10 kwietnia 2013

ZEZNANIE PODATKOWE Z UŻYCIEM FORMULARZA 730W 2015 r. startuje projekt przesyłania przez urząd skarbowy częściowo wypełnionego zeznania podatkowego na formularzu 730 - sprawdźcie, czy Was też to dotyczy! --> KLIK


Formularz 730 jest zeznaniem uproszczonym i może być wypełniony przez następujące osoby:

 • pracowników najemnych (i im podobnych), mających pracodawcę w momencie składania zeznania podatkowego
 • emerytów
 • osoby pobierające zasiłki zastępujące dochód z pracy najemnej (np. zasiłek dla bezrobotnych wpisanych do spisu osób bezrobotnych, które straciły pracę z powodu zmniejszenia produkcji lub zamknięcia firmy)
 • pracowników spółdzielni produkcyjnych i usługowych
 • księży Kościoła katolickiego
 • sędziów konstytucyjnych, parlamentarzystów i osoby zajmujące inne stanowiska publiczne w wyniku wygrania wyborów
 • osoby wykonujące zajęcia użyteczności publicznejUWAGA! Nie możecie użyć formularza 730, jeśli w roku uzyskania dochodu i/lub w roku składania zeznania nie mieliście rezydencji podatkowej we Włoszech.

Od 2014 roku więcej osób może korzystać z formularza 730 - aktualizację informacji zajdziecie tutaj.
 

Osoby przyzwyczajone do składania zeznania podatkowego w Polsce może zaskoczyć fakt, że deklaracji na formularzu 730 nie można doręczyć bezpośrednio do urzędu skarbowego – trzeba zrobić to za pośrednictwem ośrodków doradztwa podatkowego (CAF – Centro di Assistenza Fiscale) lub księgowego (commercialista) upoważnionego do przesyłania deklaracji. Macie do wyboru trzy opcje:
 1. zlecić księgowemu lub CAF wypełnienie deklaracji podatkowej (odpłatnie, zazwyczaj kosztuje to od 20 do 80 euro – oczywiście pośrednictwo CAF jest mniej kosztowne),
 2. zlecić to pracodawcy, jeśli jest taka możliwość (nie wszystkie firmy wypełniają za swoich pracowników zeznania podatkowe),
 3. wypełnić samodzielnie zeznanie i przekazać je do wysłania CAF, który nie pobiera wtedy za to opłat.
Osobiście uważam, że tego typu narzucanie pośrednictwa i uniemożliwianie samodzielnego wysyłania zeznania podatkowego jest absurdem, tym bardziej, że CAF czy księgowy nie biorą odpowiedzialności za ewentualne błędy i tak czy siak to Wy będziecie za nie odpowiadać przed urzędem skarbowym. Ponadto, jeśli sami wypełnicie 730 i zaniesiecie go do CAF, pracownik ośrodka... na nowo wklepie go do programu i wydrukuje, więc dwa razy wykonywana jest dokładnie ta sama czynność. Cóż, widocznie trzeba zapełnić posadę i zarobek niektórym osobom, jak to we Włoszech często bywa...

Aktualizacja z dnia 24.02.2015 r.: samodzielne przesłanie formularza 730 jest możliwa w przypadku skorzystania z tzw. 730 precompilato, o którym pisałam tutaj.Jeśli zdecydujecie się na samodzielne wypełnienie formularza 730, możecie to zrobić odręcznie lub przy użyciu specjalnego programu komputerowego – ja ściągam go nieodpłatnie z serwisu TaxOnLine (począwszy od 2015 r., program ten dostępny jest za opłatą - ndr 07.05.15 r.), na którym należy się uprzednio zarejestrować. Na stronie urzędu skarbowego (Agenzia delle Entrate) na dzień dzisiejszy jest dostępny jedynie program zeszłoroczny (730/2012), więc jeśli nie macie ochoty ściągać aktualnego programu z zewnętrznych serwisów, nie pozostaje Wam nic innego, jak sprawdzać co jakiś czas stronę internetową urzędu, gdzie znajdziecie również instrukcje dotyczące wypełniania zeznania.Do wypełnienia zeznania podatkowego, zarówno samodzielnego, jak i przy pomocy CAF/księgowego, potrzebne będą wszystkie dane i dokumenty konieczne do wypełnienia deklaracji (pamiętajcie, żeby dostarczyć do CAF ich kserokopie!), m. in. (nie jest to pełen wykaz dokumentów, wszystko zależy od Waszej sytuacji): 

 • dokument tożsamości
 • dane osobowych i kontaktowych
 • codice fiscale (również członków Waszej rodziny)
 • dane Waszego aktualnego pracodawcy pełniącego rolę płatnika podatku, który dokona zwrotu podatku w imieniu urzędu skarbowego lub pobierze od Was dopłatę
 • zaświadczenie CU (Certificazione Unica), które otrzymaliście na początku roku od pracodawcy i które dotyczy Waszych dochodów z pracy najemnej uzyskanych w ciągu poprzedniego roku podatkowego (jeśli pracowaliście dla więcej niż jednego pracodawcy, będziecie mieli odpowiednią ilość zaświadczeń CU)
 • zaświadczenie o emeryturach pobieranych za granicą
 • zaświadczenie o dochodach członków rodziny będących na Waszym utrzymaniu
 • zaświadczenie o zaliczkach zapłaconych bezpośrednio
 • wyciągi z ksiąg wieczystych dotyczące posiadanych nieruchomości (również za granicą*) i terenów
 • akty notarialne dotyczące nieruchomości sprzedanych, kupionych lub odziedziczonych w poprzednim roku podatkowym
 • odcinki zapłaty podatku od nieruchomości (IMU)
 • umowy najmu (zarówno w przypadku lokatorów, jak i właścicieli mieszkań, gdyż jest to i wydatek, i dochód)
 • zaświadczenie o pobieranych alimentach
 • dokumentację poniesionych w ciągu roku wydatków, które można odliczyć od podatku dochodowego 

* Tzw. Legge di Stabilità 2013 wprowadziła podatek od nieruchomości posiadanych zagranicą (IVIE), który dotyczy również cudzoziemców zameldowanych we Włoszech. Jest to podatek bardzo kontrowersyjny, m. in. ze względu na trudności w ustaleniu, czy cudzoziemiec posiada nieruchomości poza granicami Włoch (no bo niby jak państwo włoskie ma to ustalić, jeśli cudzoziemiec sam o tym włoskiego fiskusa nie poinformuje?), na różnice w ustalaniu wartości nieruchomości w różnych krajach czy na ryzyko podwójnego opodatkowania nieruchomości, dlatego jeśli macie wątpliwości, poradźcie się np. zaufanego księgowego lub adwokata.


Wymagane dokumenty mogą ulegać zmianie, ponieważ przepisy dotyczące ulg i odliczeń zmieniają się co roku i uchwalane są ustawą budżetową (Finanziaria) na dany rok. O ulgach przysługujących w 2015 roku napisałam tutaj.Po przesłaniu zeznania podatkowego 730 do urzędu skarbowego CAF lub księgowy przesyła pracodawcy rozliczenie, z którego wynikać może nadpłata lub niedopłata podatku. Pracodawca zwraca Wam nadpłacony podatek lub pobiera podatek konieczny do pokrycia „długu” przy okazji wypłaty lipcowego wynagrodzenia.


NIEDOPŁATA 


Jeśli Wasze lipcowe wynagrodzenie jest niższe niż niedopłata wynikająca z deklaracji podatkowej i nie wystarcza ono na pokrycie długu, zostaje on rozłożony na raty (od dwóch do pięciu). Jeśli do grudnia nie jesteście w stanie zwrócić pieniędzy z pensji, pracodawca musi Was o tym powiadomić i wówczas sami musicie zadbać o zwrot pozostałej sumy w styczniu następnego roku (przy użyciu formularza F24).


NADPŁATA


Jeśli kwota, jaką pracodawca musi zwrócić łącznie wszystkim pracownikom przekracza kwotę zaliczek na poczet podatku dochodowego, które pracodawca musi wpłacić w lipcu, pracodawca może rozłożyć zwrot nadpłaty na raty wypłacane do grudnia tego samego roku. Jeśli w grudniu pracodawca nadal nie zwrócił Wam całej nadpłaty, pozostała kwota zostaje „przeniesiona” na rok następny i pracodawca ma obowiązek wpisać ją do zaświadczenia o dochodach (crediti non rimborsati). Pamiętajcie, by w tej sytuacji, w momencie wydania CU, upewnić się, że kwota ta została wpisana, w przeciwnym wypadku ją stracicie!


A co w sytuacji, jeśli stosunek pracy ustał przed lipcem, a więc miesiącem, w którym powinniście uzyskać zwrot nadpłaty? Opcje są dwie:

 1. Jeśli w po złożeniu deklaracji podatkowej zmienicie pracę i w lipcu pracujecie w innym miejscu, Wasz nowy pracodawca staje się płatnikiem podatku i to on zwróci Wam nadpłatę wraz z lipcową pensją. 
 2. Jeśli natomiast w lipcu nie będziecie mieć pracy (a więc i pracodawcy, który mógłby zwrócić Wam nadpłatę), Wasz były pracodawca wpisze kwotę nadpłaty  do zaświadczenia CU, które wyda Wam w roku następnym i w ten sposób odzyskacie nadpłatę. 

Przykład


Pracownik sklepu odzieżowego składa zeznanie podatkowe przy użyciu formularza 730 w kwietniu 2013 r., podając jako płatnika podatku sklep, w którym pracuje. Z obliczeń CAF wynika nadpłata w wysokości 700 euro. W czerwcu pracownik zostaje zwolniony, więc właściciel sklepu nie może zwrócić mu nadpłaty wraz z lipcową wypłatą. W lutym 2014 r. pracownik otrzymuje od byłego pracodawcy CUD dotyczący dochodów uzyskanych z pracy w sklepie w ciągu 2013 r., gdzie w polu 31 widnieje kwota niezwróconej nadpłaty w wysokości 700 euro. Zostanie ona następnie wpisana do zeznania podatkowego w kwietniu 2014 r., dzięki czemu pracownik odzyska nadpłacony podatek.

74 komentarze:

 1. Chciałam zapytać jak mam złożyć zeznanie podatkowe i czy to konieczne jesli w poprzednim roku 2012 pracowalam tylko we Wloszech na umowe na zawolanie w okresie kwiecien-grudzien gdzie przepracowalam w sumie 4 miesiace i z tych miesiecy mam buste page ktorej kwota lacznie nie przekracza 2000 euro.
  Nie za bardzo wiem co w takiej sytuacji mam robic tym bardziej ze obecnie nie pracuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Franiu,

  jeśli w 2012 roku pracowałaś tylko dla jednego pracodawcy, poza dochodem z tej pracy nie miałaś innych dochodów (np. mieszkania własnościowego, dochodów z wynajmu mieszkania itp.) i Twój dochód nie przekroczył 8000 euro, nie musisz składać zeznania podatkowego.

  Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule:

  http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/roczne-zeznanie-podatkowe-osob.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej...czyli dobrze zrozumialam, ze tylko osoby zarabiajace powyzej 8000€ musza skladac zeznanie?
  Je pracowalam sezonowo w gorach i nad jeziorem ale dochod z calego roku nei przekracza 8000€.

  Poza tym super blog i bardzo przydatny bo na forum jednak ciezko znalesc pewne informacje:)
  Dzieki

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli pracowałaś tylko dla jednego pracodawcy (a wiec otrzymałaś tylko jeden CUD) i zarobiłaś w całym roku 2012 r. mniej niż 8000 euro, to nie musisz skladac zeznania podatkowego.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. czyli pracujac sezonowo u wiecej niz jednego ppowinnam?
  Ehhhh Wloskie pawo jest troche pokecone..... Pytalam sie dwoch dziewczyn i one sie nie rozliczaly nigdy..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie zasada jest taka, że jeśli pracowałaś u więcej niż jednego pracodawcy i Twój ostatni pracodawca nie dokonał wyrównania (conguaglio - trzeba pracodawcy zgłosić taką potrzebę), to zeznanie złożyć musisz. Chodzi o to, że każdy pracodawca wpłaca za Ciebie zaliczki na podatek dochodowy na podstawie dochodu uzyskiwanego przez Ciebie właśnie u niego, a nie może on wiedzieć, czy i ile zarobisz dodatkowo w innym miejscu. Dlatego w przypadku otrzymania dwóch lub więcej CUD (deklaracji o uzyskanych dochodach), z których ostatni nie zawiera wyrównania, musisz się rozliczyć z fiskusem, wpisując do zeznania całkowity dochód uzyskany w danym roku.

   Usuń
 6. W końcu jakieś proste i spójne wytłumaczenie całej sprawy ze „sławnym” formularzem 730 :) Wielkie dzięki za to, bo już trochę się pogubiłam w tych wszystkich przepisach, a po przeczytaniu Twojego wpisu w końcu wiem na czym stoję ;) Na szczęście okazuje się, że mój dochód poniżej 8000 i praca u jednego pracodawcy zwalniają mnie ze składania zeznania, a to dobra wiadomość :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się, ze udało mi się nieco rozjaśnić kwestie.:)

   Usuń
 7. Witaj.A ja juz sie wogole pogubilam, mama kontrakt z agenzja do 4 sierpnia 2013 od 26.08 bede miala juz umowe z pracodawca na czas nieokreslony, a wiec na poczatku roku 2014 bede mia 2x CUD z tego wynika ze bede sie musiala rozliczac,ale? nie mam jeszcze rezydencji, musze miec kontrakt na czas nieokreslony zeby ja miec, wiec nie mialam rezydencji w okresie gdy mialam kontrakt z agencja,a wiec bede musiala sie rozliczac czy nie? jesli np bede miala rezydencje od wrzesnia np i kontrakt z firma na czas nieokreslony to na poczatku roku ten wlasciwy CUD z rezydencja od 1 pracodawcy a wiec musze sie rozliczac czy nie??:)
  ale namieszalam czy ktos mnie rozumie?
  Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że rozumiem. :) A teraz po kolei:

   1. Jeśli poprosisz nowego pracodawcę o przeprowadzenie wyrównania na koniec roku (tzw. conguaglio), to nie będziesz musiała się rozliczać. W przeciwnym wypadku tak.

   2. Do zameldowania (residenza) nie jest w żadnym wypadku wymagana umowa na czas nieokreślony! Jakakolwiek umowa o pracę daje Ci prawo do meldunku, a pamiętaj, że przy pobycie dłuższym niż 90 dni masz obowiązek się zameldować. W zakładce ZAMELDOWANIE znajdziesz wszystkie informacje na ten temat.

   3. Obowiązek złożenia zeznania podatkowego nie ma nic wspólnego z zameldowaniem - wiąże się on z Twoją sytuacją zawodową, więc jeśli należysz do osób, które muszą złożyć deklarację podatkową, to musisz to zrobić bez względu na to, czy jesteś zameldowana we Włoszech, czy nie.

   Mam nadzieję, że pomogłam. A jeśli nadal masz wątpliwości, to pisz śmiało, postaram się je rozwiać. :)

   Usuń
 8. Ja mialam kontrakty z agencja z przerwami wiec nigdy nie przebywalam na terenie wloch wiecej niz 90 dni, wracalam do Polski na kilka dni i wracalam,a jesli chodzi o rezydencje to w Anconie bo tu przebywam robia tysiace problemow jesli chodzi o rezydencje rzadaja setki dokumentow, nim wniosek rozpatrzyli umowa mi sie konczyla i zaczynalam na nowo, teraz jak bede miala juz umowe na czas nieokreslony rezydencje dostane bez probemu,.
  Jesli poprosze pracodawce o przeprowadzenie wyrownania moge otrzymac odpowiedz odmowna od niego?tzn moze a nie musi?
  ja piernicze ale to wszystko skomplikowane
  Jeszcze jedno w Polsce mam dzieci, agencja pobierala odemnie mniej podatku z wyplaty, moje dzieci maja powyzej 18 lat, czy potrzebne sa jakies dokumenty jesli musialabym sie rozliczac ? nie mam wogole ochoty sie rozliczac, nie znosze tych rzeczy.Nie jestem wogole zadowolona ze dostane kontrakt na stale uffaa, ah te podatki,poradz jak to mam wszystko zrobic z tym rozliczeniem ,jeszcze czas ale juz sie martwie:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracodawca nie ma obowiązku dokonać wyrównania, ale szczerze mówiąc nie sadze, by odmówił, bo i po co? To go nic nie kosztuje, a zazwyczaj w momencie zatrudnienia wiele firm daje nowym pracownikom do wypełnienia formularz,w którym mogą zaznaczyć, ze chcą, by nowy pracodawca dokonał wyrównania rocznego.

   Jeśli chodzi o dzieci pozostające na Twoim utrzymaniu, to w celu uzyskania ulgi rodzinnej (detrazione per figli a carico) musisz zgłosić ten fakt pracodawcy (wtedy ulga będzie Ci naliczana wraz z pensja) lub zaznaczyć ten fakt w rocznym zeznaniu podatkowym (wówczas zostanie ona odjęta od podatku do zapłacenia). Pracodawca da Ci do wypełnienia odpowiedni formularz, a jeśli nie, to mu przypomnij.

   Rzeczywiście martwisz się trochę na zapas, jeśli chodzi o zeznanie podatkowe.:) To nie jest takie straszne - zanosisz do CAF oba CUD-y i ewentualnie dokumenty upoważniające Cie do ubiegania się o ulgi podatkowe (paragony z apteki, faktury z wizyt i badan lekarskich, umowę najmu mieszkania itp.), a oni zajmą się reszta.

   Usuń
 9. A jesli agencja pracy dokona wyrownania??/to nie bede musiala prosic nowego pracodawcy, nowego i starego bede pracowala nadal w tej samej firmie, i nie bede musiala sie rozliczac????

  Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie agencja ma dokonać wyrównania - wyrównania dokonuje Twój ostatni pracodawca w danym roku, gdyż tylko on będzie miał do dyspozycji wszystkie dane dotyczące Twoich dochodów uzyskanych w całym roku 2013. Zapytaj nowego pracodawce, do kiedy i w jaki sposób musisz złożyć u niego "wniosek" o dokonanie wyrównania rocznego (conguaglio di fine anno) i już.

   Nawet jeśli będziesz pracować w tej samej firmie, to zmienia się Twój pracodawca, a wiec płatnik podatku.

   Usuń
  2. Witaj, powoli zaczynam rozumiec wszystko ale powoli, cmq mam jeszcze wiele pytan, ale musze wszystko poskladac w glowie i znow napisze
   Dziekuje
   Dorota

   Usuń
 10. Cześć ja też mam problem z podatkiem. Po pierwsze pierwszy raz dostałam cud i nie wiem z czy to się wiąże weź z mężem rozliczamy się w Polsce i nie wiem co mam dalej robić. Mąż juz złożył pit w polsce bo nie wiedziałam że ja te tu dostane coś takiego. A co do przekroczenia 8000 € to nie wiem czy dobrze zrozumiałam w którym polu ma być tak kwota? Jesteś przerażona tym wszystkim? Przebywam tu sezonowo. W ubiegłym roku pracowałam prawie 6 miesięcy ale bez tych wszystkich rezydencji o których pisałeś! proszę wyjaśnij mi to wszystko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, nie ma powodu do paniki.:)

   CUD (a w zasadzie CU, począwszy od tego roku) to nic innego jak zaświadczenie o dochodach, jakie uzyskałaś we Włoszech w 2014 r. Jeśli byłaś zatrudniona na umowę tylko u jednego pracodawcy, to nic nie musisz robić - nie dotyczy Cię obowiązek składania zeznania podatkowego.

   Jeśli uzyskałaś też dochody w Polsce, włoski dochód powinnaś wpisać do polskiego PIT-u, gdyż dochody polskie i zagraniczne się sumują i na tej podstawie obliczany jest próg podatkowy. Jeśli natomiast nie zarobiłaś w zeszłym roku w Polsce ani grosza, to ten obowiązek też masz z głowy. :)

   Podsumowując - jeśli masz tylko jeden CUD, to włoski urząd skarbowy otrzymał już od Twojego pracodawcy Twój podatek dochodowy i nie musisz składać zeznania.

   Usuń
  2. Dziękuję ci bardzo za wyjaśnienie. Pozdrawiam serdecznie!!!

   Usuń
 11. Czesc.moj byly zada odemnie kopii dowodu osobistego gdyz jest mu potrzebne do pitu 730 .zaznaczam ze bylam we wloszech tylko 3 mc i nigdzie nie bylam zarejestrowana.gdy zaczynal prace bylam tylko 2 mc.pozniej wyjechalam.czy musze mu dac kopie dowodu.dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widzę powodu, dla którego do wypełnienia zeznania podatkowego Twój były mógłby potrzebować Twojego dokumentu tożsamości. Może chce go wykorzystać do innych celów? Spróbuj zapytać o dokładne wyjaśnienia, zobaczymy, co odpowie.

   Usuń
  2. Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz.Powiedzial ze do pitu 730.wczesniej tez chcial ale nie mowil do czego.Nic wiecej nie chce powiedziec.Naszego syna tez chcial dokument ,tylko ze syn byl tam zarejestrowany ale nie urodzil sie we wloszech.Dziekuje za odpowiedz.

   Usuń
  3. Może chce się ubiegać o zasiłki na Was, jako na krewnych pozostających na jego utrzymaniu (choć do tego też nie jest potrzebna kopia Twojego dowodu)? W każdym razie do zeznania podatkowego na pewno dowód mu się nie przyda.

   Usuń
 12. jak moege wpisac do 730 rodzine mieszkajaca w posce jakie sa potrzebne dokumenty nikt z nich niema zadnych wloskich dokumentow codice fiscale tez nie a agenzia di entrate niechce mi wydac c.f dla rodziny zony 3 doroslych dzieci i 1 nieletni zadaja dokumentu potwierdzajace zameldowanie za granica w polsce zlozylem 730 bez rodziny bo pani w caf w powiedziala ze niemozna wpisac rodziny z zagranicy aokazalo sie jednak ze mozna teraz mam niedoplate bo sie tez okazalo ze szef nieplacic zamnie podatkow czy to tak ma byc sam mam placic podaki mam buste page ale bez podakow szef nigdzy mnie otym niepoiformowal poratujcie i czy po dodaniu rodzinysalde bedzie chociasz na zero co mam dostarczyc by dostac c.f a w caf co mam im dac by z modificowac 730 by zalonczyli mi moja rodzine krora jest na moim utrzynmaniu bo moge robic poprawki 730 dziekuje czekam na odpowiec

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim nie masz wiele czasu, gdyż korektę zeznania 730/2015 możesz przedstawić do 25 października, wiec radziłabym się pospieszyć.

   To, ze członkowie Twojej rodziny nie posiadają włoskich dokumentów, to oczywiste, biorąc pod uwagę, ze nigdy nie mieszkali we Wloszech. Nie rozumiem, dlaczego urząd skarbowy robi problemy w kwestii nadania im codice fiscale, zwłaszcza Twojej zonie – podanie codice fiscale zony w zeznaniu podatkowym jest OBOWIĄZKOWE, bez względu na ewentualnie przysługujące Ci ulgi. Jak masz dopełnić tego obowiązku, jeśli urząd odmawia nadania jej CF?

   Postępowanie urzędu jest niezgodne z procedurami, wskazanymi przez sam urząd skarbowy w instrukcjach dotyczących wypełniania formularza wniosku o nadanie CF:

   - jest w nich jasno napisane, ze można za jego pomocą wystąpić o nadanie CF również dla osób trzecich
   - wśród osób trzecich mogących złożyć wniosek wymieniony jest m. in. rodzic składający wniosek w imieniu nieletniego dziecka (a Ty masz jedno nieletnie dziecko) oraz podatnik mający obowiązek wpisać do zeznania codice fiscale członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu w celu skorzystania z ulgi rodzinnej (zona plus ewentualnie dwoje dorosłych dzieci, jeśli je utrzymujesz)
   - do wniosku wystarczy załączyć oświadczenie, w którym wskazujesz powód jego składania, musisz tez okazać swój dokument tożsamości, a w przypadku nieletniego dziecka konieczne jest dodatkowo przedstawienie dokumentu zaświadczającego o jego tożsamości (kopii dowodu osobistego, aktu urodzenia itp.)

   Instrukcje znajdziesz tutaj:

   http://www.agenziaentrate.gov.it/wps/file/Nsilib/Nsi/Home/CosaDeviFare/Richiedere/Codice+fiscale+e+tessera+sanitaria/Richiesta+TS_CF/Modello+e+istruzioni+CF+AA4_8/istruzioni+cf+AA48/istruzioni+modello+AA4+8.pdf

   Radze je wydrukować, zaznaczyć wskazane przeze mnie punkty i wybrać się ponownie do urzędu skarbowego, żądając przyjęcia wniosku, a w przypadku dalszego oporu ze strony urzędników, polecam moje „Vademecum zadymiarza”:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/p/vademecum-walki-z-biurokracja.html

   Jeśli chodzi o wpłacanie zaliczek na poczet podatku dochodowego, to w przypadku pracy najemnej pracodawca ma obowiązek je wpłacać, z wyjątkiem sytuacji, gdy nie jest on płatnikiem podatku (tak jest np. w przypadku opiekunek i pomocy domowych). Nie piszesz, w jakiej branży pracujesz, wiec trudno mi się wypowiadać, w każdym razie, jeżeli zaliczki nie zostały wpłacone, musisz zapłacić cały należny podatek teraz. Jeśli złożysz korektę zeznania i wpiszesz do niej członków rodziny, na których przysługuje Ci ulga rodzinna, wysokość podatku oczywiscie się zmniejszy.

   Usuń
 13. czesc dziekuje ale agenzia di etrate rzada o demnie orginalnych dokumentow dowod akty itp i dokumente ze oni sa zameldowani nie w itallii residenza fori a caf rzada dokument ktory potwierdzi ze rodzina jest na moim utrzymaniu mio carico codo podatkow jestem badante i nigdy nie bylo rozmowy z szefem o placeniu podatkow a czy 730 moge modificowac w innym caf bo ftym nie nie wiedza powiedziano mi ze momoge wpisac rodziny a ty piszesz za nawet jest obligo per moglie marito

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja rozumiem, że urząd "żąda", ale te żądania są bezpodstawne i na dodatek nie mają sensu (jak można żądać oryginalnego dowodu osobistego osoby mieszkającej za granicą?) - dlatego radzę wydrukować instrukcje, które Ci zalinkowałam i walczyć o swoje. W "Vademecum" wyjaśniam, jak to zrobić, urzędnicy nie są ponad przepisami i to, że czegoś chcą, nie oznacza, że mają rację.

   Skoro pracujesz jako opiekunka, to pracodawca nie płaci za Ciebie podatku i sama musisz to zrobić, dlatego właśnie opiekunki mają obowiązek rozliczania się z fiskusem.

   Nie widzę przeszkód, by o przesłanie korekty poprosić inny CAF.

   Usuń
 14. hei siemanko wielkie dzieki zrobilem c.f dla wszystkich bez problemu ale w inny agenzia di entrate na via aureria urzedasy nic nie wiedza i odmawiaja wydania cfna transevere bez problemu i teraz kolejne pytanko jezeli teraz mam cud di 2014 10.725 tys euro i na 730wyszlo mi do placenia 1.777 no odjeli mi bonus renzi to wyszlo okolo tysiaka do oplaty podatku to jak teraz 730 beda jeszcze zona 2 doroslych dzieci i jedno nieletnie to czy wyjde przynajmiej na zero by nie placic podatkow czy mozna to jekos obliczyc i na przyszlosc jezeli szef niepoinformowal mnie ze mam ja sam placic podatkow w kontrakcie tez tego niema to kto ma je placic ja czy on jak ja to musi mi podwyszyc wynagrodzienie chyba ze zacznie je placic dziekuje czekam na odpowiec pozdrawiem serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby móc Ci powiedzieć, jak będzie mniej więcej wyglądać podatek po korekcie zeznania, musiałabym mieć kilka dodatkowych danych:

   1) pracujesz na umowę na czas nieokreślony czy określony?
   2) ile dni przepracowałeś w 2014 r.?
   3) w jakiej gminie mieszkasz?

   Radzę w każdym razie jak najszybciej wybrać się do CAF i złożyć korektę bo czas ucieka.

   Szef nie miał obowiązku informować Cię o tym, że płacenie podatku należy do Ciebie, powiedzmy sobie szczerze - to nie jego problem większość pracodawców nawet o tym nie wie, że przy przekroczeniu 8000 euro w skali roku ich pracownik będzie musiał oddać fiskusowi część zarobionych pieniędzy. Szef raczej na pewno nie będzie płacić za Ciebie podatku dochodowego, ale możesz w związku z tym poprosić o podwyżkę, może się uda.

   Usuń
 15. ok wielkie dzieki

  OdpowiedzUsuń
 16. umowę jest na czas nieokreślony mieszkam w romie provincia rm 2014 przeracowalam caly roz oprucz wakacji i siwat miesiac plus miesiac czyli w 2014 10 miesiecy ale wakacje i tak byly platne wielkie dzieki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok, po weekendzie wrzucę te dane do programu i dam Ci znać.

   PS. Wakacje i święta też liczą się do umowy, więc przepracowałeś 365 dni. :)

   Usuń
 17. ok dziekuje a bez placenia podatkow kuronowka sie nalezy pozdrawiam ciao bella

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego, ale nie radzę unikać płacenia podatków, bo jak urząd skarbowy to odkryje, to dopiero będzie bolało.

   Usuń
 18. i co takze teraz juz co rok musze robic te 730 chyba ze zmienie prace dziekuje za pomoc jeszczetylko po weekendzie jak mozna te wyliczenie nawet tak na oko mniej wiecej bo ta mysl niedaje spokoju ile czy zero a moze cos mi oddadza a co do bezrobotnego to tak z ciekawosci jak 80% badante nie placi a po zwolnieniu co urzad sie nie upomina o poadatek i placa bez robotne jak to jest

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda osoba pracująca jako opiekun czy też pomoc domowa musi sprawdzać co roku, czy od uzyskanego dochodu nie trzeba zapłacić podatku dochodowego - to, że Twój pracodawca nie płaci za Ciebie zaliczek nie oznacza, że jesteś zwolniony z płacenia podatków. Te 80% nie płacących podatku opiekunek to taka statystyka wzięta z księżyca, widocznie nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile osób pisze do mnie z prośbą o pomoc po otrzymaniu pisma z urzędu skarbowego. Fiskus ma na upomnienie się kilka ładnych lat i zwolnienie z pracy (oraz zasiłek dla bezrobotnych) nie ma z tym nic wspólnego - pamiętaj że Twoja umowa jest zgłoszona do systemu krajowego, przeprowadzenie kontroli i skrzyżowanie paru danych wcale nie jest takie skomplikowane. Pewnie, prawdopodobieństwo nie jest strasznie wysokie, ale osobiście nie ryzykowałabym, że oprócz podatku przyjdzie mi dodatkowo zapłacić odsetki i grzywnę. Wybór należy do Ciebie, oczywiście.

   Usuń
  2. Wrzuciłam podane przez Ciebie dane do programu, podając za członków rodziny pozostających całkowicie na Twoim utrzymaniu zarówno żonę i nieletnie dziecko, jak i dwójkę dorosłych dzieci - łącznie czworo członków rodziny na utrzymaniu przez cały rok. Obliczone ulgi podatkowe przekraczają należny podatek, wiec zostaje on wyzerowany, a dodatkowo przysługuje Ci bonus IRPEF, wiec powinieneś otrzymać 640 euro na konto.

   1) Podatek dochodowy IRPEF za 2014 rok:

   Podatek dochodowy brutto: 2467 euro
   Odliczenie za pracę najemną: 1757euro
   Ulga rodzinna na żonę: 721 euro
   Ulga rodzinna na trojkę dzieci: 2605 euro

   Łączna kwota odliczeń: 5083 euro (podatek się zeruje)

   Nie wypłacony bonus IRPEF: 640 euro


   Usuń
 19. wszystko to skapikowane to znaczy ze tylko 640 euro a reszta podaku tago nie zwroca tak jak w Polsce_dziekuje serdecznie za pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zwrócą, gdyż z ulgi rodzinnej można skorzystać tylko do kwoty należnego podatku - ma ona na celu zmniejszenie podatku, wiec po maksymalnym jego zmniejszeniu (wyzerowaniu) kończy się rola ulgi. Dlatego nie otrzymasz różnicy pomiędzy przysługującą ulga a należnym podatkiem.

   Usuń
 20. dziekuje teraz wszysko jasne

  OdpowiedzUsuń
 21. witam ponownie przeraszam ze zadam kolejne pytanie ale w caf nic nie wiedza nie daja informacji ktore by mnie zadowolily w przeciwiestwie do ciebie i oddsylaja do inps chodzi mianowicie o assegio familiare zlozone w tym roku w syczniu na 4 dzieci jest tam tez moje i zony dane na domandzie redito di 2013 7485euro domanada dal 1 07 2014 al 30.06 2015 ale w 2013 miesiace pracy tylko 9 mesi za jaki okres placi inps za 2013 czy 2014 i jak licza kase na dzieci i czy na 4ke jest jakis lepszy bonus prosze o wyjasnienie mi tego o ile jest to mozliwe a widze ze wiesz bardzo duzo jeszcze raz dziekuje serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 22. ogolnie co mi sie nalezy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem w stanie powiedzieć, jaka kwota zasiłku rodzinnego Ci się należy, gdyż formuła obliczeniowa jest bardzo skomplikowana i wynik zależy od wielu czynników - pisałam o tym w tym artykule:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/07/assegno-al-nucleo-familiare-czyli.html

   Usuń
 23. ale za jaki rok dostaje asegnio jak domanda jest2014 2015 a redito 2013

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We wniosku składanym w pierwszym półroczu 2015 roku podaje się dochody uzyskane w roku 2013, gdyż liczy się rok poprzedni w stosunku do okresu, za który chcesz otrzymać zasiłek. A zasiłek dostaje się nie za rok kalendarzowy, a za okres do 30 czerwca każdego roku, gdyż limity dochodów zmieniają się 1 lipca i obowiązują przez rok (czyli właśnie do 30.06) - dlatego wniosek dotyczy okresu od 01.07.2014 r. do 30.06.2015 r., a dochody 2013 r.

   Usuń
 24. sory ale dalej nie kumam

  OdpowiedzUsuń
 25. czyli zasilek dosaje za 2013

  OdpowiedzUsuń
 26. chce wiedziec czy dostane zelegle za 03 04 05 06 20013roku bo potem inny okres rozliczeniowy od 1 07 2013 do30 06 2014 roku po prostu skladajac w tym roku domane za jaki okres i do jakiej daty dostane asegnio

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No chyba we wniosku o przyznanie zasiłku wpisałeś okres, za który się ubiegasz (bez względu na to, kiedy złożyłeś wniosek, możesz się przecież ubiegać o zasiłek do 5 lat wstecz)? To Ty powinieneś znać odpowiedź na to pytanie, nie ja.:)

   Usuń
 27. to wszystko pokrecone a caf jak inni pali glupa chce tylko wiedziec czy skladajac domande 2014 2015 inps placi za 2014 2015 czy za 2013

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. INPS płaci za ten okres, który wpisałeś do wniosku, nie ma znaczenia, kiedy złożyłeś wniosek. Jeśli we wniosku napisałeś np., że ubiegasz się o zasiłek za okres od 1 lipca 2014 r. do 30 czerwca 2015 r., to za ten okres dostaniesz pieniądze, kropka.

   Usuń
 28. i dziekuje za pomoc dzis powiodla sie modyficacja 730 wyszlo tak jak ty obiczylas czyli jest super nie mosze oddawac podatku a nawed dostane 900 euro bo oprucz bonus renzi mam rez rachunki lekarza apteka itp szkoda tylko ze kosztowalo mnie to tyle nerow i tyle zalatwiania przez niewiedze agenzia di entrate aurelio i caf ale jest ok jeszcze raz wielkie dzieki pozdrawiam serdecznie i jak cos tez sluze pomoca jesli ktos by potrzebowal np,to co mi

  OdpowiedzUsuń
 29. hej witam to z tego winika ze caf znow siepomylil bo poinformowal mnie ze nie moge dostac kasy zaleglej za 2013 i co teraz zrobic 9 miesiecy rodzinnego oni mowia ze przepadlo ma skoro mozna ubiegac sie o lata wstecz to czemu i tego niezrobili tumaczyli ze niemam redita 2012 oujde do inps nie wyjasnia co i jak a co do 730 dzis zostaly dopemniane formalnosci i teraz ile trzeba czekac na kase pani a agenzia di entrate dzis powiedzaiala za eeeeee dopo natale mozliwe to dzieki buziaki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można ubiegać się o zaległy zasiłek, ale we wniosku o przyznanie zasiłku za 2013 rok musisz wpisać dochody z 2012 roku - CAF prawdopodobnie wychodzi z założenia, że skoro nie pracowałeś wówczas we Włoszech, nie możesz ubiegać się o zwrot (prawo do zasiłku mają tylko te osoby, których co najmniej 70% wszystkich dochodów rodziny w danym okresie pochodzi z pracy najemnej). Warto wiedzieć, że do tych dochodów liczą się również dochody z pracy wykonywanej za granicą, więc jeżeli w 2012 r. takie dochody uzyskałeś, to możesz spróbować ubiegać się o zasiłek.

   Tak naprawdę o zasiłek możesz ubiegać się również wtedy, gdy w danym roku Twoja rodzina nie uzyskała żadnego dochodu (dochód równy zeru), ale jeżeli mieliście jakikolwiek dochód uzyskany z innych źródeł (np. z nieruchomości czy zyski z przedsiębiorstw), zasiłek się nie należy.

   PS. Mogę Cię prosić o zadawanie kolejnych pytań związanych z zasiłkiem rodzinnym (jeśli takie będziesz miał) pod artykułem o zasiłku? Nie mają one nic wspólnego z zeznaniem podatkowym, więc robi się trochę bałagan. Dzięki.

   Usuń
 30. Witam! Mąż pracuje we Włoszech od kilku lat, do tej pory był rozliczany przez firmę. Od kilku miesięcy jest w Polsce na zwolnieniu chorobowym, jak się okazało dostał z urzędu skarbowego z Włoch pismo że nie rozliczył się za rok 2014. Zawsze to robiła za niego firma więc nigdy się tym nie przejmowaliśmy. Okazało się że firma nie wysłała rozliczenia do urzędu skarbowego zapewne można to traktować jako "zemstę" za to że jest na chorobowym. W piśmie z urzędu skarbowego dają mu czas do rozliczenia się do 29.12.2015 r. i informację o sankcjach wynikających z opóżnionego zeznania. Proszę o informację co możemy zrobić? gdzie szukać pomocy w rozliczeniu się i jakie mogą być sankcje? Jakiego rzędu to są kwoty i ewentualnie czy może tych sankcji nie być?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy mogłabyś przesłać mi otrzymane pismo mailem? Czegoś tu nie rozumiem, więc chciałabym na nie zerknąć, jeśli to nie problem.:) Oczywiście możesz zakryć dane męża, interesuje mnie jedynie treść pisma. Mój adres to d.deelaylah(at)gmail.com - to forma antyspamowa, trzeba zastąpić (at) małpą @.

   Usuń
  2. Oczywiście. Jutro je zeskanuję i poślę na meila. Mam oryginał pisma włoski oraz przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język polski. Dziękuję :-)

   Usuń
  3. Czekam na maila w takim razie.:)

   Usuń
 31. Do lipca pracowała jako colf u 2 pracodawców razem 13godz zarejestrowanych zarabiała ok 350 e.od lipca jestem na bezrobotnym dostaje ok 300e czy muszę się rozliczać i jak to zrobić jeżeli jestem w pl.?czy możliwe jest że ktoś rozliczy się w moim imieniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro miałaś trzech pracodawców (INPS też się do nich zalicza) i trzy zaświadczenia o dochodach, musisz na pewno sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś nic fiskusowi winna. Nikt nie może rozliczyć się za Ciebie, ale jeśli jesteś zarejestrowana na stronie INPS, możesz to zrobić samodzielnie. Alternatywą jest skontaktowanie się z jakimkolwiek CAF we Włoszech i zapytanie o możliwość upoważnienia ich do rozliczenia Cię "na odległość".

   Istnieje też oddział CAF ItalUil w Wejherowie, który jest upoważniony do przesyłania do włoskiego urzędu skarbowego rozliczeń podatkowych - nie musisz tam jeździć, możesz załatwić wszystko pocztą lub drogą mailową.

   http://www.italuil.pl/index.php/pl/kontakt

   Usuń
 32. Dziękuję bardzo

  OdpowiedzUsuń
 33. czesc witaj mam pytanie jestem badante i chce zrobic 730 mam na utrzymaniu 3 dzieci z 4ki i 2ka sie jescze uczy i maz niepracujacy 2015 cud mam na 10118 euro czy dostane jakis zwrot kasy_ i czy wplywy na konto takie jak 730 2014roku i assegi famigliari licza sie tez do cud czy mozna to wyliczyc ile moge dostac zwotu z gory dziekuje za odpowiec i pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wynik zeznania otrzymasz dopiero po jego wypełnieniu - jeśli napiszesz do mnie na maila (adres znajdziesz w zakładce KONTAKT) i odpowiesz na kilka dodatkowych pytań, mogę mniej więcej wyliczyć Ci ewentualny zwrot.

   Jeśli chodzi o członków rodziny na Twoim utrzymaniu, to możesz skorzystać w zeznaniu z ulgi rodzinnej (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2014/03/odliczenie-od-podatku-za-czonkow.html), przy czym muszą oni posiadać włoski codice fiscale. Jeśli go nie maja, musisz im go wyrobić w urzędzie skarbowym.

   Zwrot podatku otrzymany w wyniku zeznania złożonego w 2015 r. nie jest dochodem, wiec nie wpisujesz go do rozliczenia.

   Zasiłek rodzinny (assegno per il nucleo familiare) jest zwolniony z opodatkowania.

   Usuń
 34. e bonus renzi jeszcze jest per badanti

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, wystarczy zaznaczyć w zeznaniu, że nie został on wypłacony i program automatycznie doliczy należną kwotę.

   Usuń
 35. Witam. W tym roku rozliczalem się na formularzu 730 i wyszedł mi zwrot w wysokości 2539 euro. Jest to zwrot z dwóch lat. Pracuje na umowę na czas określony od maja do października w Societa Agricola i w lipcu powinien mi przyjść zwrot na gustapage ale szef oświadczył mi że zwróci mi tylko 300 euro. Co w tej sytuacji powinienem zrobić? Co z resztą kwoty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdarza się, że podatki, które musi zapłacić pracodawca (od których odejmuje sobie kwoty zwrotów wypłaconych pracownikom) nie są w stanie pokryć zwrotów - wówczas pracodawca wypłaca zwrot w ratach do końca roku. Jeśli mimo to nie wszystko zostanie pracownikowi wypłacone, pozostała kwota zostaje wpisana do rocznego zaświadczenia o dochodach, co pozwala na wpisanie jej do przyszłorocznego zeznania podatkowego. Jeśli w 2017 nadal będziesz miał umowę o pracę, ale nie będziesz chciał otrzymać zwrotu za pośrednictwem pracodawcy, możesz złożyć zamiast 730 zeznanie na druku Unico, podając numer konta bankowego. Z góry uprzedzam, że na zwrot z Unico czeka się zazwyczaj kilka lat, więc musisz przeanalizować sytuację.

   Usuń
 36. Więc kwota ktora mi nie zostanie zwrócona automatycznie przechodzi na następny rok czy będę musiał składać jakieś dokumenty? Nie chciałbym aby ta kwota przepadła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przepadnie, musisz jedynie pamiętać o wpisaniu jej do zeznania za 2016 r.

   Usuń
 37. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie sprawy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam , obecnie nie pracóję , ale w ubiegłym roku pracowałem 7 miesięcy , teraz rozliczam się module 730 i mam pytanie czy nadpłata może zostać wypłacona na moje konto bankowe ????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli obecnie nie posiadasz pracodawcy, za pośrednictwem którego mógłbyś otrzymać zwrot nadpłaty podatku, możesz złożyć 730, zaznaczając opcję "senza sostituto d'imposta" i podając numer konta, na który urząd skarbowy wpłaci należną kwotę.

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...