31 maja 2013

ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH – WASZE PYTANIA I WĄTPLIWOŚCI

Począwszy od 1 maja 2015 r. zasiłki ASPI i mini-ASPI zostają zastąpione przez nowy zasiłek dla bezrobotnych NASPI - przeczytacie o tym tutaj.


W jaki sposób INPS wypłaca przyznany zasiłek?

Zgodnie z ustawą nr 201/2011, po kilku odroczeniach, od września 2012 roku urzędy administracji publicznej nie mogą przeprowadzać transakcji gotówkowych, a więc INPS nie może wypłacać zasiłku za pośrednictwem okienka pocztowego, jak to było w przeszłości. Dlatego można go otrzymać jedynie za pomocą przelewu na konto bankowe lub pocztowe, na kartę przedpłaconą (tzw. carta prepagata) z kodem IBAN lub na tzw. INPS Card. Zarówno konto, jak i karta muszą być na Wasze nazwisko.

Chcę złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, czy muszę być zameldowany we Włoszech?

Z jednej strony, jeśli przebywasz we Włoszech przez okres dłuższy niż 3 miesiące, powinieneś być zameldowany ze względu na przepisy obowiązujące obywateli UE, z drugiej strony na formularzu wniosku INPS bierze pod uwagę zarówno adres zameldowania (residenza), jak i adres zamieszkania (domicilio) na terytorium Włoch. Dlatego też nie musisz być zameldowany pod podanym adresem, jednak pamiętaj, że jeśli w rzeczywistości opuszczasz Włochy, teoretycznie powinieneś poinformować o tym INPS i masz wtedy prawo do przeniesienia zasiłku zagranicę na maksymalnie trzy miesiące.

Przyznano mi zasiłek dla bezrobotnych, który otrzymuję od trzech miesięcy. Zaproponowano mi nową pracę, w jaki sposób powiadomić o tym INPS, bym nie musiał zwracać później wypłaconego mi niesłusznie zasiłku?

Obecnie nie ma konieczności informowania INPS o nowym zatrudnieniu, gdyż Twój nowy pracodawca ma obowiązek zgłoszenia tego faktu do zainteresowanych urzędów (w tym INPS), więc wypłata zasiłku zostaje automatycznie wstrzymana. Obowiązek ten dotyczy wszystkich pracodawców, również osób prywatnych zatrudniających pomoce domowe i opiekunki.

(Nieaktualne od 01.01.2015 r., od momentu wprowadzenia nowego zasiłku Naspi) Chcę złożyć wniosek o przyznanie zasiłku Aspi, lecz nie jestem pewna, czy spełniam wszystkie warunki. Czy mogę złożyć jednocześnie wniosek o mini-Aspi?

Nie musisz wypełniać dwóch osobnych wniosków – we wniosku o przyznanie Aspi możesz zaznaczyć, że w przypadku nie przyznania Ci zasiłku Aspi wnioskujesz o automatyczne rozpatrzenie wniosku o przyznanie mini-Aspi.

14 komentarzy:

 1. witam serdecznie.Otrzymałam jednorazowy zasiłek dla bezrobotnych w maju ub.r który mi przesłali na moje konto.Teraz muszę go doliczyć do rozliczenia rocznego ale nie wiem czy był już opodatkowany,bo do tej pory nie otrzymałam żadnej informacij .Jak się tego dowiedzieć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Zuzanko,

   Może nie zauważyłaś, ale odpisałam Ci wczoraj pod tym artykułem:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/podatek-dochodowy-we-woszech-z-czym-to.html?m=1

   Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 2. Witam pracowałem z bratem w przetwórni we Włoszech przez 6 sezonów po jakieś 2-3 miesiące czy należy się nam zasiłek? Jakie warunki musimy spełniac ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli przetwórnia należy do branży rolniczej, o warunkach otrzymania zasiłku pisałam tutaj:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/12/disoccupazione-agricola-czyli-zasiek.html

   W przeciwnym wypadku, jako pracownicy sezonowi, możecie ubiegać się o zasiłek mini-Aspi, oczywiscie jeśli spełniacie wszystkie warunki:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/mini-aspi-czyli-mini-zasiek-dla.html

   Pamiętaj, ze na złożenie wniosku masz określony okres czasu, w zależności od rodzaju zasiłku.

   Usuń
 3. Witam.

  Od 2 września 2013 roku pracuje na kontrakcie jako badante: categoria di appartenenza: livello_cs_ , 25 godzin tygodniowo; durata del rapporto di lavoro: a tempo indeterminato. Obecnie przebywam do 13 czerwca na urlopie w Polsce ,ale podopieczna 4 -6 maja pójdzie już na stałe do domu starców czy w tej sytuacji należy mi się od rodziny likwidacyjne jeżeli tak to ile?bo prace strace ale nie ze swojej winy więc chyba rodzina mi w tej sytuacji powinna dać wypowiedzenie? czy w tej sytuacji mam w ogóle szanse na jakis zasilek dla bezrobotnych gdyz 2 lata minełoby we wrzesniu dopiero a ja często tez jezdziłam do Polski zeby nie siedziec długo i pozniej nie płacic podatkow chociaz i tak nie wiem czy mi jeszcze nie wyjdzie nie daj Boże płacic netto mi wyszlo 8.273,66 euro a totale 12616,92 . Bardzo proszę o odpowiedz z góry dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odprawa (TFR) jak najbardziej musi zostać Ci wypłacona, wraz z pozostałymi należnościami:

   - wynagrodzeniem do momentu przekazania podopiecznej do domu opieki
   - jeśli nie zostanie dotrzymany okres wypowiedzenia (w Twoim przypadku wynosi on 15 dni kalendarzowych), zadośćuczynieniem (indennità di mancato preavviso) w wysokości wynagrodzenia te dni
   - równowartością ewentualnie niewykorzystanego urlopu
   - częścią trzynastki za rok bieżący

   Ponieważ umowa zostanie rozwiązana nie z Twojej woli, uzyskasz prawo do zasiłku dla bezrobotnych, który od jutra nazywać się będzie Naspi:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/01/naspi-nowy-zasiek-dla-bezrobotnych-od.html

   Jeżeli chodzi o podatek za 2014 rok, prosiłabym Cię o kontakt mailowy na adres d.deelaylah(at)gmail.com (trzeba zastąpić (at) małpą @), gdyż muszę zadać Ci kilka dodatkowych pytań.

   Usuń
 4. Witam "Deelaylah".

  Jestem na zasiłku dla bezrobotnych i zamierzam wrócić do PL czy muszę poinformować INPS o tym ? Co się stanie gdy tego nie zrobię? Gdy podejmę prace w Polsce muszę o tym poinformowac w/w urząd? Czy muszę się wymeldować z obecnego miejsca pobytu w tym wszystkich członków rodziny? Przepraszam,że zadaję tyle pytań na raz. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ wyprowadzając się na stałe z Włoch tracisz prawo do zasiłku (możesz go jedynie przenieść i pobierać przez okres trzech miesięcy w Polsce, o czym pisałam tutaj: http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/przeniesienie-woskiego-zasiku-dla.html), teoretycznie powinieneś poinformować o tym INPS, by mógł wstrzymać on wypłatę zasiłku lub transferował go do Polski. Biorąc pod uwagę, ze oznacza to często utratę sporej kwoty, wiele osób woli nie informować INPS o wyprowadzce i pobierać zasiłek do końca, choć nie powinno tak być.

   Jeżeli nie zamierzacie wracać w najbliższym czasie do Włoch, powinniście się wymeldować, a ja radzę się wymeldować również ze względu na fakt, że dopóki jesteście tutaj zameldowani, zgodnie z włoskimi przepisami pozostajecie włoskimi rezydentami podatkowymi. Oznacza to, w dużym uproszczeniu, że włoski urząd skarbowy może domagać się od Was płacenia podatków od uzyskiwanych dochodów, również tych zagranicznych (w tym podatku IVIE od nieruchomości posiadanych poza granicami Włoch). Wprawdzie prawdopodobieństwo przeprowadzenia tego typu kontroli jest niewielkie, ale ryzyko istnieje.

   Usuń
 5. Dziękuję Ci bardzo za szybką odpowiedź i cenne rady. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam Cię ponownie :) Mam jedno pytanie,czy zasiłek może pobierać osoba która nie pracowała od około roku ? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na złożenie wniosku o przyznanie zasiłku masz 68 dni od momentu utraty pracy, więc jeśli straciłeś/straciłaś pracę rok temu, to na złożenie wniosku jest już zdecydowanie za późno.

   Usuń
  2. Dziękuję.

   Usuń
 7. Witam!
  Jestem osoba bezrobotna ale nie pobieram już zasiłku dla bezrobotnych. Chciałabym wrócić do Polski w celu poszukiwania pracy. Czy muszę zgłosić to we włoskim biurze pracy? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie zaszkodzi, z czystej grzeczności. :)

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...