Z dniem 01.01.2016 r. regime dei minimi został zlikwidowany i zastąpiony przez system ryczałtowy, o którym przeczytacie tutaj. <-- KLIK
Jeśli z góry wiecie, że Wasza firma będzie uzyskiwać ograniczone dochody, sprawdźcie, czy przypadkiem nie możecie wybrać bardziej korzystnej formy opodatkowania, tzw. regime dei contribuenti minimi.
Forma ta została wprowadzona we Włoszech
przez ustawę budżetową na rok 2008, mając na celu zachęcenie obywateli do otwierania własnej działalności gospodarczej.
Trzy lata później zasady z nią związane zostały zmienione i obecnie regulowane
są one przez ustawę nr 98 z dnia 6 lipca 2011 r. W zmianach tych chodzi między innymi o
to, by osoby, które na początku działalności wybrały ulgową formę opodatkowania
nie korzystały z niej na wieki wieków - zostały wprowadzone pewne ograniczenia,
w związku z którymi prędzej czy później każdy przedsiębiorca musi przejść na
ogólną formę opodatkowania.
Kto może skorzystać z ulgowej formy opodatkowania?
Aby w momencie rejestracji firmy (apertura della partita IVA) móc wybrać
ulgową formę opodatkowania, musicie spełniać następujące warunki (szerzej
objaśnione w okólniku urzędu skarbowego nr 17/E z dnia 30 maja 2012 r.):
- musicie być zameldowani na terytorium Włoch
- roczne dochody (liczą się obroty firmy, nie przychody po odliczeniu kosztów!) Waszej firmy nie mogą przekroczyć 30000 euro rocznie – jeśli nie zakładacie firmy w styczniu, pamiętajcie, że deklarowany dochód musi być obliczony w zależności od tego, ile miesięcy zostało do końca roku (np. jeśli składacie wniosek w sierpniu 2014 roku, Wasza firma będzie działać w 2014 r. przez 5 miesięcy, a więc nie możecie uzyskać wówczas dochodu przekraczającego 12500 euro)
- zakładana przez Was firma musi być firmą jednoosobową (ditta individuale) lub musicie pracować jako „wolny strzelec” (libero professionista)
- wartość zakupionych lub wynajętych przez Was „dóbr firmowych” (np. lokalu, narzędzi pracy itp.) nie może przekroczyć 15000 euro
- nie możecie zatrudniać pracowników (dipendenti) ani współpracowników (collaboratori, np. na umowę o projekt)
- w ciągu trzech lat poprzedzających rozpoczęcie działalności nie możecie być właścicielami ani wspólnikami innej firmy (chyba, że w niej czynnie nie pracowaliście, a jedynie udzieliliście kapitału) ani pracować jako tzw. „wolny strzelec” (libero professionista) wykonujący tę samą działalność
- Wasza firma nie może sprzedawać towarów zagranicę, przy czym transakcje wewnątrz Unii Europejskiej nie są transakcjami zagranicznymi
- działalność Waszej firmy nie może być kontynuacją działalności poprzednio przez Was wykonywanej, również w charakterze pracownika najemnego
- nie możecie wykonywać działalności w sektorach, dla których przewidziane są odrębne formy opodatkowania (np. branża wydawnicza, rolnicza, tytoniowa czy biura podróży)
UWAGA! Jeśli przekroczycie maksymalny dochód roczny przewidziany w tej
formie opodatkowania, w kolejnym roku przejdziecie automatycznie na ogólną
formę opodatkowania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przekroczycie 45000 euro dochodu
– wówczas przejście na formę ogólną następuje w tym samym roku.
|
Jakie ułatwienia i ulgi oferowane są firmom spełniającym powyższe warunki?
Jeśli spełniacie wszystkie wymienione przez
mnie warunki, Waszej firmie przysługują następujące ułatwienia:
- będziecie płacić jednolitą stawkę podatku dochodowego w wysokości 5% (dla porównania, ogólna forma opodatkowania przewiduje obecnie stawkę w wysokości 27,5%)
- nie musicie prowadzić ewidencji księgowej
- nie musicie płacić podatku VAT (który we Włoszech nazywa się IVA – Imposta sul Valore Aggiunto), a więc nie musicie prowadzić związanej z nim ewidencji ani składać rocznego zeznania VAT (dichiarazione IVA)
- nie musicie płacić regionalnego podatku od działalności gospodarczej (IRAP – Imposta Regionale sulle Attività Produttive)
- nie macie obowiązku przekazywać informacji wykorzystywanych do statystyk (tzw. studi di settore)
Musicie natomiast pamiętać, że macie obowiązek:
- wystawiać i zachowywać faktury, odpowiednio ponumerowane – jeśli faktura jest wystawiona na kwotę przekraczającą 77.47 euro, konieczne jest naklejenie na nią znaczka skarbowego w wysokości 2 euro
- przechowywać przez odpowiedni okres czasu dokumentację związaną z działalnością firmy
- płacić VAT od transakcji wewnątrzwspólnotowych
- dokumentować wpływy do firmowej kasy
- płacić składki na ubezpieczenie społeczne (contributi INPS)
Jak długo można korzystać z ulgowej formy opodatkowania?
Jak już wspominałam, nowa ustawa
wprowadziła pewne ograniczenia czasowe i obecnie można korzystać z regime dei contribuenti minimi maksymalnie przez 5 lat lub do ukończenia 35.
roku życia, jeśli rozpoczęliście działalność przed osiągnięciem tego wieku
(w tym przypadku okres pięcioletni może się wydłużyć). Jak to zwykle bywa,
interpretacje są różne i początkowo sporo wątpliwości budził fakt, czy osoby w
wieku powyżej 35 lat mogą w ogóle korzystać z tej formy opodatkowania. Wygląda
jednak na to, że w końcu wszyscy doszli do wniosku, że nic nie stoi na
przeszkodzie, by również „starsi” przedsiębiorcy mogli ją wybrać, oczywiście
maksymalnie na 5 lat.
Witam, czy warunkiem otworzenia firmy z korzystniejszym opodatkowaniem jest nieposiadanie w ciagu trzech poprzedzajacych lat firmy na terenie Wloch czy gdziekolwiek w Europie??
OdpowiedzUsuńNie sądzę, by włoskiego fiskusa interesowała Twoja działalność poza granicami Włoch, pomijając już fakt, że sprawdzanie, czy ktoś nie posiadał firmy zagranicą byłoby niezwykle trudne i kosztowne. I, według mnie, kompletnie pozbawione sensu. :)
OdpowiedzUsuńNaprawdę wspaniały artykuł. Dziękuję bardzo za zamieszczenie go w sieci!
OdpowiedzUsuńBardzo się ciesze, ze się przydał.:)
UsuńWitam,czy po znalezieniu księgowego może on załatwić wszystkie formalności związane z otwarciem REGIME DEI CONTRIBUENTI MINIMI czy też muszę to zrobić sam
OdpowiedzUsuńOczywiście, za to mu płacisz.:)
UsuńWitam, rozumiem że aby być zakwalifikowanym pod regime dei minimi trzeba być zameldowanym na terenie Włoch. Czy warunek ten będzie spełniony jeżeli wraz z wnioskiem o rejestrację firmy przedłoży się również zaświadczenie o złożeniu wniosku o zameldowanie? Dziękuję za odpowiedź!
OdpowiedzUsuńNie sądzę, by był problem z uznaniem wniosku, biorąc pod uwagę, że obecnie urząd meldunkowy musi zameldować Cię w ciągu dwóch dni od momentu złożenia wniosku o zameldowanie (później ma 45 dni na przeprowadzenie kontroli). Na wszelki wypadek zapytaj w urzędzie skarbowym, nigdy nic nie wiadomo.
UsuńPS. Wygląda na to, że rząd planuje zmienić obecne przepisy i w przyszłym roku "regime dei minimi" może wyglądać zupełnie inaczej.
Świetny wpis :) czy przepisy się zmieniły od czasu jego powstania?
OdpowiedzUsuńNa samej górze, na czerwono, podałam link do artykułu o wprowadzonych niedawno zmianach.;)
Usuńhttp://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/01/zmiany-w-przepisach-dotyczacych-ulgowej.html
Jaki jest stan na dzisiaj? Czy kontrakt na mieszkanie umożliwia zameldowanie?
OdpowiedzUsuńOczywiście.
UsuńCzy może się orientujesz.. zamknęłam taką firmę 3 lata temu, wprowadzono mnie w błąd, że nadpłacone składki prześlą mi na konto lub adres w Polsce (wróciłam) ale po 2 latach czekania postanowiłam się dowiedzieć dlaczego jeszcze nic nie otrzymałam. Mo były księgowy przestał odbierać telefony i odpowiadać na maile ale pomógł mi inny, który złożył w INPS podanie o zwrot tych nadpłaconych składek. Do tej pory nic i nikt nic nie wie. Czy orientujesz się jakie są przepisy ile czasu państwo włoskie ma na zwrot takich składek? Księgowy mówi że wszystko zostało złożone jak trzeba i teraz czekać.. ale ile? I ewentualnie czy orientujesz się gdzie ja sama mogłabym tu z Polski się dowiadywać na temat tego? Pozdrawiam, Magda
OdpowiedzUsuńNiestety czas oczekiwania na odpowiedź z INPS czy innych włoskich urzędów jej zazwyczaj dość długi, a jeśli chodzi w zwrot jakichkolwiek pieniędzy, to już w ogóle chęci do dialogu nikt specjalnie nie ma. Ponieważ jest to sprawa dość specyficzna, myślę, że tylko oddział, w którym został złożony wniosek mógłby odpowiedzieć na Twoje pytania.
UsuńDziękuję
Usuń