Strony

12 października 2019

WYMELDOWANIE Z WŁOCH



[Wklejam post opublikowany niedawno na fejsbukowym fanpejdżu, gdyż temat jest coraz bardziej popularny, a brakowało go na blogu.] 


Co jakiś czas pojawia się w Waszych wiadomościach pytanie o to, jak wygląda kwestia wymeldowania się z Włoch - czy trzeba, czy po wygaśnięciu umowy najmu następuje ono automatycznie, czy ktoś może to za Was zrobić, a w ogóle to gdzie trzeba pójść i ile zapłacić.

No więc płacić nie musicie nic i chodzić w zasadzie też nie, bo od kilku lat można całą sprawę załatwić na odległość. Najważniejszy jest w tym wszystkim druk oświadczenia o wymeldowaniu ze względu na wyprowadzkę za granicę - zazwyczaj można go znaleźć na stronie internetowej urzędu gminy, ale jeśli Wasza gmina to akurat jakaś zacofana pipidówa, gdzie używają jeszcze Explorera, a stronę robił im kuzyn Alfonso w późnych latach dziewięćdziesiątych, to możecie ściągnąć sobie tenże druk ze strony włoskiego MSW. Znajdziecie go tutaj, kliknijcie na “Modulo di cancellazione. Circolare n.9/2012”:


Po wypełnieniu formularza macie do wyboru cztery opcje:

1) jeśli bardzo się nudzicie, a Waszym perwersyjnym hobby jest odwiedzanie urzędów administracji publicznej, możecie zanieść go osobiście do urzędu meldunkowego (Ufficio Anagrafe);
2) jeśli Wasza perwersja ogranicza się stania w kolejkach w urzędach pocztowych, możecie wysłać go pocztą, najlepiej listem poleconym zwrotnym, załączając ksero ważnego dowodu tożsamości;
3) jeśli lubicie antyki i styl retro, możecie skorzystać z faksu, również załączając ksero dowodu;
4) millenialsom i innym miłośnikom nowoczesności polecam przesłanie druku wraz ze skanem dowodu mailem, na adres urzędu, który na pewno znajdziecie na stronie internetowej urzędu (chyba że go nie znajdziecie, wtedy będzie trzeba zadzwonić i zapytać).

Wymeldowanie następuje w dniu złożenia oświadczenia o wyprowadzce za granicę, a możecie to spokojnie zrobić już po wyjeździe, siedząc wygodnie na tapczanie w Inowrocławiu i popijając kawę inkę z kubka z ćmielowskiej porcelany.

I nie, samo rozwiązanie umowy najmu nie oznacza, że zostaniecie automatycznie wymeldowani z danego miejsca – musicie samo złożyć odpowiednie oświadczenie, ewentualnie właściciel mieszkania lub inna osoba zainteresowana (np. współlokator widniejący w umowie najmu) może zgłosić w urzędzie, że już tam nie mieszkacie, jednak to zupełnie inna procedura, która przewiduje przeprowadzenie odpowiedniej kontroli i trwa zazwyczaj około roku. Podobnie ma się w przypadku wszystkich innych podobnych sytuacji, np. opiekunek, którym skończyła się umowa i wyprowadziły się od pracodawcy.

Osobiście radzę nie zaniedbywać kwestii wymeldowania się z Włoch, gdyż pamiętajcie, że zgodnie z włoskimi przepisami każda osoba tutaj zameldowana, bez względu na faktyczny kraj zamieszkania, jest z automatu uznawana za włoskiego rezydenta podatkowego, więc fiskus może się dopomnieć o zapłatę np. podatku od nieruchomości położonych za granicą (IVIE) czy od zagranicznych oszczędności (IVAFE), i będziecie mieli problem.

Aha, i jeszcze jedno – jeśli macie włoskie obywatelstwo, to nie możecie po prostu się wymeldować i hasta la vista baby, nie ma takiej opcji. Państwo włoskie wymaga od swoich obywateli, którzy zapragną wynieść się za stałe za granicę rejestracji w spisie osób zamieszkałych za granicą, tzw. AIRE (Anagrafe Italiani Residenti all’Estero). Rejestracji w AIRE dokonuje się przez internet, po uprzedniej rejestracji na poniższej stronie:

https://serviziconsolari.esteri.it/ScoFE/services/category-info.sco?categoryId=3&cid=1240185

Po rejestracji zostanie
cie wpisani do spisu obywateli włoskich zamieszkałych za granicą przy urzędzie gminy, w której jesteście aktualnie zameldowani we Włoszech.

UWAGA! Obywatele włoscy zarejestrowani w AIRE tracą prawo do korzystania z włoskiej służby zdrowia!

30 komentarzy:

  1. Nasuwa mi się pytanie. Przebywam we Włoszech na Erasmusie. Jestem tutaj na dwa miesiące. W tym czasie podpisałam dwie umowy (conratto transitorio) na wynajem 2 mieszkań. osobiście się nigdzie nie meldowałam, czy w takim razie musze się wymeldować? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro się nie zameldowałaś we Włoszech (a w przypadku pobytu poniżej 90 dni obywatele UE nie mają takiego obowiązku), to nie miałabyś się skąd wymeldować. :)

      Usuń
  2. A co się stanie jeśli osoba pobierająca zasiłek Naspi wymelduje się? Zostanie on wstrzymany?. Czy poszczególne urzędy informują się wzajemnie i np. skoro ktoś się wymeldował to chyba zasiłku pobierać nie może?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawo do zasiłku dla bezrobotnych nie zależy od zameldowania, o czym pisałam tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2015/01/naspi-nowy-zasiek-dla-bezrobotnych-od.html

      ...i tutaj:

      https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2105788209527798&id=423587904414512

      Usuń
  3. Co z pojęciem residenza normale? Jak takową się uzyskuje i jakie warunki trzeba spełnić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pojęcie "residenza normale" oznacza stałe miejsce zamieszkania, bez względu na miejsce zameldowania, i zostało wprowadzone np. do włoskiego kodeksu drogowego w odniesieniu do europejskich praw jazdy. Nie jest to "stan", który można jakoś urzędowo potwierdzić czy uzyskać, to stan faktyczny, o którym mowa w różnych dokumentach unijnych.

      Usuń
  4. Dzieki za wpis, bardzo pomocny! Czy ze sluzby zdrowia tez nalezy sie wypisac?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teoretycznie lokalna ASL powinna otrzymywać okresowo z urzędu gminy informację na temat osób, które zostały wymeldowane i wyrejestrowywać je z SSN, jednak służba zdrowia zarządzana jest na poziomie regionalnym, więc wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz/mieszkałeś. Najlepiej zapytać bezpośrednio u źródła.

      Usuń
  5. Witam, czy przyjeżdżając do Włoch na kilka dni, do znajomych, również muszę spełnić obowiązek meldunkowy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ależ skąd, obowiązek meldunkowy dotyczy obywateli UE, które przebywają we Włoszech dłużej niż 90 dni.

      Usuń
    2. Tak mi się wydawało, lecz na różnych stronach internetowych spotkałem się z różnymi informacjami, na jednej było wprost napisane, że przy pobycie poniżej 90 dni, również właściciel mieszkania/domu musi zgłosić pobyt gościa na komisariacie policji.

      Usuń
    3. Obowiązek zgłoszenia na komisariacie gości istnieje, jeśli chodzi o Włochów i obywateli UE, przy pobycie dłuższym niż 30 dni.

      Usuń
    4. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam.

      Usuń
  6. Czyli sprawa jest prosta, ściągam oraz wypełniam druk i wysyłam go wraz ze skanem swojego dowodu włoskiego na maila którego znalazłem na stronie Ufficio Anagrafe mojej miejscowości. Teraz pytanie jak szybko organy takie jak policja, carab itp. będą mieć w systemie to że nie jestem już zameldowany. Czy po wymeldowaniu ktoś potem (policjant) może zostać wysłany w celu sprawdzenia czy rzeczywiście już nie mieszkam tutaj. Chciałbym pomieszkać bez meldunku jeszcze jakieś rok do dwóch lat i rozumiem że jeśli miałbym jakiś wypadek automatycznie nie mam opieki zdrowotnej i wszystkie koszty leczenia płacę z własnej kieszeni?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nikt nie sprawdza, czy rzeczywiście się wyprowadziłeś, jeśli złożysz oświadczenie o wyprowadzce za granicę i wniosek o wymeldowanie.

      Urząd gminy powinien poinformować o Twoim wymeldowaniu ASL, w której jesteś zarejestrowany i wówczas zostajesz wyrejestrowany i pozbawiony prawa do korzystania z włoskiej służby zdrowia.

      Usuń
  7. Dzień dobry,
    sprawa ojczyma (obywatela Włoch). Tuż przed panedmią z żoną Polką przyjechali do Polski na stałe, w urzędzie gminy powiedzieli, że nie trzeba się wymeldowywać, że to nastąpi automatycznie, po zgłoszeniu do AIRE. Teraz patrzymy. że chyba jednak nie, bo był pobierany podatek za emeryturę i w Polsce z Banku też.
    Co możemy zrobić, żeby nas wymeldowali i zwrócili i nie pobierali dalej podatku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kwestię zwolnienia z podwójnego opodatkowania włoskiej emerytury wyjaśniłam tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2017/11/podwojne-opodatkowanie-woskiej-emerytury.html

      Usuń
  8. Dzien Dobry. Mam pytanie mieszkałem we Wloszech od 2015 do 2017 ( do połowy roku). Byłem zamledowany w mieszakniu wynajętym przez firmę dla mnie od prywatnej osoby (ktore zostala wypowiedziane w 07.2017). Bylem w ufficio di Angrafee i mam dokument dicharazione di transfiramento di residenza all estero. I dzisiaj dostałem wezwanie (ma mój polski adres) do zapłaty za "Soris Società Riscossioni spa" ( to były oplaty za smieci itd) za 2019. Dziwne bo za 2018 nigdy nie dostałem i w ogóle czemu mi przysyłają i co mogę z tym zrobić ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro wymeldowałeś się w 2017 roku, urząd gminy nie może domagać się od Ciebie zapłaty za utylizację śmieci za późniejszy okres - odpowiedz na pismo, wyjaśniając sytuację i załączając do niego kopię potwierdzenia wypowiedzenia umowy najmu wraz z drukiem z urzędu skarbowego (zgłoszenie do urzędu wcześniejszego rozwiązania umowy jest obowiązkowe) oraz wysłanego do urzędu gminy oświadczenia o wyprowadzce na stałe za granicę.

      Usuń
  9. Czy zachowuje prawo do brania nadal zasiłku dla bezrobotnych włoskiego Naspi jeśli niecały miesiąc temu wymeldowalam się z Comuny i wyszczególnilam powód o przeprowadzkę za granice- do Polski?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przypadku wyprowadzki za granicę powinnaś poinformować o tym włoski urząd pracy i przenieść zasiłek do Polski, wówczas zostaniesz na ten czas zwolniona z procesu aktywizacji zawodowej:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/05/przeniesienie-woskiego-zasiku-dla.html

      Usuń
  10. Dzień dobry. Czy do wypełnienia AIRE jest potrzebny podpis elektroniczny? Czy wystarczy skan odręcznego podpisu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uznawany jest zarówno podpis elektroniczny, jak i odręczny, jeśli załączony jest dodatkowo skan dokumentu tożsamości. Inną formą "podpisu" jest zalogowanie się na stronie za pomocą profilu SPID, gdyż przy jego zakładaniu konieczne jest potwierdzenie tożsamości:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2020/09/spid-klucz-dostepu-do-usug.html

      Usuń
  11. Dzień dobry,
    chciałam się upewnić czy Ufficio Anagrafe informuje Agenzia delle Entrate o wymeldowaniu? Otrzymałam potwierdzenie złożenia wniosku o cancellazione dall'anagrafe per emigrazione all'estero po czym podjęłam pracę w Polsce. Czy już nic nie muszę robić i być spokojna o kwestie podatkowe?
    Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Urząd gminy informuje urząd skarbowy o wszelkich zmianach dotyczących zameldowania, tak by spis podatników (anagrafe tributaria) został zaktualizowany.

      Usuń
  12. Cześć! Zameldowałem się 4 miesiące temu w domu u kolegi. To dość mały domek i były pewne problemy z meldunkiem. Ale udało się! Teraz okazało się, że ich syn skończył studia i chce poszukać pracy we Włoszech. Problem taki, że ja muszę sie teraz wymeldować żeby ich syn mógł się zameldować. Poradź mi jak to zrobić. Ja już kiedyś miałem meldunek we Włoszech przez 10 lat i wymeldowałem się bez problemu posyłając dokument elektronicznie z polskim IP. Niewiem czy tym razem mogę to zrobić ponownie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, że musisz się wymeldować, gdyż urząd meldunkowy nie dopuszcza, by na tak małym metrażu mieszkało ileś tam osób (tak na marginesie, masz naprawdę pecha, gdyż niezwykle rzadko urzędy sprawdzają, czy powierzchnia lokalu spełnia tego typu wymogi w odniesieniu do liczby mieszkańców)? Jeśli oświadczysz, że wyprowadzasz się na stałe za granicę, to urząd powinien to po prostu przyjąć do wiadomości i Cię wymeldować, w końcu jest to oświadczenie wiążące, a za składanie nieprawdziwych oświadczeń grożą kary.

      Usuń
    2. Dziękuję!

      Usuń
  13. Jeśli do podjęcia pracy nie potrzebne jest zameldowanie, to w drugą stronę - mogę w trakcie pracy się wymeldować? Czy wiążą się z tym jakieś konsekwencje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz, nie mogę jednak zagwarantować, że po wymeldowaniu gmina nie przekaże tej informacji do ASL, która uzna, że nie mieszkasz już we Włoszech (bo to musiałbyś oświadczyć w momencie wymeldowania) i mógłbyś w związku z tym zostać wyrejestrowany z systemu ochrony zdrowia. Uczulam też na fakt, że wymeldowanie się bez rzeczywistego opuszczenia Włoch na stałe równoznaczne jest ze złożeniem fałszywego oświadczenia w urzędzie publicznym.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)