbili w banku ten z numerem konta ) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 66. Witam.Pracowałam we Włoszech 10 m cy,4 godz dziennie 6 dni w tygodniu i czy należy mi się jakiś zasiłek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych Naspi:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/01/naspi-nowy-zasiek-dla-bezrobotnych-od.html

   Usuń
 67. Witam,
  Na wstępie chciałbym podziękować za tę "kopalnię wiedzy"! :)
  Jednak mimo starań nie znalazłem odpowiedzi na problem, który związany jest z przyznawaniem zasiłku dla bezrobotnych. Cała sprawa dotyczy mojej mamy, która pracując we Włoszech w 2013 roku została zwolniona z pracy i decyzją INPS z października 2013 przyznano jej zasiłek ASPI na 12 miesięcy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mama w tym okresie miała 65 lat i dostawała równocześnie emeryturę w Polsce. Wtedy, ze względu na to że mieszkała we Włoszech, zasiłek dla bezrobotnych był dla niej b. pomocny jednakże z perspektywy czasu zastanawiamy się czy INPS pochopnie nie wydał tej decyzji ze względu na polską emeryturę i trzeba będzie te pieniążki zwrócić. Mama chce zwrócić się do ZUS z prośbą o przeliczenie emerytury ze względu na okresy składkowe we Włoszech i wiemy, że do okresów składkowych zalicza się też okres na zasiłku dla bezrobotnych. Wykazując te okresy składkowe do przeliczenia może się okazać, że dostała nienależny zasiłek, a to będzie dużym obciążeniem dla rodzinnego budżetu w przypadku koniecznego zwrotu. W związku z tym rodzi się pytanie, czy INPS prawidłowo wydał decyzję o przyznaniu zasiłku dla bezrobotnych?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
  Maciek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawo do zasilku dla bezrobotnych traci sie w momencie spelnienia warunkow do uzyskania wloskiej emerytury, wiec nie sadze, by polska emerytura byla problemem - to nie INPS ja wyplaca, wiec moim zdaniem nie ma ona zadnego znaczenia.

   Usuń
 68. witam serdecznie mam spory problem pracuje we włoskiej firmie 10 lat 2 lata temu firma wysłała mnie na postojowe tzw (casa integrazione )w związku z tym kazali mi opuścić mieszkanie które mi wynajmowali i czekać w Polsce aż skończy się postojowe pieniądze przelewała firma na konto w Polsce w tej chwili rozpoczynają procedure licenciamento colettivo mobilita czy jakoś tak na które się zgodziłem ale w tej chwili nie mam włoskiego adresu w jaki sposób otrzymam zasiłek żebym mógł przenieść go do urzędu pracy w Polsce żebym mógł być ubezpieczony bardzo proszę o pomoc pozdawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety zasiłek wypłacany na zasadzie "mobilità" przysługuje jedynie osobom mieszkającym we Włoszech (zostajesz wpisany na specjalny wykaz w urzędzie pracy), a wyjazd z Włoch pozbawia Cię prawa do zasiłku. Gdybyś został zwolniony "normalnie", mógłbyś otrzymać zasiłek dla bezrobotnych Naspi, który można przenieść na trzy miesiące do Polski w przypadku "mobilità" takiej możliwości nie ma.

   Usuń
  2. dziękuje bardzo pozdrawim

   Usuń
 69. Witam ...Jaka wysokość w tym roku wynosi zasiłek dla bezrobotnych ..Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysokość zasiłku dla bezrobotnych zależy od Twojego wynagrodzenia, zgodnie z zasadami, które opisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/01/naspi-nowy-zasiek-dla-bezrobotnych-od.html?m=1

   Usuń
  2. w roku 2016...4 miesiące pensje 1900net..za każdy miesiąc a i poinformowano mnie że cofają się 4 lata wstecz 2012..jak mogę na to patrzeć dochody podobne ..2012 nie skladałem o zasiłek ...

   Usuń
  3. Liczą się dochody z ostatnich czterech lat, w artykule, który podlinkowałam wyżej podałam przykład obliczania zasiłku.

   Usuń
 70. Witam, pracuje we wloszech od listopada 2013. W grudniu 2016 skonczyl sie kontrakt. Pracowalam przez Manpower zawsze w tej samej firmie. Czy przysluguje mi Naspi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, jeśli wygasła Twoja umowa, możesz złożyć wniosek o przyznanie zasiłku Naspi.

   Usuń
 71. Witam serdecznie
  Mam problem i juz niewiem co mam robic. Każdy mówi co innego a i informacje na stronach internetowych tez są różne. Pracowałam jako badanie przez półtora roku (po śmierci mojej podopiecznej) powiedziano mi ze należy mi się disoccupazione a wiec 22 grudnia 2016 roku złożyłam domande w Patronato i tam poinformowano mnie ze w ciagu 30 dni przyjdzie mi risposta oraz czek z pieniędzmi powiedziano mi równie ze nie musze iść do centro per impiegò bo nie jest to obligatoryjne. Niestety dziś mamy 10 luty a tu żadna risposta nie przyszła. Co mam zrobić gdzie zasięgnąć informacji gdzie się udać lub zadzwonić? Dodam również ze od stycznia zaczelam pracować con voucher ma okres próbny i tu również powiedzieli mi ze mogę pracować con voucher i brać disoccupazione. Proszę o pomoc i informacje. Z góry bardzo dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W biurze patronato nie powinni udzielać tego typu informacji - czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu zasiłku jest różny, zazwyczaj czeka się zdecydowanie dłużej niż miesiąc, a potem trzeba czekać jeszcze na wypłatę. Półtora miesiąca to wcale nie tak dużo, choć zdaję sobie sprawę, że z Twojego punktu widzenia to strasznie długo. Niestety musisz uzbroić się w cierpliwość i od czasu do czasu pytać w patronato lub dzwonić na infolinię INPS, by sprawdzić stan sprawy.

   Praca okazjonalna opłacana bonami nie powoduje utraty prawa do zasiłku, pamiętaj jednak, że limit dochodu wynosi 3000 euro rocznie. Jeśli zauważysz, że mogłabyś przekroczyć tę granicę, musisz poinformować o tym INPS, który przeliczy zasiłek i zmniejszy jego wysokość - jeśli tego nie zrobisz, możesz stracić prawo do zasiłku.

   Usuń
  2. Czyli niemam powodów do zmartwień ze nie zapisalam się do centro per impiegò? Fakt ciężko jest uzbroić się w cierpliwość kiedy musi się płacić rachunki i affitto ale bardzo liczę na te pieniadze bo w maju musze zrobic rozliczenie za rok 2016 i zapłacić podatek te pieniadze. Bardzo dziękuję za pomoc i odpowiedz. Ilekroć dzwonie do urzędów jestem zbywana u mówią zawsze żebym była cierpliwa

   Usuń
  3. W momencie wypełniania wniosku o przyznanie zasiłku składa się oświadczenie o gotowości do natychmiastowego podjęcia zatrudnienia, które zostaje przekazane do urzędu pracy. :)

   Usuń
  4. Dziękuję bardzo twoja strona pomogła w niejednej sytuacji a możliwość porozmawiania z kimś kto ma doświadczenie dużo pomaga. Fakt juz długo jestem we Włoszech ale nigdy nie miał do czynienia z urzędami albo miałam w minimalnych sprawach typu residenza i talie drobne sprawy. Po raz pierwszy mam do czynienia z zasiłkiem wiec tym bardziej dziękuję za udzielone informacje przynajmniej się uspokoiłam. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  5. Po to właśnie tu jestem. :)

   Usuń
 72. Witam mam pytanie:
  Zona pracuje od 09.06 2017 do 07.09.2017 czy jej tez przysługuje taki zasilek dla bezrobotnych i jest to jej pierwsza praca we Włoszech

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zona musi opłacić co najmniej 13 tygodni składek, wiec może jej zabraknąć dosłownie paru dni. Wszystkie warunki opisałam tutaj (ten artykuł jest nieaktualny, co zaznaczyłam na czerwono):

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/01/naspi-nowy-zasiek-dla-bezrobotnych-od.html

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...