17 lutego 2014

UDZIAŁ W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH I EUROPEJSKICH WE WŁOSZECHNie wiem, jak Wy, ale ja lubię głosować w wyborach – nawet jeśli zdaję sobie sprawę, że mój wpływ na bieg historii jest znikomy, to jednak lubię się łudzić, że w historii tej uczestniczę. Możecie nazwać to naiwnością, zwłaszcza w odniesieniu do tego, co dzieje się we Włoszech (właśnie mamy kolejną zmianę premiera, co nikogo tutaj nie dziwi, bo włoskie rządy nie słyną z trwania do końca kadencji), lecz osobiście dobrze się czuję, mogąc wyrazić swoją opinię.Jeśli w Waszym przypadku jest podobnie, ucieszy Was zapewne informacja, że obywatele UE zameldowani we Włoszech mogą uczestniczyć w tutejszych wyborach. Nie we wszystkich – zapomnijcie o głosowaniu w wyborach parlamentarnych – ale jednak.Możecie też startować w niektórych wyborach jako kandydaci, ale dziś skupię się na głosowaniu.W jakich wyborach mogą głosować obywatele UE?Możecie uczestniczyć w następujących wyborach odbywających się we Włoszech:

 • samorządowych – w zakresie wyborów gminnych, nie możecie głosować w wyborach władz prowincji czy regionu
 • europejskich – chodzi o wybory do Parlamentu Europejskiego, który jest jedynym organem unijnym, którego deputowani wybierani są przez obywateli

UWAGA! W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego musicie dokonać wyboru – nie można głosować na kandydatów reprezentujących więcej niż jedno państwo, więc jeśli postanowicie głosować we Włoszech na kandydatów włoskich, nie będziecie mogli głosować na polskich kandydatów.

Głosowanie w polskich wyborach poza granicami kraju odbywa się w konsulatach - na stronie polskiej ambasady w Rzymie znajdziecie informacje na temat zbliżających się wyborów europejskich (maj 2014).


Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby móc głosować we włoskich wyborach, musicie:
 • posiadać obywatelstwo jednego z krajów UE – to akurat nie problem ;)
 • być pełnoletni
 • być zameldowani we Włoszech – w przypadku wyborów gminnych będziecie głosować na kandydatów do samorządu „Waszej” gminy
 • posiadać uprawnienia wyborcze zarówno w kraju pochodzenia, jak i we Włoszech – jeśli utracicie uprawnienia w Polsce, również tutaj nie będziecie mieli prawa głosu
 • spełniać wszystkie inne warunki, jakie wymagane są w przypadku wyborców włoskich
Dodatkowo musicie zarejestrować się na specjalnych listach wyborców pochodzących z krajów UE, o czym za chwilę.

Wpis na tzw. listy dodatkowe

W celu uzyskania prawa do wzięcia udziału w wyborach we Włoszech konieczny jest wpis na tzw. dodatkowe listy wyborcze (liste elettorali aggiunte), stworzone właśnie z myślą o obywatelach UE tutaj zameldowanych. Istnieją dwie osobne listy – jedna dotyczy wyborów gminnych (elezioni comunali), druga wyborów do Parlamentu Europejskiego (elezioni europee). Nie wystarczy zarejestrować się na jednej z nich, by uzyskać prawo do głosowania w obu rodzajach wyborów, więc jeśli uzyskaliście wpis do spisu wyborców przy okazji ostatnich wyborów samorządowych i chcielibyście głosować na włoskich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, musicie pamiętać, by w porę zarejestrować się również na drugiej liście.

Wpis na listy dodatkowe jest bezterminowy, co oznacza, że dopóki spełniacie warunki umożliwiające udział w wyborach lub o to nie poprosicie, nie zostaniecie z nich wykreśleni.

Wniosek o wpis na listy dodatkowe należy złożyć najpóźniej 90 dni przed datą wyborów w urzędzie gminy, w której jesteście zameldowanikażda gmina ma swoją procedurę rejestracyjną, więc najlepiej sprawdzić na stronie internetowej urzędu, co trzeba zrobić, by uzyskać wpis. Obywatele UE nie zostają automatycznie wpisani na listę wyborców w momencie zameldowania się we Włoszech, więc kilka miesięcy przed wyborami wiele gmin wysyła pocztą „zachętę” mającą na celu szerzenie informacji na ten temat.

Wniosek o wpis na listę dodatkową umożliwiającą głosowanie w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego należy złożyć do 24 lutego 2014 r.

Karta wyborcza

A teraz ciekawostka: aby móc wziąć udział w wyborach we Włoszech, nie wystarczy wpis na listy dodatkowe oraz dokument tożsamości – konieczne jest przedstawienie tzw. karty wyborczej (tessera elettorale). Przyznam, że nie do końca rozumiem sens jej posiadania, no ale co ja tam wiem.:) Wygląda ona tak:Karta ta zawiera m.in. następujące dane:
 • Wasze dane osobowe (imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia)
 • datę wydania karty
 • okręg wyborczy, pod który podlegacie (sezione elettorale)
 • adres lokalu wyborczego, w którym macie głosować 
Kartę wyborczą otrzymacie po wpisaniu Was do spisu wyborców i musicie okazywać ją, wraz z ważnym dokumentem tożsamości (może to być polski dowód osobisty lub paszport, przypominam, że posiadanie włoskiego dowodu osobistego nie jest obowiązkowe), za każdym razem, gdy wybieracie się na wybory. Po oddaniu przez Was głosu zostanie w niej przybita pieczątka poświadczająca spełnienie przez Was obowiązku obywatelskiego.:)Karta wyborcza nie ma terminu ważności – na Wasz wniosek zostaje wymieniona na nową, gdy wyczerpią się wszystkie wolne miejsca na pieczątkę.W przypadku zmiany miejsca zameldowania karta zostaje zazwyczaj automatycznie wymieniona na nową (zmienia się bowiem okręg wyborczy), jednak procedura dotycząca obywateli UE może przewidywać uprzednie złożenie wniosku o wpisanie na dodatkową listę wyborczą w nowej gminie.Jeśli w międzyczasie zmieniły się Wasze dane osobowe (np. przyjęłyście nazwisko męża po ślubie) lub przeprowadziliście się do innego mieszkania na terytorium tej samej gminy, musicie poinformować o tym urząd, który zadba o aktualizację danych na Waszej karcie wyborczej.W przypadku zniszczenia lub zgubienia karty wyborczej, wystarczy złożyć w urzędzie wniosek o wydanie duplikatu.
UWAGA! Zazwyczaj w okresie wyborczym przewidziane są specjalne zniżki na bilety dla osób udających się do swojego okręgu wyborczego pociągiem, promem (np. na Sardynię) lub samolotem – warto zasięgnąć informacji na ten temat przy okazji poszczególnych wyborów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...