Strony

24 lutego 2015

FORMULARZ 730 CZĘŚCIOWO WYPEŁNIONY PRZEZ URZĄD SKARBOWY (730 PRECOMPILATO)



Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 r.
 

W 2015 roku byliśmy świadkami małej rewolucji w zakresie składania zeznań podatkowych z użyciem formularza 730 – w roku tym po raz pierwszy włoscy podatnicy otrzymali drogą elektroniczną formularz częściowo wypełniony przez włoski urząd skarbowy i mogli tą samą drogą go odesłać. Obecnie rozwiązanie to zostało rozszerzone na niemal wszystkich podatników, wprowadzono również możliwość korzystania z częściowo wypełnionego druku Redditi PF (niegdyś Unico PF).

Zmiany nie dotyczą tych z Was, którzy nie spełniają warunków koniecznych do skorzystania z uproszczonego formularza 730 – związane jest to z faktem, że urząd skarbowy nie dysponuje (przynajmniej na razie) wystarczającymi danymi, by wstępnie wypełnić za Was zeznanie. Dlatego też wykluczone są osoby prowadzące działalność gospodarczą (wystarczy choćby przez jeden dzień w 2014 r., przy czym wyjątek stanowi branża rolnicza), osoby zmarłe w zeszłym roku (spadkobiercy muszą skorzystać z formularza Redditi PF), ubezwłasnowolnione oraz nieletnie.


UWAGA! Korzystanie z wypełnionego formularza 730 nie jest obowiązkowe, więc możecie nadal wypełniać zeznanie starym sposobem, zanosząc wszystkie dokumenty do CAF czy księgowego.


W jaki sposób urząd skarbowy przesyła formularz 730?


Początkowo planowano wysłanie 30 milionów formularzy... pocztą, co było pomysłem niezbyt inteligentnym, biorąc pod uwagę, że jeśli dane w nich zawarte nie zgadzałyby się z rzeczywistością lub byłyby niepełne, konieczne byłoby wypełnianie zeznania od nowa, czyli tak naprawdę niewiele by się zmieniło. Państwo wydałoby kupę kasy na papier do drukarki, toner i wysyłkę, a większość osób i tak wyrzuciłaby otrzymany formularz do kosza i wypełniła go na nowo.


Na szczęście urząd skarbowy poszedł po rozum do głowy i zeznanie udostępniane jest za pomocą portalu Fisconline. Aby uzyskać do niego dostęp, potrzebny będzie Wam elektroniczny dowód osobisty (CIE), tzw. Carta Nazionale dei Servizi (CNS) lub narzędzie SPID; istnieje też możliwość dostępu przy pomocy PIN-u otrzymanego z INPS przez osoby nie mogące ubiegać się o SPID.


Jeśli nie majcie ochoty na korzystanie z nowego systemu, możecie dać pisemne upoważnienie pracodawcy, księgowemu lub pracownikom wybranego CAF, którzy w Waszym imieniu uzyskają dostęp do formularza 730 i pomogą Wam w jego wypełnieniu oraz przesłaniu do urzędu.


Dane wprowadzone przez urząd skarbowy



Urząd skarbowy wprowadzi wstępnie niektóre dane, do których ma dostęp (wymienię najważniejsze):

  • dane osobowe
  • dochody z pracy zawarte w zaświadczeniu o dochodach przesłanym przez Waszych pracodawców – dotyczy to również świadczeń wypłaconych w poprzednim roku przez INPS (np. emerytury), który pełni tu funkcję pracodawcy
  • niektóre odliczenia Wam przysługujące – odliczenie ze względu na pracę najemną czy ulgę rodzinną
  • zaliczki na poczet podatku dochodowego wpłacone przez pracodawcę
  • dane dotyczące odsetek pasywnych z kredytów na zakup nieruchomości będącej Waszym głównym miejscem zamieszkania
  • dane dotyczące wykupionych przez Was polis ubezpieczeniowych (wypadkowych, na życie itp.)
  • wpłacone składki na ubezpieczenie społeczne
  • niektóre dane pobrane z poprzednich zeznań podatkowych, np. wpisane przez Was koszty remontów, które dają Wam prawo do ulgi remontowej
  • składki na ubezpieczenie społeczne wpłacone za osoby, które pracują u Was jako opiekunki lub pomoce domowe
  • posiadane nieruchomości

Dostępne funkcje



Po zalogowaniu się na portalu możecie:

  • obejrzeć zeznanie wypełnione przez urząd skarbowy
  • wprowadzić ewentualne zmiany – np. dopisać dochody, o których fiskus nie wie lub wydatki, od których przysługuje Wam ulga podatkowa
  • wysłać wypełnione zeznanie – to jest chyba największa zmiana, w końcu zniesiony został obowiązek przesyłania zeznania za pośrednictwem księgowego lub CAF, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze (choć oczywiście nadal możecie to robić)
  • wpłacić ewentualną niedopłatę podatku przy użyciu wypełnionego automatycznie formularza F24 (lub wydrukować go i zapłacić należność w banku), jeśli np. straciliście w międzyczasie pracy i nie macie pracodawcy, który pobrałby te kwotę z Waszej pensji
  • podać numer konta bankowego, na który fiskus wpłaci ewentualnie przysługujący Wam zwrot podatku, jeśli nie macie już pracodawcy
  • sprawdzić ewentualne wiadomości od urzędu skarbowego – jeśli podacie swój adres mailowy, wiadomości te możecie otrzymywać również pocztą elektroniczną
  • sprawdzić wykaz osób, którym daliście dostęp do Waszego zeznania


4 komentarze:

  1. Witam, moja dziewczyna pracuje we Włoszech od konca maja(24 maj) do mniej więcej połowy wrzesnia, czy też musi się rozliczać, robic 730 ? pracuje tylko w sezonie letnim później wraca do Polski.Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy od jej dochodu, zaliczek wpłaconych przez pracodawcę, przepracowanego okresu, ewentualnego wyrównania przeprowadzonego przez pracodawcę, przysługujących ulg itp. W niektórych przypadkach nie trzeba składać zeznania, pisałam o tym tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/roczne-zeznanie-podatkowe-osob.html

      Najlepiej zwrócić się do najbliższego CAF i poprosić o sprawdzenie, czy przypadkiem nie powinna się rozliczyć (może być coś winna fiskusowi albo fiskus jej).

      Usuń
  2. Witaj Dee jeszcze mam pytanie odnosnie zeznania precompilato , moj mąz moze takie zeznanie zlozyc , mam takie pytanie czy dochody jak byl na cassa integrazione tez sie wliczają? i czy juz beda te dane zawarte w precompilato czy musze wprowadzic kwote jaka otrzymal jak byl na cassa integrazione?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dochody z postojowego traktowane są podobnie jak wynagrodzenie za pracę i powinny być już wpisane do 730 precompilato, gdyż dane te przekazuje INPS. Oczywiście sprawdź, czy wpisane kwoty zgadzają się z zaświadczeniem o dochodach (CU 2016) otrzymanym z INPS.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)