9 grudnia 2013

DISOCCUPAZIONE AGRICOLA, CZYLI ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH Z BRANŻY ROLNICZEJ



Zasiłek dla pracowników sektora rolnego jest chyba jedynym, który nie został zmodyfikowany przez reformę rynku pracy z 2012 roku (tzw. riforma Fornero), a więc nie został zastąpiony przez nowe zasiłki ASPI i mini-ASPI, które z kolei zostały zastąpione w 2015 r. przez zasiłek Naspi- Wiąże się to też ze specyficznym charakterem tego zasiłku – w odróżnieniu od „normalnego” zasiłku dla bezrobotnych, który wypłacany jest po utracie pracy, zasiłek rolniczy (pozwólcie, że tak będę go w skrócie nazywać, dla wygody) wypłacany jest za okres bezrobocia, który już nastąpił.


Zasiłek rolniczy przysługuje następującym osobom:

  • pracownikom zatrudnionym w rolnictwie na czas określony 
  • pracownikom zatrudnionym w rolnictwie na czas nieokreślony, pracującym jedynie przez część roku
  • drobnym dzierżawcom (tzw. piccoli coloni)
  • osobom pracującym w rodzinnych gospodarstwach rolnych (compartecipanti familiari)
  • rolnikom posiadającym drobne gospodarstwa, którzy opłacają dobrowolne składki do osiągnięcia 51 dni ubezpieczenia (np. jeśli pracowali w ciągu roku 25 dni, muszą wpłacić dodatkowe 26 dni składek)


OSOBY TE MUSZĄ BYĆ WPISANE W DANYM ROKU DO SPECJALNEGO WYKAZU OSÓB ZATRUDNIONYCH W BRANŻY ROLNICZEJ (ELENCHI NOMINATIVI DEI LAVORATORI AGRICOLI)!



Aby uzyskać prawo do zasiłku, musicie spełniać dodatkowo następujące warunki:

  • dwa lata ubezpieczenia społecznego – oznacza to, że musicie być wpisani do wykazu osób zatrudnionych w branży rolniczej co najmniej od dwóch lat LUB mieć opłacony co najmniej tydzień składek na ubezpieczenie społeczne nie rolnicze (extra agricolo) w okresie poprzedzającym te dwa lata
  • opłacone co najmniej 102 składki dzienne w ciągu ostatnich dwóch lat – liczy się rok, za który wnioskujecie o przyznanie zasiłku oraz rok poprzedni (np. składając wniosek w 2014 roku, musicie wziąć pod uwagę lata 2012-2013)




Przed 1 stycznia 2013 roku możliwe było otrzymanie mniejszego zasiłku – tzw. indennità di disoccupazione agricola con requisiti ridotti – jeśli przepracowało się co najmniej 78 dni w roku (= opłacone były składki). Jednak reforma rynku pracy z 2012 r. wykluczyła pracowników branży rolniczej z kręgu osób mogących skorzystać z zasiłku mini-ASPI, który zastąpił dotychczasowy mini-zasiłek (indennità di disoccupazione con requisiti ridotti), ale nie jego rolniczą formę. Przez to pracownicy sektora rolniczego o niewystarczającej ilości zapłaconych składek zostali automatycznie pozbawieni możliwości wystąpienia o „mini-zasiłek”, który został zlikwidowany.



WNIOSEK O PRZYZNANIE ZASIŁKU ROLNICZEGO



Jak wspomniałam wyżej, zasiłek rolniczy nie odnosi się do statusu bezrobotnego, który zaistniał w wyniku utraty pracy – jest to raczej coś w rodzaju zapomogi wypłacanej rolnikom za rok poprzedni. Dlatego też do uzyskania prawa do zasiłku nie jest wymagana rejestracja w urzędzie pracy.


Wniosek o przyznanie zasiłku rolniczego można złożyć tylko i wyłącznie drogą elektroniczną lub telefonicznie – nie ma możliwości osobistego złożenia wniosku. INPS daje Wam do wyboru następujące opcje:

  • złożenie wniosku na stronie internetowej INPS – musicie być zarejestrowani na portalu i posiadać kod dostępu (PIN)
  • złożenie wniosku przez telefon, dzwoniąc na specjalny numer INPS – darmowy 803164 z telefonów stacjonarnych lub płatny 06 164164 z telefonów komórkowych)
  • skorzystanie z pośrednictwa związków zawodowych (patronato), które wypełnią wniosek i prześlą go w Waszym imieniu do INPS za pomocą specjalnego programu komputerowego

Wniosek składa się na początku każdego roku na złożenie go macie czas do 31 marca. Jeśli nie zdążycie tego zrobić, zasiłek niestety przepada.



WYSOKOŚĆ ZASIŁKU ROLNICZEGO



INPS wypłaca zasiłek za tyle dni, ile przepracowaliście w poprzednim roku. Maksymalna ilość dni, za które możecie uzyskać zasiłek, wynosi 180 – od 365/366 dni (czyli całego roku) odejmuje się wszystkie przepracowane przez Was w rolnictwie dni oraz ewentualnie okres przepracowany w innych branżach, chorobowe, urlop macierzyński, wyjazd na stałe zagranicę itd.



Wysokość zasiłku w przypadku osób zatrudnionych na czas określony wynosi 40% otrzymywanej pensji, przy czym za pierwsze 150 dni INPS pobiera dodatkowo tzw. składkę solidarnościową (contributo di solidarietà) w wysokości 9%. Osoby zatrudnione na podstawie umowy na czas nieokreślony otrzymają zasiłek w wysokości 30% wynagrodzenia – w tym przypadku nie jest pobierana składka solidarnościowa.




Przykład:

W 2013 roku Kazio pracował w mleczarni – łącznie przepracował tam 172 dni. Był zatrudniony na czas określony, a jego dzienne wynagrodzenie wynosiło 50 euro.

50 euro x 40% = 20 euro

20 euro x 172 dni = 3440 euro

3440 euro – 270 euro (9% składki solidarnościowej za 150 dni) = 3170 euro brutto



Zasiłek wypłacany jest w jednej racie, zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca.

95 komentarzy:

  1. Witam..droga DEE..pozwole sobie zadac ci pytanie dotyczace kontraktu rolniczego.Moj maz jest zatrudniony na czas okreslony t.z.n od polowy stycznia do grudnia.Oczywiscie pobiera raz w roku disoccupazione agricola..interesuje mnie jednak czy od pracodawcy przysluguje mu tak zwana po polsku 13-tka..lub 14-tka..i na koniec umowy.. likwidacyjne?
    Z gory dziekuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam.
    Giovanna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć Giovanna,

      branża rolnicza jest sektorem dość specyficznym, zasady dotyczące umowy o prace zawarte są nie tylko w CCNL (krajowym kontrakcie zbiorowym), ale tez w zbiorowych kontraktach regionalnych i prowincjalnych, a wiec dużo zależy od tego, gdzie pracuje Twój mąż. Istnieją tez spore różnice pomiędzy wynagrodzeniem pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony i określony - w przypadku Twojego męża, który pracuje na czas określony, kwestia trzynastki i czternastki (przysługującej osobom zatrudnionym w rolnictwie na czas nieokreślony) zawiera się w tzw. trzecim elemencie (terzo elemento). Jest to coś w rodzaju kwoty zastępczej, stanowiącej część składową wynagrodzenia i wypłacanej na poczet trzynastki, czternastki, dni świątecznych oraz urlopu.

      Twój mąż jak najbardziej ma prawo do "odprawy" (TFR), choć również w tym przypadku kwestia ta wygląda nieco inaczej w przypadku pracowników rolnych zatrudnionych na czas określony. TFR w każdym razie mu przysługuje.

      Usuń
  2. Czyli sczeze mowiac poradz mi gdzie moge isc z kontraktem meza aby dowiedziec sie o wszystkie te sprawy bo nasz ksiegowy nie jest chetny do udzielania jakichkolwiek informacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej udać się do patronato (CAF) przy związkach zawodowych.

      Usuń
    2. Witam Serdecznie chciałam poradzic się w pewnej sprawie poniewaz mam bonifico domiciliato czyli to chyba sie nazywa we włoszech zasiłek rolniczy którego nie wybrałam w 2011 roku a został mi przyznany mam czek jestem obecnie w polsce jak mogę go zrealizowac?czy nie jest przedawniony i czy mogę go w jakis sposób zrealizowac w polsce ??

      Usuń
    3. Opcja "bonifico domiciliato" oznacza wypłatę zasiłku w urzędzie pocztowym odpowiednim do Twojego miejsca zamieszkania - okazujesz w okienku kwitek z INPS i otrzymujesz gotówkę. Niestety realizacja czeku w Polsce nie jest możliwa, głównie ze względu na jego szczególny charakter, a przedawnienie prawa do wypłaty świadczeń wypłacanych przez INPS zazwyczaj następuje po 5-10 latach, w zależności od świadczenia.

      Usuń
    4. czyli jeśli mam to bonifico z 2011 roku nie jest przedawnione ?? czy muszę jeszcze zadzwonic na pocztę w IT?? jakie dokumenty będą mi potrzebne przy odebraniu gotówki ?? dziękuję za odpowiedz

      Usuń
    5. Myślę, że zdążysz wypłacić pieniądze, choć stuprocentowej pewności nie mam, więc na Twoim miejscu zadzwoniłabym na infolinię INPS (na pocztę nie ma sensu dzwonić, oni tylko pośredniczą w wypłacie) i upewniła się, że zasiłek nie przepadł. Do jego wypłaty powinien wystarczyć dokument tożsamości i oczywiście kwitek z INPS, o to też możesz zapytać.

      Usuń
  3. Dziekuje serdecznie za informacje i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam od wielu lat pracuję w branży rolniczej we Włoszech w okresach luty do grudzień.W tym roku zamierzam starać się pierwszy raz o Disoccupazione Agricola.Mam pytanie wspomniała Pani że osoby starające się o świadzczenie muszą być wpisani do specjalnego wykazu osób pracujących w branży rolniczej w danym roku.Czy ten wpis to jest dobra wola szefa czy następuje on automatycznie po zawarciu umowy o pracę.Dziękuję za odpowiedż.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. INPS publikuje roczny wykaz osób pracujących w branży rolniczej na podstawie danych otrzymanych od pracodawców - jeżeli więc pracodawca przekazał INPS informacje na temat przepracowanych przez Ciebie w danym roku dni, to Twoje nazwisko powinno widnieć na wykazie.

      Tak przy okazji, wykazy te przesyłane są (do końca maja każdego roku) do urzędów gmin, które wywieszają je przez 15 dni - warto się tym interesować i sprawdzać, czy wszystko się zgadza, gdyż w razie błędów (np. brak wpisu lub ilość godzin niezgodna z rzeczywistością) istnieje możliwość złożenia odwołania w ciągu 30 dni od momentu wywieszenia wykazu.

      Usuń
  5. Witam chcialabym sie dowiedziec o nowy formularz ktory trzeba wpisac codici meza do czego to potrzebne a dodam ze nigdy sie tu nie rozliczalam z mezem czy to konieczne jest

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Formularz jest zarówno wnioskiem o przyznanie zasiłku rolniczego, jak i wnioskiem o zasiłek rodzinny na członków rodziny pozostających na Twoim utrzymaniu - podejrzewam, że dane męża są wymagane jedynie w przypadku, gdy chcesz ubiegać się o zasiłek rodzinny. W przeciwnym wypadku obowiązkowe ich wpisywanie nie miałoby większego sensu, gdyż zasiłek rolniczy przysługuje Ci i tak ze względu na przepracowany okres i jeśli nie chcesz żadnych świadczeń (odliczenia na członków rodziny czy zasiłku rodzinnego), to po co to?

      Usuń
  6. Dziekuje za odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam serdecznie.Proszę napisać jak mogę złożyć wniosek o zasiłek rolniczy przez internet .W jakie zakładki mam wejść.Nie znam języka Włoskiego ale dzięki Pani instrukcji (blog) potrafiłem załatwić rejestrację,pin w INPS i mam dostep do swoich danych .Ale jak złożyć wniosek o zasiłek rolniczy?Proszę o odpowiedz.Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Invio domande di prestazioni a sostegno del reddito --> w menu po lewej Disoccupazione e/o ANF agricola --> Presentazione domande --> Inserisci domanda

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję za info.Postaram się to zrobić przez internet.Proszę bardzo napisać,czy jest możliwość rozliczenia się z podatku przez internet i do kiedy mam czas i jak to zrobić.Przekroczyłem 15.000 tyś euro .Czyli mam dwa CU 2016.Jest możliwośc przez internet?Muszę dopłacić ale jak to zrobić przez internet.Proszę o pomoc

      Usuń
    3. Jeśli rozliczałeś się już kiedyś we Włoszech za pomocą druku 730, możesz skorzystać z tzw. 730 precompilato, do którego dostęp po 15 kwietnia uzyskasz m. in. ze strony INPS, na której jesteś zarejestrowany:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/02/formularz-730-czesciowo-wypeniony-przez.html

      Możesz wypełnić wówczas zeznanie samodzielnie i przesłać je bezpośrednio do urzędu skarbowego (termin składania zeznań na formularzu 730 mija na początku lipca):

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/05/jak-poradzic-sobie-z-730-precompilato.html

      Jeśli rozliczasz się natomiast po raz pierwszy, musisz przesłać zeznania za pośrednictwem CAF lub księgowego lub skorzystać z druku Unico PF:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/zeznanie-podatkowe-z-uzyciem-formularza_10.html

      Usuń
  8. Witam ile dni przerobionych minimum jest potrzebne ze disocupazione w branży rolniczej ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cytat z artykułu:

      "Aby uzyskać prawo do zasiłku, musicie spełniać dodatkowo następujące warunki:
      - dwa lata ubezpieczenia społecznego – oznacza to, że musicie być wpisani do wykazu osób zatrudnionych w branży rolniczej co najmniej od dwóch lat LUB mieć opłacony co najmniej tydzień składek na ubezpieczenie społeczne nie rolnicze (extra agricolo) w okresie poprzedzającym te dwa lata
      - opłacone co najmniej 102 składki dzienne w ciągu ostatnich dwóch lat – liczy się rok, za który wnioskujecie o przyznanie zasiłku oraz rok poprzedni (np. składając wniosek w 2014 roku, musicie wziąć pod uwagę lata 2012-2013)"

      Usuń
    2. Rozumiem ja juz ede brał 3 raz disocupazione zawsze dostałem ale tego roku przyjechałem później do pracy i boję się że mi braknie dni do tego a pracuje tylko we Włoszech przez 6miesiecy

      Usuń
    3. Możesz poprosić w CAF o szacunkowe wyliczenie, czy opłacone w tym roku składki wystarczą do otrzymania zasiłku, jeśli nie chcesz czekać do momentu składania wniosku.

      Usuń
    4. Tylko ja jestem zatrudniony od kwietnia do października a gdzie trzeba się udać z zapytaniem do nich?

      Usuń
    5. Możesz zwrócić się do jakiegokolwiek CAF, pełno ich na każdym rogu. :)

      Usuń
  9. Witam. Świetna strona. Chciałbym zapytać czy jest określone minimum dni przepracowanych w roku aby ubiegać się o zasiłek rolniczy ? I słyszałem że można ubiegać się o zasiłek rolniczy z 2 lat. Czy to prawda? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warunki otrzymania zasiłku opisałam w artykule, jaśniej nie potrafię. :)

      Jeśli wniosek o przyznanie zasiłku nie zostanie złożony do końca marca, traci się do niego prawo.

      Usuń
  10. Witam.Mam do Pani pytanie i serdecznie dziękuję za odpowiedź.Pracuję w branży rolniczej we Włoszech żona z dziecmi jest w Polsce.Rok temu złożyłem wniosek o rodzinne z ostatnich pięciu lat oraz wniosek w tym roku o bezrobotne.Dzisiaj będąc w patronacie dostarczając dokumenty brakujące do rodzinnego dla INPS bardzo niemiła Pani stwierdziła że prawdopodobnie nie dostane jakichkolwiek świadzczeń ponieważ nie rozliczałem się z podatku we Włoszech(brak oświadczeń)Przy składaniu wniosków nikt mnie nie informował że warunkiem otrzymania jakichkolwiek świadzceń jest posiadanie rozliczenia podatkowego we Włoszech.Proszę o odpowiedź i radę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W ogóle nie słuchaj bardzo niemiłej pani, głupoty gada. :) Zeznania podatkowe nie mają nic wspólnego z prawem do zasiłku rodzinnego.

      Usuń
  11. Witam serdecznie, szukając informacji na temat disoccupazione trafiłam tutaj, może Pani byłaby w stanie udzielić mi jakiś konkretnych informacji. W tym roku przepracowałam od 15.03 do 30.09 w rolnictwie, ale to mój pierwszy rok, więc z tego co zrozumiałam disoccupazione agricolo mi się nie należy. Nie rozumiem tylko informacji tu cytat: ''...od dwóch lat LUB mieć opłacony co najmniej tydzień składek na ubezpieczenie społeczne nie rolnicze (extra agricolo) w okresie poprzedzającym te dwa lata''. Czym jest to extra agricolo? Mam jakiś tam okres przepracowany od 09.2014- 02.2015 ale to part time z bardzo niską busta paga,czy to w jakiś sposób może być brane pod uwagę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma znaczenia wysokość wynagrodzenia, liczą się opłacone składki w branży innej niż rolnicza. Musiałabyś jedynie sprawdzić, czy zgadza się okres, ale możesz to zrobić w momencie składania wniosku o przyznanie zasiłku rolniczego - jeśli zrobisz to za pośrednictwem CAF, pracownicy będą w stanie od razu Ci powiedzieć, czy spełniasz warunki do jego otrzymania.

      Usuń
  12. Hej. Czy do pobierania disoccupazione potrzebne jest residence??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zasiłek przyznawany jest ze względu na opłacone składki, nie miejsce zameldowania. :)

      Usuń
  13. Dzień dobry,dee...Mam pytanie czy zasiłek chorobowy liczy się do disoccupazione agricola?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wkleję może fragment artykułu:

      "INPS wypłaca zasiłek za tyle dni, ile przepracowaliście w poprzednim roku. Maksymalna ilość dni, za które możecie uzyskać zasiłek, wynosi 180 – od 365/366 dni (czyli całego roku) odejmuje się wszystkie przepracowane przez Was w rolnictwie dni oraz ewentualnie okres przepracowany w innych branżach, chorobowe, urlop macierzyński, wyjazd na stałe zagranicę itd."

      Jak widzisz, okres pobierania zasiłku chorobowego jest odejmowany od dni, za które przysługuje zasiłek rolniczy.

      Usuń
  14. Dziękuję za odpowiedź,pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  16. Dzień dobry do tej pory pracowałam sezonowo jako pokojówka w tym roku zaczęłam pracę w rolnictwie.Umowę dostał od 13.03.2017 do końca czerwca. Czy przysługiwać mi będzie od lipca zasiłek dla bezrobotnych? Mój pracodawca zgłosił że zaczynam pracę i ja poinformowałam urząd pracy też o tym. To muszę iść jeszcze raz do urzędu pracy do 31.03 aby ich poinformować że będę chciała brać zasiłek dla bezrobotnych? I czy on mi w ogóle przysługuje? A i mam jeszcze pytanie orientuje się Pani może ile euro za godzinę netto otzrzymuje się gdy brutto mam 12.38. Pracuję w południowym tyrolu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zasiłek rolniczy przysługuje za rok 2016, jeśli więc w zeszłym roku pracowałaś w rolnictwie, moim zdaniem jak najbardziej powinnaś złożyć wniosek o jego przyznanie. Urząd pracy nie ma z tym nic wspólnego, zasiłek wypłacany jest przez INPS.

      Po wygaśnięciu obecnej umowy będziesz mogła złożyć wniosek o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych (Naspi).

      Niestety nie potrafię podać Ci kwoty netto Twojego wynagrodzenia.

      Usuń
  17. Witam ,otrzymuje zasilek rolniczy,mam pytanie czy w okresie w którym nie przebywam w pracy we Włoszech moge pracowac legalnie w Polsce a i tak otrzymam ten włoski zasilek,czy tez aby go otrzymac nie moge pracowac w Polsce?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak wspomniałam w artykule, (cyt.) "w odróżnieniu od „normalnego” zasiłku dla bezrobotnych, który wypłacany jest po utracie pracy, zasiłek rolniczy (...) wypłacany jest za okres bezrobocia, który już nastąpił.". Twoja aktualna sytuacja zawodowa nie ma więc znaczenia, gdyż zasiłek rolniczy wypłacany w 2017 r. dotyczy okresu bezrobocia w 2016 r.

      Usuń
  18. Dziękuje za informacje.
    Pytam dlatego że w roku 2018 tez będe pracowac sezonowo we Włoszech.W tym roku 2017 otrzymałam zasilek za rok 2016 i wypracowaląm ponad 120 dni na rok przyszły,tylko jak teraz w roku 2017 pójde do pracy w Polsce to czy nadal bede miala prawo do zasilku za ten rok czyli2017 a który bym otrzymala na przelomnie czerwca i lipca 2018 roku:)

    OdpowiedzUsuń
  19. Witam ,dziekuje za odpowiedz. Pytam o prace w Polsce z myśla o zasilku za rok 2017 który wypracowałam i który bede mogła pobrac w czerwcu 2018 roku.
    Gdybym jeszcze w roku 2017 poszła do pracy w Polsce to czy nadal by mi przysługiwał ten wypracowany we Włoszech od czerwca do pazdiernika2017.?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W artykule wyjaśniłam, że m. in. okres przepracowany w innych branżach, również za granicą, jest odejmowany od liczby dni, za które przysługuje zasiłek, więc będzie on odpowiednio niższy. Wniosek o przyznanie zasiłku rolniczego zawiera pytanie o pracę w innych krajach UE i w przypadku odpowiedzi twierdzącej trzeba załączyć europejski druk U1, poświadczający okres zatrudnienia za granicą.

      Usuń
  20. Witam.Na poczatku roku 2014 wróciliśmy z mężem i dzieckiem do Pl ( po kilku latach)Przed powrotem złożyliśmy wniosek za posr.patronatu o disocupazione agricola.W czerwcu INPS wyplacil mezowi pieniadze (bylismy juz w Pl).w 2014 roku mąż podjął prace w Pl.Chcialam zapyrac czy obowiazkiem męża bylo rozliczenie tego bezrobocia w zeznaniu podatkowym w Pl ? (za rok 2014 rozliczalismy sie juz w kraju)z gory dziekuje za odp

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie znam polskich przepisów, nie potrafię udzielić więc wiarygodnej odpowiedzi. Skoro jednak w 2014 r. mąż uzyskał dochody zarówno w Polsce (praca), jak i we Włoszech (zasiłek), moim zdaniem powinien był wpisać do zeznania również włoski dochód.

      Usuń
  21. Dziękuję za odpowiedź.czy mogę na privat?mam pewne watpliwosci i potrzebuje wiecej informacji

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie, że możesz. :) Adres mailowy znajdziesz w zakładce KONTAKT.

      Usuń
  22. Dzień dobry posiadam konto internetowe inps ale noe mam pojęcia jak tam sprawdzić na jakim etapie znajduje się mój wniosek o zasiłek. Może wie Pani gdzie miałabym to tam sprawdzić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najprostszy sposób to wpisanie "agricola" do wyszukiwarki "Trova la prestazione", po czym wybranie z proponowanych opcji "Invio domanda di disoccupazione (agricola e non agricola), di mobilità e di ANF", a następnie kliknięcie w menu po lewej na "Consultazione domanda".

      Usuń
  23. Dziękuję bardzo
    Dnia 31.01 złożyłam wniosek za pośrednictwem patronatu i dziś sprawdziłam na stronie inps ale tam jest informacja nessunda domanda trovata oznacza to że inps jescze nie rozpatruje wniosku czy wcale nie został on złożony? Denerwuję się bo to już koniec marca... mam zgłosić się do patroatu że coś jest nie tak?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro złożyłaś wniosek za pośrednictwem CAF, opisana przeze mnie opcja nie ma zastosowania. Spróbuj tak: Fascicolo previdenziale del cittadino - Prestazioni (w menu po lewej) - Richieste presentate.

      Jeśli tam również nie znajdziesz wniosku, najlepiej zadzwoń na infolinię INPS i poproś o sprawdzenie.


      Usuń
  24. skorzystanie z pośrednictwa związków zawodowych (patronato), które wypełnią wniosek i prześlą go w Waszym imieniu do INPS za pomocą specjalnego programu komputerowego.......
    Witam, jak mam znaleźć to biuro kto to to za mnie załatwi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Biur takich jest we Włoszech pełno na każdym rogu, szukaj szyldu CAF (centro di assistenza fiscale).

      Usuń
  25. Witam serdecznie. Jakie dokumenty trzeba do złożenia wniosku w CAF o disoccupazione Grochola? Czy od tego roku nie trzeba dodatkowego papieru z pieczątką banku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Druk SR163, o którym piszesz, dotyczy wszystkich świadczeń wypłacanych przez INPS na konto osoby mającej do nich prawo. Procedura przyznawania zasiłku rolniczego nie uległa zmianie.

      Usuń
    2. PS. Druk ten został wprowadzony już kilka lat temu, nie jest to nic nowego. ;)

      Usuń
  26. Witam
    Mój mąż pracuje we Włoszech już kilka lat i w tym roku niestety spóźnił się ze złożeniem dokumentów o disoccupazione agricola. Co może zrobić w takiej sytuacji? Z góry dziękuję za pomoc .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nic nie można zrobić - jak wyjaśniłam w artykule, zasiłek przepada.

      Usuń
  27. Witam. Dzięki tej stronie złożyłem w tym roku papiery o zasiłek. Teraz wiem że pieniądze otrzymuje się na przełomie czerwiec/lipiec. A czy dostaje się jakiś dokument na podstawie którego będę mógł się rozliczyć w przyszłym roku? Jeśli taki dokument dostanę to na adres w polsce czy do Włoch miejsca mojej pracy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ani tu, ani tam. ;) Od kilku lat INPS nie przesyła już zaświadczeń o dochodach, trzeba samemu się o nie upomnieć w jeden z następujących sposobów:

      - pobierając je samodzielnie ze strony INPS (wymagana jest rejestracja i wystąpienie o nadanie kodu PIN)
      - wybierając się osobiście do oddziału
      - korzystając z pośrednictwa CAF
      - dzwoniąc na infolinię INPS
      - wysyłając wniosek na specjalny adres mailowy

      Usuń
  28. Witam. Dokładnie do którego dnia otrzymam ten zasilek? Bo zaczynam zastanawiać się czy w ogóle go dostanę, a za każdym sprawdzeniem muszę jeździć do banku. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie istnieje określony termin wypłaty, zasiłek rolniczy wypłacany jest w lipcu, jednak niemożliwe jest podanie dokładnego dnia.

      Usuń
  29. Witam serdecznie. Co oznacza dwa lata ubezpieczenia społecznego? Pracuje na czas określony i w zeszłym roku pracowałem 2 miesiące a w tym roku będę pracował 6 miesięcy. Czy spełniam warunki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozwolisz, że wkleję fragment artykułu:

      "(...) oznacza to, że musicie być wpisani do wykazu osób zatrudnionych w branży rolniczej co najmniej od dwóch lat LUB mieć opłacony co najmniej tydzień składek na ubezpieczenie społeczne nie rolnicze (extra agricolo) w okresie poprzedzającym te dwa lata"

      Jaśniej nie potrafię. ;) Musisz sprawdzić, od jak dawna jesteś wpisany do wykazu osób zatrudnionych w rolnictwie i jeżeli nie uzbierałeś jeszcze dwóch lat, musiałbyś wykazać, że w poprzednich latach opłaciłeś co najmniej tydzień składek, pracując w innej branży.

      Usuń
  30. Witam czy jak biore discokupazione to musze rozliczac sie z cud

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy od tego, czy w danym roku oprócz zasiłku rolniczego uzyskałeś też inny dochód. Jeżeli nie,to nie musisz składać zeznania, jeżeli natomiast dodatkowo pracowałeś, to musisz się rozliczyć z fiskusem:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/podatek-dochodowy-we-woszech-z-czym-to.html

      Usuń
    2. Wybacz, oto poprawny link:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/roczne-zeznanie-podatkowe-osob.html

      Usuń
    3. Witam ja mam zasilek rolniczy czyli discokupazione dzieki temu ze pracuje we Wloszech sezonowo 5 miesiecy i innej pracy dodatkowej nie mam wiec skladac CUD nie musze ? czy dobrze to zrozumialem ? pozdrawiam

      Usuń
    4. Dochód z pracy to jedno, a dochód z zasiłku to co innego, więc masz co roku dwa różne źródła dochodu i dwóch pracodawców - zakład pracy oraz INPS. Każdy pracodawca ma obowiązek dostarczyć Ci zaświadczenie o uzyskanym dochodzie rocznym (Certificazione Unica), a Ty na ich podstawie musisz złożyć zeznanie podatkowe.

      Usuń
  31. W tym roku pierwszy raz składam wniosek o przyznanie mi disokupazione Agricole(zasiłek rolniczy).W 2019 pracowałem tylko we Włoszech.Ale w poprzednim roku 2018 pracowałem w Polsce 4 miesiące do końca kwietnia 2018.Później pojechałem do Włoch i pracowałem 2 miesiące (maj,czerwiec).Nie wiem czy te 4 miesiące(od stycznia do kwietnia) będą miały wpływ na mój zasiłek który bym pobrał w czerwcu 2020

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Praca w Polsce nie ma nic wspólnego z prawem do otrzymania włoskiego zasiłku rolniczego.

      Usuń
  32. Witam pracuje we Wloszech w rolnictwie sezonowo i biore tez disokupazione .czy moge pracowac w polsce i potem brac disokupazione

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Praca w Polsce nie koliduje z prawem do włoskiego zasiłku rolniczego, gdyż przysługuje on za okres bezrobocia, który nastąpił w roku poprzednim, co wyjaśniłam na początku artykułu. Nie musisz więc być aktualnie bezrobotny, by otrzymać zasiłek.

      Usuń
  33. Witam .w jakim banku w Polsce moge wybrac pieniadze z dezokupazione

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pytanie nie brzmi, w jakim, a raczej, czy w ogóle możesz otrzymać przelew na zagraniczne konto - teoretycznie nie powinno być z tym problemu, jednak pamiętaj, że INPS wymaga załączenia do wniosku wypełnionego i potwierdzonego pieczątką i podpisem pracownika banku druku SR163, więc Twój polski bank musiałby zatwierdzić Ci tenże formularz.

      Usuń
  34. MAM KONTO DO DEZOKUPAZIONE WE wLOSZECH ,CZY MOGE Z TEGO KONTA WYBRAC W POLSCE PIENIADZE Z BANKOMATU JESLI TAK TO W JAKIM BANKU W POLSCE

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W każdym, po prostu zapłacisz prowizję za pobranie pieniędzy i przewalutowanie, to wszystko.

      Usuń
  35. Witam. Jak w tym roku załatwić ta zapomogę? Skoro jest wszystko zamknięte. I do kiedy jest termin składania wniosku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najłatwiej zrobić to samodzielnie na stronie INPS, jeśli jesteś na niej zarejestrowany, lub zalogować się pomocą aplikacji Spid, jeśli ją posiadasz. W przeciwnym wypadku można skontaktować się z którymkolwiek biurem CAF/patronato i zapytać o możliwość załatwienia sprawy na odległość, mailowo.

      W związku z epidemią termin składania wniosków został wydłużony z 68 do 128 dni od momentu utraty pracy.

      Usuń
  36. do kiedy w tym roku czyli 2020 sklada sie podatek we wloszech za rok 2020

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Komentujesz pod artykułem o zasiłku rolniczym i daty trochę Ci się chyba pomyliły, więc nie jestem pewna, o co tak naprawdę pytasz - na wszelki wypadek odpowiem na dwa możliwe pytania, które przychodzą mi do głowy:

      1) Wniosek o przyznanie zasiłku rolniczego za 2019 rok składa się w tym roku do 30 czerwca - termin został przedłużony ze względu na pandemię koronawirusa.

      2) Termin składania zeznań podatkowych za 2019 rok mija 30 września w przypadku użycia druku 730 oraz 30 listopada w przypadku druku Redditi PF.

      Usuń
  37. co jeszcze moze uzyskac we Wloszech pracownik sezonowy w rolnictwie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W związku z pandemią koronawirusa można było ubiegać się o zapomogę w wysokości 600 euro za marzec i 500 euro za kwiecień.

      Usuń
  38. rozliczalem podatek cud za rok 2019 i mam do zaplaty cos tam ale mam na jednym papierze do 30 czerwca zebym zaplacil a na drugim papierze mam ta sama kwote za rok 2020 do 30 listopada nakaz zaplaty i czy mam dwa razy zaplacic w tym roku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W czerwcu płaci się podatek należny za 2019 rok oraz pierwszą ratę zaliczki na rok 2020, natomiast w listopadzie upływa termin zapłaty drugiej raty zaliczki na 2020 rok. Zaliczek nie musisz płacić, jeśli wiesz, że w 2020 roku nie uzyskasz dochodów we Włoszech lub wiesz, że będą one dużo niższe niż w zeszłym roku.

      Usuń
  39. czy podatek ten moge zaplacic w kazdym banku

    OdpowiedzUsuń
  40. Witam od kiedy w roku 2020 mozna skladac papiery na discokupazione

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowiedziałam na to pytanie powyzej, 10 czerwca.

      Usuń
  41. Witam mam takie pytanie jeśli mam np z tamtego roku 20 dni przepracowanych a za 2018 r 65 dni czy mogę składać wniosek o zasiłek disoccupazione? Ktoś mi mówił jeśli nie składałem w roku jakimś a brakuje dni np w moim przypadku za poprzedni rok to biorą też pod uwagę inny rok czyli w moim przypadku 2018

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak wyjaśniłam w artykule, musisz "uzbierać" co najmniej 102 dni pracy w ostatnich dwóch latach, czyli w 2018 i 2019 roku. W Twoim przypadku nie masz wystarczającej ilości dniówek, bo tylko 85.

      Usuń
  42. Witam chciałbym zapytać czy zasiłek okupacione Agrykola należy się jeśli kilka dni przed rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron. Z przyczyn rodzinnych musiałem zjechać nadmieniam zecz sektorze rolniczym pracuje 7 lat proszę o informację pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Biorąc pod uwagę specyficzny charakter zasiłku rolniczego, który nie jest związany ze statusem osoby bezrobotnej, nie sądzę, by miało to jakiekolwiek znaczenie.

      Usuń
  43. czy disoocupazzione agricola liczy się do emerytury

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Okres bezrobocia liczy się do emerytury (to tzw. składki wirtualne), można sprawdzić swoje okresy składkowe na stronie INPS.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...