Strony

4 maja 2016

PRZEREJESTROWANIE SAMOCHODU Z POLSKICH TABLIC NA WŁOSKIE



Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 r.


Skoro dotarliście do tego artykułu, wiecie już zapewne, że włoski kodeks drogowy nie pozwala na poruszanie się po Włoszech samochodem na polskich tablicach w nieskończoność – pisałam o tym tutaj. Wiele osób, z różnych powodów (głównie finansowych), woli pozostać przy polskiej rejestracji, ryzykując otrzymanie mandatu, ale jeżeli do nich nie należycie, przyda Wam się dzisiejszy post. :)



Artykuł nie dotyczy samochodów kupionych w Polsce, ale jeszcze nie zarejestrowanych.



Samochód nowy a używany



Pewnie się zdziwicie, ale za nowy samochód uważany jest nie tylko pojazd prosto z fabryki nie posiadający tablic, ale również taki, który posiada już polskie rejestracje, ale nie ma na liczniku więcej niż 6000 km lub został sprzedany w ciągu sześciu miesięcy od jego rejestracji. Wszystkie inne samochody traktowane są jako samochody używane.



Od czego zacząć?


UWAGA! W przypadku nabycia lub zakupu pojazdu w Polsce (a więc nie chodzi o przerejestrowanie samochodu, który do Was należy od Bóg wie jak dawna) konieczne jest złożenie oświadczenia, bez którego niemożliwe jest zarejestrowanie pojazdu - pisałam o tym tutaj --> KLIK!


Zacznijmy od tego, że najprostszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do agencji (tzw. pratiche auto) lub ACI, które poproszą Was o wszystkie potrzebne dokumenty i zajmą się załatwieniem sprawy za Was.



To jednak kosztuje, jeśli więc chcecie przerejestrować auto samodzielnie, nic nie stoi na przeszkodzie – radzę najpierw udać się do wydziału komunikacji (Motorizzazione Civile) w Waszej miejscowości i poprosić o sprawdzenie dokumentacji technicznej pojazdu. Może się bowiem okazać, że czegoś brakuje albo coś trzeba przetłumaczyć, a tym lepiej zająć się wcześniej, zanim uiścicie opłaty związane z rejestracją. Jeśli Wasz samochód posiada europejskie świadectwo homologacji (C.o.C.), wszystko powinno pójść jak po maśle.



Wydział komunikacji sprawdzi też, czy musicie opłacić podatek VAT, czy też jesteście z niego zwolnieni.



Procedura



W przypadku pojazdów zarejestrowanych w krajach UE zazwyczaj można załatwić wszystko przez tzw. punkt STA – Sportello Telematico dell’Automobilista, co jest o tyle wygodne, że nie trzeba latać po różnych urzędach. Punkty te znajdziecie przy lokalnych biurach ACI, wydziałach komunikacji (Motorizzazione Civile) oraz w agencjach pośredniczących, które jednak pobierają opłaty za pośrednictwo, zapytajcie więc najpierw o jego koszt.



Generalnie musicie zrobić dwie rzeczy:

  • dokonać rejestracji w wydziale komunikacji (Motorizzazione Civile) – oznacza to otrzymanie dowodu rejestracyjnego i tablic
  • wpisać samochód do publicznego rejestru pojazdów (PRA – Pubblico Registro Automobilistico)


Punkt STA pozwala na załatwienie obu spraw za jednym zamachem.



Dokumenty




Kwestia dokumentów zależy od tego, czy Wasz samochód jest nowy, czy używany (patrz wyżej).



SAMOCHÓD NOWY, ZAKUPIONY W POLSCE

  • dokument tożsamości + ksero – teoretycznie nie powinno być wymagane tłumaczenie, ale we Włoszech nigdy nic nie wiadomo...
  • jeśli na dokumencie nie ma aktualnego włoskiego adresu zameldowania, konieczne jest napisanie oświadczenia o zameldowaniu (tzw. autodichiarazione) – urząd nie może wymagać od Was zaświadczenia wydanego przed gminę!
  • wypełniony wniosek o wpisanie do PRA na formularzu NP2C
  • europejskie świadectwo homologacji (zwane też świadectwem zgodności WE – C.o.C.)
  • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu na druku TT 2119 


SAMOCHÓD UŻYWANY

  • dokument tożsamości + ksero
  • ewentualnie oświadczenie o zameldowaniu
  • wypełniony formularz NP2C
  • dowód rejestracyjny pojazdu + ksero
  • wypełniony wniosek na druku TT 2119
  • europejskie świadectwo homologacji (zwane też świadectwem zgodności WE – C.o.C.); niektóre urzędy akceptują też kartę techniczną wystawioną przez włoski oddział producenta (jak wspomniałam wyżej, zapytajcie uprzednio w wydziale komunikacji, jakie dokumenty techniczne będą potrzebne)

Koszty



Pomijając ewentualne koszty pośrednictwa, opłaty przewidziane włoskimi przepisami są następujące:



opłaty ACI (emolumenti ACI)
27 euro
lokalna opłata rejestracyjna (imposta provinciale di trascrizione)
od ok. 200 euro do max. 850 euro, w zależności od prowincji i rodzaju pojazdu
opłata skarbowa za wpis do PRA
32 euro
opłata skarbowa dla wydziału transportu naziemnego (DTT)
32 euro
opłata DTT
10,20 euro
koszt wydania tablic rejestracyjnych
ok. 20-50 euro (w zależności od rodzaju pojazdu i regionu)



Jeśli załatwiacie wszystko przez punkt STA przy ACI, opłaty uiścicie na miejscu, natomiast w przypadku punktu STA przy wydziale komunikacji (Motorizzazione Civile) konieczne jest wcześniejsze opłacenie kosztów na poczcie, przy użyciu specjalnych druków, które otrzymacie w wydziale komunikacji. Dowód wpłaty musicie wówczas przedstawić wraz z wnioskiem o przerejestrowanie samochodu.
 
Ecotassa - dodatkowy koszt

UWAGA! Podatek ten nie został przedłużony w ustawie budżetowej na 2022 rok, jednak nie jest powiedziane, że kiedyś nie wróci.

Ustawa budżetowa uchwalona na 2019 rok wprowadziła dodatkowy podatek, który trzeba zapłacić w przypadku pierwszej rejestracji we Włoszech niektórych samochodów, zarówno nowych, jak i używanych, wcześniej zarejestrowanych w innym państwie - zwie się on Ecotassa i ma na celu zniechęcenie Was do kupowania pojazdów zanieczyszczających środowisko. 
 
Jest to podatek od emisji dwutlenku węgla, który od 1 marca 2019 r. do co najmniej końca 2021 roku jest pobierany w przypadku rejestracji samochodów kategorii M1 o emisji CO2 przekraczającej 190 g/km - w 2021 roku zostały zmienione zasady naliczania podatku i obecnie stosuje się wartości pomiarowe zgodnie z homologacją WLTP (wcześniej stosowano homologację NEDC). Jeśli więc chcecie bądź musicie przerejestrować swoje polskie auto we Włoszech, będziecie musieli ponieść dużo wyższe koszty tej operacji, jeśli okaże się, że owo auto nie należy do wyjątkowo przyjaznych środowisku. I trzeba będzie sobie pokalkulować, czy opłaca się bawić w rejestrację, czy też może lepiej kupić używane auto we Włoszech, bo podatek wynosi od 1100 do 2500 euro, w zależności od emisji CO2:
 
  • od 191 do 210 g/km: 1100 euro
  • od 211 do 240 g/km: 1600 euro
  • od 241 do 290 g/km: 2000 euro
  • powyżej 290 g/km: 2500 euro
 
Opłaty dokonuje się w momencie rejestracji pojazdu, za pomocą druku F24, wpisując kod 3500.
 


160 komentarzy:

  1. DZEN ;DOBRY CHCE SIE DOWIEDZEC : PROSZE O ODP JESLI ZAKUPILAM SAMOCHOD W ITALI : I GO PRZEREJESTROWALAM NA POLSKIE TABLICE : TABLICE TE WLOSKI NIE POSIADAC : BO NIE WIEDZELISMY CZY ZOSTANIEMY W ITALI : TERAZ PYTANIE MAM Z ROKU 2012 R A MAMY STARE DOKUMENTY ZE SAMOCHOD BYL KUPIONY W ITALI : TRZY MAMY PLACIC NATARIUSZA JESZCZE RAZ NO I BOLO : CHYBA ODPADA BO INV 100/100 Z COPANIA NIE PLACI : NO I JESTESMY W UNI E CZY NALEZA SIE NAM ZNIZKI : BO OBECNIE MIELISMY 70ZNIZKI W POLSCE TU PLACIMY BARDZO DUZO ZA VOLWO : PROCEDURY JAKIE SA : CZY AGENCJA MOZE TEZ DAC ZNIZKE ZA UBESPIECZENIE ! TADEUSZ DZENKUJE I POZDRAWIAM

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli mieszkacie we Włoszech dłużej niż rok, powinniście go tutaj przerejestrować. Nie potrzebny jest do tego notariusz, a podatek od posiadania samochodu (bollo auto) płaci się od momentu jego ponownego tutaj zarejestrowania.

      Jeżeli właściciel samochodu ma przyznany stopień niepełnosprawności w zakresie przewidzianym przepisami, może on złożyć wniosek o zwolnienie z podatku - wystarczy wybrać się w tym celu do ACI, tam uzyskasz dokładne informacje na ten temat.

      Jeśli chodzi o zniżki na ubezpieczenie OC, zależą one od poszczególnych firm ubezpieczeniowych, musicie więc popytać bezpośrednio w agencjach.

      Usuń
  2. Czy tak samo będzie z przyczepą?

    OdpowiedzUsuń
  3. Pytanie z innej beczki ale w temacie...jak sprzedać auto na polskich tablicach we wloszech?od czego zacząć? Z góry dziękuję za odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od znalezienia nabywcy. ;) Sprzedasz auto, a z umową sprzedaży udasz się do polskiego wydziału komunikacji i je wyrejestrujesz - upewnij się jednak, że to wystarczy, bo nie znam polskich przepisów.

      Usuń
  4. Cześć. Mam pytanie dokładnie odwrotne. Chiałbym kupić auto wloskie i przerejestrować je na polskie tablice. Jakie czynności (oprócz umowy sprzedaży i zapłaty :) musi wykonać aktualny wlaściciel? Czytałem coś o wyrejestrowaniu z adnotacją "na eksport". Gdzie się to załatwia i jak długo może to trwać? Czy mógłbyś proszę wyjaśnić procedurę?
    Bardzo dziękuję
    Arek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przede wszystkim jestem kobietą, to tak na marginesie. ;)

      Wyrejestrowania nie dokonuje sprzedający, a Ty, jako nowy właściciel. Możesz dokonać tego dopiero po wywiezieniu samochodu za granicę - jeśli zarejestrujesz je w Polsce, będziesz musiał załączyć do wniosku kopię polskiego dowodu rejestracyjnego, w przeciwnym wypadku trzeba będzie się trochę nagimnastykować. Nie sądzę, byś dysponował dokumentem transportowym, skoro jesteś osobą prywatną, więc będzie konieczne załączenie np. zaświadczenia o przeglądzie technicznym dokonanym w Polsce lub oświadczenia o przekazaniu Ci pojazdu przez włoskiego właściciela, popisanego również przez Ciebie. W przypadku samochodu nie zarejestrowanego w Polsce trzeba załączyć też włoski dowód rejestracyjny, oryginał umowy kupna (najlepiej sporządzić ją w kilku kopiach) i tablice rejestracyjne.

      Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu z włoskich archiwów można złożyć w tzw. punktach STA we Włoszech lub ewentualnie w ambasadzie włoskiej w Warszawie. Koszt całej operacji to ok. 70-80 euro.

      Usuń
  5. Witam! A ja mam pytanie ile kosztuje normalnie zarejestrowanie samochodu kupionego we wloszech (bedac tu rezydentem). Czy placi takze kupujacy za wyrejestrowanie samochodu? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli dobrze zrozumiałam, piszesz o zarejestrowaniu samochodu kupionego we Włoszech. Jeśli jest to samochód nowy, kupiony w salonie (a więc nigdy nie rejestrowany), to zazwyczaj zajmuje się tym personel salonu, o czym pisałam tutaj:\

      http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/11/zakup-nowego-samochodu-we-woszech_25.html

      W przypadku samochodów używanych nie dokonuje się przerejestrowania, pojazd zachowuje stare tablice rejestracyjne, zmienia się jedynie właściciel.

      Usuń
  6. Rozumiem. Czyli jak samochod jest uzywany nie ma zadnej oplaty urzedowej? Chyba musza wydac jakis nowy dowod rejestracyjny samochodu z danymi nowego wlasciciela ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, że są opłaty.:) Trzeba dokonać aktualizacji danych w rejestrze i w dowodzie rejestracyjnym, tzw. passaggio di proprietà - koszt całej operacji to ok. 90-100 euro opłat państwowych, do których musisz doliczyć opłatę IPT (Imposta Provinciale di Trascrizione), której wysokość zmienia się w zależności od prowincji, w każdym razie mowa o sumie rzędu kilkuset euro.

      Usuń
  7. Witam,mam dylemat co zrobic w takim przypadku.Mam rezydencje we Włoszech i mam auto na polskich tablicach,moja siostra figuruje jako właściciel,a ja w dotacjach jako współwłaściciel.Zaczymala mnie do kontroli policja i nie pomogły tłumaczenia ze samochód siostry,dali mi miesiąc na przerejestrowanie na włoskie tablice.chciałam sie zapytać,czy mogłabym nadal jeździć na polskich tablicach,jak bym nie była wpisana do dowodu rejestracyjnego,czy wogole nie mogę dłużej niż 3 miesiące jeździć samochodem pozyczanym,a drugie jak bym chciała zarejestrować we Włoszech to musze mieć upoważnienie od siostry i jakie dokumenty potrzebne są...dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak naprawdę wszystko zależy od osoby, która zatrzyma Cię do kontroli - Ty niestety natknęłaś się na taką, która była nieugięta. Obowiązek przerejestrowania samochodu istnieje jedynie w Twoim przypadku, natomiast Twoja siostra siłą rzeczy nie może być nim objęta, gdyż mieszka w Polsce. Co więcej, osoby nie zameldowane we Włoszech nie mogą zarejestrować tutaj na siebie samochodu.

      Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak powinnaś postąpić, mogę jedynie zasugerować złożenie odwołania od mandatu, argumentując je faktem, że samochód nie przebywa na stałe we Włoszech, gdyż jest używane również przez siostrę w Polsce. Trudno jest udowodnić rzeczywisty okres przebywania pojazdu na terytorium Włoch, więc może się udać.

      Inną opcją może być zrzeczenie się przez siostrę własności, wówczas staniesz się jego wyłączną właścicielką i będziesz mogła bez problemu przerejestrować samochód. Teoretycznie możliwe jest też postąpienie na odwrót (zrzeczenie się przez Ciebie własności), jednak może to wzbudzić podejrzenia włoskich władz, biorąc pod uwagę fakt, że już raz zostałaś ukarana za poruszanie się pojazdem na polskich tablicach.

      Usuń
    2. Wazna aktualizacja, ktora mysle zainteresuje wiele osob: Niente multa per chi circola in Italia con un’auto con targa estera senza assicurazione. Lo ha ribadito il ministero dell’interno con la circolare 300/A/2792/17/124/9 del 3 aprile 2017: “si ritiene che per tali veicoli sia esclusa l’applicazione delle sanzioni di cui all’art. 193 del Codice della strada anche quando, attraverso qualsiasi mezzo, sia accertato che il veicolo sia effettivamente sprovvisto di copertura assicurativa”.Vale anche per chi circola stabilmente in Italia.La circolare del ministero dell’interno si applica a tutti i veicoli esteri (immatricolati nei paesi indicati nell'allegato 1 compresa la Polonia). Anche a quelli che circolano in Italia da più di un anno e per i quali non si è proceduto alla “nazionalizzazione”. Anche in quel caso, infatti, pur circolando illegittimamente sul territorio nazionale (ma la norma, come si sa, è inapplicabile visto che non è possibile stabilire una data di ingresso in Italia non esistendo formalità doganali), l’eventuale violazione dell’articolo 193 del Codice della strada non può essere contestata.

      Usuń
  8. Witam. Chce sprzedac samochod na polskich tablicach Wlochowi i tutaj pojawia sie problem, gdyz oni oczekuja ode mnie karty techniczej pojazdu, a jak nie wiem co to takiego. Dodam, ze auto nie ma homologacji europejskiej, bo jest to samochod z 2002roku. Gdzie starac sie o taka karte i jak ona wyglada? Bede bardzo wdzieczna za pomoc! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Polsce każdy samochód musi posiadać kartę pojazdu, zawierającą wszystkie jego dane rejestracyjne i techniczne - obowiązek ten został wprowadzony pod koniec lat 90., więc na pewno gdzieś ten dokument masz. :)

      Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz np. tutaj:

      http://www.infor.pl/prawo/gmina/komunikacja/287476,Co-to-jest-karta-pojazdu.html

      Usuń
  9. Witam, chciałabym się dowiedzieć jak najszybciej i najprościej załatwić formalności związane z wyrejesrowaniem samochodu we Włoszech. Znajomy Włoch chce sprzedać swój samochodów polskiemu nabywacy. Samochód znajduje się na terenie Polski. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po zarejestrowaniu samochodu w Polsce trzeba złożyć wniosek o jego wypisanie z włoskich rejestrów - można to zrobić w tzw. punktach STA we Włoszech lub ewentualnie w ambasadzie włoskiej w Warszawie. Do wniosku trzeba załączyć kopię polskiego dowodu rejestracyjnego, a koszt całej operacji to ok. 70-80 euro.



      Usuń
  10. Z tego co wiem żeby zarejestrować samochód w Polsce (wydział komunikacji) trzeba przedłożyć dokumenty potwierdzające jego wyrejestrowanie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znam polskich przepisów, w każdym razie włoski wydział komunikacji wymaga dowodu na to, że pojazd rzeczywiście został wywieziony za granicę, najlepiej poprzez okazanie zagranicznego dowodu rejestracyjnego.

      Usuń
    2. czy ktos do tego może coś dodać?? przepisy są niejasne w Polsce by zarejestrować auto sprowadzone z Włoch wymaga sie dok potwierdzającego fakt jego wyrejstrowania z Włoch, więc jak to się ma?

      Usuń
  11. Witam. Chciałam sie dowiedziec czy we Włoszech istnieje jakas firma ubezpieczeniowa która honoruje zniżki ubezpieczeniowe na samochód z Polski . W Polsce miałam 60/ zniżki za bezwypadkową jazdę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zerknij na ten okólnik:

      http://www.assicurazioni.it/normative/circolare555.asp (parte II, art. 4, p. 5 c)

      Wynika z niego, ze pojazdy ubezpieczone za granicą otrzymują automatycznie klasę bonus/malus 14 (od której zależy wysokość OC), chyba że właściciel przedstawi dokumentację wystawioną przez poprzedniego ubezpieczyciela, z której jasno wynika dotychczasowa klasa. Dlatego też okazałabym go w wybranej włoskiej ubezpieczalni i zapytała, jakich dokumentów wymagają do uznania polskiej klasy.

      Usuń
  12. Ja mam pytanie jakie formalności trzeba spełnić z przerejestrowaniem samochodu mojego męża, który jest Włochem w Polsce? Jego pobyt jest już tutaj zarejestrowany. Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie znam polskich przepisów, nie potrafię więc pomóc. Na pewno mąż musi najpierw zarejestrować samochód w Polsce, a dopiero potem wyrejestrować go z włoskiego PRA, okazując kopię polskiego dowodu rejestracyjnego.

      Usuń
  13. Witam
    Kupiłem auto w stanach i sprowadziłem je do Polski w celu naprawienia teraz chce je zarejestrować we Włoszech na Włocha jakie dokumenty procedury są potrzebne do tej rejestracji z góry dziękuje za odpowiedz
    Jakie to są też koszty tej operacji , auto oczywiście przerobione na Europe lampy itd

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli samochód został wcześniej zarejestrowany w Polsce, to procedura jest dokładnie taka, jak ta opisana w artykule.

      Jeżeli natomiast pojazd posiada amerykańskie dokumenty i tablice rejestracyjne, informacje na temat jego przerejestrowania znajdziesz tutaj:

      http://www.dgtnordovest.it/joomla/index.php?option=com_content&id=70%3Anorme-generali-per-richiedere-limmatricolazione-di-veicoli-provenienti-da-stati-esteri-&Itemid=37&limitstart=2

      Usuń
    2. Auto nie jest zarejestrowane w Polsce posiada tylko dokument salvage z USA bo było delikatne rozbite, do tego został opłacony VAT i cło w Niemczech , jakie opłaty zostaną mi w Niemczech tylko te groszowe sprawy coś około 200 E ?

      Usuń
    3. Niestety nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, dlatego wkleiłam link z oficjalnymi informacjami na ten temat.

      Usuń
    4. Ok auto zarejestrowałem w Polsce obecnie jest we Włoszech to auto na polskich tablicach, chce je sprzedać Włochowi jednak w każdym ACI mówią że brakuje karty technicznej posiadam kartę pojazdu + dowód rejestracyjny + ubezpieczanie jednak mówią że potrzeba kartę techniczną gdzie taką kartę zdobyć ?

      Usuń
    5. Z tego, co wiem polska karta pojazdu zawiera również jego dane techniczne, jeżeli natomiast to nie wystarczy, spróbuj może wydrukować i przetłumaczyć raport pojazdu z Centralnej Ewidencji Pojazdu:

      https://historiapojazdu.gov.pl/

      Usuń
  14. a orientuje się może Pani czy auta starsze niż 25 lat we Włoszech rejestruje się gdzie indziej żeby nie płacić podatku? czy jest jakaś możliwość sprawdzenia (we Włoszech) kto był właścicielem gdy auto już jest sprowadzone do Polski?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko w przypadku pojazdów wyprodukowanych ponad 30 lat temu można skorzystać ze zniżki, dotyczy ona jednak tylko opłaty lokalnej (IPT).

      Na stronie ACI możesz uzyskać dane wszystkich poprzednich właścicieli auta, podając numer rejestracyjny i płacąc niecałe 9 euro:

      https://iservizi.aci.it/VisureInternet/welcome.do

      Usuń
    2. dziękuję za szybką odpowiedź.

      Usuń
  15. Jeżdżę autem na polskich numerach którego wlascielem jest syn. Co zrobić żeby przerejstrowac go na
    mnie we Włoszech bez jechania do Polski.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Musiałbyś stać się jego właścicielem, więc przychodzi mi do głowy np. spisanie z synem umowy (przetłumaczonej na język włoski), na podstawie której sprzedaje Ci samochód. Jako właściciel będziesz mógł złożyć wniosek o zarejestrowanie pojazdu we Włoszech, a syn na podstawie te samej umowy wyrejestruje go w polskim wydziale komunikacji.

      Usuń
    2. wystarczy tylko umowa dwujezyczna do zarejestrowania auta we Wliszech?

      Usuń
    3. Jeśli z umowy wynika, że jesteś aktualnym właścicielem pojazdu, to nie widzę powodu, dla którego wydział komunikacji miałby robić problemy. Ponieważ każdy urząd we Włoszech ma swoje lokalne procedury, na wszelki wypadek skontaktowałabym się z "Twoim" wydziałem i zapytała, czy wymagają czegoś jeszcze.

      Usuń
    4. a jakie dokumenty muszę przetłumaczyć?

      Usuń
    5. W artykule wspomniałam o ewentualnych dokumentach, w przypadku których może być wymagane tłumaczenie, ale również w tym przypadku wszystko zależy od wewnętrznych procedur danego wydziału, więc musisz zapytać u źródła.

      Usuń
  16. Witam,mam pytanko czy jesli auto jest zarejestrowane ma moja mame(jako glowny wlasciciel)a ja jestem wspolwlascicielem auta to czy mogę sama zarejestrować samochód we Włoszech na mnie?dziękuję za odp.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli mama nie jest zameldowana we Włoszech, to nie może tu zarejestrować na siebie samochodu, wątpię więc, by było to możliwe. Musiałbyś stać się jedynym jego właścicielem i wtedy przerejestrować auto.

      Usuń
  17. A jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem samochodu? Raczej na polskim nie może zostać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, samochód musi być ubezpieczony przez firmę uprawnioną do wydawania polis OC we Włoszech, czyli generalnie są to firmy włoskie lub mające we Włoszech oddziały. Ubezpieczenie musisz wykupić na terytorium Włoch, oferty możesz porównać np. tutaj:

      https://www.facile.it/assicurazioni-auto/preventivo.html

      Jeśli poprosisz w polskie ubezpieczalni o wydanie Ci historii ubezpieczenia (najlepiej po włosku lub angielsku), będziesz mógł wystąpić we Włoszech o obniżenie Ci klasy bonus/malus o maksymalnie 5 klas, co pozwoli Ci zaoszczędzić na ubezpieczeniu (im wyższa klasa, tym wyższa stawka).

      Usuń
  18. Witam. W sytuacji gdy kupuję samochód w Italii, rejestruję go i ubezpieczam, to mam szanse na zniżki w ubezpieczeniu? W Polsce mam 60%. Z powyższych postów wynika, że jest szansa na zniżkę, gdy rejestruję samochód z polskich tablic na włoskie. Zniżka jest przypisana do osoby, nie do samochodu, więc może jest taka możliwość?!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, wystarczy wystąpić do polskiego ubezpieczyciela o wydanie historii ubezpieczenia i pokazać ją włoskiej ubezpieczalni, która może obniżyć Ci klasę bonus/malus o maksymalnie pięć klas.

      Usuń
  19. Witam. Posiadam dwa auta na pl tablicach. Chciałabym je przerejstrowac na włoskie tablice. Problem jest takie że auta zostały kupione we Włoszech a wcześniej zostały tu zdemolizowane. Podobno nie można ich ponownie tu zarejestrować?! Czy prawda? Proszę o pomoc co mam zrobić i jaki jest tego koszt...?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli pojazdy zostały wyrejestrowane we Włoszech ze względu na ich kasację, to w świetle przepisów po prostu nie powinny już istnieć, więc trudno jest je ponownie zarejestrować. W przypadku, gdy w rzeczywistości nie zostały one zezłomowane, radzę zwrócić się do lokalnej Motorizzazione i zapytać, czy możesz poddać je ponownej rejestracji - niektóre urzędy idą obywatelom na rękę, wymagając jedynie przeprowadzenia kontroli technicznej pojazdu.

      Usuń
  20. Witam. Mam pytanie czy auto wcześniej kupione na terenie Włoch i tu zdemolizowane potem zarejestrowane w pl. może zostać ponownie zarejestrowane w itali ? Jak to zrobić proszę o pomoc

    OdpowiedzUsuń
  21. Witam. Mam stałe zameldowanie we Włoszech i chcąc przerejestrować samochôd którego jestem właścicielką z polskich na włoskie tablice wydział komunikacji włoski chce ode mnie dokumentu z Polski „ radiazione veicolo per esportazione all’estero” bez tego nie chcą przyjąć podania o tablice włoskie. Przecież nie mogę wyrejestrować swojego samochodu z Polski bo nie ma do tego podstawy prawnej.Mogę to zrobić tylko jeżeli sprzedam samochód lub zezłomuję Dziękuję za jakąś wskazówkę bo nie chcą mi zarejestrować auta we Włoszech, a może ‚radiazione to nie znaczy wyrejestrowanie tylko chodzi o coś zupełnie innego

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To problem, z którym spotyka się mnóstwo Polaków i na razie nie ma jednoznacznego rozwiązania. Teoretycznie włoski urząd nie powinien wymagać uprzedniego wyrejestrowania pojazdu z Polski, gdy z rozporządzenie ACI z lipca 2014 roku mówi o sytuacji odwrotnej - że nie możesz wyrejestrować z Włoch samochodu, który wcześniej nie został zarejestrowany za granicą, a więc jest to dokładnie to, czego wymaga polska strona. Aby wyrejestrować samochód z Polski, musi zostać on najpierw zarejestrowany we Włoszech, jak więc ACI, które wydało oba okólniki (!) może wymagać, by inne państwo zrobiło coś, czego oni sami nie robią? Ba, drugi okólnik mówi właśnie o tym, że kraje domagające się uprzedniego wyrejestrowania pojazdów z Włoch nie mają prawa tego żądać ze względu na przepisy unijne, więc coś tu nie gra, i to bardzo.

      Tu znajdziesz oba okólniki ACI:

      1) http://www.aci.it/laci/la-federazione/amministrazione-trasparente/archiviofile/aci/Disposizioni_Generali/Atti_generali_circolari_PRA/circolare_SGP_n._4202_del_03.07.2014.pdf

      2) https://conslione.esteri.it/resource/2015/03/32299_f_cons97Circolare_ACI_n_4401_del_16_luglio_2014.pdf?fbclid=IwAR1SF-g8XY1PtIoxHy3hnuSM4k32ptTolgueDX29ohxMfR82v3HRWJ9Lwdo

      Problem polega na tym, że włoskie wydziały komunikacji bardzo często upierają się przy swoim i nawet okazanie tychże okólników niewiele pomaga, a polska strona nie może wyrejestrować pojazdu sobie prywatnej, która go nie sprzedała (a więc ma umowę sprzedaży) lub nie zarejestrowała za granicą. Czasem udaje się przekonać polskich urzędników, którzy idą na rękę nieszczęśnikowi i dokonują wyrejestrowania, jednak nie zawsze się to udaje. Miejmy nadzieję, że wkrótce ukaże się jakiś oficjalny dokument Ministerstwa Transportu, który zakończy tę farsę raz na zawsze.

      Usuń
    2. TECNICO w Motorizzazione Civile w Ravennie powiedzial mi, ze te dwa rozporzadzenia sa z ACI, a oni sa Motorizzazione wiec ich to nie dotyczy i nie obowiazuje.
      Oni wymagaja radiazione e basta.
      Nina

      Usuń
    3. Ravenna to niestety jeden z najmniej przyjaznych w tej chwili wydziałów komunikacji, nie Ty jedna masz problemy. Z tego, co wiem, opierają się na dekrecie z marca 2018 r., w którym zaznaczyli sobie na żółto wymóg uprzedniego wyrejestrowania pojazdu z zagranicznych rejestrów i zupełnie im nie przeszkadza fakt, że dekret ten dotyczy wyłącznie samochodów nabytych w innym kraju UE, o czym pisałam tutaj:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2018/12/rejestracja-we-woszech-pojazdu-nabytego.html

      Co do kwestii "my jesteśmy Motorizzazione i mamy gdzieś okólniki ACI", to okólniki te opierają się na dyrektywie europejskiej i opinii wydanej przez włoskie Ministerstwo Sprawiedliwości, je również mają gdzieś?

      Usuń
  22. Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, czyli faktycznie jest zderzenie dwóch wykluczających się przepisów a już myślałam ze mną jest coś nie tak i nie mogę ogarnąć problemu. Jeszcze raz dziękuję


    OdpowiedzUsuń
  23. powiedzcie mi jeszcze o jaki dokument chodzi we wloskim wydziale komunikacji nie wiem jak to sie dokladnie pisze ale wymagaja napisze fonetycznie bontez nie wiem jak sie to pisze "skieda technika" co to jest za dokument?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozwolisz, że wkleję fragment artykułu:

      " (...) europejskie świadectwo homologacji (zwane też świadectwem zgodności WE – C.o.C.) lub, w przypadku jego braku, karta techniczna pojazdu wystawiona przez polski urząd i przetłumaczona; (...)"

      Chodzi po prostu o kartę pojazdu. :)

      Usuń
  24. wymagaja rowniez zaswiadczenia o wyrejestrowaniu auta z Polski, a w Polsce nie wydaja takich zaswiadczen, to jest chore...

    OdpowiedzUsuń
  25. czy dokument zakładu pracy użyczającego samochodu na polskich tablicach pracownikowi lub współpracownikowi zameldowanemu we Włoszech może pochodzić z warsztatu naprawy samochodów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli warsztat jest pracodawcą, który użycza swojemu pracownikowi pojazdu, to nie widzę problemu.

      Usuń
  26. Szanowna Pani
    Proszę mi wybaczyć, że 1 stycznia Nowego Roku już zaczynam niepokoić takim skomplikowanym pytaniem lecz nie mam na dzień dzisiejszy innej możliwości pomocy. Sytuacja wygląda następująco :
    Po śmierci i pogrzebie ojca w kwietniu 2018r wróciłem do Włoch, gdzie mam rezydencję od niedawna (31.08.2018) samochodem, którego właścicielami sa: nieżyjący już ojciec i żyjąca matka(współwłaściciel).
    Postepowanie spadkowe w toku.
    Samochód używałem sporadycznie (mam upoważnienie spisane z moją matką), aż do wejścia w życie dekretu salviniego.
    Zapewne stanę się jedynym właścicielem auta i oczywiście będę chciał je używać we Włoszech. Czy byłaby Pani tak uprzejma i opisała mi jak powinienem ten cały proces ugryźć? Bardzo dziękuję za pomoc.
    Pozwolę sobie dodać jeszcze kilka pytań :
    Czy będę musiał jechać do Polski aby wyrejestrowac auto czy może to zrobić moja matka i kiedy czy przed przejęciem własności czy po?
    Co że zniżkami ubezpieczenia?
    Czy moja włoska partnerka, zostając współwłaścicielką tego auta może dać swoje zniżki, a czy nie będąc współwłaścicielką mogę mieć jej zniżki ja?
    Przegląd techniczny kończy się pod koniec kwietnia 2019.
    Pewnie jeszcze będzie mnóstwo pytań proszę mi wybaczyć ale naprawdę nie mam na ten czas innego źródła informacji.
    Dziękuję jeszcze raz i życzę Szczęśliwego Nowego Roku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dopóki nie staniesz się formalnym właścicielem auta, nie możesz zarejestrować go we Włoszech, więc musisz poczekać na zakończenie postępowania spadkowego, po czym będziesz mógł złożyć wniosek o przerejestrowanie pojazdu.

      Nie jestem w stanie powiedzieć, czy osoba trzecia może w Twoim imieniu wyrejestrować auto, gdyż nie znam polskich przepisów.

      Jeśli samochód jest ubezpieczony na Ciebie, możesz przedstawić w wybranej włoskiej ubezpieczalni historię ubezpieczenia uzyskaną w Polsce, co pozwoli Ci na uzyskanie zniżki (pisałam o tym tutaj: https://www.facebook.com/deeoswajawlochy/posts/1709451722494784?comment_id=1709459602493996&reply_comment_id=1709529889153634&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R4%22%7D).

      Jeśli auto, po zarejestrowaniu we Włoszech, zostanie ubezpieczone na Twoją partnerkę, utrzyma ona oczywiście swoją aktualną klasę bonus/malus. Jeżeli natomiast postanowisz ubezpieczyć je na siebie, zgodnie z dekretem Bersaniego z 2007 r. możesz "odziedziczyć" jej klasę zniżkową, jeśli mieszkacie razem i wynika to z karty meldunkowej (scheda di famiglia).

      Jeśli masz taką możliwość, radzę dokonać przeglądu przed złożeniem wniosku o przerejestrowanie, w przeciwnym wypadku będziesz musiał zrobić to tutaj, co wiąże się w większymi kosztami.

      Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku! :)

      Usuń
  27. Witam. Pisze z Trydentu, zeby przerejstrowac auto z Polski, chcą l'attestato di radiazione i nie dociera do nich ze nie mozna tego zrobic bez zezłomowania auta. Jak można ich przekonać, oni wiedza tylko jak rejestrować rumuńskie auta i nie interesuje ich polskie prawo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety po publikacji okólnika nr 33292 przez Ministrstwo Transportu wydziały komunikacyjne mają oficjalny świstek papieru, który pozwala im żądać uprzedniego wyrejestrowania samochodu z zagranicy.

      Usuń
    2. Witam, dzisiaj miła pani w "agenzia pratiche auto" powiedziała mi że Polska jako jedyna nie musi złomować samochodów przed rejestracją we Włoszech, czyżby to zależało od agencji?

      Usuń
    3. Od dnia 24/01/2019 r. problem uprzedniego wyrejestrowania samochodu z Polski zniknął, gdyż Ministerstwo Transportu wydało okólnik, na mocy którego zwalnia z tego obowiązku auta zarejestrowane z państwach, którego przepisy nie przewidują takiej możliwości:

      http://www.mit.gov.it/normativa/circolare-protocollo-2233-del-24012019

      Usuń
  28. Czyli trzeba samochod wyrejestrowac w Polsce,zeby zarejestrowac we Wloszech?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak stanowi okólnik wydany w grudniu przez Ministerstwo Transportu.

      Usuń
  29. Witam, czy sa jakies nowosci w tej kewstii? To jest absurd, czy nasza Ambasada moglaby sie tym zajac? Wielu Polakow zostalo z autami ktorych nie moga uzywac, niedawno Salvini w Polsce wychwalal wspolprace a tymczasem nie ma mozliwosci uregulowania sprawy rejestracji auta.
    Czy my, zwykli ludzie mozemy liczyc na pomoc instytucji zarowno Wloskiej jak i Polskiej? Gdzie zaczac? Jak zaskarzyc to rozporzadzenie do UE?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ambasada przesyła rodakom napisane przez siebie pismo, w którym wyjaśnia po włosku, że polskie prawo nie pozwala na wyrejestrowanie pojazdu, jeśli nie zostało ono zarejestrowane w innym kraju UE. Niestety włoskie wydziały komunikacji powołują się na okólnik wydany przez ministerstwo transportu, któremu podlegają i zazwyczaj nic sobie z tego nie robią. Moim zdaniem trudno będzie uzyskać jakiekolwiek zmiany bez bezpośredniej interwencji ambasady w ministerstwie. Można też spróbować zgłosić sprawę do Solvitu, co może okazać się skuteczne zwłaszcza w przypadku, gdy podobnych zgłoszeń będzie więcej:

      https://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/cars/vat-buying-selling-cars/index_pl.htm

      Usuń
  30. Czy moge prosic o takie pismo?Do okazania w razie kontroli i przy zalatwianiu nowej rejestracji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O jakie pismo chodzi? Proszę w każdym razie o maila (adres znajdziesz w zakładce KONTAKT), gdyż nie mogę załączać plików w komentarzach.

      Usuń
  31. Mam zameldowanie we Włoszech

    Aktualnie przebywam w Anglii niestety we Włoszech zostawilem samochód i wiem teraz że nie mogę się nim poruszać gdy znowu odwiedzę Włochy.Chcialbym sprowadzić samochód do Polski,czy osoba z Polski nie zameldowana we Włoszech może sprowadzic lub poruszać się moim samochodem po Włoszech

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, nowe przepisy dotyczą wyłącznie osób zameldowanych we Włoszech.

      Usuń
  32. Czy przewodząc auto nowe z Polski na numerach tymczasowych jest problem z zarejestrowaniem we Włoszech?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie widzę powodu, by miałby to być problem, polecam jednakże lekturę tego artykułu, biorąc pod uwagę, że chodzi o nowo zakupione auto:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2018/12/rejestracja-we-woszech-pojazdu-nabytego.html?showComment=1546703067859

      Usuń
  33. Dzisiaj w Motorizzazione Civile powiedziano mi,ze za samochod ktory kupilem w Polsce w 2017r jako nowy musze zaplacic we Wloszech podatek i ubiegac sie o zwrot podatku zaplacanoego w Polsce.To juz brzmi kompletnie absurdalnie,do tego powiedzieli ze procedura zmiany rejestracji trwa nawet kilka miesiecy...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie brzmi to absurdalnie, takie są unijne przepisy (https://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/cars/vat-buying-selling-cars/index_pl.htm) - jak wspomniałam w artykule, do celów VAT za samochód nowy uważa się również taki pojazd, który ma przebieg mniejszy niż 6000 euro. Jeżeli zgodnie z włoskimi przepisami musisz zapłacić VAT, masz prawo ubiegać się o jego zwrot w Polsce.

      Co do okresu oczekiwania na zmianę rejestracji, to niestety zależy on od poszczególnych urzędów i rzeczywiście może trwać w skrajnych przypadkach nawet 2-3 miesiące, zwłaszcza teraz, gdy setki osób rzuciły się do zmiany tablic na włoskie.

      Usuń
    2. Moj samochod kupulem jako nowy w salonie w Polsce.Samochod ma wspolwlasciciela zameldowanego tylko w Polsce.W jaki sposob mam przystąpic do zmiany rejestracji bez ponownego oplacenia podatku?

      Usuń
    3. Przede wszystkim musisz stać się jedynym właścicielem pojazdu, gdyż nie ma możliwości przerejestrowania go w sytuacji, gdy współwłaściciel mieszka za granicą. Dopiero później będziesz mógł przystąpić do procedury rejestracji we Włoszech, a co do VAT, to jeżeli samochód uważany jest za nowy, to będziesz musiał zapłacić tu podatek.

      Usuń
  34. Czy wystarczy,ze drugi wlasciciciel daruje mi swoja część zwykłą umową darowizny,czy musi to byc załatwione przez wydzial komunikacji w Polsce i tłumaczenie przysięgłe?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z darowizną jest o tyle problem, że wydział komunikacji we Włoszech może wymagać notarialnego poświadczenia umowy (zgodnie z włoskimi przepisami) lub potwierdzenia podpisów obu stron we włoskim urzędzie, co wymaga osobistego stawienia się we Włoszech również drugiego właściciela. Wszystko zależy od urzędnika, na którego trafisz, dlatego prostszym rozwiązaniem byłoby spisanie umowy kupna-sprzedaży, którą wystarczy przetłumaczyć na włoski (pamiętaj o przepisach dotyczących nabycia pojazdu w innym kraju UE: http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2018/12/rejestracja-we-woszech-pojazdu-nabytego.html).

      Tak na marginesie, tłumaczenie przysięgłe wykonane w Polsce jest traktowane we Włoszech jak zwykłe tłumaczenie, gdyż przepisy dotyczące tłumaczeń przysięgłych są tu zupełnie inne. Najlepiej więc przetłumaczyć umowę i złożyć w kancelarii sądu we Włoszech oświadczenie o zgodności tłumaczenia z oryginałem, co nada mu rangę tłumaczenia przysięgłego. Może to zrobić ktokolwiek, oprócz osoby, której dotyczy dokument.

      Usuń
  35. W jaki sposob wyliczyc podatek za samochód? 22% ale w Polsce nie ma euro,więc jaki przyjąc kurs przy przeliczaniu złotowek z faktury vat?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. We Włoszech obowiązuje zasada, że waluty przelicza się według kursu z danego dnia (czyli w Twoim przypadku liczy się data faktury) publikowanego przez narodowy bank włoski:

      https://tassidicambio.bancaditalia.it/dailyRates

      Usuń
  36. Witam! Mam pytanie czy dla przerejestrowania pojazdu wystarczy karta pojazdu czy wymagany jest rowniez certyficat zgodnosci COC. Kisztuje ponad 200€

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ogromna większość wydziałów komunikacji wymaga CoC.

      Usuń
  37. Witam, jestem w trakcie zalatwiania przetejstrowania samochodu. Muszę przetlumaczyc dokumenty ( zaswiadczenie o wyrejstrowaniu i dowód rejestracyjny) nie potrafie uzyskac info jakie tlumaczenie jest wymagane?😭 Czy wystarczy pieczatka agencji ? Pisze "certificata" nie dokonca wiem co to dla nich znaczy... Dzieki z gory za odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tłumaczeniach przysięgłych we Włoszech pisałam tutaj (akapit napisany na bordowo):

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2019/02/zniesienie-wymogu-apostille-i.html

      Usuń
  38. Ok przeczytałam artykuł , jednak nie odnalazlam odpowiedzi na moje pytania . Tłumaczenie " certificato" to...? nie przysiegle , ani nie przez pana Heńka. No i dowod rejstracyjny jakiego tłumaczenia wymaga? Niestety bylam w Motorizzazione... chcą " yraduzione certificada del traduttore autorizzato" no i masz...kłopot

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma czegoś takiego jak "traduzione certificata" - prawdopodobnie urząd użył tego określenia jako synonimu, zazwyczaj używa się określenia "giurata" lub "asseverata".W każdy razie na jedno wychodzi, jedynym sposobem na potwierdzenie tłumaczenie jest złożenie "przysięgi" w sądzie. A jeśli chodzi o "traduttore autorizzato", to może urząd niech Ci wyjaśni, przez kogo ma być tłumacz upoważniony, skoro nie istnieje we Włoszech zawód tłumacza przysięgłego. Może chodzi im o biegłego sądowego lub biegłego przy Izbie Handlowej? Trudno mi interpretować tak napisane zdanie, gdyż nie ma ono większego sensu w świetle włoskich przepisów.

      Usuń
  39. Czy jest jakiś powód,dla którego nie pojawiają się moje odpowiedzi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Komentarze są moderowane, więc ukazują się dopiero po ich zaakceptowaniu przeze mnie.

      Usuń
  40. Czyli te,w ktorych wyjaśniłem że za COC nie trzeba nikomu płacic nie nadawały się do publikacji :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po prostu nie jest to informacja do końca zgodna z prawdą, gdyż z doniesień innych osób wiem, że musiały one płacić za wydanie CoC - stąd jej nie opublikowałam. :)

      Usuń
    2. Marcelina S.8 maja 2019 11:51

      Chętnie dowiem się jak uzyskać bezpłatne CoC

      Usuń
    3. Powinien wydać je producent pojazdu.

      Usuń
  41. Producent nie pobiera opłaty za wydanie COC,wystarczy kopia faktury zakupu(nie zawsze) i numer VIN.Oplatę pobierają pośrednicy lub firmy,które zrobiły sobie z tego żródło dochodu.

    OdpowiedzUsuń
  42. Witam!chciałbym się dowiedzieć ile może potrwać dokumentacja przerejstrowania samochodu z polskich na włoskie rejestracje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na Twoje pytanie, to zależy od wydziału komunikacji, w którym został złożony wniosek - może to być tydzień, mogą to być trzy miesiące.

      Usuń
  43. Witam .
    jestem POLKA, moj partner WLOCHEM , chcemy kupic samochod i wspolfigurowac na wlasnosci - co trzeba zrobic? czy musze miec permesso di soggiorno we Wloszech czy da sie to jakos obejsc? - ze wzgledu na czas ktory nas nagli . Z gory ogromnie dziekuje :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozwolenie na pobyt dla obywateli UE nie istnieje już od ponad 12 lat - zostało zastąpione zameldowaniem, które jest konieczne przy rejestracji auta.

      Usuń
  44. Witam . Chciałem się dowiedzieć jak to jest w końcu jak nie mam meldunku we Włoszech a tylko w Polsce a pracuje tam ! Mam kontrakt od 8-9 miesięczny i jestem tam samochodem na Polskich tablicach. I moje pytanie czy muszę przerejestrować samochód na włoskie tablice ? Moje drugie pytanie jest takie ze słyszałem ze na Bolzano znieśli ten przepis ze jest nie zgodny UE. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zasady zmieniły się nie w Bolzano (nie można znosić przepisów tylko w jednym mieście), a w całym kraju, o czym pisałam na Facebooku oraz tutaj (patrz punkt 2):

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2019/01/polskie-tablice-rejestracyjne-we.html

      Jeśli więc nie jesteś zameldowany we Włoszech, nikt nie może ukarać Cię za prowadzenie samochodu na zagranicznych tablicach.

      Usuń
  45. Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć czy w przypadku, gdy jestem rezydentem we Włoszech mogę wyrejestrować samochód we Włoszech i jakie dokumenty są potrzebne oraz jak to załatwić. Chciałabym go zarejestrować w Polsce, gdyż nie będę się nim poruszała na terenie Włoch. Samochód będzie w PL i głównie będą się nim poruszali moi rodzice. Czy jest w ogóle taka możliwość?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej, nie ma problemu - zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie w styczniu 2020 roku musisz złożyć wniosek o wyrejestrowanie z ANV (Anagrafe Nazionale Veicoli) oraz z PRA (Pubblico Registro Automobilistico), oddając tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny. Otrzymasz upoważnienie do wywozu samochodu za granicę (foglio di via), tymczasowe tablice rejestracyjne oraz anulowany dowód rejestracyjny - na tej podstawie będziesz mogła wywieźć pojazd. Pamiętaj też, że pojazd musi przejść przegląd techniczny (revisione) w okresie do sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku.

      Usuń
  46. Dee jesteś skarbnicą wiedzy:) Co my byśmy bez Ciebie zrobili. Czy pomimo tego, że samochód ma ważny przegląd techniczny muszę go robić ponownie? Samochód ma niecałe 3 lata więc pierwszy przegląd jest wymagany przed upływem 4 roku. Jest już na terenie Polski i nie chciałabym nim jechać tylko na przegląd.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A widzisz, w przypadku nowych pojazdów Ministerstwo Transportu łaskawie zezwala na wyjątek - nie dotyczy ich obowiązek "przeglądowy", jeśli nie upłynął jeszcze termin 4 lat od daty pierwszej rejestracji (patrz okólnik nr 2173 z dnia 22.01.2020 r.).

      Usuń
  47. Witam. Jestem mieszkańcem Włoch. Jestem właścicielem auta zarejestrowanego w pl. Teraz załatwiam przerejestrowanie przez agencje koszt to 750e i piszą że jeśli nie posiadam c.o.c to dodatkowe 270e. Wiec jeśli posiadam kartę pojazdu wydana przez pl czy będę jeszcze raz musiał starać się o te c.o.c we Włoszech.?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak wspomniałam w artykule, wymóg przedstawienia C.o.C. zależy od lokalnego wydziału komunikacji (Motorizzazione Civile).

      Usuń

  48. Super strona dzieki kobitko

    OdpowiedzUsuń
  49. Witaj, A jak wygląda sytuacja z trzecią rejestracją na bagażnik rowerowy na hak?
    Widzę że Włosi mają jakieś takie żółte blachy jakby na tych bagażnikach.
    Wiesz coś na ten temat?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Żółte blachy" dotyczą jedynie tzw. "wózków" (carrelli appendice), które zgodnie z kodeksem drogowym nie podlegają osobnej rejestracji, są przypisane wyłącznie do jednego pojazdu, ich masa całkowita nie może przekraczać 750 kg i mogą być używane tylko do transportu bagażu lub narzędzi (np. rolniczych). Rower może być uznany za "bagaż" i jeśli mowa o bagażniku na hak, to moim zdaniem można przyczepić do niego żółtą tablicę powtarzającą rejestrację ciągnącego go pojazdu. Dla pewności zapytałabym w urzędzie komunikacji.

      Usuń
  50. Witam. Mam pytanie odnosnie przyczpy,ktora byla kupiona w 2008r w Polsce ,przyzepa nowa od producenta i zarejestrowana w Polsce,teraz przywiezlismy ja do Wloch i moj partner (Wloch) chce ja przerejestrowac na wloskie tablice ,zeby ja sprzedac .Oni jako producent dostali homologacje i sa wszystkie dane i numery tej homologacji z podpisami i pieczatkami producenta i rownoczesnie sprzedajacego (w dokumentach przyczepy jest wyciag ze swiadectwa homologacji)Tu we wloskim urzedzie zazadali :”Estratto dei dati tecnici dell’omologazione PL… con timbro dell ufficio preposto” . Dzwonilam do Firmy w Polsce i pwiedzieli,ze nie moga pomoc,bo nikt po pieczatke do ministerstwa transportu nie pojedzie.Prosze o podpowiedz co moge zrobic,zeby to w koncu zalatwic.Malgorzata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli konieczne jest przedstawienie konkretnego dokumentu opieczętowanego przez polskie ministerstwo, to niestety nie wiem, jak rozwiązać sytuację. Może telefon do ministerstwa pomógłby w znalezieniu alternatywnego rozwiązania?

      Usuń
  51. Dzień dobry,chciałbym kupić we Włoszech i wywieżć do Polski auto 45 letnie. Pewnie nie ma aktualnego przeglądu technicznego, więc jak powinna wygladać procedura zakupu i wywozu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Konieczne jest dokonanie przeglądu nie wcześniej niż sześć miesięcy przed planowanym złożeniem wniosku o wyrejestrowanie pojazdu ze względu na wywóz za granicę - najlepiej byłoby, by zrobił to obecny właściciel przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, by nie okazało się, że kupisz samochód, który nie przejdzie przeglądu i nie będzie mógł zostać wyrejestrowany i wywieziony.

      Usuń
    2. Dzień dobry,ostatnio coś się zmieniło i wystarczy,że przegląd będzie w terminie, niekoniecznie w ciagu ostatnich 6 miesięcy. Mnie jednak bardziej interesuje, czy od tego warunku nie ma jakiegoś wyjątku dla starych (epoca,klasyki) aut, które wymagają renowacji,czekały gdzieś lata na swojego odkrywcę i nie przejdą przeglądu.
      Pozdrawiam Wojciech

      Usuń
    3. Masz rację, od września br. wystarczy, że pojazd ma ważny przegląd techniczny - w przypadku tzw. auto d'epoca jest to niemożliwe, gdyż nie są one uprawnione do poruszania się po włoskich drogach, chyba że podczas zlotów i innych specjalnych okazji, gdzie potrzebne jest czasowe zezwolenie. Istnieje jednak inna kategoria pojazdów, tzw. auto di interesse storico, które są dopuszczone do ruchu i podlegają obowiązkowi przeglądu co dwa lata, więc możliwe, że ten rodzaj samochodu może zostać wyrejestrowany i wywieziony. Radziłabym zapytać bezpośrednio w wydziale komunikacji, w którym miałbyś składać wniosek o wyrejestrowanie.

      Usuń
  52. Przywiozlam samochod na polskich tablicach teraz musze go zarejestrowac we wloszech zlozylam juz wszystkie potrzebne dokumenty ale wymagaja zaswiadczenia ze samochod zostal wyrejestrowany w polsce

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Biuro ma nieaktualne informacje - już na początku 2019 roku Ministerstwo Transportu wydało okólnik znoszący obowiązek wcześniejszego wyrejestrowania pojazdu w przypadku państw, które nie dają takiej możliwości - pisałam o tym tutaj, patrz notka na czerwono na samej górze artykułu, gdzie podświetlony na niebiesko jest link do okólnika, który możesz pokazać w urzędzie:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2018/11/nowe-przepisy-dotyczace-pojazdow-na.html

      Usuń
  53. Witam man pytanie czy moglabym dostac link gdzie jest napisane po wlosku o zmianach w przepisach dotyczacych rejestracji pojazdu na tablicach polskich na wloskie x fory dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wpisz w Google "nazionalizzazione veicoli con targa straniera 2018" lub "art. 93 p. 1-bis codice della strada" - na pewno znajdziesz sporo artykułów, to dość popularny temat.

      Usuń
  54. Dzień dobry
    Od 2021 obowiązują nowe progi emisji Ecotassa, w związku ze zmianą normy pomiarowej na WLTP. Używane pojazdy sprzed 2017 roku posiadają pomiary wyłącznie wg normy NEDC. Jak w tym momencie wyliczany jest próg i stawka należnej opłaty Ecotassa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo Ci dziękuję za tę informację, zmiany w procedurze naliczania podatku umknęły mojej uwadze - zaktualizowałam artykuł wpisując obowiązujące obecnie progi. :)

      Usuń
    2. Dzięki, ale nadal to nie odpowiada na moje pytanie - co w sytuacji, gdy moje auto posiada zmierzone wartości tylko wg normy NEDC, zaś obecne przepisy ustalają progi dla wartości wg normy WLTP. Czy jest jakiś przelicznik, czy wartość NEDC jest wykorzystywana wprost (co w tym momencie jest sporą obniżką stawki w stosunku do lat poprzednich) czy jeszcze jakieś inne rozwiązanie?

      Usuń
    3. Wybacz, umknęła mi ta część Twojego komentarza. Niestety nie ma na razie oficjalnej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób obliczyć podatek dla pojazdów używanych sprowadzonych z zagranicy i posiadających wartości zgodne z normą NEDC - mam wrażenie, że nikt o tym nie pomyślał, a przecież na początku marca br. włoski urząd skarbowy potwierdził, że Ecotassa musi być uiszczana również dla tego typu pojazdów (ktoś wystosował do urzędu zapytanie w tej kwestii, twierdząc, że jest to dyskryminacja niezgodna z przepisami UE, biorąc pod uwagę, że podatku nie płaci się w przypadku włoskich samochodów używanych). Można się spodziewać, że prędzej czy później ukaże się jakiś okólnik w tej sprawie, na razie prawdopodobnie każdy wydział komunikacji stosuje swoje rozwiązania, radziłabym więc skontaktować się z urzędem, w którym masz zamiar zarejestrować auto.

      Usuń
  55. W sobotę byłem w najbliższym ACI, aby rozpocząć procedurę zmiany polskich tablic rejestracyjnych na włoskie. Sprawa dotyczy mojego samochodu, który kupiłem w Polsce 7 lat temu jako nowy. Włoski adres zameldowania mam od stycznia bieżącego roku. Pan z ACI uprał się, że najpierw muszę udać się do Agenzia delle Entrate. Nie mogłem uzyskać odpowiedzi w jakim celu.. Do Agenzia delle Entrate mam 40 km, a najbliższy wolny termin jaki zaproponowali jest za 3 tygodnie. Czy mogę prosić o odniesienie się do tej sytuacji? Czy powinienem czekać na termin w Agenzia delle Entrate czy lepiej udać się do innego ACI? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podejrzewam, że chodzi o procedurę, którą opisałam tutaj (aczkolwiek ie bardzo rozumiem, dlaczego miałbyś udawać się z tym do urzędu skarbowego, skoro załatwia się wszystko w wydziale komunikacji lub przez pośredników typu ACI):

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2018/12/rejestracja-we-woszech-pojazdu-nabytego.html

      Usuń
  56. Witam, dużo tutaj o samochodach ja mam inny problem chce jechać do Włoch i kupić dwa skutery dla mnie i dla kolegi na umowę kupna sprzedaży, czy ja tam na miejscu muszę załatwiać jakieś formalności czy tak jak w przypadku auta mogę to zrobić w Pl? Dziękuję pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skuter to taki sam pojazd jak samochód i obowiązują w jego przypadku takie same przepisy - przed jego wywozem do Polski należy wyrejestrować go we Włoszech, co wyjaśniłam w tym artykule:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2020/12/wyrejestrowanie-samochodu-z-woch-z.html

      Usuń
  57. Witam. Sprzedałem samochód do Włoch w ubiegłym roku i pośrednik który załatwiał transakcję pisze teraz do mnie, że potrzebne jest zdjęcie mojego dowodu osobistego żeby zarejestrować we Włoszech ten samochód. Czy to prawda? Wolałbym nie wysyłać zdjęcia dowodu tożsamości.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Raczej nie wysyłałabym zdjęcia dowodu tożsamości, to zbyt ryzykowne. Domyślam się, że chodzi o przepisy opisane przeze mnie w poniższym artykule, ale powinny wystarczyć Twoje dane zawarte w dowodzie:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2018/12/rejestracja-we-woszech-pojazdu-nabytego.html

      Usuń
  58. Mam to samo .. Polak który mieszka we Włoszech chce kupić ode mnie auto i mówi że potrzebuję skan mojego dowodu osobistego..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. We Włoszech podchodzi się dość luźno do przesyłania kopii dokumentów tożsamości, jednak nie robiłabym tego, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

      Usuń
  59. witam, sprzedaje auto zarejestrowane w Polsce a kupiec jest z Włoch i oczekuje ode mnie dołączenia kopii mojego dokumentu tożsamości - czy jest to standardowa procedura? troche sie zastanawiam czy to legalne bo tyle słyszy sie o wyłudzaniu kredytów itp?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na podobne pytanie odpowiedziałam dosłownie komentarz wyżej. ;)

      Usuń
  60. Dzien
    dobry. Przeczytałem chyba wszystkie komentarze i odpowiedzi i już wiem jakie mniej więcej są procedury ale dalej nie wiem jakie są oplaty przy przerejestrowaniu pojazdu z Polski. Przeprowadzam się do Toskni i mam auto 6 letnie, chrysler pacyfica , benzyna o pojemności 3,5l. Czy możesz mi pomóc mniej więcej ile mnie wyniesie takie przerejestrowanie wraz z podatkami?
    Ps. Jeszcze nie mieszkam we wloszech dla tego trudno się tam udać i zapytać. Będę wdzięczny za pomoc. Grazie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie jestem w stanie pomóc, przykro mi.

      Usuń
    2. Przerejestrowalam samochod 2021 kosztowalo mnie okolo 1000 €

      Usuń
  61. Witam, podczas wakacji we wrześniu zginęła nam przednia tablica rejestracyjna z wypożyczonego samochodu, firma która wypożyczyła nam samochod zażyczyła sobie 318 euro opłaty za wyrobienie tablicy, czy wiesz może ile kosztuje w wydziale komunikacji we Włoszech usługa wyrobienia przedniej rejestracji

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyrobienie nowych tablic w wydziale komunikacji to koszt około 130-150 euro, jednak nie sądzę, by firma wynajmująca w ten sposób załatwiała tę sprawę (trzeba najpierw zgłosić zgubienie tablic na komisariacie, dokonać opłat, a dopiero potem wybrać się do wydziału) - raczej korzysta z usług agencji pośredniczącej, która oczywiście każe sobie za pośrednictwo dodatkowo płacić, więc koszty rosną.

      Usuń
  62. Witam. Muszę przerejestrować auto. Poszłam do Agenzia di Pratiche, złożyłam wszystkie potrzebne dokumenty. Otrzymałam dwa pisemka, do tego miałam dołożyć fakturę za auto i z tym wszystkim kazano mi iść do Agenzia delle Entrate. Czy tak teraz wygląda procedura przerejestrowania auta?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi o część procedury, do której link podałam w paragrafie "UWAGA! W przypadku nabycia lub zakupu pojazdu w Polsce (a więc nie chodzi o przerejestrowanie samochodu, który do Was należy od Bóg wie jak dawna) konieczne jest złożenie oświadczenia, bez którego niemożliwe jest zarejestrowanie pojazdu - pisałam o tym tutaj --> KLIK!", zaznaczonym na czerwono.

      https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2018/12/rejestracja-we-woszech-pojazdu-nabytego.html

      Usuń
    2. Ok. Dzięki za odpowiedź. Tylko ja nadal nie rozumiem. Samochód kupiłam w 2021 roku był fabrycznie nowy. Skąd mam wziąć umowę kupna-sprzedaży? Mam tylko fakturę. Ponad 12.000 km na liczniku. A tak w ogóle, to nie powinna tego zrobić za mnie Agenzia Pratiche?

      Usuń
    3. Faktura to dokument potwierdzający kupno, więc moim zdaniem jest ona wystarczająca. Co to tego, czy całą sprawą nie powinno zająć się biuro pośredniczące, to trudno jest mi się na ten temat wypowiedzieć, bo to zależy od zakresu usług, jakie świadczy konkretne biuro.

      Usuń
  63. Dzień dobry,
    Chciałby zakupić i zarejestrować samochód na Sycylii czy ktoś podpowie jakie formalności muszę spełnić ? Ile kosztuje ubezpieczenie na rok ? Miałby to być mały samochód typu fiat Punto lub panda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli chodzi o zakup nowego auta, pisałam o tym tutaj:

      https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/11/zakup-nowego-samochodu-we-woszech_25.html

      W przypadku samochodów używanych, już zarejestrowanych we Włoszech, po zakupie wystarczy dokonać aktualizacji danych właściciela na akcie własności,tzw. passaggio di proprietà - koszt to ok. 90 euro plus lokalna opłata rejestracyjna (Imposta Provinciale di Trascrizione), która jest zmienna, co wyjaśniłam w artykule.

      Oferty ubezpieczycieli najlepiej porównać w wyszukiwarce, np. tutaj:

      https://www.facile.it/assicurazioni-auto/preventivo.html

      Usuń
  64. Czy mogę zakupić auto we Włoszech do korzystania we Włoszech będąc obywatelem i rezydentem PL ? Auto ma stać na lotnisku i raz w miesiącu chcę korzystać bo często bywam we Włoszech. Nie chcę już korzystać z mojego auta na polskich tablicach. Mam codice fiscale i nieruchomość we Włoszech/ wynajętą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rejestracji pojazdu we Włoszech może dokonać wyłącznie osoba będąca tu zameldowana:

      https://deeoswajawlochy.blogspot.com/2013/11/zakup-nowego-samochodu-we-woszech_25.html

      Usuń
  65. Witam, sprzedałem samochód na fakturę VAT do Włoch. Dołączyłem komplet dokumentów tj kartę pojazdu dowód rejestracyjny dokumenty z instalacji lpg, nie miałem tylko coc (samochód kilku letni używany). Zadzwonił do mnie Pan co kupił i mówi ze bez coc nie zarejestruje pojazdu i jest to wymagany dokument (nawet nie był w urzędzie sprawdzić czy to prawda)
    Ale ja pytam, czy faktycznie na używany samochód potrzebne jest coc we Włoszech? Przecież jest dowód rejestracyjny i karta pojazdu …
    Z góry dziękuje za odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Patrz paragaf "Dokumenty" - "Samochód używany": ostatni dokument wymagany do rejestracji auta to właśnie CoC (lub ewentualnie karta techniczna wystawiona przez włoski oddział producenta, ale nie wszystkie urzędy uważają ją za wystarczającą).

      Usuń
  66. Czy jeśli jestem rezydentką Włoch i będę prowadzić we Włoszech polskie auto zarejestrowanę np. na moją mamę, to czy czekają na mnie jakieś konsekwencje przy zatrzymaniu przez policję? Czy mogę w takiej sytuacji powiedzieć, że pożyczyłam auto bo moja mama jest u mnie w odwiedzinach?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Musisz podpisać z mamą umowę użyczenia pojazdu, a jeżeli masz zamiar poruszać się nim dłużej niż 30 dni, konieczne będzie zarejestrowanie umowy w REVE:

      http://deeoswajawlochy.blogspot.com/2022/01/polskie-tablice-rejestracyjne-we.html

      Usuń
    2. Zarejestrować umowę w REVE? To znaczy gdzie jest to reve ? We wloszexh czy w Polsce? I czy to reve są jakieś koszty ?

      Usuń
    3. Zajmuję się włoskimi przepisami, nie polskimi (których nie znam) więc siłą rzeczy REVE (Registro dei Veicoli Registrati all'Estero - spis pojazdów zarejestrowanych za granicą) jest spisem istniejącym we Włoszech. Szczegóły podałam w artykule, do którego link podałam w komentarzu, pod który się podpięłaś/podpiąłeś.

      Usuń
  67. Hej.
    Co jeśli auto produkuje 119g/km co2.
    Czy przerejestrowując nie ma podatku od co2 ? Bo jest mniejszy niż widełki ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba umknęła Ci ta czerwona notka, którą zamieściłam w artykule, w części poświęconej podatkowi Ecotassa:

      "UWAGA! Podatek ten nie został przedłużony w ustawie budżetowej na 2022 rok, jednak nie jest powiedziane, że kiedyś nie wróci."

      ;)

      Usuń
  68. Kupiłem apartament w Calabrii, czy muszę być rezydentem żeby kupić we Włoszech auto i je tam zarejestrować, czy wystarczy tylko zameldować się w mieszkaniu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem, co rozumiesz przez pojęcie "rezydent", ale zameldowanie to urzędowe potwierdzenie faktu, że mieszkasz w danym miejscu na stałe, więc podejrzewam, że mówisz o tym samym.

      Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)