Strony

15 kwietnia 2013

OBYWATELSTWO WŁOSKIE NA PODSTAWIE MAŁŻEŃSTWA Z OBYWATELEM WŁOSKIM



Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 r.


UWAGA! Począwszy od dnia 16.02.2019 r., zostaje zniesiony wymóg poświadczania dokumentów za pomocą apostille oraz, w większości przypadków, dokonywania tłumaczenia - artykuł na ten temat znajdziecie tutaj


Jeśli zawarliście związek małżeński z obywatelem Włoch, możecie wystąpić o przyznanie Wam obywatelstwa włoskiego, jednak sam ten fakt nie wystarczy – musicie też przebywać legalnie we Włoszech przez co najmniej 2 lata od momentu zawarcia związku małżeńskiego, a jeśli posiadacie wspólne potomstwo – naturalne lub adoptowane – wystarczy rok czasu. 

Co oznacza legalny pobyt? Od 11 kwietnia 2007 r. w przypadku obywateli UE pobyt taki związany jest z zameldowaniem, które zastąpiło konieczność ubiegania się o pozwolenie na pobyt (tzw. permesso di soggiorno), a więc interesuje nas dwuletni okres zameldowania, oczywiście zgodnie z warunkami ustawy nr 30/2007. Dlatego też, abyście mogli ubiegać się o obywatelstwo włoskie na ww. zasadach, musicie pozostawać nieprzerwanie w związku małżeńskim z obywatelem włoskim oraz być zameldowani we Włoszech od co najmniej dwóch lat. Po upływie tego okresu możecie złożyć wniosek o przyznanie obywatelstwa włoskiego.

A co w przypadku osób mieszkających poza granicami Włoch? Jeśli Wasz małżonek jest obywatelem Włoch, ale nie mieszkacie we Włoszech, również przysługuje Wam prawo do ubiegania się o włoskie obywatelstwo, jednak w tym przypadku wniosek możecie złożyć dopiero po 3 latach od daty ślubu. Podobnie jak w przypadku osób mieszkających we Włoszech, jeśli macie dzieci (wspólne), okres ten zostaje skrócony o połowę.


UWAGA! W momencie wydania decyzji o przyznaniu obywatelstwa włoskiego małżeństwo nadal musi być ważne– jeśli w międzyczasie nastąpiła separacja, rozwód lub unieważnienie związku małżeńskiego, Wasz wniosek o przyznanie obywatelstwa zostanie odrzucony. Nie dotyczy to sytuacji, gdy włoski małżonek zmarł przed otrzymaniem decyzji - patrz wyrok Trybunału Konstytucyjnego nr 195 z dnia 26.07.2022 r.

Egzamin językowy

Począwszy od 04.12.2018 r., zgodnie z ustawą nr 113/2018, wymagana jest też znajomość języka włoskiego na poziomie B1, czyli średnio zaawansowanym. Na dzień dzisiejszy odpowiedni certyfikat można uzyskać w następujących ośrodkach należących do systemu CLIQ, a egzaminy są organizowane w różnych miejscach we Włoszech i zagranicą, z którymi ośrodki te zawarły odpowiednie umowy:
  • uniwersytet Roma Tre
  • Università per Stranieri w Sienie
  • Università per Stranieri w Perugii
  • Società Dante Alighieri (Rzym, Mediolan, Florencja, Bolonia i Turyn)
Możecie też zdać egzamin w ośrodkach nauki dla dorosłych C.P.I.A.
 
UWAGA! Nawet jeśli znacie język włoski płynnie, mieszkacie we Włoszech dwudziestu lat, pracujecie jako tłumacze itp., musicie załączyć do wniosku certyfikat językowy, w przeciwnym wypadku zostanie on automatycznie odrzucony. Z egzaminu możecie zostać zwolnieni tylko wtedy, gdy załączycie do wniosku świadectwo bądź dyplom ukończenia szkoły publicznej lub prywatnej uznanej przez włoskie Ministerstwo Oświaty (MIUR) lub Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MAECI)

Wniosek o przyznanie obywatelstwa włoskiego
 
Począwszy od 18 maja 2015 r., procedura składania wniosków przeszła niemałą rewolucję - od tej pory dokonuje się tego przez internet, bez potrzeby biegania po prefekturach, pocztach i innych takich. Przez miesiąc obowiązywać będzie okres przejściowy, a od 18.06.2015 r. procedura internetowa stanie się jedyną możliwą drogą złożenia wniosku o przyznanie obywatelstwa włoskiego.

Wniosek wypełnić musicie więc
za pomocą portalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - osoby zameldowane we Włoszech muszą posiadać tzw. SPID, jeśli natomiast mieszkacie za granicą, musicie się na stronie zarejestrować. Ponieważ 18.01.2021 r. zmieniono portal do składania wniosków i sprawdzania stanu sprawy i dokonano dezaktywacji starego, konieczna jest rejestracja na nowej stronie nawet w przypadku, gdy wniosek o przyznanie obywatelstwa złożyliście na poprzedniej.
 
Oto wykaz wymaganych dokumentów, które trzeba zeskanować i załączyć do wniosku w formie plików:
  • dokument tożsamości
  • zaświadczenie o niekaralności wydane przez polski Krajowy Rejestr Karny (w uzyskaniu zaświadczenia nie pośredniczy polski konsulat) - najlepiej wystąpić o zaświadczenie wraz z wielojęzycznym formularzem, który pozwoli Wam zaoszczędzić na tłumaczeniu
  • odpis zupełny lub skrócony aktu urodzenia na druku międzynarodowym wydanym zgodnie z Konwencja Wiedeńską z 1976 r. lub wydany wraz z formularzem wielojęzycznym (nie ma sensu tracić pieniędzy na tłumaczenie, skoro są inne drogi)
  • dowód wpłaty 250 euro (*) - wpłaty możecie dokonać na poczcie lub przelewem na konto MSW – w przypadku odrzucenia wniosku o obywatelstwo kwota ta nie zostaje zwrócona
  • ewentualnie zaświadczenie o legalnym pobycie (attestato di regolare soggiorno – to chyba jedyny przypadek, gdzie bez tego zaświadczenia ani rusz) lub o prawie stałego pobytu (attestato di soggiorno permanente) - nie dotyczy to oczywiście osób mieszkających za granicą
  • certyfikat językowy 
(*) kwota ta została zwiększona z 200 euro do 250 euro w dniu 05.10.2018 r., zgodnie z ustawą nr 113/2018


W dniu 01.01.2012 r. weszła w życie ustawa nr 183 z dnia 12.11.2011 r., która zabrania urzędom publicznym wydawania obywatelom zaświadczeń, które maja być okazane innym urzędom publicznym – chodzi o to, by urzędy same zgłaszały innym urzędom potrzebę uzyskania danego zaświadczenia, zamiast wysyłać obywateli na pielgrzymki pomiędzy urzędami. Dlatego też nie jest już konieczne załączanie do wniosku o obywatelstwo następujących zaświadczeń:
  • zaświadczenie o obywatelstwie włoskim małżonka (certificato di cittadinanza italiana del coniuge)
  • zaświadczenie o pozostawaniu przy życiu małżonka (certificato di stato in vita del coniuge)
  • zaświadczenie o zameldowaniu na terytorium Włoch (certificato storico di residenza) – jest to zaświadczenie, które bierze pod uwagę wszystkie miejsca, w których byliście zameldowani
  • zaświadczenie o stanie rodziny (certificato di stato di famiglia)
  • zaświadczenie o niekaralności na terytorium Włoch (certificato del casellario giudiziale e dei carichi pendenti)

W październiku 2020  r. na mocy ustawy nr 130/2020 został skrócony o rok termin oczekiwania na decyzję o przyznaniu (bądź nie) obywatelstwa włoskiego - zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami decyzja o przyznaniu obywatelstwa włoskiego powinna być wydana w ciągu 36 miesięcy, jeśli jednak po upływie trzech lat nadal nie ma odpowiedzi, możecie sprawdzić stan sprawy na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, podając tzw. kod K10, który otrzymacie w momencie składania wniosku o przyznanie obywatelstwa. 


UWAGA! Ustawa nr 113/2018 roku zniosła przepis stanowiący, że po upłynięciu przepisowego okresu od złożenia wniosku o obywatelstwo na podstawie związku małżeńskiego z obywatelem Włoch uzyskiwało się tzw. obiektywne pełne prawo do otrzymania obywatelstwa włoskiego (patrz okólnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nr K.60.1 z dnia 16.05.2011 r.), przez co wniosek nie mógł już być odrzucony. Oznacza to, że aktualnie kwestia obywatelstwa ze względu na związek małżeński podlega zasadom ogólnym i Wasz wniosek może zostać odrzucony nawet po upłynięciu przepisowych trzech lat na jego rozpatrzenie.

93 komentarze:

  1. dziekuje ci z gory za informacje jakimi sie dzielisz niestrudzenie.
    mam pytanie: czy w przypadku zawarcia slubu cywilnego przez burmistrza we wloskiej gminie (sindaco di un comune italiano) nalezy przedlozyc dokument odpis zupełny aktu ślubu (atto integrale di matrimonio) w swietle ustawy nr 183 z dnia 12.11.2011 r., która zabrania urzędom publicznym wydawania obywatelom zaświadczeń, które maja być okazane innym urzędom publicznym, o ktorej piszesz?
    anna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli akt ślubu jest dokumentem włoskim, a więc znajdującym się we włoskim urzędzie, teoretycznie nie powinien być on wymagany. Na wszelki wypadek zapytałabym jednak w Prefekturze, w której zmierzasz złożyć wniosek.

      Usuń
    2. Tak, nalezy przedstawic atto integrale di matrimonio (nawet w przypadku zawarcia slubu cywilnego we wloskiej gminie (sindaco di un comune italiano). Wlasnie zlozylam dokumenty i akt ten byl wymagany. Pozytyw jest taki, ze nie wymaga to wykupienia znaczka skarbowego.

      Usuń
  2. Bardzo cenne informacje. A jak po włosku można przetłumaczyć: Zaświadczenie o niekaralności ?

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy przy skladniu dokumentow nie bedzie robilo roznicy czy dostarczymy SKROCONY AKT URODZENIA , a nie ZUPELNY ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego, co wiem, na formularzu międzynarodowym wydawany jest jedynie odpis skrócony, a że tego typu dokument jest uznawany, to nie sądzę, by było to problemem. Ważne, by akt urodzenia zawierał wszystkie wymagane dane.

      Usuń
  4. No wlasnie,tylko o jakie dane chodzi ? Bo z tego co widze, to jest ich niewiele.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No bo też wiele nie ma do powiedzenia w kwestii narodzin: kiedy, gdzie, kim jest ojciec, kim matka, jak dali na imię i jakie nosi nazwisko. ;)

      Usuń
    2. Na formularzu międzynarodowym wydawany jest jedynie odpis skrócony i jest on wystarczajacy.

      Usuń
  5. No to po kolei:

    1) Zazwyczaj zaleca się poświadczenie dokumentów za pomocą apostille, a następnie jego przetłumaczenie, wraz z klauzulą - wtedy tłumaczenie jest kompletne, dotyczy nie tylko tekstu zaświadczenia, ale również części potwierdzającej jego autentyczność.

    2) W kwestii potwierdzenia tłumaczenia przysięgłego, jak pisałam w podanym przez Ciebie linku, zdania są podzielone i dużo zależy od urzędu. Są osoby, które twierdzą, że jeśli przetłumaczysz zaświadczenie we Włoszech (przez tłumacza akredytowanego przy włoskim sadzie), to nie musisz już go legalizować (asseverazione), natomiast jeśli tłumaczy tłumacz w Polsce, to jego podpis musi być dodatkowo poświadczony (zalegalizowany). Niestety nie mogę podzielić się z Tobą doświadczeniem osobistym, gdyż nie ubiegałam się o obywatelstwo włoskie, ale chyba przetłumaczyłabym dokument w Polsce (ze względu na mniejsze koszty) i w takiej formie załączyłabym do wniosku - najwyżej kazaliby mi lecieć z nim do sądu.;)

    3) Nazwisko matki nie ma tak naprawdę znaczenia, bo we Włoszech liczy się tylko nazwisko ojca. Twoja mama nosiła w momencie Twoich narodzin takie, a nie inne nazwisko i nigdy nie słyszałam, by komuś odrzucono z tego powodu wniosek o obywatelstwo. Myślę, że nie ma się czym martwic.:)

    Jak wspomniałam wyżej, nie ubiegałam się o obywatelstwo włoskie i nie zamierzam tego robić. Chyba, że coś mi się odwidzi, ale nie sądzę.;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Odnośnie zaświadczenia o niekaralności:
    1. Idziesz do urzedu po dokument
    2. Tlumaczysz u tlumacza przysieglego
    3. Idziesz (lub wysylasz poczta - nalezy dolaczyc potwierdzenie wplaty, znaczek i adres zwrotny) do MSZ i skladasz wniosek o "apostille" zarowno na oryginale, jak i tlumaczeniu (oplata to 2 x 60zl.)

    Apostille nie trzeba tlumaczyc.

    Skrocony akt urodzenia na formularzu wielojezycznym jest wystarczajacy. Jest to format miedzynarodowy i spelnia wymagane standardy.

    OdpowiedzUsuń
  7. czesc,
    odnosnie zawiadczenia o niekaralnosci: napierw tlumacze a pozniej apostille na dwoch, czy najpierw apostille a pozniej tlumacze? bo widze dwie rozne wersje...
    dziekuje i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście, istnieją dwie "szkoły myślenia", niestety nie jestem w stanie powiedzieć, która jest lepsza i czy w ogóle tego typu stwierdzenie ma sens. Gdybym kiedykolwiek potrzebowała zaświadczenia o niekaralności we Włoszech, raczej wybrałabym opcję apostille+tłumaczenie, a nie odwrotnie.

      Usuń
  8. ale ja mowie o polskim zaswiadczeniu o niekaralnosci z Krajowego Rejestru Karnego...a nie z wloskiego sadu...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również.:) Gdybym kiedykolwiek potrzebowała zaświadczenia o niekaralności we Włoszech - POLSKIEGO zaświadczenia, do przedstawienia włoskim urzędom.

      Usuń
  9. wlasnie dzwonilam do prefektury i jesli chodzi o zaswiadczenie o niekaralnosci to trzeba je najpierw przetlumaczyc a pozniej potwierdzic oba dokumenty (apostille).
    akt urodzenia na druku miedzynarodowym jest ok

    a ja mam inne pytanie: z racji na to, ze mam nadal zameldowanie w Polsce, ze zgloszonym faktem wyjazdu zagranice na okres 10 lat czy skladajac podanie o obywatelstwo wloskie powinnam sie definitywnie wymeldowac?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie sądzę, by włoskie władze były specjalnie zainteresowane tym, gdzie jeszcze jesteś zameldowana.:)

      Usuń
  10. tyle ze w modulo b, ktore trzeba wypelnic skladajac wniosek o obywatelstwo pytaja o adresy wczesniejszego zameldowania za granica i jest tam obowiazek podania dat: od ...do...
    ja mam dokument z polskiego urzedu, gdzie zglosilam wyjazd za granice i oni to traktuja jako pobyt czasowy od lutego 2013 do lutego 2023...
    to co mam wpisac w tym formularzu boh...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak naprawdę pytają o to, pod jakim adresem i w jakim okresie przebywałaś za granicą (eventuali indirizzi all’estero), o zameldowaniu nic tam nie ma. Jeśli np. mieszkałaś we Francji przez pół roku podczas Erasmusa, to też powinnaś podać tamtejszy adres, bez względu na zameldowanie.

      Usuń
  11. czyli co podam moj adres w polsce od momentu urodzenia do lutego 2013?
    czy tez do dnia zameldowania we wloszech w 2008? (co wydaje mi sie logiczniejsze)
    dziekuje dee:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tam jest jasno napisane, że masz podać okresy zamieszkania poza granicami Włoch począwszy od 14 roku życia.:)

      Usuń
  12. masz racje!

    do momentu zamledowania we Wloszech tak?

    dziekuje:)

    p.s. po raz kolejny wlosko-polska biurokracja mnie przeraza, przez to panikuje:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No tak, skoro oświadczasz, że od 2008 roku mieszkasz we Włoszech.:)

      Usuń
  13. a ja mam pytanie:

    czy zaswiadczenie o niekaralnosci przed zrobieniem apostille trzeba tez legalizowac (typu jak dyplom wyzszych studiow?)
    dziekuje i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale nie otrzymałam wiadomości o komentarzu i przez przypadek zauważyłam go dzisiaj. Wystarczy tłumaczenie przysięgłe i apostille, legalizacja nie jest potrzebna.

      Usuń
  14. Czesc ja staram sie o obywatelstwo polskie, mam juz dokumenty brakuje mi tylko zaswiadczenie o niekaralnosci. Nie wiem w jaki sposob je zalatwic, nie moge w tej chwili pojechac do polski. Moge wyslac wniosek juz podpisany iczy gdzie go znajde? Ktos mi moze dac jakies informacje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak wspomniałam w artykule, w uzyskaniu zaświadczenia może pośredniczyć polski konsulat, później będziesz musiał/musiała wysłać je do MSZ w Warszawie do opieczętowania.

      Usuń
  15. Cześć. A jakie dokumenty należy złożyć i gdzie, jeśli chcę się ubiegać o obywatelstwo włoskie na podstawie małżeństwa z obywatelem włoskim, zamieszkując jednak w Polsce?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Procedura jest taka sama, jak w przypadku osób mieszkających we Włoszech, różnica polega jedynie na tym, że wniosek można złożyć dopiero trzy lata po ślubie. Tak więc wystarczy zarejestrować się na stronie MSW i złożyć wniosek wraz z załącznikami przez internet.

      Usuń
  16. Dziękuję za odpowiedź. Czyli potrzebuję tylko:
    un documento di riconoscimento;
    gli atti formati dalle autorità del Paese di origine (atto di nascita e certificato penale);
    la ricevuta del pagamento del contributo di euro 200,00 previsto dalla legge n. 94/2009.
    Żadnego aktu ślubu czy potwierdzenia zameldowania. A dowód osobisty czy paszport to tylko scan wystarczy, czy też musi być jakoś potwierdzony ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak wspomniałam, wygląda na to, że tylko te dokumenty są potrzebne, ale nie wykluczam - we Włoszech nigdy nie należy niczego wykluczać ;) - że możesz zostać poproszona o dosłanie czegoś jeszcze.

      Nie ma potrzeby potwierdzania skanu dokumentu tożsamości.

      Usuń
    2. Witam. Złożyłam wniosek o obywatelstwo on line tydzień temu. Wszystko przeszło i na końcu wydrukowało mi coś na kształt potwierdzenia. Jednak nie mam numero pratica i nie mogę śledzić postępów przez internet. Może mam kliknąć coś jeszcze albo serwis on line nie działa od razu. Będę wdzięczna za wszelkie info. Pozdrawiam.

      Usuń
    3. Wydaje mi się, że status sprawy powinno się śledzić z poziomu portalu MSW, po zalogowaniu się na stronie. Czy po wpisaniu nazwy użytkownika i hasła nie masz możliwości sprawdzenia, co dzieje się z Twoim wnioskiem? Niestety nie mogę tego sprawdzić osobiście, gdyż nie składałam wniosku i nie jestem wobec tego zarejestrowana na portalu.

      Usuń
    4. Dokładnie. Kiedy zaloguję się na stronę MSW, to na moim koncie nie widzę mojego wniosku. Z tego co już wyczytałam to potwierdzenie, które wydrukowało się po złożeniu wniosku świadczy tylko o tym, że wniosek on line został wysłany prawidłowo. Teraz muszę czekać na dalsze instrukcje pod e-mailem podanym podczas logowania. Prawdopodobnie prześlą mi potwierdzenie że zajęli się moim wnioskiem i zostanie mnie dany numero pratica. Spróbuję jeszcze gdzieś podzwonić i się popytać. Pozdrawiam.

      Usuń
    5. Mam pytanie do Anonimowy. Czy dostalas w koncu maila z kodem wniosku K10/K10C? Jezeli tak, to po jakim czasie? Czy musialas interweniowac telefonicznie? Ja zlozylam wniosek prawie dwa miesiace temu i do tej pory nie dostalam maila z kodem. Mam natomiast potwierdzenie prawidlowego przeslania wniosku.
      Z gory dziekuje za odpowiedz.

      Usuń
  17. A ja mam takie pytanko: a co z obywatelstwem mojego dziecka, ktore nie jest naszym wspolnym? Jak wyglada i jak dlugo trwa procedura, kiedy mozna o nie wystapic (moja corka z poprzedniego malzenstwa z obywatelem polskim ma 15 lat) Z gory dziekuje za odpowiedz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli Ty otrzymasz włoskie obywatelstwo, a córka będzie w tym momencie nieletnia i będzie mieszkała razem z Tobą, to również ona otrzyma obywatelstwo (automatycznie), z którego będzie mogła ewentualnie zrezygnować po osiągnięciu pełnoletności.

      Usuń
  18. Witam serdecznie!Jestem mezatka od ponad 2 lat we Wloszech.Zlozylam wniosek o obywatelstwo online .Czy carta soggiorno jest mi potrzebna?Niestety nigdy sie o nia nie staralam .Chcialabym wiedziec gdzie ewentualnie mam sie udac zeby zlozyc o nia wniosek .Z gory serdecznie dziekuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Karta pobytu (carta di soggiorno) dla obywateli UE nie istnieje już od 2007 roku, więc nie masz za bardzo o co się starać. :)

      Usuń
  19. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na Twoim miejscu na wszelkie wypadek wystąpiłabym o wydanie zaświadczenia o prawie do stałego pobytu, nie tylko ze względu na wniosek o przyznanie obywatelstwa (do którego może się ono przydać, choć nie jest wymienione wśród dokumentów obowiązkowych), ale również dlatego, że stanowi ono dowód na to, że nie musisz spełniać warunków ustawy nr 30/2007, by przebywać we Włoszech, mieć zameldowanie czy korzystać z opieki zdrowotnej.

      Usuń
  20. Witam mam pytanie ,, chce zlorzyc dokumenty o obywatelstwo Wloskie mieszkam we Wloszech od 6 lat z zameldowaniem od 5 lat . Po slubie z wlochem jestem 4 lata, mamy wspolne 3 letnie dziecko .Mam juz wszystkie dokumenty potrzebne z Polski tylko zapytanie czy jest mi potrzebne attestato di regolare soggiorno – lub (attestato di soggiorno permanente)nigdy sie o te dokumenty nie staralam w zwiazku ze jestesmy w UE
    .. Z gory dziekije za odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpisałam wyżej, pod właśnie usuniętym przez Ciebie komentarzem. ;)

      Usuń
    2. tak dzieki zauwazylam , usunelam przez pomylke komentarz ,,. czyli mam rozumiec ze w Anagrafe musze sie starac o kokument attestato di soggiorno permanente , tylko ze ten dokument moge otrzymac dopiero po dokladnie 5 latach zameldowania jak sie nie myle

      Usuń
    3. To niezupełnie tak, musisz przez 5 lat spełniać warunki ustawy o pobycie obywateli UE we Włoszech:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/prawo-staego-pobytu.html

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/03/prawo-staego-pobytu-pytania-i.html

      Usuń
    4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    5. No to poczekaj do lipca. :) Na przyznanie obywatelstwa i tak czeka się ok. dwa lata, więc te cztery miesiące niewiele zmienią.

      Usuń
    6. no raczej zmienia poniewaz mam juz dokumenty z polski czyli Dokument o niekaralnosci przetlumaczony i apostille a to sie wiarze z kosztami jak i rowniez z uzyskaniem od nowa tych dokumentow .. wiec czy attestato di soggiorno permanente jest obowiazkowy i czy pytaja o niego przy skladaniu o obywatelstwo

      Usuń
    7. No tego to ja nie mogłam wiedzieć, prawda? ;) Wśród obowiązkowych dokumentów wymienionych na portalu nie ma zaświadczenia, ale to nie oznacza, że system go nie wymaga. Jeżeli uda Ci się złożyć wniosek bez załączania zaświadczenia, to problemu z polskimi dokumentami nie będzie, a w razie czego prefektura poprosi Cię o dosłanie zaświadczenia (całkiem możliwe, że będzie już lipiec).

      Usuń
    8. ok dziekuje ci bardzo za porade :) jeszcze podejde u mnie do prefektura i dopytam dokladnie co i jak czy musze to miecczy nie trzeba :) jeszcze raz dziekuje

      Usuń
  21. Witam, moja Żona od ponad 20 lat posiada 2 obywatelstwa - włoskie i polskie, w 2008 r. wzięliśmy ślub w Polsce i w Polsce cały czas mieszkamy. Wiem, że po 3 latach małżeństwa mogę ubiegać się po niej o włoskie obywatelstwo. Próbowałem wypełnić odpowiedni formularz na stronie włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ale pojawia się problem przy pytaniu "Gdzie zostało zawarte małżeństwo z obywatelem włoskim" - do wyboru są wyłącznie miasta we Włoszech, a my braliśmy ślub w Polsce... a formularza nie można wysłać bez odpowiedzi na to pytanie :( co mogę zrobić w takiej sytuacji??? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a może konieczne jest zawarcie małżeństwa we Włoszech, aby móc ubiegać się o obywatelstwo??

      Usuń
    2. W żadnym wypadku nie jest konieczne zawarcie związku małżeńskiego we Włoszech, spokojnie. :) Źle zrozumiałeś pytanie, system nie wymaga od Ciebie wpisania miejscowości włoskiej, w której się pobraliście, a gminy, w której został umiejscowiony akt ślubu ("atto di matrimonio trascritto presso"). Przypominam, że obywatele włoscy mają obowiązek rejestracji aktów stanu cywilnego wystawionych przez urzędy zagraniczne, więc Twoja żona gdzie ten akt musiała we Włoszech umiejscowić.

      Usuń
    3. o kurcze... wychodzi na to, że żona nie zarejestrowała polskiego aktu ślubu we Włoszech... :( W jaki sposób trzeba to zrobić?

      Usuń
    4. Skoro mieszkacie w Polsce, to przez włoską ambasadę w Warszawie, która przekaże dokumenty do Włoch.

      Usuń
    5. ale to trzeba polski akt małżeństwa tłumaczyć przysięgle na włoski i robić apostille ? Żona mówi że jest zarejestrowana w A.I.R.E

      Usuń
    6. Weźcie z polskiego USC odpis aktu ślubu na druku międzynarodowym, wtedy nie trzeba go ani tłumaczyć, ani poświadczać.

      AIRE jest przypisane do poszczególnych gmin włoskich, tam zostanie zarejestrowany Wasz akt ślubu i tę gminę wpiszesz później do wniosku o przyznanie obywatelstwa.

      Usuń
    7. a oprócz tego aktu ślubu na druku międzynarodowym trzeba jeszcze złożyć jakiś wniosek, czy wystarczy zanieść sam akt?

      Usuń
    8. Żona musi wypełnić wniosek o umiejscowienie aktu, który znajdzie na stronie ambasady:

      http://www.ambvarsavia.esteri.it/Ambasciata_Varsavia/Menu/In_linea_con_utente/Modulistica/

      Po szczegółowe informacje radzę zwrócić się bezpośrednio do pracowników placówki.

      Usuń
    9. Bardzo dziękuję za pomoc! Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  22. Dzien dobry.Na imie mam Anna.Z gory dziekuje za informacje.CZy dokumenty (zaswiadczenie o nie karalnosci i akt urodzenia)moga byc wyciagniete w Polsce przez kogos z dalszej rodziny (kuzyn)?Nie mam teraz mozliwosci pojechania do Polski.Posrednictwo ambasady nie wydaje mi sie zbyt praktycznym rozwiazaniem(nie mieszkam w Rzymie)gdyz z tego co piszesz musiala bym odeslac jeszcze raz dokumenty do opieczentowania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz upoważnić inna osobę lub wysłać wniosek poczta - szczegółowe informacje znajdziesz np. tutaj:

      https://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/krajowy-rejestr-karny/pytania-i-odpowiedzi/

      Usuń
    2. Dziekuje! Chciala bym jeszcze wiedziec czy jest mozliwosc podwojnego obywatelstwa. Czy natomiast w momencie otrzymania obywatelstwa wloskiego trace obywatelstwo polskie ? Jesli tak to jakie sa praktyczne korzysci ze zmiany obywatelstwa? Mnie przychodzi do glowy tylko prawo do glosowania we Wloszch... Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam .

      Usuń
    3. Zarówno Polska, jak i Włochy dopuszczają posiadanie obywatelstwa innego kraju, więc nie musisz rezygnować z polskiego obywatelstwa. A korzyści? Chyba tylko bezwizowy ruch do krajów, które od Polaków wymagają wizy.;)

      Usuń
    4. Bardzo dziekuje!!

      Usuń
  23. Witam.Moze mi pani powiedziec doladnie jakie dokumenty potrzebne sa do obywatelstwa Wloskiego (a doladnie w naszym MSZ co trzeba legalizowac?)dodam ze chce robic moja corka studentka.Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie dokumenty dokładnie wymieniłam w artykule, co budzi Twoje wątpliwości?

      Usuń
  24. Witam! Na początku bardzo dziękuję za tę stronę - jest tu naprawdę mnóstwo przydatnych informacji. Chciałabym dopytać jeszcze o jedno: w jaki sposób można dokonać wpłaty za złożenie wniosku? W tekście jest napisane, że można zrobić przelew na konto MSW, ale nie mogłam na portalu MSW znaleźć na ten temat żadnej informacji - ani numeru rachunku, ani tytułu.
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wpłaty dokonuje się na konto ministerstwa - jest to konto pocztowe o numerze 809020, a druki wpłaty dostępne są w prefekturach oraz w niektórych urzędach pocztowych, oferujących usługę tzw. Sportello Amico. Jeśli chciałabyś dokonać wpłaty przelewem z zagranicznego konta, oto dane:

      Ministero dell'Interno D.L.C.I. - CITTADINANZA

      Nr konta: IT54D0760103200000000809020
      Kod BIC/SWIFT: BPPIITRRXXX

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję za pomoc.

      Usuń
  25. Witam,mam pytanie czy akt urodzenia i zaswiadczenie o niekaralnosci maja date waznosci?Oba dokumenty wyrobilam pod koniec sierpnia 2016 roku.Zlozylam online podanie o obywatelstwo i zostalo ono odrzucone poniewaz brakowalo na nich apostille.Nie wiem czy musze wyrabiac nowe dokumenty,bo te juz sa niewazne.I czy jest mozliwosc ze moja siostra w Polsce mi to zalatwi czy musze to zalatwic osobiscie?
    Z gory dziekuje za pomoc
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Akt urodzenia nie może mieć daty ważności, gdyż dotyczy kwestii niezmiennej - skoro już się urodziłaś, to trudno, by mogło to ulec zmianie. ;) Pozostałe zaświadczenia, takie jak zaświadczenia o niekaralności, mają ważność 6-miesięczną, więc Twoje zaświadczenie traci ważność w tym miesiącu.

      Wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności można złożyć na różne sposoby, nie musisz robić tego osobiście:

      https://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/krajowy-rejestr-karny/pytania-i-odpowiedzi/

      Usuń
    2. Dziekuje bardzo za pomoc :) Pozdrawiam

      Usuń
  26. Witam serdecznie, Jestem mezatka wlocha od 4 lat i 5 miesiecy i jestesmy obydwoje rezydentami Polski. Czy moge zlozyc juz dokumenty o obywatelstwo wloskie, czy zmienily sie w ostatnim czasie przepisy? I jezeli moge juz zlozyc dokumenty o obywatelstwo to czy powinnam to zrobic w Ambasadzie wloskiej w Warszawie czy przez wyzej wskazana strone Ministerstwa Spraw Wewnwtrznych? Poprosze o link do wniosku o ile to nie problem. Z gory bardzo dziekuje za informacje. Mam nadzieje ze w 2017 prepisy nie ulegly zmianie i obowiazuja mnie 3 lata ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepisy nie uległy zmianie, jak najbardziej możesz złożyć wniosek. Procedura jest taka sama, jak w przypadku osób mieszkających we Włoszech, musisz jedynie wybrać na portalu wniosek dla osób mieszkających za granicą (residenti all'estero). Link do portalu ministerstwa znajdziesz w artykule, jest "podświetlony" na niebiesko.:)

      Usuń
  27. Witaj serdecznie Dee,

    mam pytanie, a wlasciwie dwa:

    1. Czy akt urodzenia na druku miedzynarodowym rowniez trzeba opieczetowac apostille? Bo to, ze nie trzeba go tlumaczyc, to juz wiem...

    2. Czy wysylajac do polskiego MSZ certyfikat o niekarolnosci wraz z tlumaczeniem, prosze o apostille osobne dla tych dwoch dokumentow? Czy tylko dla samego certyfikatu?

    dzieki!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1. Akt urodzenia wydany na druku międzynarodowym jest gotowy do obrotu za granicą, nie trzeba go ani tłumaczyć, ani poświadczać za pomocą apostille.

      2. MSZ poświadczy zarówno zaświadczenie, jak i jego tłumaczenie.

      Usuń
    2. Dzieki Dee, w przypadku apostille do zaswiadczenia o niekarolnosci i jego tlumaczenia / myslisz ze powinnam zaplacic za 1 dokument czy dwa? Oplata to 60 zl, nalezy jej dokonac wczesniej i tutaj moja watpliwosc.

      Usuń
    3. Niestety nie wiem, czy MSZ traktuje to jako dwa osobne dokumenty, najlepiej zadzwonić i zapytać bezpośrednio u źródła.

      Usuń
    4. OK, tak tez zrobie
      dzieki raz jeszcze!

      Usuń
    5. bardzo prosze o odpowiedz co powiedziano w MSZ?

      Usuń
  28. Cześć!
    Mam 2 pytania:
    1. Kiedy wpłacamy 200 Euro - i na jakie konto? Jakoś nie mogę znaleźć tej informacji. Rozumiem, że przed wysłaniem wniosku przez system MSZ. Ale na jakie konto?
    2. Zrozumiałem, że apostille na zaświadczeniu o niekaralności jest potrzebne na oryginale i tłumaczeniu? Nie wystarczy na tłumaczeniu?
    Pozdrawiam mocno.
    Adam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1. Ponieważ do wniosku trzeba załączyć dowód wpłaty, musisz wykonać przelew przed jego złożeniem. Radzę zrobić to kilka dni wcześniej, by bank zdążył wystawić właściwy dowód wpłaty (tzw. distinta contabile) - sama dyspozycja przelewu (presa in carico) może nie wystarczyć. Dane do przelewu są następujące:

      MINISTERO DELL'INTERNO D.L.C.I. – CITTADINANZA
      IBAN: IT54D0760103200000000809020
      Kod SWIFT/BIC: BPPIITRRXXX
      Tytuł przelewu: CITTADINANZA - CONTRIBUTO DI CUI ALL'ART. 1, COMMA 12, LEGGE 15/07/2017 N. 94

      2. Nie wystarczy poświadczenie tłumaczenia, gdyż musi być poświadczony również dokument oryginalny.

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za informację! Wszystkiego dobrego z nowym rokiem 2018!

      Usuń
  29. Witam.
    Od 20 lat mieszkam w Itali.
    Moj mąż był obywatelem włoskim .od 8 lat już nie żyje.
    Nie mieliśmy dzieci.
    Małżeństwo byli zawarte konkordatowo
    Czy mimo tego że jestem wdowa mogę się ubiegać o obywatelstwo włoskie.
    Czy tak to jakie dokumenty mnie obowiązują.
    Dziękuję .
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ponieważ w chwili obecnej nie masz statusu osoby zamężnej z obywatelem włoskim, nie możesz ubiegać się o włoskie obywatelstwo na tej podstawie - możesz natomiast złożyć wniosek o jego przyznanie ze względu na stały pobyt we Włoszech:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/obywatelstwo-woskie-na-podstawie_19.html

      Usuń
  30. Jestem we wloszech 20 lat bylam mezatka z obywatel wloch mam syn z nim ma 18 jestem teraz po' rizwodze mam adres stalego zameldowania pracuje z kontraktem czy moge sie starac o obywatelstwo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozwód przekreśla możliwość ubiegania się o obywatelstwo ze względu na małżeństwo, gdyż nie jest już ono aktualne, możesz natomiast ubiegać się o nie ze względu na pobyt:

      https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/04/obywatelstwo-woskie-na-podstawie_19.html

      Usuń
  31. Witam, czy zawarcie zwiazku parterskiego daje prawo do ubiegania sie o obywatelstwo?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko w przypadku związku partnerskiego zawartego przez osoby tej samej płci (unione civile).

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź. A co w sytuacji gdy taki związek został juz zawarty w innym kraju EU? ?

      Usuń
    3. Wystarczy umiejscowić akt zawarcia związku we włoskim USC, związek taki jest ważny również we Włoszech.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)