15 maja 2013

UMOWA NA CZAS OKREŚLONY – CONTRATTO A TEMPO DETERMINATO


UWAGA! 21.03.2014 r. zmieniły się przepisy, aktualizację informacji znajdziecie tutaj.


Umowa na czas określony nie różni się zbytnio od umowy na czas nieokreślony, z wyjątkiem oczywiście jej ważności – o ile umowa na czas nieokreślony data ważności nie jest przewidziana, o tyle w tym przypadku podpisywana przez Was umowa ma jasno określony moment, w którym stosunek pracy ma się zakończyć. Pozostałe zasady są podobne do tych, o których pisałam w artykule o umowie na czas nieokreślony, a więc odnosi się ona do odpowiednich kontraktów zbiorowych, pracodawca płaci składki na ubezpieczenie, macie prawo do urlopu, odprawy, trzynastki itp.

Umowa na czas określony jest oczywiście korzystna dla pracodawcy, jednak włoskie przepisy przewidują pewne ograniczenia, które mają na celu zniechęcenie pracodawców do oferowania tego typu umów, gdyż powinno być to narzędzie stosowane jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Rzecz jasna, pracodawcy często znajdują legalny sposób, by nie przechodzić na umowę na czas nieokreślony, nie odbiegajmy jednak od głównego tematu.

Przede wszystkim pracodawca musi podać powód, dla którego ma zamiar podpisać z pracownikiem umowę na czas określony – w przypadku braku takiego powodu, umowa ta zostaje zmieniona na umowę na czas nieokreślony. Reforma prawa pracy z 2012 roku (tzw. riforma Fornero) zwolniła z tego obowiązku umowy podpisywane na okres nie przekraczający 12 miesięcy. Obowiązek ten nie dotyczy też niektórych przypadków, w których podpisanie umowy na czas określony usprawiedliwione jest „szczególnymi procesami organizacyjnymi” firmy, jednak odsetek pracowników zatrudnionych na podstawie takiej umowy nie może przekraczać 6% wszystkich pracowników danej siedziby zakładu.

Umowa na czas określony nie może być w każdym razie przedłużana w nieskończoność, gdyż docelowo ma prowadzić do podpisania z pracownikiem umowy na czas nieokreślony. Maksymalny czas trwania umowy nie może przekroczyć łącznie 36 miesięcy (w przypadku kadry kierowniczej zostaje on wydłużony do 5 lat) i może być ona przedłużona tylko raz.

W przypadku przedłużenia umowy na czas określony na kolejny określony okres czasu pomiędzy jedną a drugą umową musi minąć pewien okres czasu, w przeciwnym wypadku umowa zostaje przekształcona w umowę na czas nieokreślony. Reforma uchwalona w 2012 roku znacznie go wydłużyła, jednak w czerwcu 2013 r. zostały przywrócone stare zasady i obecnie obowiązują następujące przedziały czasowe:
 • 10 dni w przypadku umów o ważności do 6 miesięcy
 • 20 dni w przypadku umów o ważności przekraczającej 6 miesięcy 

Jeśli pracodawca nie dotrzyma tego typu przerwy, umowa automatycznie staje się umową na czas nieokreślony, począwszy od pierwszego dnia ważności pierwotnej umowy.

Bywa tak, że mimo iż ważność umowy się skończyła, pracodawca nadal korzysta z „usług” pracownika – nie jest to zabronione, ale w takich przypadkach mają zastosowanie szczególne przepisy:
 • od 1. do 10. dnia pracy „nadprogramowej” pracownik ma prawo do pensji wyższej o 20% za każdy dzień pracy, a od 11. dnia podwyżka ta wzrasta do 40%
 • w przypadku umów o ważności do 6 miesięcy, umowa zostaje automatycznie przekształcona w umowę na czas nieokreślony, jeśli praca „ekstra” przekroczy 30 dni od daty wygaśnięcia umowy, natomiast w przypadku umów o ważności przekraczającej 6 miesięcy okres ten wydłuża się do 50 dni

4 komentarze:

 1. To teraz juz wiem ja przyslowiowo dymal mnie wloski pracodawca. Pracowalem 7,5 roku podpisywalem kontrakty na rok i nigdy nie mialem tempoindeterminato. A teraz mnie zwolnil pod pretekstem redukcji no bo zapewne zaczalem dociekac i widziec , ze jestem kiwany. No chyba, ze w rolnictwie mozna w nieskonczonoc dawac taka umowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Branża rolnicza jest branżą dość specyficzną, gdyż praca zależy od wielu czynników, które nie mają wpływu np. na pracę w przemyśle. Dlatego umowy na czas określony są w tym przypadku nieco inaczej regulowane i pracodawca może je przedłużać nie ryzykując, że umowa taka zostanie przekształcona w umowę na czas nieokreślony. Są oczywiście wyjątki (o których możesz przeczytać w kontrakcie zbiorowym kategorii rolniczej oraz np. tutaj: http://www.cslavoro.it/archivio/product/cct07_09ap02.pdf), więc jeśli masz wątpliwości, możesz zwrócić się do związków zawodowych (patronato) z prośbą o przeanalizowanie Twojej sytuacji.

   Usuń
 2. Witam, gratuluje bloga, bardzo uzyteczny i konkretny. Czy pracodawca wloski musi spelnic jakies dodatkowe wymogi, chcac mnie zatrudnic na umowe o prace na czas okreslony 6 miesiecy, czy musi sie zwrocic o zgode do jakiegos urzedu na to ? Jaki adres zamieszkania powinnam podac do w umowy o prace, jezeli narazie nie posiadam zameldowania we Wloszech wyrobie po podpisaniu umowy, czy mam na to 3 miesiace zgodnie z faktem ze moge pracowac i przebywac na terenie Wloch przez taki okres bez dokonywania jakichkolwiek formalnosci ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracodawca nie musi występować o żadnego rodzaju "upoważnienie" do zatrudnienia Cie na czas określony. Na razie podaj adres zameldowania w Polsce (residenza), ewentualnie dodając adres zamieszkania we Wloszech (domicilio). Po zameldowaniu we Wloszech podasz pracodawcy nowy adres zameldowania, a on zaktualizuje Twoje dane.

   Obowiązek zameldowania istnieje w przypadku pobytu powyżej 3 miesięcy, z tym, ze podpisując umowę na 6 miesięcy już wiesz, ze Twój pobyt przekroczy ten okres, wiec najlepiej zameldować się od razu. Jeśli jednak chcesz poczekać, nikt nie będzie za Tobą ganiał z batem.:)

   Usuń

Komentarze niekulturalne lub niezgodne z netykietą nie będą publikowane, proszę Was też o pozostawianie komentarzy odnoszących się do tematu artykułu. Tylko w ten sposób jestem w stanie zapewnić przejrzystość bloga! Dziękuję za komentarze i za współpracę. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...