Strony

31 stycznia 2014

PRACOWNICZA ULGA PODATKOWA (DETRAZIONE PER LAVORO DIPENDENTE E ASSIMLATO)

 
Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 r.

Osobom pracującym we Włoszech, emerytom oraz bezrobotnym otrzymującym zasiłek dla bezrobotnych przysługuje tzw. detrazione per lavoro dipendente e assimilato, czyli odliczenie od podatku dochodowego ze względu na wykonywanie pracy najemnej i jej podobnej. INPS odlicza ją od należnego podatku również w przypadku zasiłku dla bezrobotnych i emerytury, gdyż świadczenia te stanowią dochód niejako zastępujący dochód z pracy, stąd ulga, która od kosztów jego uzyskania. Postaram się wyjaśnić Wam, o co chodzi w tym odliczeniu, gdyż dotyczy ona wielu z Was – przynajmniej będziecie wiedzieli, o co loto.;)


Co to jest?

Odliczenie to jest specjalnym przywilejem podatkowym, które pozwala zmniejszyć opodatkowanie dochodu uzyskiwanego z pracy, a więc dzięki niemu płacicie niższy podatek dochodowy IRPEF. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków, wystarczy sam fakt, że pracujecie, pracowaliście lub otrzymujecie zasiłek dla bezrobotnych.

Wasz pracodawca, podobnie jak INPS, pełni rolę płatnika podatku, a więc wpłaca za Was zaliczki na poczet podatku dochodowego i przeprowadza konieczne wyrównania podatkowe (conguagli) – po podpisaniu umowy nowy pracownik otrzymuje zawsze do wypełnienia dokument zwany modulo scelta detrazioni, co służy właśnie określeniu, czy pracodawca ma stosować ulgę podatkową, czy nie. Tę drugą opcję zakreślcie jedynie w przypadku, gdy macie więcej niż jednego płatnika podatku, gdyż tylko jeden z nich może odliczać ulgę od zaliczek.

Specyficzną kategorię stanowią opiekunki i pomoce domowe, w przypadku których pracodawca nie wpłaca zaliczek na poczet podatku dochodowego – w tym przypadku ulga zostanie Wam naliczona w momencie wypełniania zeznania podatkowego, które macie obowiązek złożyć, chyba że Wasze dochody mieszczą się w kwocie wolnej od podatku. 


Komu przysługuje?

Do osób mających prawo do odliczenia zaliczają się:

  • pracownicy najemni zatrudnieni na czas nieokreślony i określony 
  • tzw. pracownicy paranajemni, pracujący na podstawie umowy o współpracę (contratto di collaborazione coordinata e continuativa)
  • osoby zatrudnione za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej (contratto di lavoro interinale)
  • członkowie spółdzielni (soci di cooperative)
  • doktoranci stypendyści (osoby pobierające tzw. borse di studio)
  • księża
  • osoby bezrobotne z prawem do zasiłku (Naspi, DisColl
  • osoby zatrudnione w branży rolniczej z prawem do zasiłku rolniczego (disoccupazione agricola) wypłacanego raz w roku


Wysokość ulgi

Wysokość przysługującego Wam odliczenia zależy od Waszego całkowitego dochodu oraz dni przepracowanych w danym roku kalendarzowym i jest ona odwrotnie proporcjonalne do dochodu. Oznacza to, że im większy dochód, tym mniejsze odliczenie.

Od 1 stycznia 2022 roku podniesione zostały kwoty odliczeń przysługujących za pracę najemną, co związane jest ze zniesieniem dodatku zwanego niegdyś „bonusem Renzi” dla osób, których dochody przekraczają 15000 euro rocznie. Obecnie podstawowe stawki są następujące:


DOCHODY Z PRACY I PODOBNYCH ŹRÓDEŁ


DOCHÓD

CAŁKOWITY

ROCZNA ULGA

UWAGI

poniżej 15000 euro

1880 euro

Minimalne odliczenie:

  • Umowa na czas nieokreślony: 690 euro

  • Umowa na czas określony: 1380 euro

od 8500 do 28000 euro

1190 (ulga podstawowa) + 1190 x [(28.000 – dochód całkowity) / 13.000]

Jeśli Wasz dochód całkowity wynosi od 25000 do 35000 euro, ulga jest zwiększana o 65 euro.

od 28000 do 50000 euro

1190 x [(50000 – dochód całkowity) / 22000]

Jeśli Wasz dochód całkowity wynosi od 25000 do 35000 euro, ulga jest zwiększana o 65 euro.


DOCHODY Z EMERYTURY


DOCHÓD

CAŁKOWITY

ROCZNA ULGA

UWAGI

poniżej 8500 euro

1955 euro

Minimalne odliczenie: 713 euro

od 15000 do 28000 euro

700 + 1.255 x [(28.000 – dochód całkowity) / 19.500]]

Jeśli Wasz dochód całkowity wynosi od 25000 do 29000 euro, ulga jest zwiększana o 50 euro.

od 28000 do 50000 euro

700 x [(50.000 – dochód całkowity) / 22.000]

Jeśli Wasz dochód całkowity wynosi od 25000 do 29000 euro, ulga jest zwiększana o 50 euro.


DOCHODY Z SAMOZATRUDNIENIA I NIEKTÓRE INNE DOCHODY (nie podlegające definicji pracy najemnej)


DOCHÓD

CAŁKOWITY

ROCZNA ULGA

UWAGI

poniżej 5500 euro

1265 euro


od 5500 do 28000 euro

500 + 765 x [(28.000 – dochód całkowity) / 22.500]

Jeśli Wasz dochód całkowity wynosi od 11000 do 17000 euro, ulga jest zwiększana o 50 euro.

od 28000 do 50000 euro

500 x [(50.000 – dochód całkowity) / 22.000]

od 28000 do 50000 euro


Nie przejmujcie się, jeśli się w tym wszystkim pogubiliście – ulga jest naliczana automatycznie i Wasz pracodawca, księgowy lub CAF (ewentualnie program do wypełniania zeznania podatkowego) na pewno sobie z tym poradzą.:)

20 komentarzy:

  1. a ta kwote 690 to odejmuje sie od obliczonego podatku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak - 690 euro to odliczenie minimalne, nawet jeśli z obliczeń wyjdzie niższa kwota, to nie może ono zejść poniżej 690 euro.

      Usuń
  2. Witaj, Dee.
    W związku z kryzysem, pracodawca męża chce "utrącić" z wypłat pracowników tzw. superminimo, od którego musi odprowadzać podatek. Oczywiście poprosił kadrę o wyrażenie zgody na taki zabieg, obiecując jednocześnie, że nie wpłynie on na wysokość dotychczasowych zarobków - chodzi jedynie o uniknięcie opodatkowania (?) Średnio w to wierzę, szczerze mówiąc, ponieważ jednocześnie utrata superminimo ma wpłynąć (według słów szefostwa) na wysokość przyszłej emerytury, czyli niby jak ma nie wpłynąć na wysokość dotychczasowych poborów? Czy możesz mi wytłumaczyć, co to dokładnie jest to superminimo i czy pracodawca nie obiecuje przypadkiem "gruszek na wierzbie"? Mąż znalazł parę artykułów na ten temat - wydaje się, że w dobie kryzysu, to dość powszechnie stosowany przez firmy zabieg. Chciałabym poznać twoje zdanie na ten temat ;) Oto linki:
    http://it.wikipedia.org/wiki/Superminimo
    http://www.avvocatosalvetti.it/articoli/diritto-civile/riduzione-assorbimento-superminimo-individuale-collettivo/
    http://www.professionisti.it/enciclopedia/voce/1313/Superminimo-individuale
    https://it.answers.yahoo.com/question/index?qid=20090503231450AAgyOnk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Superminimo" jest dodatkową kwotą przyznawaną pracownikowi w celu zwiększenia wynagrodzenia podstawowego gwarantowanego przez kontrakt zbiorowy. Rzeczywiście może ono zostać zmniejszone lub nawet wyeliminowane, oczywiście za pisemną zgodą pracownika. Sporo firm proponuje obecnie pracownikom tego typu rozwiązanie w celu uniknięcia konieczności przeprowadzenia zwolnień i zachowania miejsc pracy.

      Twierdzenie jednak, że redukcja superminimo nie wpłynie na wysokość wynagrodzenia wydaje mi się dość ryzykowne, biorąc pod uwagę, że jest to dodatek do pensji podstawowej i jeśli zostaje on zmniejszony lub zwiększony, odpowiednio zmienia się też wynagrodzenie. Weź pod uwagę np. sytuację, gdy kontrakt zbiorowy przewiduje podwyżkę dla danego sektora - osoby mające tzw. superminimo assorbibile (a więc większość pracowników) tej podwyżki tak naprawdę nie zobaczą, gdyż zostanie ona wchłonięta przez superminimo, które w ten sposób się zmniejszy.

      Niższe wynagrodzenie oznacza nie tylko niższy podatek dochodowy, ale też niższe składki na ubezpieczenie społeczne, a więc niższą emeryturę w przyszłości. Twój mąż musi zdecydować, czy woli otrzymywać mniej pieniędzy, czy też ryzykować utratę pracy, jeśli firma podejmie decyzję o zwolnieniach.

      Jeśli ma wątpliwości, może zwrócić się do związków zawodowych (patronato) z prośbą o analizę sytuacji i pomoc w podjęciu decyzji.

      PS. Doceniam wklejanie linków, jednak naprawdę nie ma takiej potrzeby. ;)

      Usuń
    2. Dzięki.
      Linki, to skutek uboczny mojej nadgorliwości. Musisz mi wybaczyć ;D

      Usuń
    3. Oczywiście, że wybaczam.;)

      Usuń
  3. Witaj Dee,
    chcialem odswiezyc troche ten temat. Mam jedno pytanie czy to odliczenie obejmuje rowniez mnie? Moje pytanie spowodowane jest tym, ze mieszkam we Wloszech ( jestem rezydentem wloskim wedle prawa podatkowego) jednak zatrudnoiny jestem przez firme z siedziba w Polsce.

    Z gory dziekuje za odpowiedz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety włoska ustawa o podatkach (TUIR) w części dotyczącej dochodów z pracy najemnej nie wspomina o dochodach uzyskiwanych na podstawie umowy zawartej z zagraniczną firmą, więc nie jestem w stanie powiedzieć, czy od tego typu dochodu przysługuje odliczenie. Radziłabym zapytać dobrego włoskiego księgowego lub ewentualnie CAF.

      Usuń
    2. Dziekuje Dee,
      Twoja wiedza jest niesamowita. Dan znac jak sprawy sie potoczyly. Moze komus to pomoze.

      Usuń
    3. Daj znać koniecznie! :)

      Usuń
  4. Droga Dee, a propos superminimo assorbimento. Mogłabyś powiedzieć, co to dokładnie oznacza. To jest jedna z pozycji w busta paga. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Superminimo" to coś w rodzaju dodatku do pensji ustalonej dla Twojego poziomu pracowniczego w kontrakcie zbiorowym - pracodawca daje Ci co miesiąc, dajmy na to, 1300 euro zamiast 1200 euro. Jeżeli Twój dodatek jest "assorbibile", oznacza to, że "pochłania" on wszelkie ewentualne podwyżki branżowe ustalane np. ze związkami zawodowymi. Dla przykładu, powiedzmy, że Twoja branża spisała nowy kontrakt zbiorowy, w którym przewidziano podwyżkę w wysokości 40 euro miesięcznie dla wszystkich pracowników - nie otrzymasz tych 40 euro, gdyż zostaną one wchłonięte przez "superminimo", które w tym przypadku zmniejszy się o 40 euro (zamiast 100 euro zobaczysz na odcinku pensji 60 euro).

      Usuń
    2. Czyli taki dodatek umowny do podstawy wynagrodzenia niewliczany do przyszłych podwyżek. Bardzo Ci dziękuję i podziwiam za obszerną wiedzę i pomoc jaką nam niesiesz :) Korzystając z tak cennej obecności online. ROL-riduzione orario lavoro. Mam taką pozycję i nie do końca rozumiem.

      Usuń
    3. To wolne godziny, które Ci przysługują, np. kontrakt zbiorowy branży usług i handlu przewiduje, że każdy pracownik "zbiera" ponad 4 godziny wolnego w miesiącu.

      Usuń
  7. Bardzo Ci dziękuję za cenną pomoc !

    OdpowiedzUsuń
  8. Czesc Dee. Przez 4 lata rozliczalam sie w UIL i przez ten czas nigdy nie slyszalam o takim odliczeniu. Dzis pierwszy raz rozliczylam sie w CGIL i kobieta mi naliczyla 1500E Detrazioni; w co nie moglam uwierzyc. Wrocilam do domu wpadlam na twojego bloga i znalazlam odpowiedz, za co ci bardzo dziekuje jestes super. Jak to mozliwe ze UIL nigdy mi nic nie odliczyl.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak naprawdę program rozliczający podatki nalicza to odliczenie automatycznie, wydaje mi się więc dziwne, że po raz pierwszy widnieje ono na Twoim zeznaniu. Sprawdź dokładnie zeznania z poprzednich lat. :)

      Usuń
    2. Ok. sprawdze i sadze ze jezeli to jest taki program to mozliwe ze mialam odliczenia tylko o nich nie wiedzialam. Dzieki serdeczne za pomoc.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)