W
2015 r. startuje projekt przesyłania przez urząd skarbowy częściowo
wypełnionego zeznania podatkowego na formularzu 730 - sprawdźcie, czy
Was też to dotyczy! --> KLIK
Powoli zbliża się okres, w którym wielu z Was będzie musiało – lub chciało – rozliczyć się z włoskim fiskusem. Powoli, gdyż zeznanie podatkowe należy złożyć do końca maja 2014, więc spokojnie, nie musicie szaleć i szukać na gwałt dokumentów potrzebnych do jego wypełnienia.:)
Pod koniec poprzedniego roku włoski rząd
zrobił podatnikom prezent i w końcu przepchnął przepisy umożliwiające skorzystanie z uproszczonego formularza 730 (o którym
pisałam tutaj) również osobom, które w momencie składania
zeznania nie mają płatnika podatku, a więc pracodawcy. Do tej pory osoby
te zmuszone były do korzystania z formularza Unico (zwanego od 2017 r. Redditi PF), który nie dość, że jest dużo bardziej
skomplikowany, ale dodatkowo nie pozwalał na szybki zwrot ewentualnej nadpłaty
podatku.
Wasze życie będzie teraz nieco łatwiejsze, a
do tego nie będziecie musieli już czekać
latami na zwrot nadpłaconego podatku wynikającego z rocznej deklaracji.
Teraz, podobnie jak w przypadku osób pracujących czy emerytów, zwrot otrzymacie
po kilku miesiącach, z tym, że nie za pośrednictwem pracodawcy, a bezpośrednio
na podane przez Was konto bankowe. Musicie przyznać, że jest to wiadomość
zdecydowanie pozytywna, biorąc pod uwagę szalejący we Włoszech kryzys i
trudności, z jakimi borykają się obecnie obywatele, zwłaszcza w przypadku
utraty pracy.
Reasumując:
- jeśli w 2013 roku uzyskaliście dochód z pracy najemnej (czytaj: byliście zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony lub określony) albo paranajemnej (np. na podstawie umowy o projekt), emerytury i/lub posiadanych nieruchomości i terenów,
- jeśli w momencie składania deklaracji podatkowej nie macie pracodawcy, który dokonałby w imieniu urzędu skarbowego wyrównania podatkowego (zwrotu lub pobrania niedopłaty),
możecie skorzystać z formularza 730, który należy przesłać do urzędu skarbowego za pośrednictwem
CAF lub upoważnionego do tego księgowego (commercialista).
MOŻLIWOŚĆ UŻYCIA FORMULARZA 730/2014 DOTYCZY RÓWNIEŻ POMOCY DOMOWYCH (COLF)
I OPIEKUNEK OSÓB STARSZYCH (BADANTI)!
no w koncu cos madrego zrobili.... Nie wiedzialam o tej nowosci jeszcze a ja wykorzystam dla znajomego:-) Brava brava !!
OdpowiedzUsuńAleksandra M.
Witam,a jak będę miała pracodawcę ale wolałabym żeby pieniądze wpływały na konto,jest to możliwe?
OdpowiedzUsuńNiestety nie - jeśli w lipcu będziesz miała pracodawcę, zwrot podatku otrzymasz razem z pensją za ten miesiąc. Po to pracodawca pełni rolę płatnika podatku - pobiera zaliczki/należne niedopłaty i oddaje w imieniu fiskusa nadpłaty. :)
UsuńWitam,
OdpowiedzUsuńpracuje we włoszech w schronisku(4 miesiące zimą,2 miesiące latem)od roku pobieram bezrobocie Aspi.
Kiedy nie pracuję mieszkam w polsce.
Mam pytanie co musiałabym zrobić żeby pobierać tutaj macierzyńskie?
Jeszcze nie jestem w ciązy ale dowiadywałam się mniej więcej,że mogłabym dostawać najpierw 8 miesięcy bezrobocia a póżniej jeszcze 5 miesięcy macierzyńskiego,tylko nie jestem pewna co musiałabym zrobić?urodzic we włoszech czy w polsce?
Myślałam żeby jak się uda zajść w ciąże( paźdźiernik,listopad ) przyjechać tutaj na jeszcze jeden sezon zimowy,po sezonie mogłabym iść na bezrobocie a potem na macierzyńskie? Jakie dokumenty musiałabym mieć i jakie złożyć tu w urzędach?Bardzo proszę o odpowiedź :-)
Pozdrawiam
Zasiłek macierzyński wypłacany przez INPS (indennità di maternità) przysługuje kobietom pracującym oraz tym, którym umowa o pracę kończy się podczas tzw. obowiązkowego zwolnienia macierzyńskiego (maternità obbligatoria), który we Wloszech trwa łącznie 5 miesięcy (dwa miesiące przed data porodu i trzy miesiące po porodzie). Jeśli Twoja ciąża będzie zagrożona, możesz otrzymać od lekarza zwolnienie na cały okres ciąży (astensione anticipata) - wówczas INPS wypłaci Ci zasiłek macierzyński przez cały okres zwolnienia (łącznie z zasiłkiem przysługującym w okresie obowiązkowego, pięciomiesięcznego zwolnienia).
UsuńRównież osoby bezrobotne maja prawo do zasiłku macierzyńskiego (MID - maternità in disoccupazione), jeśli spełniają jeden z następujących warunków:
- zwolnienie macierzyńskie rozpoczęło się przed upłynięciem 60-tego dnia od momentu utraty pracy
- zwolnienie macierzyńskie rozpoczęło się po upłynięciu 60-tego dnia od momentu utraty pracy i osoba ta ma prawo m.in. do zasiłku dla bezrobotnych
W tym drugim przypadku, upraszczając, musiałabyś być w 7. miesiącu ciąży (gdyż zwolnienie macierzyńskie przysługuje, jak wspomniałam, dwa miesiące przed porodem i trzy po), zanim skończy Ci się prawo do zasiłku Aspi - wtedy INPS zawiesi wypłatę Aspi, wypłaci Ci przez 5 miesięcy zasiłek macierzyński, a następnie pozostałą kwotę Aspi (po wysłaniu do INPS specjalnego formularza).
Moja rada jest taka: podczas następnego pobytu we Wloszech wybierz się do najbliższego patronato i poproś o dokładne "obliczenie", kiedy powinnaś zajść w ciążę, by mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego. A gdy już będziesz w ciąży i trafisz w "zalecany" okres, z zaświadczeniem od ginekologa wskazujących przewidywana datę porodu udaj się znowu do patronatu i zlec złożenie w Twoim imieniu wniosku i przeprowadzenie całej procedury. Jeśli będą potrzebne dodatkowe dokumenty, na pewno Cie o tym poinformują.:)
Witam,dziękuję za odpowiedź :-) Proszę mi jeszcze powiedzieć czy muszę urodzić we Włoszech?
UsuńNie sadze, by był to warunek niezbędny do otrzymania zasiłku, nie otrzymujesz go przecież ze względu na urodzenie we Wloszech, a ze względu na zameldowanie tutaj oraz spełnianie warunków przewidzianych przepisami. Ważne jest, byś przesłała jak najszybciej do INPS zaświadczenie o porodzie, wystawione przez lekarza odbierającego poród, lub akt urodzenia dziecka - dla pewności możesz zadzwonić do INPS i zapytać o dokładną procedurę.
Usuń