19 września 2013

OPIEKUNKI I POMOCE DOMOWE - POZIOMY PRACOWNICZE (LIVELLI DI INQUADRAMENTO)Jeśli nie znacie dobrze włoskiego i macie trudności w ustaleniu, pod jaki poziom pracowniczy (livello di inquadramento) podchodzą Wasze obowiązki – a co za tym idzie, jaka powinna być Wasza minimalna pensja, zgodnie z tabelą Ministerstwa Pracy – ten artykuł jest właśnie dla Was. Zdaję sobie sprawę, że często potencjalny pracodawca proponuje podpisanie umowy na niższym poziomie, by zaoszczędzić na składkach na ubezpieczenie społeczne (contributi), lecz warto wiedzieć, jakie są stawki ustalone odgórnie, a do odczytania tabeli ministerstwa konieczna jest znajomość poziomów pracowniczych.

W umowie o pracę powinny być dokładnie opisane Wasze obowiązki, co pozwoli uniknąć nieporozumień!

Opisane w poniższej tabeli poziomy odnoszą się do kontraktu zbiorowego (CCNL) Waszej kategorii, który obowiązuje od dnia 01.07.2013 r. do 31.12.2016 r.

POZIOM
OPIS
PRACOWNICY
A
Pracownicy nie zajmujący się opieką nad osobami trzecimi, bez doświadczenia w zawodzie lub z doświadczeniem poniżej 12 miesięcy, wykonujący pracę fizyczną o charakterze ogólnym, pod kontrolą pracodawcy.
·      pomoc domowa bez doświadczenia
·      sprzątaczka
·      praczka
·      pomoc kuchenna
·      stajenny
·      pracownik zajmujący się zwierzętami gospodarskimi
·      pracownik zajmujący się utrzymaniem w czystości terenów zielonych i podlewaniem roślin
·      robotnik
AS (*)
·      osoba do towarzystwa osób nie wymagających opieki
·      opiekunki do dzieci wykonujące tę pracę okazjonalnie, podczas tymczasowej nieobecności członków rodziny
B
Pracownicy posiadający ponad 12-miesięczne doświadczenie w zawodzie, wykonujący pod kontrolą pracodawcy prace wymagające określonych kompetencji.
·      pomoc domowa („wielofunkcyjna”)
·      stróż
·      pracownik zajmujący się prasowaniem
·      kelner
·      ogrodnik
·      wykwalifikowany robotnik
·      kierowca
BS
·      osoba zajmująca się dziećmi i osobami starszymi nie wymagającymi stałej opieki, do której obowiązków należy również sprzątanie i gotowanie
C
Pracownicy posiadający określone kwalifikacje zawodowe, pozwalające im na samodzielne i odpowiedzialne wykonywanie powierzonych im obowiązków.
·      kucharz
·      osoba odpowiedzialna za przygotowywanie posiłków i zakup składników potrzebnych do ich przygotowania
CS
·      osoba zajmująca się dziećmi i osobami starszymi wymagającymi stałej opieki, bez odpowiedniego dyplomu zawodowego, do której obowiązków należy również sprzątanie i gotowanie
D
Pracownicy posiadający uprawnienia zawodowe (dyplom) do wykonywania powierzonych im obowiązków, podejmujący samodzielnie decyzje dotyczące swojej pracy i kierujący pracą innych osób.
·       zarządca dóbr rodzinnych
·       lokaj/kamerdyner
·       guwernantka
·       szef kuchni
·       główny ogrodnik

DS
·      osoba zajmująca się dziećmi i osobami starszymi wymagającymi stałej opieki, posiadająca odpowiednie wykształcenie zawodowe (np. pielęgniarka), do której obowiązków należy również sprzątanie i gotowanie
·      zarządca posiadłości

(*) S = super, jest to wyższy profil danego poziomu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...