6 lutego 2014

CIĄŻA I DZIECKO A PRACA ZAWODOWA WE WŁOSZECH



Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023 r.

Musicie widzieć, że państwo włoskie w dość dużym stopniu dba o pracujące kobiety w ciąży – mają one zagwarantowany szereg przywilejów i są chronione przed nieuczciwymi pracodawcami, którzy na wieść o ciąży wpadają w panikę i zaczynają knuć spisek mający na celu pozbycie się przyszłej matki. Oczywiście, podobnie jak w Polsce, obawy pracodawców nie są do końca nieuzasadnione, gdyż – nie oszukujmy się – są kobiety, które swój status brzemiennej wykorzystują i potrafią przez to stać się dużym problemem dla pracodawcy. Przyjmijmy jednak, że żadna z Was nie zaszła w ciążę na złość pracodawcy i że chcecie po prostu dowiedzieć się, jakie są Wasze prawa.:)

UWAGA! Artykuł dotyczy osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Zakaz zwolnienia z pracy (divieto di licenziamento)

Od momentu zajścia przez Was w ciążę stajecie się „nietykalne” – pracodawca nie może Was zwolnić, a nawet zawiesić (chyba, że zostaje zawieszona działalność firmy lub oddziału, w którym pracujecie), i zakaz ten obowiązuje aż do momentu ukończenia przez Wasze dziecko pierwszego roku życia. Przyjmuje się, że początek ciąży przypada 300 dni przed przewidywanym terminem porodu, widniejącym na zaświadczeniu lekarskim.


Zakaz zwolnienia obowiązuje również w przypadku adopcji oraz przysposobienia dziecka – w tym przypadku pracodawca nie może Was zwolnić przez rok od momentu przyjęcia dziecka do rodziny, a jeśli adoptowane dziecko pochodzi z zagranicy, od chwili otrzymania propozycji pierwszego spotkania z dzieckiem.


Nawet jeśli upadnie np. lokalne biuro firmy, w którym jesteście zatrudnione, pracodawca może Was zwolnić jedynie wówczas, gdy udowodni, że nie ma możliwości przeniesienia Was do innej struktury przedsiębiorstwa, oczywiście jeśli firma posiada inny oddział lub biuro.

WYJĄTKI

W niektórych przypadkach zakaz zwolnienia nie obowiązuje:

  • podczas i po upłynięciu okresu próbnego, jeśli pracodawca uzna, że nie nadajecie się na oferowane stanowisko
  • w przypadku zwolnienia Was z tzw. słusznego powodu (giusta causa), gdy z Waszej winy (musi to być ciężkie przewinienie, to nie jest zwykła „dyscyplinarka”) nie jest możliwa dalsza współpraca – jeśli zwolnienie nastąpi podczas obowiązkowego urlopu macierzyńskiego, nie tracicie prawa do zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez INPS
  • w przypadku likwidacji przedsiębiorstwa
  • w chwili upłynięcia ważności umowy na czas określony 
  • w przypadku opiekunek i pomocy domowych (colf e badanti)



Jeśli pracodawca mimo wszystko Was zwolni, możecie wytoczyć mu sprawę w sądzie – w przypadku jej wygrania nie tylko zostaniecie przywrócone do pracy, ale otrzymacie również „odszkodowanie” w wysokości wynagrodzenia, które należało Wam się od momentu zwolnienia.


Zakaz redukcji czasu pracy

Podczas ciąży i do chwili ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia pracodawca nie może zmniejszyć Wam godzin pracy. Oznacza to, że jeśli do tej pory pracowałyście na pełen etat, pracodawca nie może żądać, byście przeszły na pół etatu, co oczywiście byłoby równoznaczne z niższym wynagrodzeniem.

Prace wzbronione kobietom w ciąży

Będąc w ciąży, możecie liczyć na szczególne traktowanie w zakresie wykonywanych przez Was obowiązków. Przepisy włoskie jasno określają rodzaj prac, jakich nie może wykonywać ciężarna kobieta:
  • nie możecie pracować w niebezpiecznych, uciążliwych (np. dźwiganie i przenoszenie ciężkich przedmiotów) i szkodliwych warunkach – ochrona ta obowiązuje przez cały okres ciąży i, w niektórych przypadkach, do ukończenia przez dziecko siódmego miesiąca życia; prace te wymienione są w art. 5 Dekretu Prezydenckiego nr 1026 z 1976 roku 
  • zabronione jest wykonywanie prac, które narażają Was na kontakt ze szkodliwymi substancjami i promieniowaniem oraz prac podziemnych – wymienione one są w załącznikach B  i C do ustawy nr 645 z 1996 roku
  • nie możecie pracować na nocnej zmianie – chodzi o godziny od 24 do 6 rano, ochrona ta gwarantowana jest podczas ciąży i do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia 

Jeśli do Waszych obowiązków należy wykonywanie wyżej wspomnianych prac, macie prawo do przeniesienia na inne stanowisko, a nawet jeśli będzie ono niższe od normalnie przez Was zajmowanego, macie prawo do zachowania poprzedniego wynagrodzenia. Jeśli natomiast zostaniecie przeniesione na wyższe stanowisko, pracodawca musi odpowiednio zwiększyć Waszą pensję.

Wizyty u lekarza i badania lekarskie (permessi per visite mediche)

Podczas ciąży macie prawo do płatnych godzin wolnego (permessi) w przypadku konieczności wykonania badań specjalistycznych lub wizyt lekarskich w godzinach pracy. Zazwyczaj trzeba zgłosić ten fakt wcześniej, na piśmie, a po wizycie przynieść zaświadczenie, że rzeczywiście odbyła się ona we wskazanych godzinach – tak naprawdę jednak wszystko zależy od Waszych stosunków z pracodawcą, nie wszyscy żądają dowodów na Waszą prawdomówność.:)

Karmienie (allattamento)

Zarówno matka, jak i ojciec mają prawo do redukcji godzin pracy, z zachowaniem pełnego wynagrodzenia, ze względu na konieczność karmienia (permessi di allattamento). Pamiętajcie jednak, że ojciec nie może sie o nie ubiegać, jeśli matka przebywa na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym – wówczas to ona karmi dziecko i obecność ojca trudno jest usprawiedliwić.;)

Godziny wolnego „na karmienie” przysługują do momentu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, w następującym wymiarze:
  • 2 godziny dziennie, jeśli pracujecie co najmniej 6 godzin dziennie
  • 1 godzina dziennie, jeśli pracujecie krócej niż 6 godzin dziennie

W przypadku bliźniąt, trojaczków itd. oraz adopcji lub przysposobienia co najmniej dwójki dzieci przysługuje podwójna ilość godzin.

Praca zdalna

Niektórzy pracodawcy pozwalają pracownikom na pracę zdalną, choć we Włoszech wprowadzanie tego rozwiązania idzie dość opornie, mimo zapisów w kontraktach zbiorowych różnych branż. Dzięki ustawie budżetowej na 2019 rok macie pierwszeństwo w ubieganiu się możliwość pracy w domu - pracodawcy muszą wziąć pod uwagę przede wszystkim wnioski matek, złożone w ciągu pierwszych trzech lat od zakończenia obowiązkowego urlopu macierzyńskiego. 

Obowiązkowy urlop macierzyński (astensione obbligatoria)

Obowiązkowemu, płatnemu urlopowi macierzyńskiemu poświęciłam osobny artykuł, który znajdziecie tutaj – dodam jedynie, że urlop ten, normalnie trwający 5 miesięcy, można w niektórych przypadkach przedłużyć. Możliwe jest to w przypadku, gdy Wasza umowa przewiduje wykonywanie pracy uciążliwej lub w szkodliwych warunkach i nie możecie zostać przeniesione na inne stanowisko – na Wasz wniosek, urlop zostaje wówczas przedłużony do siódmego miesiąca po porodzie.

Wcześniejszy urlop macierzyński (astensione anticipata/ispettorato)

W przypadku ciąży zagrożonej lub ryzyka dla Waszego zdrowia ze względu na warunki pracy lub chorobę, możecie uzyskać upoważnienie do przejścia na wcześniejszy urlop macierzyński. Wniosek, poparty odpowiednią dokumentacją, składa się w Direzione Provinciale del Lavoro (DPL – Prowincjonalna Dyrekcja Pracy), która za pośrednictwem inspektora pracy (dlatego też tego typu urlop nazywany jest potocznie ispettorato) podejmuje decyzję o skierowaniu Was na zwolnienie, trwające często całą ciążę. Podczas wcześniejszego urlopu otrzymujecie takie samo wynagrodzenie, jak w przypadku obowiązkowego urlopu macierzyńskiego.

Szczegółowo na ten temat pisałam tutaj --> KLIK

Częściowo płatny dodatkowy urlop wychowawczy (aspettativa facoltativa/congedo parentale)

Zarówno matka, jak i ojciec mają prawo do urlopu wychowawczego do momentu ukończenia przez dziecko 12. roku życia. Nie oznacza to, że możecie siedzieć w domu przez dwanaście lat – maksymalny, łączny okres nie może przekroczyć 10 miesięcy, które mogą zostać wydłużone do 11 miesięcy w przypadku, gdy ojciec skorzysta z niego przez co najmniej trzy miesiące (w sposób ciągły lub na raty). Nie musicie brać urlopu oddzielnie, możecie zajmować się dzieckiem wspólnie, to nie ma znaczenia.

Podział urlopu wychowawczego pomiędzy rodziców jest następujący:
  • matka dziecka: łączny okres 6 miesięcy (ciągły lub na raty)
  • ojciec dziecka: łączny okres 6 miesięcy (ciągły lub na raty), ewentualnie zwiększony do siedmiu (patrz wyżej)
  • tylko jedno z rodziców (w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko): łączny maksymalny okres nie przekraczający 11 miesięcy (ciągły lub na raty)
W przypadku dzieci niepełnosprawnych, możliwe jest wydłużenie urlopu wychowawczego maksymalnie do 3 lat, wliczając w to pierwsze 10 miesięcy.

Począwszy od 2015 r., wprowadzona została możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego "na godziny", co oznacza, że zamiast całodziennej nieobecności w pracy, możecie np. wychodzić wcześniej. Zezwala się na korzystanie z wolnego w wymiarze połowy Waszego średniego czasu pracy w ciągu ostatniego miesiąca, uprzedzając o tym pracodawcę co najmniej dwa dni wcześniej.

Urlop wychowawczy opłacany jest przez INPS – wysokość zasiłku wychowawczego (indennità per congedo parentale) wynosi 30% Waszego średniego wynagrodzenia dziennego w ostatnim miesiącu poprzedzającym urlop wychowawczy. 
 
Ustawa budżetowa na 2023 rok podniosła kwotę zasiłku do 80%, ale tylko na jeden z przysługujących Wam miesięcy i tylko do momentu ukończenia przez dziecko 6. roku życia.
 
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2022 roku, do ukończenia przez dziecko 12. roku życia możecie skorzystać z płatnego urlopu w następującym wymiarze:
  • matka dziecka: trzy miesiące (bez możliwości "przekazania" tego okresu drugiemu rodzicowi)
  • ojciec dziecka: trzy miesiące (bez możliwości "przekazania" tego okresu drugiemu rodzicowi)
  • oboje rodziców: dodatkowe trzy miesiące do wykorzystania wspólnie, a więc do podziału 

Jak widzicie, łącznie rodzice dziecka mają prawo do dziewięciu miesięcy urlopu wychowawczego płatnego w wysokości 30% ostatniego wynagrodzenia, z czego jeden miesiąc płatny w wysokości 80%. W przypadku rodzica wychowującego samotnie dziecko lub mające nad nim wyłączną opiekę rodzicielską okres ten wynosi 9 miesięcy z jedenastu przysługujących. Pozostałe dwa miesiące są bezpłatne, chyba że indywidualne dochody danego rodzica nie przekraczają minimalnej emerytury socjalnej (trattamento minimo di pensione a carico dell'assicurazione generale obbligatoria) pomnożonej przez 2,5.

 
Urlop tacierzyński

W 2022 r. został potwierdzony wymiar pełnopłatnego, obowiązkowego (!) urlopu "tacierzyńskiego" w liczbie dziesięciu dni, które ojciec dziecka musi wykorzystać w okresie od dwóch miesięcy przed do pięciu miesięcy po dniu jego narodzin (przysługuje on również w przypadku śmierci dziecka przed porodem lub w ciągu 10 dni od narodzin). Nie musicie koniecznie brać dziesięciu dni wolnego w trybie ciągłym, mogą to być np. cztery dni po narodzinach i sześć dni w innym okresie. Pamiętajcie, że pracodawca musi zostać odpowiednio wcześnie poinformowany o zamiarze skorzystania z dnia wolnego, powinniście zrobić to z co najmniej 5-dniowym wyprzedzeniem.
 
W przypadku bliźniąt, trojaczków i tak dalej, przysługuje 20 dni tacierzyńskiego.

Urlop związany z chorobą dziecka

Przepisy gwarantują rodzicom prawo do nieobecności w pracy ze względu na chorobę dziecka, na następujących warunkach:
  • urlop jest bezpłatny
  • choroba dziecka musi być poświadczona przez lekarza
  • w pierwszych trzech latach życia dziecka nie ma ograniczeń czasowych, możecie wziąć tyle wolnego, ile Wam potrzeba
  • od 4. do 8. roku życia dziecka każdemu z Was przysługuje 5 dni urlopu w roku - nie możecie korzystać z niego jednocześnie

39 komentarzy:

  1. jestem w pierwszym miesiącu ciąży. Chciałabym sie zwolnic całkowicie z pracy i wrócic do Polski. Powiedzieli mi, ze nie moge sie zwolnić bo jestem chroniona prawem. nie moge pracowac dla tej firmy (kierowniczka to polka - tyran który nie zważa ani na moje dziecko ani na mnie, dodatkowo nie dała mi kontraktu-nawet nie wiem jaka jest data terminu owego kontraktu, więc nie moge wyrobić karty sanitaria), co moge zrobić by zostawić tą prace i wrócić do polski?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, że możesz zrezygnować z pracy! Przepisy chronią Cię przed zwolnieniem z pracy przez pracodawcę, ale w żadnym wypadku nie zabraniają Ci samej się zwolnić. Po prostu napisz wypowiedzenie, wręcz je pracodawcy, a następnie wybierz się do Direzione Provinciale del Lavoro w celu potwierdzenia dobrowolnej rezygnacji z pracy (całą procedurę opisałam w artykule o rezygnacji z pracy).

      PS. Jeśli nigdy nie otrzymałaś umowy, to jesteś pewna, że Twoje zatrudnienie zostało zgłoszone?

      Usuń
  2. Witaj Dee. Mam pytanie dotyczące prawa do karmienia. Pracuje jako domestica. W kontrakcie mam 7 h pracy dziennie od poniedziałku do piątku. Moje pytanie czy przysluguje mi po macierzyńskim kiedy wrócę do pracy prawo wychodzenia dwie godziny wcześniej z zachowaniem prawa do pelnego wynagrodzenia czy nie. Dzięki za odpowiedź . Katia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety opiekunkom i pomocom domowym nie przysługuje wolne na karmienie.

      Usuń
    2. Bardzo Ci dziękuję za tak błyskawiczną odpowiedź. Pozdrawiam

      Usuń
  3. Witam, chcialabym zaczerpnąç informacji. Pracuje od 5 lat sezonowo we wloszech. Umowy mam tez sezonowe ale otwarte, bez daty koncowej. Jestem obecnie na poczatku 5 miesiaca ciazy, a sezon trwa do konca pazdziernika. Pracuje jako pokojowka i szczerze mowiac nie wyobrazam sobie tego ze moglabym wytrwac do konca sezonu. Moje pytania wiec sa takie:
    Czy jestem chroniona przed wczesniejszym zwolnieniem zanim sezon sie skonczy?
    Czy mogè isc na zwolnienie lekarskie jesli praca bedzie sprawiala mi trudnosci a potem przejsc na urlop macierzynski 2 miesiace przed porodem?
    Chce urodzic w Polsce i juz na staĺe tam zostac, czy w zwiazku z tym po urlopie macierzynskim nalezy mi sie jeszcze jakis zasilek i ubezpieczenie zdrowotne dla mnie i dla dziecka przez jakis czas? Co z przeniesieniem zasilku do POLSKI?
    DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak wspomniałam w artykule, pracodawca nie może Cie zwolnic do końca trwania umowy. Jeżeli nie jesteś w stanie wykonywać swoich zwykłych obowiązków, w miarę możliwości powinnaś zostać przeniesiona na inne stanowisko - jeśli to niemożliwe, zwróć się do lekarza z prośbą o skierowanie na wcześniejszy urlop macierzyński (maternità anticipata) ze względu na warunki pracy.

      Po wygaśnięciu umowy o prace możesz złożyć wniosek o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych (Naspi), o czym zapewne wiesz.

      Skoro po zakończeniu sezonu zostajesz wymeldowana z Włoch i wracasz co roku do Polski (jeśli dobrze zrozumiałam), nie możesz ubiegać się o prawo stałego pobytu, które zapewniłoby Tobie i dziecku opiekę zdrowotna we Włoszech na czas nieokreślony. Mogłabyś zarejestrować się w urzędzie pracy i utrzymać prawo do korzystania ze służby zdrowia przez rok, jednak urząd może wymagać od Ciebie stawiania się na szkolenia lub kontrole, co będzie trudne do zrealizowania, jeśli wyprowadzisz się do Polski.

      Becikowe w wysokości 80 euro miesięcznie dla dzieci urodzonych w latach 2015-2017 wypłacane jest osobom o niskich dochodach zameldowanym we Włoszech (http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/02/becikowe-we-woszech-krajowy-bonus-bebe.html), możesz natomiast spróbować złożyć w INPS wniosek o wypłatę jednorazowego becikowego w wysokości 800 euro, tzw. premio alla nascita. Wniosek te można składać od siódmego miesiąca ciąży, wiec będziesz wówczas nadal tutaj zameldowana.

      Usuń
    2. Dziekuję za wyczerpującą odpowiedz i pomoc ��

      Usuń
    3. Czyli nawet jesli umowa nie ma daty koncowej, a jest wstepnie ustalone ze sezon ma trwac do konca pazdxiernika to i tak nie moze mnie zwolnic?

      Usuń
    4. Co rozumiesz przez umowę bez daty końcowej? Jeśli umowa nie ma daty upływu terminu jej obowiązywania, to zazwyczaj jest to umowa na czas nieokreślony - mogę się tylko domyślać, że w takim razie podpisałaś umowę na czas nieokreślony z planowymi okresami zawieszenia zatrudnienia (contratto a tempo indeterminato con sospensione programmata). Jeśli tak jest, umowa nie kończy się w momencie zakończenia sezonu i nadal obowiązuje, choć nie pracujesz.

      Niestety bez dokładnych informacji na temat Twojej umowy trudno jest mi się wypowiadać.

      Usuń
    5. Dziwne to ale taka umowe dostaje co sezon czyli jest data rozpoczecia pracy ale w rubryce do kiedy , nie ma daty. Jest tylko w umowie adnotacja ze jest to umowa sezonowa. Boje się ze szef chce mnie zwolnic szybciej niz skonczy sie planowo sezon, a zanim dam mu zwolnienie lub tez wniosek o urlop macierzynski...

      Usuń
    6. Przyznam, że pierwszy raz spotykam się z tego typu umową... Mogłabyś sprawdzić, jaki rodzaj umowy zaznaczony jest w zaświadczeniu o rocznych dochodach (Certificazione Unica, dawniej CUD)?

      Usuń
    7. Szczerze mowiac to noe wiem gdzie tego szukac, jednak moze chodzi o kollektivvertrag tourismus?

      Usuń
    8. Nie, to jest kontrakt zbiorowy branży turystycznej, któremu podlega Twoja umowa. Możesz mi przesłać mailem umowę i zaświadczenie o dochodach (oczywiście zakrywając wszelkie dane, którymi nie chcesz się dzielić)?

      Usuń
    9. Dziękuję, byłam w patronato INAS i powiedziano mi, że mimo otwartej umowy sezonowej szef nie możemnie zwolnić do czasu zakończenia przez niego sezonu (zamknięcia hotelu). Więc już wiem na czym stoję.
      Mèczy mnie jeszcze jedna sprawa. Chodzi mi o druk E106. Jest on przeniesieniem ubezpieczenia zdrowotnego jak wyjezdzam z kraju w ktorym jestem ubezpieczona, jednak jak mam ubezpieczyć dziecko jeszcze nienarodzone? Czy mogè złożyć ten wniosek juz po urodzeniu dziecka będąc w Polsce (faks lub e mmail)?

      Usuń
    10. Wątpię, by udało się to załatwić na odległość, ale spróbuj zapytać w ASL, czy biorąc pod uwagę sytuację, da się jakoś ten problem rozwiązać.

      Pamiętaj, że aby włoski SSN pokrył koszty porodu w Polsce, musisz uzyskać w ASL upoważnienie na europejskim druku S2, gdyż poród zalicza się do świadczeń planowych.

      Usuń
  4. I jeszcze jedno... mieszkam w hotelu czyli w moim miejscu pracy, gdzie jestem zameldowana tylko na czas trwania umowy.

    OdpowiedzUsuń
  5. Witaj Dee..mam pytanie odnośnie urlopu macierzyńskiego.Przebywam obecnie na wcześniejszym urlopie macierzyńskim ,jestem w 7 miesiącu ciąży wkraczam powoli w okres obowiązkowego macierzyńskiego zastanawiam się nad porodem w Polsce,czy jest to możliwe???jeśli chciałabym otrzymać"bonus bebe"??czy jednak muszę pozostać na terenie Włoch??Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciąża, nawet zagrożona, nie jest traktowana jako choroba, nikt więc nie zmusza Cię do pozostawania we Włoszech. Miejsce porodu nie ma też znaczenia w przypadku ubiegania się o becikowe.

      Przypominam jedynie, że jeżeli chcesz, by włoski SSN pokrył koszt porodu w Polsce, musisz uzyskać najpierw w ASL coś w rodzaju upoważnienia na europejskim druku S2.

      Usuń
  6. witam, jestem w 5 miesiącu ciąży. najprawdopodobniej lekarz da mi ten certyfikat, że ciąża jest zagrożona. czy jak teraz pójdę na zwolnienie to potem mam mniej urlopu macierzyńskiego po porodzie. czy to jest trakotwane osobno i potem z dzieckiem mogę być 5 miesięcy na macierzyńskim.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dwa zupełnie odrębne świadczenia, wcześniejszy urlop macierzyński nie jest wliczany do obowiązkowego urlopu macierzyńskiego:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2017/11/wczesniejszy-urlop-macierzynski.html

      Usuń
  7. Mam pytanie odnosnie okresu ochronnegobw ciąży. Co zrobić w sytuacji gdy pracodawca zwolni kobietę, która jeszcze nie poinformowała pracodawcy o ciąży bo np sama nie wiedziała, że jest w ciąży?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli z zaświadczenia o ciąży wynika, że w momencie zwolnienia oczekiwałaś już dziecka, zwolnienie nie może zostać uznane za ważne i pracodawca musi przyjąć Cię z powrotem do pracy. Oczywiście przysługuje Ci wynagrodzenie również za okres po zwolnieniu.

      Usuń
  8. Jestem stewardesa pracująca dla Włoskich lini lotniczych,jestem w ciąży w 2 miesiącu. Nie mogę latać czy przysługuje mi wynagrodzenie za cały okres ciąży i po urodzeniu dziecka??? Jak jest w prawie włoskim???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na temat urlopu macierzyńskiego pisałam tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2017/11/wczesniejszy-urlop-macierzynski.html
      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2014/01/obowiazkowy-urlop-macierzynski.html

      Jako stewardessa, możesz skorzystać z urlopu macierzyńskiego od momentu wykrycia ciąży, gdyż praca na pokładzie samolotu jest zabroniona - od tego momentu przysługuje Ci zasiłek macierzyński w pełnej kwocie.

      Usuń
  9. Dzien dobry,
    Chcialabym dopytac, czy dobrze zrozumialam - jestem na umowie "contratto di lavoro subordinato a tempo indeterminato" z 3 miesiecznym okresem "periodo di prova" ktora podpisana jest w dniu 9 stycznia 2020. Obecnie jestem na poczatku 2 miesiaca ciazy. Czy dobrze zrozumialam, ze pradocawca moze dac mi wypowiedzenie? Moze byc ono natychmiastowe? Czy w takim razie lepiej opoznic powiadomienie go o ciazy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pracodawca może Cię zwolnić ze względu na niesatysfakcjonujący okres próbny, nawet jeśli jesteś w ciąży, musi jednak dokładnie uzasadnić na piśmie, z jakiego powodu nie nadajesz się do danej pracy, byś mogła ewentualnie dochodzić swoich praw w sądzie. Do Ciebie należy decyzja, czy powiedzieć mu o ciąży teraz, czy po zakończeniu okresu próbnego.

      Usuń
    2. Dziekuje bardzo! Pozdrawiam

      Usuń
  10. Przeraża mnie to. Mcierzyński trwa tylko 5 miesięcy z czego 2 miesiące musisz wykorzystać przed porodem. Wiem, że można chodzić do pracy aż do porodu, ale myślę, że mało która ciężarna ma tyle siły aby to robić, zwłaszcza, że w Polsce większość kobiet idzie na zwolnienie jak tylko dowiedzą się, że są w ciąży, a wszystko przebiega prawidłowo i te 3 miesiące po porodzie jest straszne, przecież dopiero się poznajemy z maluszkiem, uczymy się go, dochodzimy do siebie w czasie połogu i już musimy wracać do pracy. Można zostać na wychowawczym, ale te 30% to są przecież tylko ochłapy. Mało która mama może sobie pozwolić zostać w domu i co z tymi, które nie mają z kim zostawić maluszka. Oddać do żłobka nie jest takie proste, nie mówiąc nawet o bólu serca, ale o to, że nie ma tam miejsc.. Urlop tacierzynski został zwiększony ojcom z 7 dni do 10, co też jest bardzo mało, o wiele za mało. Moim zdaniem państwo włoskie nie dba w takim stopniu jak w Polsce o kobiety w ciąży i ich komfort psychiczny. Kobiety w Polsce na pewno nie mogą narzekać w porównaniu do kobiet w innych krajach.

    OdpowiedzUsuń
  11. Fantastyczny artykuł, ogromnie dziękuję! Ja chcialabym z kolei spytać, jaka jest różnica pomiędzy dokumentem s1 a s2, slyszalam o obydwu, jednak mam problem z doprecyzowaniem terminów. A Chodzi o to , że co prawda pracuje we Włoszech, na umowie o pracę, natomiast jestem w ciąży i na wcześniejszym macierzyńskim i całą ciążę jak i poród chcialabym odbyć w Polsce. Który z tych dokumentów będzie bardziej korzystny do wyrobienia i gdzie takowy uzyskać? U lekarza ? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Dodatkowo jeszcze jedno pytanie czy z uwagi na pracę podwyższonego ryzyka moze starać się ondkuzszy urlop po porodzie ? Jeśli tak to na jak długo? Pozdrawiam ola

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Druk S1 zaświadcza o prawie do ubezpieczenia zdrowotnego we Włoszech, natomiast S2 to rodzaj upoważnienia do leczenia planowego w innym kraju. Podczas pobytu w Polsce opieka w ciąży oraz podczas przedwczesnego porodu przysługuje Ci na podstawie włoskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (tessera sanitaria), natomiast poród w terminie zalicza się do świadczeń planowych, których karta ta nie pokrywa. By móc urodzić w Polsce na koszt włoskiego SSN, musisz zwrócić się do ASL, w której jesteś zarejestrowana o wydanie europejskiego formularza S2, by mieć pewność, że SSN pokryje jego koszty.

      Jeżeli Twoja praca zalicza się do zawodów podwyższonego ryzyka i nie możesz być przeniesiona tymczasowo na inne stanowisko, możesz ubiegać się o przedłużenie obowiązkowego urlopu macierzyńskiego do 7. miesiąca po porodzie. Wniosek do Okręgowej Inspekcji Pracy możesz złożyć zarówno Ty, jak i pracodawca przed upłynięciem ustawowych pięciu miesięcy urlopu, załączając do niego dokumentację, z której wynika, o jakie obowiązki chodzi – urząd rozpatrzy wniosek w świetle obowiązujących przepisów i jeśli zostanie on przyjęty, będziesz otrzymywała zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze.

      Usuń
  12. Hej! Dziękuję za artykuł :) Chciałam dopytać o te 30% wynagrodzenia za congedo parentale. Napisałaś, że jest to 30% średniego wynagrodzenia dziennego w ostatnim miesiącu poprzedzającym urlop wychowawczy. Czyli jeśli przed urlopem byłam na astensione obbligatoria i moja średnia pensja wynosiła 80% tej zwykłej, to wypłatę za congedo parentale będzie się obliczać biorąc za podstawę moją wypłatę w wysokości 80% tej zwykłej? Czyli dajmy na to przed ciążą zarabiałam 2000 euro. W trakcie astensione obbligatoria - 1600 euro (80% z 2000). A więc pensja miesięczna w trakcie congedo będzie wynosiła 480 euro? (30% z 1600). Dziękuję z góry za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wysokość 30-procentowego urlopu wychowawczego obliczana jest na podstawie wynagrodzenia otrzymywanego przez pójściem na urlop macierzyński.

      Usuń
  13. Cześć:) dopiero przyjechałam do wloch I nie ukrywam, potrzebuje pracy bo zakończyłam ostatni kontrakt. Problem, że jestem w 5-6 miesiacu ciazy. Czy moge normalnie pracowacc? Czy od razu na rozmowie mówić jak wygląda sytuacja? Potrzebuje pracy, ale boje sie ze pracodawca się wystraszy i zrezygnuje z podpisania umowy np na pół roku lub kilka miesięcy, ze względu na ciaze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno jest mi wypowiadać się na ten temat, gdyż jest to kwestia bardzo subiektywna, wszystko zależy od pracodawcy, podobnie jak w Polsce.

      Usuń
  14. Czyli jeżeli dobrze rozumiem przysługujący urlop to 5 miesięcy urlopu obowiązkowego i dodatkowo 10 częściowo płatnego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obowiązkowy urlop macierzyński trwa pięć miesięcy, natomiast co do częściowo płatnego (30%) urlopu wychowawczego pozwolisz, że wkleję fragment artykułu:

      "Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2022 roku, do ukończenia przez dziecko 12. roku życia możecie skorzystać z płatnego urlopu w następującym wymiarze:
      - matka dziecka: trzy miesiące (bez możliwości "przekazania" tego okresu drugiemu rodzicowi)
      - ojciec dziecka: trzy miesiące (bez możliwości "przekazania" tego okresu drugiemu rodzicowi)
      - oboje rodziców: dodatkowe trzy miesiące do wykorzystania wspólnie, a więc do podziału"



      .

      Usuń
  15. W Włoszech nie ma zwolnień lekarskich na chore dziecko ???
    Tylko 5 dni w roku?? Co robić z chorum dzieckiem???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety takie są przepisy, w razie potrzeby trzeba wziąć wolne (urlop, wolne na godziny itp.) lub, jeśli to możliwe, uzgodnić z pracodawcą pracę zdalną.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...