15 kwietnia 2014

JAK SAMODZIELNIE WYPEŁNIĆ ZEZNANIE PODATKOWE NA FORMULARZU 730?
Aktualizacja z dnia 04.05.2015 r.: niestety w tym roku portal TaxOnLine postanowił zaprzestać darmowej dystrybucji programu i obecnie za jego ściągnięcie trzeba zapłacić 15 euro + VAT.


W 2015 r. startuje projekt przesyłania przez urząd skarbowy częściowo wypełnionego zeznania podatkowego na formularzu 730 - sprawdźcie, czy Was też to dotyczy! --> KLIK

 

W zeszłym roku, w ogólnym artykule na temat formularza 730, wspomniałam o programie komputerowym, którego używam do samodzielnego wypełniania zeznania podatkowego – korzystam z niego od lat i do tej pory mnie nie zawiódł, więc postanowiłam przy jego użyciu wypełnić dla Was przykładowe zeznanie. Program tak naprawdę jest bardzo intuicyjny, na każdym kroku zawiera szczegółowe instrukcje i nie pozwala przejść dalej, jeśli gdzieś popełniliście błąd, więc nie ma się czego bać.:) Przypominam, że jeśli zaniesiecie do CAF wypełnione już przez Was zeznanie, nie zapłacicie za jego przesłanie ani centa.Program możecie ściągnąć ze strony www.taxonline.it, na której musicie się zarejestrować.No to jedziemy. Naszym przykładowym podatnikiem będzie oczywiście Kazio, mieszkający od kilku lat w Rzymie, którego sytuacja w 2013 roku przedstawiała się następująco:
 • zatrudniony był przez cały rok na czas nieokreślony u jednego pracodawcy – ma więc tylko jeden CUD
 • jego dochód z pracy wyniósł 25000 euro
 • ma żonę, Anię, która nie pracuje i pozostaje na jego utrzymaniu
 • ma 2-letnie dziecko, Adasia, które uczęszczą do żłobka (asilo nido) – koszt: 1200 euro
 • dodatkowo w Polsce mieszka Kasia, jego 15-letnia córka z poprzedniego małżeństwa
 • nie poinformował pracodawcy o posiadaniu członków rodziny na utrzymaniu w celu skorzystania z odliczenia (detrazione per carichi di famiglia)
 • wynajmuje mieszkanie na podstawie umowy 4+4, na umowie widnieją nazwiska obojga małżonków
 • wydał 300 euro na pokrycie kosztów opieki zdrowotnej (lekarstwa, wizyty u lekarza, badania itp.), z czego 80 euro na soczewki kontaktowe i płyn do soczewek1. Instalujemy i otwieramy program.


2. Klikamy na NUOVO w lewym górnym rogu, by rozpocząć wypełnianie nowego zeznania.

3. Otworzy się okienko o nazwie FRONTESPIZIO, gdzie musicie wpisać Wasze dane:

Na czerwono podkreśliłam obowiązkowe dane, bez których nie da rady przejść dalej:

 • codice fiscale
 • nazwisko (cognome)
 • imię (nome)
 • adres zameldowania: gmina – comune, ulica/plac itp. – tipologia, nazwa ulicy – indirizzo, nr domu – n. civico
 • stan cywilny (stato civile), do wyboru z podanych opcji
 • rezydencja podatkowa na dzień 01.01.2013 r. (domicilio fiscale al 01/01/2013)
 • wybór instytucji, na którą chcecie przekazać część Waszego podatku (8x1000 i 5x1000) 


UWAGA! Ponieważ Kazio pracuje dla firmy, która pełni funkcję płatnika podatku (sostituto d’imposta), zaznaczyłam odpowiednią opcję – jeśli pracujecie np. jako opiekunki, zaznaczcie opcję 730 DIPENDENTI SENZA SOSTITUTO. Oczywiście nie będzie Was wówczas dotyczyła część o płatniku podatku.
4. Przechodzimy teraz do części dotyczącej członków rodziny Kazia – klikamy na M-FAMILIARI:5. Osoby pozostające w związku małżeńskim muszą (!) podać dane małżonka, bez względu na to, czy pozostaje on na ich utrzymaniu:


Konieczne jest wpisanie codice fiscale, imienia, nazwiska oraz liczby miesięcy, podczas których w 2013 r. małżonek pozostawał na Waszym utrzymaniu (możecie spokojnie wpisać zero).6. Teraz czas na dzieci – klikamy na NUOVO:

7. Zajmijmy się najpierw Adasiem, który wprawdzie nie jest pierworodnym dzieckiem Kazia, ale nie szkodzi.

Wpisujemy adasiowe dane: codice fiscale, imię i nazwisko. Następnie zaznaczamy, że Adaś nie jest dzieckiem pierworodnym (F), wpisujemy liczbę miesięcy na utrzymaniu Kazia (12) oraz procent, w którym Kaziowi przysługuje odliczenie (100 – żona nie uzyskuje dochodu, więc nie ma od czego odliczać).Następnie potwierdzamy, klikając na OK.8. Powtarzamy czynność z punktu 6 i przechodzimy do wpisywania danych Kasi:


Nie wpisujemy codice fiscale, gdyż Kasia mieszka w Polsce i nigdy go nie posiadała. Wpisujemy jedynie imię i nazwisko, a następnie zaznaczamy, że jest pierwszym dzieckiem Kazia (F1), pozostawała na jego utrzymaniu przez cały rok i że tylko on ma prawo do odliczenia.

Zaznaczamy, że Kasia mieszka poza granicami Włoch i nie posiada codice fiscale oraz wpisujemy jej datę urodzenia, płeć (F) i kraj urodzenia. Klikamy na „guzik” generujący codice fiscale – nie zdziwcie się, jeśli będzie on nieco inny od „normalnego”.Potwierdzamy, klikając na OK.

UWAGA! Począwszy od 2015 r., konieczne jest wpisanie codice fiscale również w przypadku dzieci mieszkających za granicą, więc jeśli chcecie korzystać z ulgi rodzinnej, musicie wyrobić im go w urzędzie skarbowym.9. Członkowie rodziny w komplecie, klikamy na OK:

10. Przechodzimy do sekcji dotyczącej dochodów z pracy najemnej - klikamy na C-LAVORO DIP. E SOSTITUTO:11. Ponieważ Kazio wypełnia zeznanie po raz pierwszy, musimy wprowadzić do programu dane pracodawcy. Klikamy na INSERISCI/MODIFICA SOSTITUTO:12. Klikamy na NUOVO:13. Potrzebowałam danych jakiejkolwiek firmy, więc załatwiłam Kaziowi pracę w Mediasecie.;)Aby przejść dalej, musicie wpisać obowiązkowe dane:

 • włoski REGON (partita IVA)
 • nazwę firmy (denominazione)
 • adres siedziby firmy: gmina – comune, prowincja – provincia, ulica/plac itp. – tipologia, nazwa ulicy – indirizzo, nr domu – n. Civico

Potwierdzamy, klikając na OK.14. Aby wpisać dane o uzyskanym dochodzie (znajdziecie je w zaświadczeniu CUD, który otrzymaliście od pracodawcy), klikamy na NUOVO:15. Kazio nie otrzymał żadnych specjalnych premii ani niczego w tym stylu, uzyskał najprostszy z możliwych dochód z pracy najemnej, więc jego CUD nie zawiera żadnych udziwnień. Program wskazuje Wam, w którym punkcie CUD znajdziecie potrzebne dane, więc ich wpisanie nie powinno sprawić Wam trudności:Zaznaczamy, że Kazio uzyskał dochód z pracy najemnej lub podobnej (2) na podstawie umowy na czas nieokreślony (1). Wpisujemy dane o dochodzie wzięte z zaświadczenia CUD i potwierdzamy, klikając na OK.16. Kazio ma tylko jeden CUD, innych dochodów z pracy nie uzyskał, więc klikamy na OK:17. Czas na ulgi podatkowe – klikamy na ONERI:
Oczywiście nie jestem w stanie wskazać Wam, gdzie należy wpisać wszystkie ulgi, ale procedura jest podobna w przypadku wszystkich ulg, więc dacie radę.:)
18. Najpierw wpiszemy wydatki na służbę zdrowia – znajdziecie je w SEZ. I, w polu E1...E6:Wydatki Kazia to zwykłe wydatki na służbę zdrowia, nie powiązane z żadną chorobą wolną od opłat (patologie esenti), więc interesuje nas pole SPESE SANITARIE ORDINARIE – klikamy na „guzik” dotyczący tego typu wydatków.19. Klikamy na NUOVO:20. Ustawiamy się w pierwszym górnym polu po lewej i wciskamy F2 – w okienku, które się otworzy wybieramy opcję 1paragony za zakup leków i klikamy na NUOVO:21. Wpisujemy dane dotyczące wydatków na lekarstwa:
 • Nr. docum. – ilość paragonów w posiadaniu Kazia (6)
 • Importo spesa – całkowity koszt zakupu leków, czyli suma wszystkich paragonów (120 euro)
 • Quota % - w jakiej części przysługuje Kaziowi ulga (ponieważ to jego osobiste wydatki i na paragonach widnieje jego codice fiscale, wpisujemy 100)

Potwierdzamy, klikając na OK.22. Ponownie klikamy na NUOVO, z opcji dostępnych po wciśnięciu F2 wybieramy 3badania laboratoryjne i klikamy na NUOVO:23. Wpisujemy dane dotyczące wydatków na badania laboratoryjne – nie będę wklejać Wam zrzutu z ekranu, gdyż robimy to tak samo, jak w przypadku wydatków na lekarstwa.24. Powtarzamy całą procedurę, by wpisać wydatki na soczewki i płyn do soczewek (niezbędny do ich „funkcjonowania”) – w tym przypadku wybieramy z listy opcję nr 5protezy sanitarne (tak jest, soczewka to proteza ;)).25. Na koniec dodamy jeszcze wizytę u specjalisty, powiedzmy u ortopedy – wybieramy opcję nr 8usługi specjalistyczne.26. Po wpisaniu wszystkich wydatków na służbę zdrowia potwierdzamy, klikając na OK:27. Przechodzimy do opłat za żłobek małego Adasia – w tej samej sekcji I klikamy na E8...E12:Wybieramy pole nr 33, wpisujemy liczbę dzieci uczęszczających do żłobka (1) i klikamy na „guzik” obok.Podobnie jak w przypadku wydatków na służbę zdrowia, wciskamy F2 i z listy wybieramy 1 – faktury/pokwitowania za opłaty za żłobek. Następnie wpisujemy liczbę załączanych do zeznania dokumentów (12 pokwitowań za 12 rat miesięcznych), całkowity koszt roczny (1200 euro), przysługujące Kaziowi odliczenie (100%, żona się nie rozlicza) oraz tzw. ID dziecka (wpisałam AAA, bo szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, o co im chodzi, a bez tego nie mogłam przejść dalej J).Potwierdzamy, klikając na OK.23. Czas na umowę najmu mieszkania – w Sez. V wybieramy pierwszy punkt (Kazio podpisał umowę 4+4, jeśli natomiast podpisaliście np. umowę 3+2, wybierzcie punkt drugi):Wpisujemy liczbę dni w 2013 roku, podczas których Kazio wynajmował mieszkanie (cały rok = 365 dni) oraz przysługującą mu część ulgi (50% - na umowie widnieje również nazwisko żony).Potwierdzamy, klikając na OK.24. To wszystko, teraz możemy zapisać zeznanie (radzę od czasu do czasu zapisywać je w trakcie wypełniania) i wygenerować podsumowanie 730-3:25. Podsumowanie składa się z czterech stron (możecie się pomiędzy nimi przemieszczać w lewym dolnym rogu), a na pierwszej stronie widnieje Wasz ewentualny zwrot lub niedopłata:26. Nie pozostaje Wam nic innego jak wydrukować gotowe zeznanie i przekazać je CAF.:)Jeśli również w kolejnych latach postanowicie samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe przy pomocy programu Taxonline, będziecie mogli zaimportować wiele danych z poprzedniego zeznania, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu.22 komentarze:

 1. Witam. Świetny blog, naprawdę. Chciałam zapytać, co z opiekunkami które pracują in regime di convivenza i zarabiaja stale pieniądze tj. netto = brutto, contributi totalmente a carico del dattore di lavoro. Pytam, bo wcześniej pracowałam na godziny i odprowadzano za mnie irpef a teraz pracuję tutaj i na busta paga nie mam wogóle podanego irpef. Czyli zgodnie z logiką nie muszę w tym roku robić rozliczenia, prawda? Dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest dokładnie na odwrót - ponieważ Twój pracodawca nie pełni roli płatnika podatku i nie odprowadza za Ciebie zaliczek na poczet podatku dochodowego, masz obowiązek rozliczyć się z fiskusem, właśnie w celu ustalenia należnego podatku. Może się okazać, że obliczenia wykażą, iż nie musisz go płacić (jeśli Twój dochód w ciągu 12 miesięcy nie przekroczył 8000 euro) i wówczas złożenie zeznania nie będzie potrzebne, ale aby to ustalić, musisz dokonać obliczeń.

   Możesz zwrócić się w tym celu do CAF lub skorzystać z opisanego przeze mnie programu i zanieść już wypełnioną deklarację do CAF.

   Usuń
  2. No właśnie ściągnęłam ten program lecz niestety działa tylko pod windowsem a ja używam Mac'a. Mam pytanie czy mogłabyś tak szacunkowo obliczyć mi podatek do zapłacenia (co cafu nie mam sie jak wybrać bo jestem wiecznie w pracy, ale w razie gdyby wychodził mi podatek oczywiście się wybiorę). Za zeszly rok (11 m-cy pracy) zarobiłam 11 tys euro + 1050 13tka i 890 tfr. Do odliczenia mam tylko ok 200e za tickety i recepty za farmaco, nie mam mieszkania do odliczenia ani nic. Byłabym wdzięczna bardzo za pomoc. Pozdrawiam

   Usuń
  3. Mogę Cię prosić o podanie wszystkich tych danych na maila (adres znajdziesz w górnej zakładce "kontakt", zastąp (at) małpą)? Napisz mi też, czy pracujesz na podstawie umowy na czas określony, czy też na czas nieokreślony - bez tego nie jestem w stanie dokonać obliczeń. Wszystko na maila, dobrze?

   Usuń
 2. Dzien dobry, mam problem z wydrukowaniem wypelnionego juz zeznania podatkowego. Kiedy naciskam "stampa" pokazuje sie komunikat "Data 31.05.2014 non valido" program przerywa przetwazanie drukowania i zawiesza sie. Date w komputerze mamy aktualna w zeznaniu tez. Prosze o pomoc. Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno jest mi doradzać w kwestiach czysto technicznych, zwłaszcza na odległość. Czy zmienialiście datę zeznania? Ja zawsze zostawiam domyślną datę (bieżącą) i nigdy nie miałam problemów. Możecie - jeżeli macie taką możliwość - spróbować zainstalować program na innym komputerze i zobaczyć, czy uda się wydrukować zeznanie. Jeśli problem będzie się powtarzał, radzę napisać do dystrybutora programu.

   Usuń
 3. Mamy date ustawiona na domyslna. Z innym komputerem juz probowalismy, nieststy ten sam problem. Pozostaje chyba napisac tak jak wspominasz do dystrybutora programu. Dziekuje za szybka odpowiedz. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, jak zwykle Twoja pomoc jest nieoceniona!
  Otoz korzystajac z twoich podpowiedzi wypelnilam zeznanie podatkowe ale mam kilka pytan na ktore moze bedziesz potrafila udzielic mi odpowiedzi.
  Otoz wpisujac wydatki na opieke zdrowotna mam rachunki apteczne na ktorych widnieja i 'farmaci' i 'dispositivi medici'. Czy w takiej sytuacji jeden paragon bedzie liczyny jako dwa (jako farmaco i drugi raz jako dispositivo medico)?
  Obydwoje pracujemy ale nie jestesmy malzenstwem wiec robimy rozliczenia oddzielnie. Mamy syna ktory jest na utrzymaniu ojca wiec zostal on wpisany w jego rozliczeniu w 100%. Czy ja w swoim rozliczeniu tez musze go wpisac jako 0% czy moge pominac?

  Pozdrawiam
  Olga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Olga,

   już odpowiadam:

   1) Tak, to dwa osobne rodzaje wydatków, więc ten sam paragon wpisałabym dwa razy, oczywiście kwoty wpisując osobno.

   2) Ja bym wpisała, na pewno nie popełnisz błędu.:)

   Usuń
 5. a jak przykładowy Kazio będzie miał dwa CUD-y 2015??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powtórzy punkty 10-16 dla drugiego pracodawcy.:)

   Usuń
  2. Pomocy!! jesteśmy z mężem w It na pracach sezonowych,mamy tutaj tylko domicilio, praca na czas określiny do końca tego roku, dostaliśmy po 2 CUD-y, chodzimy od urzedu do urzędu prosząc by tylko zerkneli na nasze dochody.. czy musimy sie rozliczyć czy nie. Nie byłby to taki problem gdyby nie fakt , że ktoś z bliskich zachorował i musimy wracać do Pl jak najszybciej się da:( ręce opadaja. człowiek pracuje cały dzień , a w urzędach bez nieumowionego appuntamento nie zdołasz porozmawiać. Bylabym wdzięczna za jakiekolwiek informacje. do kiedy można się rozliczać itd.? (CUD 370) nie mamy tutaj nikogo znajomego kto mógłby nam pomóc i sami nie znamy jeszcze na tyle dobrze języka...ehh :(

   Usuń
  3. Spokojnie, na złożenie 730 macie czas do 7 lipca, a jeśli nie zdążycie, możecie skorzystać z formularza Unico, który można złożyć do 30 września. Najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie kodu PIN, który pozwoli Wam na samodzielne wypełnienie i wysłani zeznań podatkowych przez internet, zarówno 730 http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2015/02/formularz-730-czesciowo-wypeniony-przez.html), jak i Unico.

   Nie panikujcie, ja Wam chętnie pomogę - napisz na maila, adres znajdziesz w zakładce KONTAKT. :)

   Usuń
 6. Piszę ponownie tutaj gdyz nie mogę wysłać wiadomość na emaila, nie wiem dlaczego;/ Chciałabym się tylko dowiedzieć, czy rzeczywiście musimy z mężem się rozliczyć czy nie..jak mogę to sprawdzi?? byc może jest tak , że nasz dochód nie przekroczył odpowiedniej sumy do rozliczenia... Pewien znajomy włoch powiedział, że ''zamało zarabiamy i nie musimy sie rozliczyć'' . Jednak są to tylko jego przypuszczenia. ja jednak wolę byc pewna i nie chce mieć potem kłopotów przez niewiedzę. Byłam w dwóch najbliższych mi biurach i nikt nawet nie chciał zerknąć na nasz CUD bez umówionego spotkania i opłaty. Czy jak prześlę ''totale rediti '' swoje i męża bedzie Pani w stanie cokolwiek powiedzieć ... Wyczytalam jednak , że gdy ma się dwa CUD-y to zmienia to postać rzeczy i bez wątpienia trzeba sie rozliczyć bez względu na to jaki dochód otrzymuję... dziekuje za wszystkie informacje. Tak się cieszę , że znalazłam w internecie Pani stronkę . Jest świetna:))fajnie , że są jeszcze tacy ludzie jak Pani , że chcą pomagać innym .:)podziwiam,

  OdpowiedzUsuń
 7. Adres podany jest w formie antyspamowej, wiec trzeba zastąpić (at) małpą @.:)

  Jeśli mieliście w zeszłym roku więcej niż jednego pracodawce, musicie się rozliczyć. Tylko jeżeli należny podatek będzie równy zeru, wysłanie zeznania nie będzie konieczne, gdyż nie będziecie nic winni fiskusowi. Żeby jednak to sprawdzić, trzeba przeprowadzić symulacje (a wiec wypełnić zeznanie) lub sprawdzić swój 730 precompilato na stronie urzędu skarbowego.

  We Wloszech kwota wolna od podatku wynosi 8000 euro, ale odnosi się ona do przypadków, gdy pracowało się 365 dni w roku, wiec trzeba sprawdzić, jak to wygląda w Waszym przypadku - np. przy dochodzie 5500 euro za 180 dni pracy odliczenie za prace najemna zeruje podatek, ale już przy zarobkach rzędu 7000 euro (jeśli nie zostały wpłacone zaliczki na poczet podatku dochodowego) za te sama ilość dni podatek ten wynosi 230 euro + podatki regionalne i zaliczki na następny rok.

  Spróbuj raz jeszcze przesłać mi maila, zadam Ci kilka dodatkowych pytań i postaram się pomoc.:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kochana bardzo Ci dziękuję za wszelką pomoc. Dzięki Twojej stronie doszłam już "jak, co i z czym się je " . Sprawdziłam , że nie muszę się rozliczać, tzn. wychodzę na zero ;) dziękuję , że istnieją takie strony jak ta!! teraz będę ją często odwiedzać :) grazie i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam pytanie, czy mogę wypełnić 730 czy muszę użyć modello Unico? W 2014 miałam dwie umowy z dwoma pracodawcami
  1) lavoro autonomo occasionale, 1-28 lutego, brutto 5000E, w tym ritenuta d’acconto 20% =1000E i pagato netto 4000E (mam tylko oryginalna umowe)
  2) cococo 1-2 stycznia, 53 E (dostalam CUD)
  W AdE nie ma dla mnie 730 precompilato. Nie mieszkam juz we Włoszech więc nie przespaceruję się do CAFu, nie mogę dostać PINu do Fisconline zeby wypelnic modello Unico (chociaz po precompilato weszlam przez INPS) i w ogóle czuję się trochę bezradna.
  Pozdrawiam
  Iza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej mogłabyś skorzystać z 730, jednak skoro nie masz 730 precompilato (którego nie możesz mieć, jeśli w 2014 roku nie rozliczałaś się z fiskusem za pomocą 730) i chcesz przesłać zeznanie zza granicy, musisz użyć Unico.

   Możesz wypełnić zeznanie za pomocą programu udostępnionego niedawno przez urząd skarbowy, znajdziesz go tutaj, to ostatni link na stronie:

   http://www.agenziaentrate.gov.it/wps/content/Nsilib/Nsi/Home/CosaDeviFare/Dichiarare/DichiarazioniRedditiPF/UnicoPF15/SW+compilazione+PF2015/#software

   Po wypełnieniu zeznania, wystarczy je wydrukować i wysłać listem poleconym (najlepiej zwrotnym) na adres, który podałam w tym artykule:

   http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/04/zeznanie-podatkowe-z-uzyciem-formularza_10.html

   Masz na to czas do 30 września.:)

   Usuń
  2. Dziękuję Ci bardzo :)

   Usuń
  3. Jeszcze mam jedną wątpliwość. Wypełniam Modello Unico ale program koniecznie chce żebym wypełniła też quadro CR - crediti d'imposta. Czy to normalne, czy musiałam coś żle wypełnić w dati anagrafici? Nie miałam żadnych zarobków zagranicznych ani nie podpadam chyba pod żaden z pozostałych punktów. Próbowałam wpisywać zera, ale program marudzi że manca campo i nie pozwala przejść dalej.
   Pozdrawiam
   Iza

   Usuń
  4. Trudno mi powiedzieć, dlaczego program nie pozwala przejść Ci dalej, nie widząc wypełnianego przez Ciebie zeznania. Wydaje mi się to jednak dość dziwne, ale niestety nie jestem w stanie się ustosunkować - może prześlesz mi na maila zrzuty z ekranu zawierające pola, które wypełniłaś?

   Usuń

Komentarze są moderowane, więc na ich publikację trzeba trochę poczekać. Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...