Strony

22 października 2014

OBYWATELSTWO WŁOSKIE DLA OSÓB PEŁNOLETNICH URODZONYCH WE WŁOSZECH



Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 r.

Wyobraźcie sobie, że polskiej parze mieszkającej we Włoszech rodzi się dziecko. Dziecko rośnie, rośnie – aż przestaje być dzieckiem i staje się osobą pełnoletnią. Od momentu ukończenia przez nie osiemnastu lat pojawia się całkiem nowa możliwość: może ono otrzymać obywatelstwo włoskie, choć jego rodzice nadal posiadają tylko i wyłącznie obywatelstwo polskie.



Co mówią przepisy?



Jak wspomniałam w artykule o zasadach przyznawania obywatelstwa włoskiego, we Włoszech nie istnieje tzw. prawo ziemi, więc sam fakt, że ktoś tutaj się urodził nie daje mu automatycznie prawa do nabycia włoskiego obywatelstwa. Jeżeli jednak Wy lub Wasze dzieci mieszkacie we Włoszech nieprzerwanie od chwili narodzin, włoskie przepisy dają Wam możliwość otrzymania obywatelstwa, a procedura jest dużo prostsza niż w innych przypadkach.



Możliwość ta związana jest z tym, że osoba urodzona we Włoszech i cały czas tu przebywająca jest na tyle zintegrowana, że można powiedzieć, że tak naprawdę stała się ona Włochem, bez względu na posiadane obywatelstwo. Dając szansę oficjalnego potwierdzenia tego stanu rzeczy, państwo włoskie chce jeszcze bardziej przywiązać do siebie osoby obcego pochodzenia, które w ten sposób poczują się pełnoprawnymi mieszkańcami kraju, w którym się urodziły i wychowały.



Zwróćcie uwagę na fakt, że piszę o możliwości uzyskania obywatelstwa włoskiego – nie zostaje ono nadane automatycznie, musicie sami podjąć decyzję i zgłosić to w odpowiednim urzędzie.



Jakie warunki trzeba spełnić?



Aby móc złożyć wniosek o nadanie obywatelstwa włoskiego, musicie spełniać następujące warunki:

  • urodzić się na terytorium Włoch
  • przebywać nieprzerwanie we Włoszech od momentu narodzin do chwili ukończenia 18. roku życia

Nieprzerwany pobyt musi być udokumentowany, a więc konieczne jest zameldowanie we Włoszech oraz ewentualnie dawne pozwolenie na pobyt (nieletni byli wpisywani do pozwolenia rodziców), w przypadku pobytu poprzedzającego wejście w życie ustawy nr 30/2007.



Jeżeli rodzice nie zameldowali Was we Włoszech od razu po narodzinach i macie „dziurę” w zameldowaniu, da się to naprawić – włoskie MSW w okólniku nr 22/07 z dnia 07.11.2007 r. stwierdziło, że wystarczy wykazać, że rzeczywiście przebywaliście w tym okresie we Włoszech, np. za pomocą zaświadczeń o przebytych szczepieniach czy dokumentów szkolnych.




UWAGA! Niezbędnym warunkiem uznania ww. dokumentacji jest niezwłoczne zgłoszenie Waszych narodzin przez co najmniej jednego z rodziców legalnie przebywających  we Włoszech i zarejestrowanie ich we włoskim urzędzie gminy!




Może się też zdarzyć, że Wasi rodzice w przeszłości nie zadbali o odnowienie na czas pozwolenia na pobyt (kiedy jeszcze było ono wymagane), ale spokojnie, nie odpowiadacie za ich błędy, więc nie będzie to miało znaczenia. W przeszłości rzeczywiście było to problemem, ale Ministerstwo wyjaśniło tę sprawę w wyżej podanym okólniku – osoba nieletnia, której interesy są kwestią nadrzędną, nie może ponosić szkody ze względu na wykroczenia popełnione przez rodziców, gdyż nie miała przecież na to wpływu.



Nie mają też znaczenia krótkie okresy spędzone poza granicami Włoch, np. ze względu na problemy zdrowotne, sprawy rodzinne czy naukę za granicą, gdyż one nie przerywają wymaganego „legalnego pobytu” (residenza legale). Również w tym przypadku wystarczy wykazać za pomocą np. dokumentacji szkolnej czy medycznej, że przerwy w pobycie nie miały charakteru stałego i że tak naprawdę nadal Waszym stałym miejscem zamieszkania były Włochy.



Procedura



Jak wspomniałam wyżej, osoby urodzone we Włoszech i przebywające tutaj nieprzerwanie do momentu osiągnięcia pełnoletności podlegają uproszczonej procedurze, więc jeśli nie macie jeszcze 18 lat i zastanawiacie się nad złożeniem w przyszłości wniosku o przyznanie obywatelstwa włoskiego, warto skorzystać z możliwości uniknięcia kilkuletniego oczekiwania na jego rozpatrzenie i załączania np. dokumentów poświadczających Wasze dochody.



Pamiętajcie, że na złożenie oświadczenia w kwestii przyjęcia obywatelstwa włoskiego macie tylko rok od Waszych osiemnastych urodzin. W ciągu sześciu miesięcy poprzedzających ukończenie przez Was 18. roku życia urząd gminy, w której jesteście zameldowani ma obowiązek wysłać Wam pismo, w którym informuje Was o możliwości uzyskania obywatelstwa włoskiego. Jeśli tego nie zrobi, macie prawo złożyć wniosek po ukończeniu 19 lat.



Wniosek i dokumenty



Wniosku – a w zasadzie oświadczenia woli (dichiarazione di volontà) – o przyznanie obywatelstwa nie składa się w tym przypadku w Prefekturze, a w urzędzie gminy, w urzędzie stanu cywilnego.



Do wniosku musicie załączyć ważny dokument tożsamości oraz dokumenty poświadczające nieprzerwany, legalny pobyt we Włoszech od momentu urodzin – teoretycznie nie powinny być już wymagane zaświadczenia będące w posiadaniu włoskiej administracji publicznej (akt urodzenia i zaświadczenie o zameldowaniu na terytorium Włoch, tzw. certificato storico di residenza), gdyż począwszy od 1 stycznia 2012 r. urzędy nie mogą wymagać dokumentów, które same mogą uzyskać. Oczywiście najlepszym wyjściem jest zapytanie w Waszym USC, jakie dokumenty będą konieczne w Waszej sytuacji.



Koszt



Również w tym przypadku konieczne jest uiszczenie opłaty, która wynosi 250 euro (*).



Dowód wpłaty zazwyczaj należy załączyć do wniosku – zapytajcie w urzędzie, w jaki sposób możecie uiścić opłatę, a osobiście radzę upewnić się, że przedstawione przez Was dokumenty pozwolą Wam uzyskać obywatelstwo. Nie ma sensu spieszyć się z opłatą, wiele urzędów prosi o dostarczenie dowodu wpłaty w momencie składania przysięgi na wierność państwu włoskiemu, a więc już po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

(*) kwota ta została zwiększona z 200 euro do 250 euro w dniu 05.10.2018 r., zgodnie z ustawą nr 113/2018



Czas oczekiwania



Stosunkowo niedługi.:) Niedługi w stosunku do kilkuletniego czasu oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o przyznanie obywatelstwa z innych powodów, gdyż procedura powinna zakończyć się przed ukończeniem przez Was 19. roku życia. Niektóre urzędy na swoich stronach internetowych informują wręcz, że wniosek rozpatrzony zostanie w ciągu 120 dni, więc najlepiej zapytajcie w gminie, jak to u Was wygląda.




5 komentarzy:

  1. podanie skladalam 15 pazdziernika i oplata to bylo nadal 200 euro...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiem szczerze, że miałam wątpliwości, czy w tym przypadku może być wyjątek od podwyżki, jednak nigdzie takiej informacji nie znalazłam, więc uznałam, że dotyczy ona wszystkich osób pełnoletnich. Pytanie brzmi, czy Twój przypadek potwierdza wyjątek, czy też jest przeoczeniem urzędu - zobaczymy, czy otrzymam więcej tego typu sygnałów. Serdecznie dziękuję za informację! :)

      Usuń
    2. Opłata 200euro + 100 ero dla biura dla cudzoziemców które pośredniczą w załatwieniu sprawy/przyjęcie i sprawdzenie dokumentów/.

      Usuń
    3. Po dłuższym zastanowieniu poprawiłam artykuł i dałam odpowiednia notkę.

      Co do agencji pośredniczących w uzyskaniu obywatelstwa, w tym przypadku nie ma to wiekszego sensu, gdyż wszystko odbywa się w urzędzie gminy, bez zbędnych komplikacji.

      Usuń
  2. dziękuje za dawkę wiedzy ,którą nam tu serwujesz :)

    OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)