Strony

23 sierpnia 2020

WYMIANA PRAWA JAZDY NA WŁOSKIE (CONVERSIONE PATENTE) - CZY KONIECZNE JEST PONOWNE ZDAWANIE EGZAMINÓW?

 

 
ARTYKUŁ NIEAKTUALNY - O NOWYCH PRZEPISACH OBOWIĄZUJĄCYCH OD 16.06.2022 R. PISZĘ TUTAJ --> KLIK
 
 
[POST OPUBLIKOWANY 08.01.2019 ROKU NA MOIM FEJSBUKOWYM FANPEJDŻU W REAKCJI NA INFORMACJĘ, KTÓRA UKAZAŁA SIĘ NA STRONIE POLSKIEGO KONSULATU W RZYMIE]
 
 

Ostatnimi czasy coraz więcej osób pisze do mnie w sprawie opublikowanego przez konsulat RP komunikatu, w którym informuje się, że po 19 stycznia 2019 r. nie będzie możliwości wymiany bezterminowego prawa jazdy na włoskie bez ponownego zdawania egzaminu. Niech pracownicy konsulatu nie mają mi tego za złe, ale niemal oczy wypaliłam sobie, szukając jakiejś podstawy prawnej do tego twierdzenia i nic, za Chiny ludowe znaleźć nic nie mogę. Może ja źle szukam albo ambasada dostała jakiś tajny cynk, do którego nie mogę mieć dostępu, w każdym razie jedyną wzmianką o jakimkolwiek źródle jest stwierdzenie, że informacje zostały uzyskane „od strony włoskiej”, co oznacza bardzo niewiele i nie jest przede wszystkim żadną podstawą prawną.

Przeanalizujmy sobie włoskie przepisy, co Wy na to?

Dnia 19.01.2013 r. weszły w życie przepisy nakazujące wymianę bezterminowego prawa jazdy osobom mieszkającym we Włoszech dłużej niż dwa lata, a 03.03.2014 r. ukazał się okólnik Ministerstwa Transportu, zgodnie z którym osoby, które zameldowały się we Włoszech przed wejściem w życie zmian, a więc przed 19.01.2013 r., dostały na wymianę prawka czas do 19.01.2015 r..

Pamiętajcie, że prawo jazdy wydane przez inny kraj UE traktowane jest tak samo, jak włoskie prawo jazdy, a jego właściciel podlega przepisom włoskiego Kodeksu Drogowego oraz karom przezeń przewidzianym (art. 136-bis, p. 1). Oznacza to, że jeśli Kazio mieszka we Włoszech od 2000 r. i nadal nie wymienił swojego bezterminowego prawa jazdy na włoskie, prowadząc na jego podstawie samochód popełnia wykroczenie polegające na prowadzeniu pojazdu na podstawie nieważnego prawa jazdy. Kara za to przewidziana to mandat i odebranie dokumentu, który stracił ważność i należy go odnowić, przy czym uprawnienia kierowcy pozostają ważne.

Włoskie prawo jazdy, które utraciło ważność może zostać odnowione w każdej chwili, nawet jeśli minęło wiele lat od upłynięcia jego terminu ważnościpodobnie jest w przypadku polskiego prawka, które jest przecież traktowane tak samo, a więc podlega dokładnie tym samym przepisom. W zależności od okresu, jaki upłynął pomiędzy utratą ważności prawa jazdy a złożeniem wniosku o jego odnowienie, zmienia się nieco procedura:

1) jeśli nie minęło więcej niż 3 lata, uznaje się, że właściciel dokumentu nie utracił zdolności prowadzenia pojazdów i zostaje on bezproblemowo odnowiony;

2) jeśli minęły ponad 3 lata, wydział komunikacji może, ALE NIE MUSI stwierdzić, że należy upewnić się, że delikwent nadal może prowadzić pojazdy i wysłać go na ponowny egzamin.

Zajmijmy się punktem drugim. Termin trzyletni został ustanowiony w 1971 r. nie ustawą ani wpisem do kodeksu drogowego, a notą informacyjną MCTC nr 16/1971 – chodziło o to, żeby dać jakąś linię graniczną i ułatwić im pracę. W dniu 26.01.2009 r. Ministerstwo Transportu wydało okólnik nr Div 6 7053, w którym sprecyzowało, że NIE JEST TO W ŻADNYM WYPADKU PROCEDURA AUTOMATYCZNA, która ma być stosowana w przypadku każdego przekroczenia trzyletniego okresu - urzędy mają obowiązek każdą sprawę przeanalizować, by stwierdzić, czy właściciel dokumentu rzeczywiście utracił zdolność prowadzenia pojazdu. Ponowne zdawanie egzaminu może mieć miejsce tylko wówczas, gdy istnieje takie podejrzenie, ale urząd musi (!) wziąć pod uwagę Waszą "linię obrony", czyli wszelkie dowody na to, że nie utraciliście umiejętności prowadzenia samochodu – mogą to być np. oświadczenia osób trzecich, wykazanie bezwypadkowej jazdy czy jakiekolwiek dowody na to, że podczas wskazanego okresu poruszaliście się samochodem i nie zapomnieliście, jak się to robi.

Jeśli więc ACI, biura pośredniczące czy wydział komunikacji stwierdza z marszu, że skoro minęły ponad trzy lata, to bez egzaminu się nie obejdzie, pokażcie im okólnik z 2009 r. - znajdziecie go na stronie ministerstwa: http://www.mit.gov.it/…/Circolare_protocollo_7053_26-01-%20….

Męczy mnie jeszcze jedno pytanie związane z treścią komunikatu wydanego przez konsulat: skąd wzięła się data graniczna 19.01.2019 r.? Nie potrafię tej zagadki rozwiązać. Trzyletni okres od terminu 19.01.2015 r. dla osób mieszkających od dawna we Włoszech minął 19.01.2018 r., więc rok temu – dlaczego konsulat „daje” rodakom cztery lata, a potem to już w ogóle mogiła?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)